Facebook Twitter E-mail
19. listopadu 2017

S lupou do historie: Monk

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Monk 1×01: Mr. Monk and the Candidate?

Medailónek

Název: Monk (Můj přítel Monk)
Žánr: Drama / Mysteriózní / Krimi / Komedie
Stanice: USA Network
Vysílání: 2002–2009
Celkový počet sérií: 8
Premiéra: 12. 7. 2002
Délka pilotu: 41 minut

Kdo?

Tvůrce: Andy Breckman, David Hoberman
Herci: Tony Shalhoub, Bitty Schram, Jason Gray-Stanford, Ted Levine, Traylor Howard

O čem to je?

Jeho instinkt je neomylný a jeho kombinatorické a paměťové schopnosti jsou fenomenální. V dedukování, pátrání a pozorování je přímo geniální… detektiv Adrian Monk. Po smrti své milované manželky Trudy, která zemřela za doposud nevyjasněných okolností, Adrian upadl do úzkostné psychické poruchy. Má fobii z lidí, davů, výšek, mikrobů a mléka. Je obsedantní a roztržitý. Odešel od policie, léčil se u psychiatra a živí se jako soukromý konzultant, což znamená, že pomáhá při vyšetřování složitých případů. I přes svou psychickou nerovnováhu mu to neskutečně myslí. Jeho instinkt je neomylný a jeho kombinatorické a paměťové schopnosti jsou fenomenální.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status:první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Gratuluju, dostali jste mě. Protože jsem právě dokoukala Monka a místo toho, abych se pustila hned do názoru, přemýšlím nad tím, kolik popela se mi posype na hlavu, když se odvážím říct křivého slova. Ale co už, žijeme jen jednou, tak proč bychom se ostýchali, že. Věřte, nebo ne, ale tohle bylo moje úplně první setkání se seriálem. Doteď jsem od něj viděla maximálně promo fotky, ale žádné video ani nic podobného se mi do cesty až do dneška nepostavilo. No, možná je to dobře. Protože jsem si pustila první díl, pak jsem si pustila i druhý díl, abych věděla, jak to dopadne, ale na další sledování mě seriál rozhodně nenalákal.

Líbí se mi, že jde o odlehčenou kriminálku. Nelíbí se mi, že veškeré odlehčení má představovat nemoc hlavního hrdiny. Máme si ho oblíbit? Litovat ho? Sympatizovat s ním? Smát se mu? Ani jedna možnost se mi nelíbí. Nepřála bych podobnou ani jakoukoliv jinou nemoc nikomu, ale přiznávám, že moje míra tolerance není příliš vysoko. Takže jeho neustálé problémy, které mu někdy pomáhaly, ale někdy zase bránily v plném zapojení do řešení případu, mě hodně rychle začaly vytáčet. No, možná ani tak ne samotné problémy, jako spíš jeho celková osobnost. Monk není hrdina, který by mi padl do oka. Je to možná tím, že mě jeho představitel nijak neoslovil ani v jiných rolích, kde už jsem ho mohla vidět. Ale spíš bych vsadila boty na to, že jde právě o postavu Monka, která je prostě a jednoduše otravná. Když visel na tom žebříku a kolem něj utíkal pachatel, měla jsem chuť vyhodit notebook z okna, protože mě ta postava opravdu tolik iritovala, a vesměs se to tak neslo celou epizodu.

Na druhou stranu ale musím zcela objektivně tvůrce pochválit, protože jde o seriál, jaký se nevidí každý den. Jsme zvyklí na ty sebenejvíc odvážné hrdiny, kteří se ani nerozhlédnou a pro nastolení spravedlnosti se vrhají do víru palby. Nebo takové, kteří jsou sice sarkastická prasata, ale mají vždycky pravdu. Monk má svoje mouchy, ale v tomto ohledu je dost jedinečný, protože není mnoho jiných hlavních hrdinů, kteří by mu byli podobní. Je pak na každém divákovi, kdo jeho osobnost považuje za zdroj zábavy (asi většina), a koho to naopak vytáčí do nepříčetnosti (já).

Samotný případ je průměrný a má průměrné vyústění. Tak nějak jsem čekala, že to bude trošku (na oko) větší zvrat, třeba že ten politik si atentátníka zaplatil sám a schválně se ohnul, než vystřelila rána. Ale dopadlo to víc klasicky, možná proto, že seriál je z roku 2002, kdy se asi ještě na obrazovkách tolik nepřekombinovávalo, jak jsme zvyklí v dnešní době. Ono ale ve výsledku o případ ani nejde. Jde o to, jak se k němu postaví Monk a jak ho svou jedinečnou osobností pomůže vyřešit, ale v průběhu i několikrát ohrozí/omezí. Ona tomu nepřidává ani ta nesympatická ženská, která na něj dohlíží a která si hraje na ne zrovna úspěšnou verzi Lois Lane, jak to ostatně v pilotu bylo snad i dvakrát přímo řečeno.

Takže ne, tento seriál není pro mě. Jak říkám, jde o vcelku jedinečnou kriminálku, která vyčnívá z davu osobností hlavního hrdiny. Záleží na vás, jestli jste schopni a ochotni ji tolerovat, akceptovat a bavit se na její účet.

+ seriál vyčnívá z davu
+ solidní tempo

- osobnost hlavního hrdiny
- průměrný případ

Moje hodnocení pilotu: 30 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Zřejmě nejsem z téhle planety. Protože sice nevím, jak dlouho tu sem, ale jako malá jsem tu rozhodně nebyla, protože jinak bych si nepamatovala, že jsem z tohoto seriálu viděla nejspíš jen jednu epizodu. Slovensky. Jinak upřímně netuším. Ano, v televizním programu jsem tohle vídala velmi často (asi tak pětkrát denně nebo kolikrát to mají naše televize ve zvyku), ale že bych seriál viděla? Vážně se nevzpomínám. Ale třeba je to mou marnou pamětí.

Když se tu tak dívám na předpřipravený článek, vlastně mě ani nepřekvapuje, že Monk pochází z USA Network, stejně jako Psych. Teď jsem sama viděla, jak moc se tvůrci Agentury Jasno (ha, tu jsem viděla komplet!) tady inspirovali (typově) a jak moc stanice očividně rády spoléhají na podobný vzorec. Ne že by to vadilo, dokud to funguje, sem s tím.

Jako obvykle jsem se pustila do sledování až o pár hodin později než ragelly, takže jsem do sledování šla s vědomím, jak nepříjemné jí sledování bylo a jak se (opět) bojí kruté vraždy. Já jí pobaveně řekla, že doufám, že mě se pilot bude líbit, abych mohla hodnotit vysoko. Ale nečekala jsem, že se má škarohlídská dušička opravdu dočká, ovšem Monk mě opravdu bavil.

Jistě, Monk je opravdu občas až „trochu moc“, ale devadesát procent času se drží v únosných mezích a je vtipný, smutné momenty také fungují v jeho prospěch. Někdo si na jeho osobnost možná bude muset chvíli zvykat, ale i když Shawn Spencer byl (a vlastně ještě bude) dost odlišnou postavou, mnoho věcí mají společných, takže jsem měla pocit, že mám natrénováno. Policisté také nenudí a dobře Monka doplňují.

Ač bych problém v postavách očekávala právě u nich, překvapivě nenastal, ale i tak z toho bohužel Monk s čistým štítem nevyšel. Byla Monkova opatrovnice/spo­lečnice/co-to-vlastně-bylo nesympatická jen mně? A to ani ne z důvodu, že celou dobu vypadala, že vylezla z osmdesátek?

Z případu upřímně taky úplně ohromená nejsem. Sice nemám tušení, proč mám pocit, že jsem ho už někde viděla (bylo to v něčem starším nebo novějším? vážně by mě to zajímalo), ale i když tohle pominu (což je asi správné, protože je hodně pravděpodobné, že se někdo novější inspiroval právě Monkem), mohli se tvůrci alespoň na pilot vytasit s něčím víc „wow“. Tohle byl průměr. Maximálně. S přivřenýma očima. Oběma.

Ale celkově jsem se bavila. Seriál je milý, vtipný, nevtíravý, a přesto zaujme, hlavní hrdina zvládá seriál utáhnout a ta hodina a půl uběhla překvapivě rychle.

+ Monk
+ humor, atmosféra, působení

- slabý případ
- Monkova kolegyně

Moje hodnocení pilotu: 70 %

Další díly seriálu

S lupou do historie: Scrubs (1. 1. 2017)
S lupou do historie: Buffy the Vampire Slayer (4. 1. 2017)
S lupou do historie: M.A.S.H. (8. 1. 2017)

... odkryj další díly seriálu

S lupou do historie: House M.D. (11. 1. 2017)
S lupou do historie: Friends (15. 1. 2017)
S lupou do historie: Firefly (18. 1. 2017)
S lupou do historie: The Nanny (22. 1. 2017)
S lupou do historie: Lost (25. 1. 2017)
S lupou do historie: Mr. Bean (29. 1. 2017)
S lupou do historie: Parenthood (1. 2. 2017)
S lupou do historie: Army Wives (5. 2. 2017)
S lupou do historie: Crossing Lines (12. 2. 2017)
S lupou do historie: Nurse Jackie (15. 2. 2017)
S lupou do historie: Penny Dreadful (19. 2. 2017)
S lupou do historie: Mad Men (22. 2. 2017)
S lupou do historie: Friday Night Lights (26. 2. 2017)
S lupou do historie: The L Word (1. 3. 2017)
S lupou do historie: Transparent (5. 3. 2017)
S lupu do historie: One Tree Hill (8. 3. 2017)
S lupou do historie: Sons of Anarchy (12. 3. 2017)
S lupou do historie: The Pillars of the Earth (15. 3. 2017)
S lupou do historie: Prison Break (19. 3. 2017)
S lupou do historie: Franklin & Bash (22. 3. 2017)
S lupou do historie: Spin City (26. 3. 2017)
S lupou do historie: The Lying Game (29. 3. 2017)
S lupou do historie: Las Vegas (2. 4. 2017)
S lupou do historie: Vikings (5. 4. 2017)
S lupou do historie: The Walking Dead (9. 4. 2017)
S lupou do historie: The Professionals (12. 4. 2017)
S lupou do historie: King & Maxwell (16. 4. 2017)
S lupou do historie: Switched at Birth (19. 4. 2017)
S lupou do historie: The Americans (23. 4. 2017)
S lupou do historie: Flashpoint (26. 4. 2017)
S lupou do historie: ER (30. 4. 2017)
S lupou do historie: Step by Step (3. 5. 2017)
S lupou do historie: Gilmore Girls (7. 5. 2017)
S lupou do historie: Murder, She Wrote (10. 5. 2017)
S lupou do historie: Magic City (14. 5. 2017)
S lupou do historie: Twin Peaks (21. 5. 2017)
S lupou do historie: Big Love (24. 5. 2017)
S lupou do historie: Hart of Dixie (28. 5. 2017)
S lupou do historie: Web Therapy (31. 5. 2017)
S lupou do historie: Reaper (4. 6. 2017)
S lupou do historie: Desperate Housewives (7. 6. 2017)
S lupou do historie: Star Trek: Voyager (11. 6. 2017)
S lupou do historie: Hotel Babylon (14. 6. 2017)
S lupou do historie: Life on Mars (18. 6. 2017)
S lupou do historie: Spartacus: Blood and Sand (21. 6. 2017)
S lupou do historie: Miranda (25. 6. 2017)
S lupou do historie: Torchwood (28. 6. 2017)
S lupou do historie: The Good Guys (2. 7. 2017)
S lupou do historie: Peaky Blinders (5. 7. 2017)
S lupou do historie: Undateable (9. 7. 2017)
S lupou do historie: Beauty and the Beast (12. 7. 2017)
S lupou do historie: Red Dwarf (16. 7. 2017)
S lupou do historie: Rome (19. 7. 2017)
S lupou do historie: Vyšehrad (24. 7. 2017)
S lupou do historie: You're the Worst (26. 7. 2017)
S lupou do historie: Camelot (30. 7. 2017)
S lupou do historie: My Mad Fat Diary (2. 8. 2017)
S lupou do historie: That '70s Show (6. 8. 2017)
S lupou do historie: Blood Ties (9. 8. 2017)
S lupou do historie: Stargate SG-1 (13. 8. 2017)
S lupou do historie: Poldark (16. 8. 2017)
S lupou do historie: Shameless (20. 8. 2017)
S lupou do historie: Revolution (23. 8. 2017)
S lupou do historie: Andromeda (27. 8. 2017)
S lupou do historie: Mistresses (30. 8. 2017)
S lupou do historie: How I Met Your Mother (3. 9. 2017)
S lupou do historie: The Fall (6. 9. 2017)
S lupou do historie: Joey (10. 9. 2017)
S lupou do historie: CSI Miami (13. 9. 2017)
S lupou do historie: Dallas (17. 9. 2017)
S lupou do historie: Hellcats (20. 9. 2017)
S lupou do historie: Crossing Jordan (24. 9. 2017)
S lupou do historie: Will & Grace (27. 9. 2017)
S lupou do historie: Nikita (1. 10. 2017)
S lupou do historie: Battlestar Galactica (4. 10. 2017)
S lupou do historie: Modern Family (8. 10. 2017)
S lupou do historie: Revenge (11. 10. 2017)
S lupou do historie: Kings (15. 10. 2017)
S lupou do historie: Bates Motel (18. 10. 2017)
S lupou do historie: Merlin (22. 10. 2017)
S lupou do historie: Chuck (25. 10. 2017)
S lupou do historie: The Carrie Diaries (29. 10. 2017)
S lupou do historie: Saving Hope (1. 11. 2017)
S lupou do historie: Orphan Black (5. 11. 2017)
S lupou do historie: Baywatch (8. 11. 2017)
S lupou do historie: Charmed (12. 11. 2017)
S lupou do historie: Life Unexpected (15. 11. 2017)
S lupou do historie: Monk (právě čteš)
S lupou do historie: Rizzoli & Isles (22. 11. 2017)
S lupou do historie: Blackadder (26. 11. 2017)
S lupou do historie: Profiler (3. 12. 2017)
S lupou do historie: Murdoch Mysteries (6. 12. 2017)
S lupou do historie: South Park (10. 12. 2017)
S lupou do historie: Underbelly (13. 12. 2017)
S lupou do historie: Melissa & Joey (17. 12. 2017)
S lupou do historie: 4teens (20. 12. 2017)
S lupou do historie: ALF (24. 12. 2017)
S lupou do historie: Parks and Recreation (27. 12. 2017)
S lupou do historie: Hawthorne (31. 12. 2017)
S lupou do historie: The Dead Zone (3. 1. 2018)
S lupou do historie: Ugly Betty (7. 1. 2018)
S lupou do historie: Moonlight (10. 1. 2018)
S lupou do historie: NCIS (14. 1. 2018)
S lupou do historie: Frasier (17. 1. 2018)
S lupou do historie: Rectify (21. 1. 2018)
S lupou do historie: Okresní přebor (24. 1. 2018)
S lupou do historie: Kriminálka Anděl (28. 1. 2018)
S lupou do historie: Continuum (31. 1. 2018)
S lupou do historie: The West Wing (4. 2. 2018)
S lupou do historie: Dirty Sexy Money (7. 2. 2018)
S lupou do historie: Roseanne (11. 2. 2018)
S lupou do historie: Vyprávěj (14. 2. 2018)
S lupou do historie: Lost Girl (18. 2. 2018)
S lupou do historie: New Girl (21. 2. 2018)
S lupou do historie: Eureka (25. 2. 2018)
S lupou do historie: Eli Stone (ABC) (28. 2. 2018)
S lupou do historie: Southland (4. 3. 2018)
S lupou do historie: Drop Dead Diva (7. 3. 2018)
S lupou do historie: Finding Carter (11. 3. 2018)
S lupou do historie: American Horror Story (14. 3. 2018)
S lupou do historie: The Leftovers (18. 3. 2018)
S lupou do historie: Baby Daddy (21. 3. 2018)
S lupou do historie: Návštěvníci (25. 3. 2018)
S lupou do historie: Make It or Break It (28. 3. 2018)
S lupou do historie: The Killing (1. 4. 2018)
S lupou do historie: My Name Is Earl (4. 4. 2018)
S lupou do historie: Suburgatory (8. 4. 2018)
S lupou do historie: Third Watch (11. 4. 2018)
S lupou do historie: Judging Amy (15. 4. 2018)
S lupou do historie: Chasing Life (18. 4. 2018)
S lupou do historie: Ray Donovan (22. 4. 2018)
S lupou do historie: Breakout Kings (25. 4. 2018)
S lupou do historie: V (29. 4. 2018)
S lupou do historie: Grimm (2. 5. 2018)
S lupou do historie: Without a Trace (6. 5. 2018)
S lupou do historie: Family Guy (23. 5. 2018)
S lupou do historie: The Bridge (27. 5. 2018)
S lupou do historie: Sanctuary (30. 5. 2018)
S lupou do historie: Dynasty (3. 6. 2018)
S lupou do historie: Californication (6. 6. 2018)
S lupou do historie: Breaking In (10. 6. 2018)
S lupou do historie: Wallander (13. 6. 2018)
S lupou do historie: Little Britain (17. 6. 2018)
S lupou do historie: Ringer (20. 6. 2018)
S lupou do historie: BoJack Horseman (24. 6. 2018)
S lupou do historie: Nemocnice na kraji města (27. 6. 2018)
S lupou do historie: The Event (4. 7. 2018)
S lupou do historie: The Strain (8. 7. 2018)
S lupou do historie: Fargo (11. 7. 2018)
S lupou do historie: Suddenly Susan (15. 7. 2018)
S lupou do historie: Tru Calling (18. 7. 2018)
S lupou do historie: Chalupáři (22. 7. 2018)
S lupou do historie: Being Erica (25. 7. 2018)
S lupou do historie: The Knick (29. 7. 2018)
S lupou do historie: Jericho (1. 8. 2018)
S lupou do historie: What I Like About You (5. 8. 2018)
S lupou do historie: Whitney (8. 8. 2018)
S lupou do historie: Cirkus Bukowsky (12. 8. 2018)
S lupou do historie: Haven (15. 8. 2018)
S lupou do historie: The Fosters (19. 8. 2018)
S lupou do historie: Looking (22. 8. 2018)
S lupou do historie: Midsomer Murders (26. 8. 2018)
S lupou do historie: The Simpsons (29. 8. 2018)
S lupou do historie: The Middle (2. 9. 2018)
S lupou do historie: Billy & Billie (5. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek (9. 9. 2018)
S lupou do historie: Angel (12. 9. 2018)
S lupou do historie: Arrested Development (16. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek Enterprise (19. 9. 2018)
S lupou do historie: Sex and the City (23. 9. 2018)
S lupou do historie: Ripper Street (26. 9. 2018)
S lupou do historie: The New Adventures of Superman (30. 9. 2018)
S lupou do historie: The Cleveland Show (3. 10. 2018)
S lupou do historie: Falling Skies (7. 10. 2018)
S lupou do historie: Two and a Half Men (10. 10. 2018)
S lupou do historie: Devious Maids (14. 10. 2018)
S lupou do historie: Monty Python's Flying Circus (17. 10. 2018)
S lupou do historie: Major Crimes (22. 10. 2018)
S lupou do historie: Archer (24. 10. 2018)
S lupou do historie: True Blood (28. 10. 2018)
S lupou do historie: Legend of the Seeker (1. 11. 2018)
S lupou do historie: Lilyhammer (4. 11. 2018)
S lupou do historie: Freaks and Geeks (1. 9. 2019)
S lupou do historie: Ashes to Ashes (4. 9. 2019)
S lupou do historie: Instant Star (8. 9. 2019)
S lupou do historie: Zdivočelá země (11. 9. 2019)
S lupou do historie: Hit the Floor (15. 9. 2019)
S lupou do historie: Human Target (18. 9. 2019)
S lupou do historie: Diagnosis Murder (22. 9. 2019)
S lupou do historie: The Affair (25. 9. 2019)
S lupou do historie: Hospoda (29. 9. 2019)
S lupou do historie: Game of Thrones (3. 10. 2019)
S lupou do historie: Terminator: The Sarah Connor Chronicles (6. 10. 2019)
S lupou do historie: Getting On (9. 10. 2019)
S lupou do historie: F. L. Věk (13. 10. 2019)
S lupou do historie: Ground Floor (16. 10. 2019)
S lupou do historie: Rescue Me (20. 10. 2019)

S lupou do historie: Married... with Children (23. 10. 2019)
S lupou do historie: Warehouse 13 (27. 10. 2019)
S lupou do historie: Angels in America (30. 10. 2019)
S lupou do historie: Stargate Universe (3. 11. 2019)
S lupou do historie: Legends (6. 11. 2019)
S lupou do historie: Knight Rider (10. 11. 2019)
S lupou do historie: Parade's End (13. 11. 2019)

Líbilo se? Za každej like dostane autor bonbón!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

Romix
před 103 týdny
Jinak taky hlasuji pro tu druhou asistentku, díly s ní jsou lepší :)
Rašík
před 103 týdny
Pro mě se jedná o můj seriálový začátek, přišla jsem ze školy a zapla...
milosh
před 103 týdny
Odlehčené kriminálky mám celkem rád, třeba Castle a Psych patří mezi mé...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY