12. 11. 2017

S lupou do historie: Charmed

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Charmed 1×01: Something Wicca This Way Comes?

Medailónek

Název: Charmed (Čarodějky)
Žánr: Drama / Nadpřirozený
Stanice: The WB / The CW
Vysílání: 1998–2006
Celkový počet sérií: 8
Premiéra: 7. 10. 1998
Délka pilotu: 43 minut

Kdo?

Tvůrce: Constance M. Burge
Herci: Shannen Doherty, Holly Marie Combs, Alyssa Milano, T.W. King, Dorian Gregory, Greg Vaughan, Karis Paige Bryant, Brian Krause, Julian McMahon, Rose McGowan, Drew Fuller, Kaley Cuoco

O čem to je?

Seriál o pevném sesterském poutě a moci tří. Phoebe, Prue a Piper jsou tři sestry, které dlouho nebyly v kontaktu. Phoebe se ale nyní vrací do San Francisca a na půdě rodinného domu objeví velkou tajemnou knihu – Knihu stínů. Přečte si kouzlo a aktivuje sestrám nadpřirozené schopnosti, které v nich dřímaly od narození. Sestry Halliwellovy jsou totiž potomky mocné rodiny čarodějek. Prue najednou umí hýbat předměty, aniž by se jich dotkla, Piper dokáže zastavit čas a Phoebe vidí do budoucnosti. Společně musí bojovat proti démonům a dalšímu zlu, které jim doslova klepe na dveře (nebo letí oknem).

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status:viděno komplet
Hodnocení celého seriálu: 90 %

Přinášíme vám srazovou dávku SLDH! Ve dvě ráno jsme si s Drunk_Queen pustily pilot Čarodějek, který osobně (stejně jako celý seriál) miluju. Je to jedna z mých dětských srdcovek a je hodně těžké hodnotit jen první díl, když víte, jak skvělé to během následujících osmi let bude. Nicméně pilot vznikl v roce 1998 a je to na něm znát. DQ se u půlky akčních scén nebo vizuálních efektů začala smát, jak směšně to vypadá, a kazila mi tak celkovou atmosféru při sledování :-D Ale já jsem se nedala, protože to jsou prostě Čarodějky a to nemůže být jiné než perfektní, což jistě souhlasíte.

Pilot má takový pomalejší rozjezd, více než půlka dílu je obyčejné rodinné drama, kde se sestry snaží k sobě najít zpět cestičku, protože poslední roky byly odloučené. Ta správná zábava přišla až ve chvíli, kdy si odemkly své schopnosti a začaly zjišťovat, že je něco v nepořádku. Především s Prue si tvůrci docela solidně vyhráli, inkoust v košili šéfa, utažená kravata a samozřejmě i legendární zavírání dveří na konci epizody.

U některých scén mě mrazilo, i když ne tolik, jako když mi bylo deset a poprvé jsem seriál viděla v televizi. Tenkrát byl pilot opravdu hodně strašidelný, zvlášť scéna ve sklepě, kdy Piper útočníka zmrazí, ale vy jen čekáte, kdy na vás vybafne a bude se ji opět snažit zabít.

Samozřejmě se nedají srovnávat vizuální efekty nebo technický pokrok, který můžeme vídávat u současných seriálů. Ono se to nezdá, ale už to bude dvacet let od premiéry (kdo se cítí taky tak starý?). Ale myslím si, že stejný seriál, kde by byly tak příjemné postavy, zábavná kouzla, skvělé démony a celkový feeling, už se od té doby nenatočil. Supernatural se možná trošku blíží, ale to je i tím, že nevznikl o mnoho později. Ale co od té doby bylo čarodějnického – Secret Circle, Originals nebo Witches of East End – prostě není to pravé ořechové.

Charmed je jeden ze seriálů, které stoprocentně někdy znovu zhlédnu. Pilot je sice hodně rozjíždějící a místy působí spíše úsměvně, ale postavy dokážou zaujmout, stejně jako herečky. Kouzla jsou skvěle napsaná a k tomu, abyste cítili ty správné emoce, ani nemusíte sledovat z nostalgie.

+ sympatické postavy
+ výborně napsaná kouzla
+ pozitivní atmosféra

- dříve mrazivě napínavé scény působí spíše úsměvně v dnešní době

- dlouhý obyčejný úvod

Moje hodnocení pilotu: 80 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

S ragelly jsme už za dobu SLDH a NPL zakusily a zkusily spoustu věcí. Krize, prokrastinace, nedostatek času, synchronizované sledování,… Avšak letošní SZCon nám poskytl úplně novou příležitost posunout se ještě dál. Ano, společné sledování. Samozřejmě jsme to takhle udělaly schválně a ne proto, že bychom byly neschopny se na to podívat dřív. To bychom si nedovolily! (Ti, co nás přibližně v jednu ráno slyšeli si zoufat, že jsme fakt unavené a že jestli to neposuneme na jindy, když jsme to nestihly před Conem, ať pomlčí, děkuji.)

Takovéhle společné sledování přináší relativně nečekané věci. Třeba to, že sledujete pilot se dvěma „fangirls“ – zdravím ragelly a Tempy -, které vám neustále přináší rozsáhlý výklad, proč byste měli právě toto zbožňovat a co se stane v dalších řadách.

Ale už vážně. Zatímco dámy byly silně ovlivněny nostalgií, pro mě tohle byla možná úplná premiéra. Tudíž nešlo nevidět všechny ty nedostatky, které byly zčásti podmíněny i tím, kdy seriál vznikl.

Zaprvé, efekty. Seriál je jen o chloupek mladší než já, takže se jistě nedají očekávat žádné zázraky, ale tady to bolelo opravdu hodně. Radost ze zapalování svíček rukama byla nepříjemně dlouhá, některé detaily vypadaly vážně směšně (asi všechny, ale jmenuju jeden – při pánovi, který měl místo ruky zapalovač, jsem se rozesmála tak moc, až mi bylo věnováno několik vražedných pohledů), nic nevypadalo přesvědčivě.A ten nůž! Pardon.

Ale než budu zlynčována, musím říct, že trojice sester je skvělá. Jejich individuální příběhy až tak zajímavé nejsou, ale jakmile dojde na jejich společné působení na obrazovce a snahu pochopit, co se to s nimi vlastně děje, dostává seriál konečně grády. Nechybí humor a napětí, dámy mezi sebou mají tu správnou chemii (prosím, nevykládejte si to tak jako obvykle).

Takže devadesátky, slabé vedlejší postavy, ale zase silné trio. Snad nejsem moc ovlivněná fanynkami, ale beru.

+ sestry
+ záhady kolem moci
+ humor

- docela nezajímavé individuální linky (až na výjimky)
- slabé vedlejší postavy

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Další díly seriálu
Kdo dočetl až sem, musí zaručeně likovat! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře43zobraz všech 43 příspěvků
andromache

andromache

Ano, pokud budou chtít zachránit život svým dvěma nejcennějším redaktorkám, tak jim asi ani nic jiného...
před 148 týdny
Drunk_Queen

Drunk_Queen

Pche, vůbec se teď nebojím. Vůbec o.o.
před 148 týdny
andromache

andromache

Muehehehehehe... *v dálce odeznívající ďábelský smích* 3:-D
před 148 týdny
Další články k tématu