Facebook Twitter E-mail
11. října 2017

10 z 10: Právnický / Politický

Náš článkový seriál pokračuje! Dnes se podíváme na desítku seriálů z deseti sezón, kde najdeme právníky nebo politiky. Kteří z vybraných i nezmíněných patří mezi vaše oblíbené?

Deset týdnů, deset žánrů, sto seriálů. Postupně vám představíme desítku seriálů z jednoho konkrétního žánru. Je tu ale háček. Jednotliví kandidáti pochází vždy z různých sezón z posledních deseti let! V každém ročníku tedy budeme vybírat jednoho zástupce žánru, který nejen nás, ale i vás a obecně celý svět ohromil a dostal se na seznam nezapomenutelných televizních oblíbenců.

Prázdniny jsou za námi, sezóna v plném proudu, ale náš letní seriál stále ještě není u konce. V dnešním článku se podíváme na právnické a politické seriály. Tyto žánry jsou jiné, ale mnohdy se více či méně v seriálech prolínají. Advokáti jsou v úzkém kontaktu nejen s policisty a vyšetřovateli zločinů, ale i s městskými úředníky či samotnými politiky, kteří jejich služby také mnohdy potřebují. Podobně jako u lékařských seriálů, i z žánru politického nebo právnického najdeme zástupce v podstatě v každé sezóně.

Po přečtení článku nám nezapomeňte říct, jaké seriály z desítky jste sledovali nebo sledujete a obecně jaké politické nebo právnické seriály máte nejraději.

2007/08: Eli Stone

stanice: ABC
počet sérií: 2
další čestné zmínky ze sezóny: –

Obyčejný právník ze San Francisca začne mít jednoho dne halucinace a to ho přivede k nemilému zjištění, že má mozkovou výduť. Jeho vize se ale pro něj stávají dobrým pomocníkem v povolání. Pomáhají mu totiž při řešení nových případů, ze kterých mu neplyne nijak tučná odměna, ale jež mu alespoň přinášejí morální zadostiučinění.

Dnešní seriálovou desítku otevíráme jedním z méně známých seriálů, který se ale proti ostatním právničinám trošku liší. Hlavní hrdina má totiž nádor, což se projevuje nejen ve změně jeho osobnosti, ale především v celé řadě hudebních halucinací. No a řekněte, kolikrát v seriálech vidíte zpívající právníky? Eliho navíc ztvárňuje Jonny Lee Miller, který v té době ještě netušil, že se jednou stane dalším seriálovým Sherlockem Holmesem.

2008/09: Drop Dead Diva

stanice: Lifetime
počet sérií: 6
další čestné zmínky ze sezóny: –

Deb měla ten den opravdu smůlu, přece jen zemřít při nehodě ve chvíli, kdy je člověk celkem spokojený se svým životem není nic extra. Co však vypadá jako konec, jím vlastně není. Strážce nebeské brány Fred ji označí za sebestřednou nulu a ve výsledku má Deb možnost se vrátit mezi živé a něco se sebou udělat. Vrací se v nedokonalém těle nedávno zemřelé právničky Jane Bingumové. Zděšení z prvních chvil vystřídá pochopení neobvyklé možnosti začít nový život. Snaha se nenápadně spojit se svým stále truchlícím přítelem je jen jedna z mnoha věcí, které nyní na Deb/Jane čekají…

Drop Dead Diva je jeden ze seriálů, kterým se podařilo přežít svou smrt. Fanoušky oblíbený, přesto málo sledovaný, seriál byl po čtvrté sérii zrušen. Stanice však toto rozhodnutí přehodnotila a tři měsíce poté oznámila, že Drop Dead Diva dostane pátou sérii. I když ta neměla extra vysokou sledovanost, seriál se dočkal objednávky pro šestou řadu. Pro Lifetime to je tedy jeden z nejdéle běžících seriálů, úspěšnější z posledních let je snad pouze Army Wives. Diva má hodně zajímavý námět, ve kterém ukazuje, že vzhled by neměl být tím prvním, co na lidech hodnotíte.

2009/10: The Good Wife

stanice: CBS
počet sérií: 7
další čestné zmínky ze sezóny: –

Alicia Florricková byla vždy milující manželka, ovšem jen do doby než na veřejnost vyplul sexuální skandál jejího manžela, významného politika Petera Florricka. Nyní se po několika letech vrací do práce, nejen aby zajistila své děti, ale hlavně aby vrátila čest celé své rodině.

The Good Wife byl jeden ze srdcových projektů stanice CBS. Ačkoliv seriál téměř po celou dobu vysílání patřil k nejméně sledovaným pořadům a každý rok proto hrozilo jeho zrušení, vždy se dokázal dostat mezi hrstku šťastlivců, kteří pokračovali i v další sezóně. Jako poslední byla stanovena sedmá řada, ale dostatečně předem, aby tvůrci mohli vymyslet úctyhodné finále. Jak to dopadlo, to musí posoudit každý fanoušek sám. Nicméně stanice si seriál natolik oblíbila, že ani po jeho konci s ním nadobro neskoncovala. Důkazem je spin-off The Good Fight, který se vysílá na streamu CBS All Access a připravuje se již na svou druhou sérii.

2010/11: Suits

stanice: USA Network
počet sérií: 7+
další čestné zmínky ze sezóny: částečně The Killing

Mike Ross je geniální mladík s fotografickou pamětí, který si vydělává nejrůznějšími způsoby. Ač na práva nikdy nechodil, je jednoho dne najat advokátem jedné prestižní právnické firmy, která ovšem nabírá právníky jen z Harvardu. Tak se rozbíhá jeho kariéra jakožto právníka na jedné straně s jeho dokonalou pamětí a na straně druhé s jeho obrovským tajemstvím, které může kdykoliv vyplout na povrch…

Suits je nejstarším seriálem z dnešního seznamu, který se stále ještě vysílá. Již má za sebou velmi slušných sedm sezón a nevypadá to, že by fanoušky přestával bavit. Jde o spojení právničiny a odlehčené, místy až komediální atmosféry. Na první dobrou vás zaujmou jedinečné postavy, které jsou skvěle vykreslené a báječně se doplňují. Každopádně seriál, který vznikl ve zlaté éře USA Network (spolu s White Collar, Burn Notice, Covert Affairs nebo Royal Pains), by rozhodně nedošel tak daleko, kdyby neměl své charakteristické hlášky, na které fanoušci v každé epizodě nedají dopustit.

2011/12: The Newsroom

stanice: HBO
počet sérií: 3
další čestné zmínky ze sezóny: Scandal, Boss

Seriál ze zákulisí zpravodajského týmu jedné fiktivní kabelové televize. Vše se točí okolo moderátora Willa McAvoye, jeho výkonné producentky Mackenzie MacHaleové a dalších členů štábu zpravodajství…

Přiznávám, že stejně dobře by v této sezóně mohl být zastoupen Scandal, který se dočkal více sérií než Newsroom a obecně je známější. Ale právě proto, že Newsroom skoro nikdo nezná, považuju za nutné, abych o něm napsala alespoň pár řádků a dostala ho na váš seriálový radar. Zcela subjektivně ho totiž osobně řadím mezi nejlepší seriály, jaké kdy byly natočeny. První řada vám tak zacloumá emocemi, že tomu sami nebudete věřit. To, jak inovativně ukazuje tvůrce Aaron Sorkin mně blízké prostředí zpravodajské žurnalistiky, jak si do detailů pohrává se scénářem, jaké herci v čele se skvělým Jeffem Danielsem předvádí herecké výkony, nejde jinak, než si toto dílo zamilovat a prožívat s ním všechny události. Seriál se sice odehrává v prostředí fiktivní stanice, ale zobrazuje skutečné světové události, které tehdy hýbaly médii.

2012/13: House of Cards

stanice: Netflix
počet sérií: 5+
další čestné zmínky ze sezóny: –

Politický thriller House of Cards je založený na románu Michaela Dobbse a stejnojmenném britském seriálu z počátku 90. let. Kevin Spacey se tu představí jako člen Sněmovny reprezentantů, Frank Underwood, který se pokouší zosnovat plán na zničení nového prezidenta. Kate Mara jako Zoe Barnes, reportérka špičkového Washingtonského deníku, zoufale toužící prorazit, zaprodá Underwoodovi svou duši a uzavře s ním dohodu za sólokapra…

Kdo jiný by měl v tomto článku být, než seriál, který pomohl Netflix vyšvihnout mezi špičku v televizní tvorbě. House of Cards je první americký původní seriál od Netflixu, který má za sebou již pět sezón. Prozatím nevíme, jestli bude pokračovat i se šestou, rozhodnutí zatím nepadlo. Každopádně jedním z mnoha trendů, které s ním začaly, je obsazování hollywoodských filmových hvězd do seriálů. Kratší série dávají hercům možnost pracovat i na filmech, navíc streamovací služba jako Netflix, která se nebojí být odvážná a jít proti proudu, dává umělcům šanci k sebevyjádření. Není proto překvapením, že na hlavní role kývli mistři svého oboru Kevin Spacey a Robin Wright.

2013/14: Tyrant

stanice: FX
počet sérií: 3
další čestné zmínky ze sezóny: Turn

Barry Al-Fayeed už dvacet let utíkal před svou minulostí a rodnou zemí na Blízkém východě. Nyní žije průměrný život v Americe, má manželku, dvě děti a vše, co ho trápilo, hodil za hlavu. Jakmile se však dozvídá, že synovec v jeho domovině se má ženit, musí opět čelit svým kořenům. Jeho brutální a nestabilní bratr Jamal ho přiměje, aby zůstal a byl jeho poradcem, když jejich otec náhle zemře.

Tyrant je jeden ze seriálů, které téměř nikdo nezná. Přitom ti, kteří ho někdy vyzkoušeli, na něj pějí samou chválu a nedají na něj dopustit. Drama se dočkalo tří sérií, jelikož – světe div se – ani v USA nemělo extra velkou sledovanost. Jde rozhodně o jeden z kousků pro náročnější publikum, které ocení jak herecké výkony a kvalitu scénáře, tak i exotické prostředí a promyšlené politické vztahy.

2014/15: How to Get Away with Murder

stanice: ABC
počet sérií: 4+
další čestné zmínky ze sezóny: Better Call Saul, Madam Secretary

Annalise Keatingová je profesorkou práva na Middleton University ve Philadelphii. To by nebylo až tak zajímavé, kdyby nebyla tak netypická, co se týče jejího stylu výuky. Na rozdíl od svých kolegů totiž neučí polemizovat o právu na teoretické úrovni, ale praktikovat ho na skutečných případech v praxi. Každý rok si navíc zvolí čtyři slibné studenty, kteří budou pracovat v její právní firmě, kde dělá obhájkyni.

Když se na podzim 2014 představilo další drama z dílny Shondalandu, bylo jasné, že půjde o nový hit. Vznikla celá kampaň stanice TGIT – thank God it's Thursday (díky bohu, že je čtvrtek). Silné ženské hrdinky od Shondy Rhimes si dokázaly získat divačky i diváky nejen v USA, ale i po celém světě. Právnička Annalise Keating v podání mimořádně nadané Violy Davis byla natolik uhrančivá, že hned za svou první sérii získala herečka Emmy. Seriál je aktuálně ve své čtvrté řadě, ovšem sledovanost klesá, s největší pravděpodobností se tedy letos se seriálem budeme muset rozloučit.

2015/16: Billions

stanice: Showtime
počet sérií: 2+
další čestné zmínky ze sezóny: 11–22–63, Man in the High Castle

Drama Billions sleduje narůstající kolizi mezi dvěma významnými, leč zcela rozdílnými osobnostmi. První z nich je drsný státní zástupce Chuck Rhoades, který si příliš nepadne do oka s Axem, ambiciózním ředitelem společnosti investorů, která využívá riskantních metod s cílem vzniku vysokých kapitálových zisků.

Seriál patří k těm, které možná nesleduje úplně nejvíce lidí, kteří mají předplacený Showtime, ale zase má svou stabilní diváckou základnu. A především se pyšní mimořádnou kritickou chválou. Ono spojit dohromady jména Damian Lewis, Paul Giamatti, Maggie Siff a Malin Akerman, to je jako casting z čistého nebe. Seriál patří ke špičce aktuálně běžících dramat, které si naplno užijí i nároční diváci, kteří hledají kvalitní podívanou.

2016/17: Goliath

stanice: Amazon
počet sérií: 1+
další čestné zmínky ze sezóny: Designated Survivor, Victoria, The Crown, The Good Fight

Billy McBride býval uznávaný právník v prestižní advokátní kanceláři. Poté, co ho firma vyhodila, začal ilegálně pracovat jako právník, který si své klienty lanaří přímo na místě nehod. Když se mu naskytne příležitost pomstít se svému bývalému zaměstnavateli, je rozhodnutý ji využít.

Goliath v minulé sezóně přišel jako blesk z čistého nebe. V podstatě do premiéry o něm nikdo neslyše, a to ani přesto, že byl do hlavní role obsazen hollywoodský herec Billy Bob Thornton. Každopádně hned po své premiéře se stal senzací, chválili ho nejen diváci, ale i televizní kritici. Thornton v roli neposlušného právníka doslova září, celá první řada je pecka od začátku do konce. Není proto divu, že Amazonu netrvalo dlouho, aby objednal druhou sérii.

Další díly seriálu

10 z 10: Fantasy / Sci-Fi (2. 7. 2017)
10 z 10: Komedie (11. 7. 2017)
10 z 10: Teen (16. 7. 2017)
10 z 10: Krimi (6. 8. 2017)
10 z 10: Lékařský (13. 8. 2017)
10 z 10: Antologie/Minisérie (27. 8. 2017)
10 z 10: Právnický / Politický (právě čteš)
10 z 10: Akční / Thriller (19. 12. 2017)
10 z 10: Soap opera (15. 1. 2018)

Líbilo se? Tak to ukaž ostatním!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

STOUPA
před 40 týdny
Super článek. Většinu seriálů znám.
Dominikad
před 39 týdny
Dlouho jsem váhala a tento článek mě přesvědčil. Zkusím pilot Suits!
ševča
před 35 týdny
Tyrant už plánuju roky, ale bojím se, jak si poradili s americkou rodinou...

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY