19. 11. 2017

S lupou do historie: Monk

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Monk 1×01: Mr. Monk and the Candidate?

Medailónek

Název: Monk (Můj přítel Monk)
Žánr: Drama / Mysteriózní / Krimi / Komedie
Stanice: USA Network
Vysílání: 2002–2009
Celkový počet sérií: 8
Premiéra: 12. 7. 2002
Délka pilotu: 41 minut

Kdo?

Tvůrce: Andy Breckman, David Hoberman
Herci: Tony Shalhoub, Bitty Schram, Jason Gray-Stanford, Ted Levine, Traylor Howard

O čem to je?

Jeho instinkt je neomylný a jeho kombinatorické a paměťové schopnosti jsou fenomenální. V dedukování, pátrání a pozorování je přímo geniální… detektiv Adrian Monk. Po smrti své milované manželky Trudy, která zemřela za doposud nevyjasněných okolností, Adrian upadl do úzkostné psychické poruchy. Má fobii z lidí, davů, výšek, mikrobů a mléka. Je obsedantní a roztržitý. Odešel od policie, léčil se u psychiatra a živí se jako soukromý konzultant, což znamená, že pomáhá při vyšetřování složitých případů. I přes svou psychickou nerovnováhu mu to neskutečně myslí. Jeho instinkt je neomylný a jeho kombinatorické a paměťové schopnosti jsou fenomenální.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status:první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Gratuluju, dostali jste mě. Protože jsem právě dokoukala Monka a místo toho, abych se pustila hned do názoru, přemýšlím nad tím, kolik popela se mi posype na hlavu, když se odvážím říct křivého slova. Ale co už, žijeme jen jednou, tak proč bychom se ostýchali, že. Věřte, nebo ne, ale tohle bylo moje úplně první setkání se seriálem. Doteď jsem od něj viděla maximálně promo fotky, ale žádné video ani nic podobného se mi do cesty až do dneška nepostavilo. No, možná je to dobře. Protože jsem si pustila první díl, pak jsem si pustila i druhý díl, abych věděla, jak to dopadne, ale na další sledování mě seriál rozhodně nenalákal.

Líbí se mi, že jde o odlehčenou kriminálku. Nelíbí se mi, že veškeré odlehčení má představovat nemoc hlavního hrdiny. Máme si ho oblíbit? Litovat ho? Sympatizovat s ním? Smát se mu? Ani jedna možnost se mi nelíbí. Nepřála bych podobnou ani jakoukoliv jinou nemoc nikomu, ale přiznávám, že moje míra tolerance není příliš vysoko. Takže jeho neustálé problémy, které mu někdy pomáhaly, ale někdy zase bránily v plném zapojení do řešení případu, mě hodně rychle začaly vytáčet. No, možná ani tak ne samotné problémy, jako spíš jeho celková osobnost. Monk není hrdina, který by mi padl do oka. Je to možná tím, že mě jeho představitel nijak neoslovil ani v jiných rolích, kde už jsem ho mohla vidět. Ale spíš bych vsadila boty na to, že jde právě o postavu Monka, která je prostě a jednoduše otravná. Když visel na tom žebříku a kolem něj utíkal pachatel, měla jsem chuť vyhodit notebook z okna, protože mě ta postava opravdu tolik iritovala, a vesměs se to tak neslo celou epizodu.

Na druhou stranu ale musím zcela objektivně tvůrce pochválit, protože jde o seriál, jaký se nevidí každý den. Jsme zvyklí na ty sebenejvíc odvážné hrdiny, kteří se ani nerozhlédnou a pro nastolení spravedlnosti se vrhají do víru palby. Nebo takové, kteří jsou sice sarkastická prasata, ale mají vždycky pravdu. Monk má svoje mouchy, ale v tomto ohledu je dost jedinečný, protože není mnoho jiných hlavních hrdinů, kteří by mu byli podobní. Je pak na každém divákovi, kdo jeho osobnost považuje za zdroj zábavy (asi většina), a koho to naopak vytáčí do nepříčetnosti (já).

Samotný případ je průměrný a má průměrné vyústění. Tak nějak jsem čekala, že to bude trošku (na oko) větší zvrat, třeba že ten politik si atentátníka zaplatil sám a schválně se ohnul, než vystřelila rána. Ale dopadlo to víc klasicky, možná proto, že seriál je z roku 2002, kdy se asi ještě na obrazovkách tolik nepřekombinovávalo, jak jsme zvyklí v dnešní době. Ono ale ve výsledku o případ ani nejde. Jde o to, jak se k němu postaví Monk a jak ho svou jedinečnou osobností pomůže vyřešit, ale v průběhu i několikrát ohrozí/omezí. Ona tomu nepřidává ani ta nesympatická ženská, která na něj dohlíží a která si hraje na ne zrovna úspěšnou verzi Lois Lane, jak to ostatně v pilotu bylo snad i dvakrát přímo řečeno.

Takže ne, tento seriál není pro mě. Jak říkám, jde o vcelku jedinečnou kriminálku, která vyčnívá z davu osobností hlavního hrdiny. Záleží na vás, jestli jste schopni a ochotni ji tolerovat, akceptovat a bavit se na její účet.

+ seriál vyčnívá z davu
+ solidní tempo

- osobnost hlavního hrdiny
- průměrný případ

Moje hodnocení pilotu: 30 %
Drunk_Queen

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Zřejmě nejsem z téhle planety. Protože sice nevím, jak dlouho tu sem, ale jako malá jsem tu rozhodně nebyla, protože jinak bych si nepamatovala, že jsem z tohoto seriálu viděla nejspíš jen jednu epizodu. Slovensky. Jinak upřímně netuším. Ano, v televizním programu jsem tohle vídala velmi často (asi tak pětkrát denně nebo kolikrát to mají naše televize ve zvyku), ale že bych seriál viděla? Vážně se nevzpomínám. Ale třeba je to mou marnou pamětí.

Když se tu tak dívám na předpřipravený článek, vlastně mě ani nepřekvapuje, že Monk pochází z USA Network, stejně jako Psych. Teď jsem sama viděla, jak moc se tvůrci Agentury Jasno (ha, tu jsem viděla komplet!) tady inspirovali (typově) a jak moc stanice očividně rády spoléhají na podobný vzorec. Ne že by to vadilo, dokud to funguje, sem s tím.

Jako obvykle jsem se pustila do sledování až o pár hodin později než ragelly, takže jsem do sledování šla s vědomím, jak nepříjemné jí sledování bylo a jak se (opět) bojí kruté vraždy. Já jí pobaveně řekla, že doufám, že mě se pilot bude líbit, abych mohla hodnotit vysoko. Ale nečekala jsem, že se má škarohlídská dušička opravdu dočká, ovšem Monk mě opravdu bavil.

Jistě, Monk je opravdu občas až „trochu moc“, ale devadesát procent času se drží v únosných mezích a je vtipný, smutné momenty také fungují v jeho prospěch. Někdo si na jeho osobnost možná bude muset chvíli zvykat, ale i když Shawn Spencer byl (a vlastně ještě bude) dost odlišnou postavou, mnoho věcí mají společných, takže jsem měla pocit, že mám natrénováno. Policisté také nenudí a dobře Monka doplňují.

Ač bych problém v postavách očekávala právě u nich, překvapivě nenastal, ale i tak z toho bohužel Monk s čistým štítem nevyšel. Byla Monkova opatrovnice/spo­lečnice/co-to-vlastně-bylo nesympatická jen mně? A to ani ne z důvodu, že celou dobu vypadala, že vylezla z osmdesátek?

Z případu upřímně taky úplně ohromená nejsem. Sice nemám tušení, proč mám pocit, že jsem ho už někde viděla (bylo to v něčem starším nebo novějším? vážně by mě to zajímalo), ale i když tohle pominu (což je asi správné, protože je hodně pravděpodobné, že se někdo novější inspiroval právě Monkem), mohli se tvůrci alespoň na pilot vytasit s něčím víc „wow“. Tohle byl průměr. Maximálně. S přivřenýma očima. Oběma.

Ale celkově jsem se bavila. Seriál je milý, vtipný, nevtíravý, a přesto zaujme, hlavní hrdina zvládá seriál utáhnout a ta hodina a půl uběhla překvapivě rychle.

+ Monk
+ humor, atmosféra, působení

- slabý případ
- Monkova kolegyně

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Další díly seriálu
Taky by ti myš neupadla, když to pošleš do světa. 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře13zobraz všech 13 příspěvků
Romix

Romix

Jinak taky hlasuji pro tu druhou asistentku, díly s ní jsou lepší :)
před 147 týdny
Rašík

Rašík

Pro mě se jedná o můj seriálový začátek, přišla jsem ze školy a zapla televizi a v té době běželo...
před 147 týdny
milosh

milosh

Odlehčené kriminálky mám celkem rád, třeba Castle a Psych patří mezi mé nejoblíbenější seriály. Monk mě ale...
před 147 týdny
Další články k tématu