23. 11. 2017

Televizní tvůrci: David Shore

Vítáme vás zpět u naší rubriky, jejímž cílem je představit vám osobnosti, které v seriálovém světě hrají důležitou roli. Jejich jména mnoha fanouškům nemusí nic říkat, ale přesto znají a obdivují jejich práci. Jde o tvůrce seriálů a právě na ně se nová rubrika zaměřuje.

Opět nastal čas představit si kariéru jednoho z úspěšných seriálových tvůrců. Na pořadu dne je člověk, který stojí za vytvořením jednoho z nejoblíbenějších doktorů, který se na televizní obrazovce za poslední roky objevil. Podíváme se však na celou jeho kariéru, nejen na ten na největší hit.

David Shore se narodil 3. července 1959 v kanadském městě London, Ontario. Působí jako scenárista, producent, ale vyzkoušel si i pozici režiséra. Pochází z židovské rodiny a má dva mladší bratry (dvojčata) Ephraima a Raphaela. Oba jeho bratři působí jako rabíni a David je tak jediným členem rodiny, který pracuje u televize.

Shore navštěvoval University of Western Ontario a poté pokračoval na University of Toronto, kde v roce 1982 získal titul v oboru práva. Po dokončení studia pracoval v rodné Kanadě jako korporátní právník, až o mnoho let později se přestěhoval do Los Angeles a prorazil u televize. Ale bral to jako vedlejší práci, protože ho právničina stále naplňovala.

Jeho první práce pro televizi byla v roce 1994 u seriálu Due South (Směr jih). Postupně se začal prosazovat a v roce 1998 ho zlákala spolupráce s Dickem Wolfem

1997–1999


Dick Wolf v roce 1990 přišel s nápadem, který se zapsal do dějin televizního kriminálního žánru. Ano, v roce 1990 poprvé představil tým detektivů ze seriálu Law & Order. Jde o kriminální seriál, kde každá z epizod zachycuje ve dvou rovnocenných částech policejní vyšetřování zločinu a jeho soudní následky. David Shore se k týmu připojil v roce 1997 a působil zde dvě série jako dohlížející producent.

Svou pozici zastával v osmé a deváté sérii. Tou dobou hlavní postavy hráli například Jerry Orbach, Benjamin Bratt, S. Epatha Merkerson, Sam Waterston, Carey Lowell, Steven Hill nebo Angie Harmon. Za svou práci společně s celým týmem obdržel v obou letech nominaci na cenu Emmy.

1999–2002


Po opuštění Law & Order spojil síly Anne Kenney a vytvořili seriál s názvem Family Law.

Lynn Holtové, úspěšné advokátce v oblasti rodinného práva, je zasažena životní rána ve chvíli, kdy jí manžel právník oznámí, že se chce nechat rozvést a opustit ji kvůli jiné ženě. Je raněna ještě více, když zjistí, že jí okradl o soukromou praxi, kterou si společně vybudovali, a přebral jí všechny klienty, nábytek a personál. Zbyl po něm jenom drahý nájem s výhledem do jeho nové kanceláře, odkud může vidět úplně všechno. Lynn je pološílená, ale s pomocí své kolegyně, která na celou věc pohlíží s čistou hlavou, si uvědomuje, že se musí vzchopit a dát si do pořádku život i kariéru. Uchýlí se ke zvláštním opatřením a pronajme svou kancelář dalším dvěma rodinným advokátům – rozvodovému právníkovi s nevybíravým slovníkem a pochybnou minulostí a charismatickému proutníkovi, kterému se nedá věřit…

Seriál se dočkal tří sérií a celkem 68 epizod a i když se nejedná o přelomový seriál, který by se zapsal do televizní historie, tak si vysloužil i jednu nominaci na Emmy za vedlejší roli Dany Delany. V hlavních rolích se představili Kathleen Quinlan, Dixie Carter, Christopher McDonald nebo Salli Richardson-Whitfield.

2004–2012


Kolem roku 2000 se pokoušel prosadit s několika dalšími seriály, mezi které patří například Beggars and Choosers, Hack nebo Century City ale až v roce 2004 přišel opravdový průlom. V roce 2003 ho oslovil producent Paul Attanasio s nápadem aplikovat klasické prvky policejní procedurálky do lékařského prostředí. Zatímco u většiny procedurálek jsou případy nadřazené postavám, tak Shore to chtěl udělat opačně a vytvořit hrdinu, který je důležitější než případy. A tak vznikl Gregory House.

Seriál Dr. House vznikl v roce 2004 a je dílem Paula Attanasioa, Katie Jacobs, Davida Shorea a Bryana Singera. Děj se odehrává v nemocnici v Princetonu – Plainsboro. Hlavní postava Gregory House je šéfem diagnostického oddělení této nemocnice a má za úkol řešit zvlášť zapeklité případy, u kterých jsou normální doktoři v koncích. K ruce má svůj tým odborníků, který se skládá ze 3 výborných doktorů. Imunoložky Allison Cameron, neurologa Erica Foremana a specialisty na intenzivní péči Roberta Chase.

V hlavních rolích se představili Hugh Laurie, Robert Sean Leonard, Omar Epps, Jesse Spencer, Lisa Edelstein a Jennifer Morrison. Seriál běžel 8 sérií a celkově vzniklo 176 epizod. Během svého vysílání získal velké množství cen, mezi kterými nechybí 2 Zlaté glóby pro Hugha Laurieho nebo Emmy pro Davida Shorea za scénář.

2015


Tři roky po ukončení House se rozhodl spojit síly s Vincem Gilliganem a společně vytvořili seriál Battle Creek. CBS si od něj v roce 2015 slibovala docela dost, ale nezadařilo se. A to i přes propagaci, která těžila právě z tvůrců – od tvůrců Breaking Bad a Dr. House. Ne každá taková spolupráce tak vyjde na jedničku.

Dva detektivové se zcela odlišnými pohledy na svět se stanou parťáky. Společně musí najít odpověď na otázku, jaký je nejlepší zvolený postup při dělání pořádku v ulicích Battle Creek v Michiganu. Když zcela chybí finanční prostředky, měl by se zvolit spíše cynismus, lsti a podvody? Nebo bude účinnější pravý opak – naivita, důvěra a záložní zdroje?

Slušné obsazení, které čítá jména jako Josh Duhamel, Dean Winters, Aubrey Dollar, Grapevine, Kal Penn nebo Janet McTeer, to však dotáhlo na pouhých třináct epizod a rychlé ukončení, které přišlo ještě před závěrem série. Možná i díky jménům tvůrců byl však seriál alespoň dovysílán.

2015-?


Tento neúspěch ho však neodradil k další spolupráci s někým od Breaking Bad. Tentokrát se spojil s Bryanem Cranstonem a pro Amazon vytvořili seriál s názvem Sneaky Pete. Shore se tentokrát neujal role hlavního producenta a u seriálu působí pouze jako scenárista.

Po propuštění z vězení se Marius rozhodne vzít na sebe identitu svého spoluvězně Petea. Nastěhuje se k jeho odloučené a nic netušící rodině, kde je vtržen do rodinného byznysu chytání kriminálníků, kteří jsou venku na kauci. Objevuje zde rodinný život, který on sám nikdy nezažil.

Seriál má za sebou zatím jednu sérii, ale byla objednána druhá řada, která by se měla vysílat v roce 2018. V roce 2015 se původně odvysílal pouze pilot a zbytek série přišel až letos. V hlavní roli se představil Giovanni Ribisi a doplňují ho například Marin Ireland, Margo Martindale, Shane McRae, Libe Barer nebo Peter Gerety.

2017-?


V roce 2016 produkoval minisérii Houdini and Doyle a na podzim 2017 se opět vrátil na jednu ze stanic velké pětky. Jeho nový projekt s názvem The Good Doctor našel domov na stanici ABC.

Hlavním hrdinou je Shaun Murphy, mladý chirurg se syndromem savant, který přesedlá ze svého poklidného vesnického života, když dostane práci v pediatrickém chirurgickém týmu v prestižní nemocnici. Nabízí se ale otázka. Může člověk, který nemá schopnost ztotožnit se s lidmi, přispět k záchraně jejich životů? Shaun využívá své mimořádné lékařské nadání, aby zachraňoval své pacienty navzdory skepsi svých kolegů.

Hlavní role hrají Freddie Highmore, Antonia Thomas, Nicholas Gonzalez, Beau Garrett, Hill Harper, Richard Schiff, Tamlyn Tomita nebo Chuku Modu. Zatím je brzy vynášet soudy nad osudem seriálu, protože ještě nedokončil ani první sérii, ale v letošní nabídce rozhodně patřil mezi to lepší a zajímavější, což podporuje jeho momentální sledovanost.

Pár zajímavostí na závěr:

 • Jeho mladší bratr Raphael natočil tři politické dokumenty o konfliktu na Středním východě.
 • Během konkurzu Hugha Laurieho na roli Gregoryho House se k Bryan Singer naklonil k Davidu Shoremu a říká: „Přesně tohle chci, pravého Američana“ netušíc, že Laurie je Brit.
 • Postava House je volně založena na Sherlockovi Holmesovi, i adresu vybral David Shore, aby Holmese připomínala, když nechal House bydlet v bytě číslo 221B.
 • Jen pro zajímavost, Arthur Conan Doyle údajně založil Sherlocka Holmese na Dr. Josephu Bellovi, jehož specialita byla diagnostika.
 • Známou větu „Každý lže“, kterou House často používá, dost možná tvůrci vykradli ze Scrubs, kde ji zhruba rok předtím ve stejném kontextu použil Dr. Kelso.
 • Pro roli House byli zvažováni také Denis Leary, David Cross, Rob Morrow nebo Patrick Dempsey.
 • Postava Lucase Douglase (Michael Weston) byla do seriálu přidána, aby se kolem ní mohl vystavět spin-off, ale tvůrci se nakonec rozhodli nápad na spin-off zamítnout.
 • Dr. Chase byl původně psán jako Brit, ale po obsazení Jesseho Spencera to bylo změněno díky jeho původu na Australana.
 • Lisa Edelstein opustila seriál po sedmé sérii. David Shore k tomu poznamenal, že kdyby o jejím odchodu věděl dříve, tak by pro ni v závěru série připravil rozloučení, které si její postava zasloužila.
 • Shore se rozhodl odepsat postavu Cameronové, protože nechtěl, aby všichni okolo House byli zkaženi. A prohlásil, že bylo opravdu těžké nechat Jennifer Morrison odejít, ale příběh byl důležitější.
 • Seriál The Good Doctor je založen na korejské verzi z roku 2013.
 • Jeho oblíbeným seriálem je The Rockford Files.
 • Se svou ženou Judy a třemi dětmi žil až do roku 2010 v Encino Hills, Kalifornii, ale poté se přestěhovali na pobřeží do místa zvaného Pacific Palisades.

Znáte Davida Shorea? Sledovali jste, sledujete či se chystáte sledovat jeho seriály? Který je váš nejoblíbenější? Napadá vás tvůrce, kterého jsme ještě nepředstavili?

Další díly seriálu
Magnetky na kliknutí. 
Pajky

Pajky

Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil. Buď první!
Další články k tématu