15. 10. 2017

Televizní tvůrci: Vince Gilligan

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se nová rubrika zaměřuje.

Po letní pauze se vracíme s novou porcí článkového seriálu o televizních tvůrcích. Ani dnes si nebudeme představovat nějakého zelenáče. Na programu je člověk, který stojí za vytvořením jednoho z nejlepších seriálů posledních let. Ale my si představíme jeho kompletní tvorbu, nejen ten největší hit.

George Vincent Gilligan, Jr., seriálovému světu známější jako Vince Gilligan, se narodil 10. února 1967 v Richmondu ve Virginii. Působí jako scénárista, producent, ale také režisér. Jeho matka byla učitelka a jeho otec pracoval v pojišťovně. Když vyrůstal, tak se spřátelil s Angusem Wallem, který nyní pracuje jako filmový editor. Právě Wallova matka v nich vzbudila zájem o film, když jim půjčila první kameru. Natočil první film s názvem Space Wreck, kde hrál hlavní roli jeho bratr Patrick, a vyhrál s ním filmovou soutěž ve své věkové kategorii na univerzitě ve Virginii.

V roce 1985 odmaturoval na Lloyd C. Bird High School a díky stipendiu nastoupil na NYU Tisch School of the Arts, kde získal bakalářský titul ve filmové produkci. Během studií napsal scénář k Home Fries, který byl později zfilmován. V roce 1989 získal za scénář ocenění a seznámil se s filmovým producentem Markem Johnsonem. Ten se mu stal mentorem a hlavně ho představil tvůrci Akta X, Chrisi Carterovi.

1995–2002


Gilligan byl velkým fanouškem seriálu a v průběhu druhé série napsal jeden ze scénářů. Chris Carter ho pak v roce 1995 (v průběhu třetí série) přizval ke spolupráci na seriálu Akta X. U seriálu působil jako scenárista, konzultant a později také jako producent.

Agent Fox Mulder a agentka Dana Scullyová jsou agenti FBI, kteří vyšetřují případy, se kterými si nikdo nevěděl rady a nakonec je úředníci zavřeli do složky Akt X – nevyřešitelných případů. Ale pak se dostaly na stůl této nerozlučné dvojice, nadšence pro paranormální jevy, který je přesvědčený, že mu sestru unesli mimozemšťani, a agentky věřící v Boha, která k paranormálu přistupuje těžce skepticky.

Seriál vydržel devět sérií a odvysílalo se 202 epizod. Následoval film, který byl v roce 2002 doplněn dalším filmem. A v roce 2016 se seriál dočkal oživení, ale to už bez Vince Gilligana, který má plné ruce práce na vlastním seriálu. Jen pro pořádek, v hlavních rolích se objevili Gillian Anderson a David Duchovny.

2001


Každý fanoušek Akt X jistě slyšel o třech neobyčejných hrdinech, kteří si říkají Osamělí střelci (John, Melvin a Richard). Toto jméno si převzali z teorie tzv. osamělých střelců, kteří měli zavraždit Johna F. Kennedyho. Seznámili se s agentem Mulderem ještě v době, kdy nepracoval na Aktech X, a stali se z nich přátelé.

Začali vydávat vlastní noviny, kde poukazovali na bezpráví, spiknutí, konspirační teorie a zločiny páchané ne nevinných lidech. Jejich pomocníkem se stal mladík Jimmy Bond a jejich bývala protihráčka Yves Adele Harlowová. Televizní stanice FOX natočila 13 dílů a poté musela sérii kvůli nízké sledovanosti ukončit. Hlavní trojici si zahráli Bruce Harwood, Tom Braidwood a Dean Haglund.

Právě Gilligan pomohl v roce 2001 spoluvytvořit nepříliš úspěšný spin-off Akt X. Kromě toho ho už v roce 1999 přizval Chris Carter i k seriálu Harsh Realm (Krutá říše), kde působil jako producent.

2008–13


V roce 2008 vepsal své jméno nesmazatelně do historie seriálové tvorby. 20. ledna totiž na stanici AMC odstartoval seriál Breaking Bad, který pravděpodobně není třeba představovat, ale přesto. Alespoň krátce.

Středoškolský učitel Walter White se dozvídá, že má rakovinu plic v pokročilém stádiu a že jeho dny na tomto světy jsou sečteny. Rozhodne se využít svých znalostí chemie a vydává se na zločineckou dráhu výrobce pervitinu, aby vydělal dostatek peněz pro svou rodinu, aby po jeho smrti nemusela strádat. Se vším mu pomáhá jeho bývalý student Jesse Pinkman, který má zkušenosti s dealováním.

V hlavních rolích se představili Bryan Cranston, Anna Gunn, Aaron Paul, RJ Mitte, Dean Norris, Betsy Brandt nebo Bob Odenkirk. Seriál se dočkal pěti sérií a celkem se vysílalo 62 epizod. Seriál získal neuvěřitelné množství ocenění a nominací na ceny. Největší výhrou však bude vítězství seriálu a Bryan Cranstona ve svých kategoriích během Zlatých glóbů v roce 2014. Cranston byl na cenu nominován tři roky v řadě a získal ji poprvé, seriál byl nominován podruhé a nominace se ten rok dočkal i Aaron Paul.

2015


Po ukončení Breaking Bad dlouho nezahálel a spojil se Davidem Shorem a společně vytvořili seriál Battle Creek. CBS si od něj v roce 2015 slibovala docela dost, ale nezadařilo se. A to i přes propagaci, která těžila právě z tvůrců – od tvůrců Breaking Bad a Dr. House. Ne každá taková spolupráce tak vyjde na jedničku.

Dva detektivové se zcela odlišnými pohledy na svět se stanou parťáky. Společně musí najít odpověď na otázku, jaký je nejlepší zvolený postup při dělání pořádku v ulicích Battle Creek v Michiganu. Když zcela chybí finanční prostředky, měl by se zvolit spíše cynismus, lsti a podvody? Nebo bude účinnější pravý opak – naivita, důvěra a záložní zdroje?

Slušné obsazení, které čítá jména jako Josh Duhamel, Dean Winters, Aubrey Dollar, Grapevine, Kal Penn nebo Janet McTeer, to však dotáhlo na pouhých třináct epizod a rychlé ukončení, které přišlo ještě před závěrem série. Možná i díky jménům tvůrců byl však seriál alespoň dovysílán.

2015-?


Gilligan sice napsal scénář k Battle Creek, ale nechal Shorea, aby se o seriál postaral. Sám totiž ještě ten rok začal rozvíjet spin-off ke svému největšímu hitu a diváci se tak v únoru 2015 dočkali Better Call Saul. Už v roce 2013 podepsal s AMC smlouvu na vytvoření seriálu a přizval si k sobě Petera Goulda, aby společně zastávali pozici showrunnerů.

Jimmy McGill je právníkem ve své malé firmě, ale zatím nemá nejmenší ponětí o svém osudu. Většina jeho případů je malých a bezvýznamných, od ostatních právníků ho odlišuje fakt, že má sem tam co do činění se špinavými záležitostmi ve městě Albuquerque, kde žije. V budoucnu má přijmout identitu Saula Goodmana, ale co přesně ho přiměje své jméno změnit?

Seriál má za sebou zatím 3 série, každá obsahuje 10 epizod, a v kapse prodloužení na další řadu. A i když se kvalitám Breaking Bad nevyrovná, tak je mezi filmovými kritiky velmi populární. Především pak Bob Odenkirk, který je za svou roli nominován na různé ceny pravidelně. Kromě Odenkirka se pak v obsazení objevují Jonathan Banks, Rhea Seehorn, Patrick Fabian, Michael Mando, Michael McKean či Giancarlo Esposito.

Pár zajímavostí na závěr:

 • Řekl, že největší vliv na to, aby se věnoval televizní prací, měla matka jeho kamaráda Jackie Wall: „Nebyl bych tam, kde dnes jsem, kdyby nebylo Jackie. Je to úžasná žena a skutečná inspirace.“
 • Jeho talent byl rozpoznán už v mladém věku, když získal prestižní roční stipendium na Intelochen Center for the Arts.
 • V roce 1989 získal Virginia Governor's Scre­enwriting Award za scénář. Jedním z porotců byl filmový producent Mark Johnson, který byl jeho prací velmi zaujatý.
 • Od roku 1991 žije s přítelkyní Holly Rice.
 • Byl vychován jako katolík, ale není úplně věřící. I když odmítá přijmout označení ateista, protože pokud by neexistovala žádná vyšší síla, tak proč by měl někdo chtít být dobrý.
 • Často mluví o Aktech X jako o své nejoblíbenější práci.
 • Několik epizod Akt X napsala trojice John Shiban, Vince Gilligan a Frank Spotnitz společně a všechny obsahují postavu jménem John Gillnitz – jméno je jejich podpis.
 • V epizodách, které pro Akta X napsal, často odkazuje na svou přítelkyni, Holly Rice.
 • V roce 2008 přepsal scénář k filmu Hancock, který originálně vytvořil Vincent Ngo.
 • Než našel domov pro Breaking Bad, tak ho odmítli stanice jako Showtime, HBO, FX nebo TNT. HBO údajně o projekt neměla vůbec zájem a TNT si neuměla představit vysílání seriálu s dealerem v hlavní roli. FX zase dala přednost seriálu Dirt.
 • Seriál Breaking Bad skoro nevznikl. Když ho nabízel stanicím, tak zjistil, že se seriál s hodně podobnou tématikou právě začal vysílat. Producenti ho však přesvědčili, že se dokáží dostatečně odlišit. Zmíněným seriálem je Weeds. Později uvedl, že kdyby o Weeds slyšel dříve, tak by v projektu nepokračoval.
 • Postava Jesseho v Breaking Bad měla být původně odepsána během deváté epizody, ale Aaron Paul zapůsobil na Gilligana natolik, že se rozhodl jeho osud změnit.
 • Sony a AMC původně nechtěli obsadit Bryan Cranstona kvůli jeho komediálním rolím a oslovili Johna Cusacka a Matthewa Brodericka. Když oba odmítli, tak dostal Gilligan svolení obsadit Cranstona.
 • Gilligan prosazoval Cranstona na základě jeho role z Akt X a říkal, že si jako Waltera dokáže představit jen jeho.
 • Od počátku seriálu bylo jeho cílem zaznamenat přerod dobráka ve zloducha.
 • Mnoho fanoušků bylo překvapeno, že v seriálu není mnoho hereckých hvězd. Gilligan řekl, že to tak chtěl, a odmítal známější herce ve prospěch těch obsazených.
 • Bylo jeho rozhodnutí ukončit Breaking Bad pátou sérií. Nechtěl totiž dopustit, aby se stalo to, co mnohým seriálům, aby časem upadla kvalita.
 • První a poslední epizodu Breaking Bad sám natočil.
 • Pro finálovou scénu osobně vybral písničku Baby Blue od Badfinger a prosadil ji i přesto, že mu to jeho hudební tým nedoporučoval. Během noci po finále byla písnička koupena z iTunes více než 5000× a vstoupila znovu do hitparád. 40 let po původním nahrání.
 • Události Better Call Saul se odehrávají 6 let před začátkem Breaking Bad.
 • Původně chtěl Gilligan Better Call Saul pouze vytvářet během první série s tím, že to po ní předá Peteru Gouldovi, ale nakonec ho to začalo naplňovat tolik, že na seriálu stále pracuje.
 • Byl dotázán k návratu při oživení Akt X, ale kvůli plnému programu musel odmítnout.
 • V roce 2014 si zahrál v jedné epizodě Community.
 • Doma má tři ceny Emmy, dvě za Breaking Bad (2013, 2014) a jednu za Better Call Saul (2017). K tomu má na kontě ještě 13 neproměněných nominací (3× Akta X, 6× Breaking Bad, 4× Better Call Saul).

Znáte Vince Gilligana? Sledovali jste, sledujete či se chystáte sledovat jeho seriály? Který je váš nejoblíbenější? Napadá vás tvůrce, kterého jsme ještě nepředstavili?

Další díly seriálu
Líbilo se? Tak nebuď labuť a sdílej! 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře6zobraz všech 6 příspěvků
Pajky

Pajky

To by mě zajímalo jestli jsem nevynechal něco podstatného, protože to není zrovna můj oblíbenec. Jeho...
před 128 týdny
Tesa.

Tesa.

Tá jeho podstata a jeho osobnosť ako tvorcu je super zhrnutá. Práve to sa mi na ňom páči, že si všetko...
před 128 týdny
zip

zip

Super článek, diky za něj. BB jsem nesledovala, ale BCS je super:-)
před 126 týdny
Další články k tématu