18. 10. 2017

S lupou do historie: Bates Motel

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svùj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Bates Motel 1×01: First You Dream, Then You Die?

Medailónek

Název: Bates Motel (Batesův motel)
Žánr: Drama / Thriller / Psychologický
Stanice: A&E
Vysílání: 2013–2017
Celkový počet sérií: 5
Premiéra: 18. 3. 2013
Délka pilotu: 43 minut

Kdo?

Tvůrce: Carlton Cuse, Kerry Ehrin, Anthony Cipriano
Herci: Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nicola Peltz, Nestor Carbonell, Kenny Johnson

O čem to je?

Sedmnáctiletý Norman se přestěhuje se svou čerstvě ovdovělou matkou Normou Louise Bates z Arizony do White Pine Bay v Oregonu, kde koupí schátralý motel. Oba potřebují čerstvý start, jelikož Normanův otec nedávno zemřel při nehodě v garáži a Norman byl ten, kdo ho našel. Norma touží po znovuotevření motelu a snaží se vybudovat nový život se svým synem.

Norman je na první pohled slušně vychovaný teenager, trošku stydlivý, který má silné citové pouto se svou matkou. Jak ale brzy zjistíme, v jeho hlavě není něco v pořádku. Hrdina zažívá výpadky, po kterých se probudí a nepamatuje si kratší či delší časový úsek. Jen my víme, že v této době jeho tělo ovládá druhá osobnost, kterou si vytvořil – „Matka“. „Matka“ se ho snaží chránit a zároveň trošku žárlí na jiné ženy… a věci se mnohdy do krvava přiostří.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status:komplet viděno
Hodnocení celého seriálu: 90 %

Je 13. dubna 2017 večer a já si pouštím první díl Bates Motel, který se chystám sjet maratonem. Přemýšlím, jestli jet dál, nebo napsat názor pro budoucí SLDH článek, který aktuálně čtete. Nakonec jsem se rozhodla, že bude lepší, když názor napíšu přímo po zhlédnutí pilotu, dokud nejsem ovlivněná zbytkem dílů, aby bylo hodnocení co nejobjektivnější. Takže pro mě názor trošku neaktuální, ale vám je to určitě jedno :-D

Tohle bylo dobré psycho. Nebo Psycho? Slavný film jsem kdysi viděla, ale samozřejmě tento pilot s ním má společné jen základní prvky. Upřímně už se nemůžu dočkat, až ho uvidím komplet, protože co jsem se doslechla, tak vývoj postav, především Normana, je opravdu mimořádný a opravdu jsem zvědavá, jak se z tohoto milého plachého nevinného klučiny vyvine jeden z největších psychopatů a sériových vrahů všech dob. Tady to zatím vypadá, že Norma je ta šílená a on s ní musí být, aby se neutrhla ze řetězu a nevyvraždila celý svět.

Každopádně už v pilotu jsou tu vidět jisté náznaky. Norman mluví s matkou a říká ji, jak ji má rád, že je jeho všechno a nikdy nechce bt na tomto světě bez ní. Celý ten rozhovor by byl obyčejný, jelikož ale znáte film a víte, jak to dopadne, tak i takové nevinné dialogy jsou hodně, hodně znepokojivé a jak už jsem řekla, psycho.

Musím vyzdvihnout herecké projevy. V podstatě celý díl táhne Norman a Norma, Freddie a Vera. Oba sou mimořádně talentovaní, nemám sebemenší problém jich postavy uvěřit. Už po jediném díle vím, že mě oba budou hodně bavit a seriál bude stát za to. Nevím proč, ale po pilotu si nejsem úplně jistá, v jaké době se seriál vlastně odehrává. Jako jasně, v přítomnosti, protože tady jsou smartphony a tak. Ale kostýmy, make-up i rekvizity ve mně evokují retro nádech 60. let. Je to zajímavá kombinace.

Budu koukat dál? Hned jdu na další díl :-)

+ Norman, Norma a jejich představitelé
+ kořeny slavného příběhu
+ psycho už se začíná projevovat
+ zajímavé propojení prvku přítomnosti a minulosti

- pilot je pořád jen slabý odvar filmu

Moje hodnocení pilotu: 80 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Na Bates Motel jsem se hodně těšila. Obzvlášť po tom, co jsme v NPL nedávno měli seriál The Good Doctor. Však kdo by nechtěl porovnávat?! A kdo by neměl vysoké nároky, když mu o seriálu lehce básnila ragelly? Nebo prostě kdokoliv?

Upřímně, takový nářez jsem tedy nečekala. Můj dojem, že Freddie Highmore v The Good Doctor a v Bates Motel hraje úplně stejně, se zdá alespoň zatím lichý (vážně jsem si během TGD říkala, že takhle nějak bych si představovala alespoň podle obrázků spíš Normana).

Do pilotu jsem šla s dojmem, že tím divným tady bude právě Norman. Ha haha. S tímhle mi tedy seriál totálně vytřel zrak. I mimo tato překvapení je ovšem seriál natočen tak, že dokáže dokonale upoutat diváka, nechybí mrazivá atmosféra a napětí.

Jak moc často horory nesleduji, tak teď opravdu uvažuju, že tentokrát udělám výjimku a Bates Motel do watchlistu zařadím. Seriál je natočen kvalitnější než mnohé filmy, psychologie je tu nesmírně působivá. Vážně bych chtěla najít aspoň něco, co bych vyčetla, ale já se opravdu bavila. Výborné.

+ Norman, Norma
+ herecké obsazení
+ napětí, atmosféra
+ psychologie postav

Moje hodnocení pilotu: 90 %
Další díly seriálu
Tohle přeci nemůžeš ostatním zatajit. 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře1zobraz příspěvek
007.dany

007.dany

Jojo,Bates motel jsem jeden čas úplně hltal.Dnes vyhledávám trošku jiné seriály,ale jinak mám na tento...
před 146 týdny
Další články k tématu