Facebook Twitter E-mail
26. listopadu 2017

S lupou do historie: Blackadder

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Blackadder 1×01: The Foretelling?

Medailónek

Název: Blackadder (Černá zmije)
Žánr: Komedie / Historický / Antologie
Stanice: BBC
Vysílání: 1983–1989
Celkový počet sérií: 4
Premiéra: 15. 6. 1983
Délka pilotu: 33 minut

Kdo?

Tvůrce: Richard Curtis
Herci: Rowan Atkinson, Tony Robinson, Tim McInnerny, Miranda Richardson, Stephen Fry, Hugh Laurie

O čem to je?

Král Richard IV. má dva syny – naivního prince Harryho a úlisného prince Edmunda, vévodu z Edinburghu. Druhorozený Edmund, který je nevýznamným členem královského dvora, by se rád stal prvním princem království na úkor svého bratra Harryho, ale intriky, s nimiž mu pomáhají jeho přítel Percy a sluha Baldrick, se vždy obrací proti němu…

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status:první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

… Tak kdy už konečně do SLDH přijde pilot, u kterého budu v názoru konečně zase ta hodná? Minule to s Monkem moc nevyšlo, dneska přichází na řadu Blackadder. Jakože nemá cenu chodit okolo horké kaše, protože ve výsledku mě všichni stejně zase zavrhnete, tak proč to odkládat. Ne, tento seriál není podle mého gusta.

Pustila jsem si začátek a po pěti minutách už jsem si ho pouštěla znovu v českém dabingu, protože jsem jim vůbec nerozuměla. Nevím, jestli tím, že to bylo česky, mi to samotný příběh i jeho zpracování nějakým způsobem podvědomě znehodnocovalo, ale řekla bych, že tak velký vliv to na můj celkový názor hrát asi nebude. U některých pasáží jsem si pouštěla vedle dabingu i originál, abych věděla, jak to ve skutečnosti zní, ale tím moje veškeré snahy skončily. Na další díly se rozhodně nechystám.

Opět jsem se utvrdila v tom, že nejsem milovník britského humoru. Nechápu ho. Sedím tady, koukám na to a přemýšlím, jak tohle může někomu připadat vtipné. Na druhou stranu ani nemůžu říct, že bych se nudila. Spíš jsem opravdu přemýšlela o tom, jak je britský humor hodně odlišný. Osobně v Blackadderovi nenacházím k pobavení nic, ani v příběhu, ani v hláškách, ani v hercích a už vůbec ne v teatrální scénografii. Nemám sebemenší pochyb, že je takto okatě vytvořena zcela záměrně, tento plán tvůrců je jasně čitelný. Jen to není nic pro mě.

Vím, že v seriálu (alespoň této první řadě) má prsty Atkinson. Vlastně mi to v mnohých ohledech připomínalo Mr. Beana. Když se zamyslíte, jde v podstatě o téměř totožné postavy, až na to, že Zmije je antihrdina, zatímco Bean je dobrosrdečný prosťáček, kterému prostě jen nic nevychází. Ale oba jsou tragičtí v konfrontacích, na co sáhnou, to pokazí, a jak jinak, mají jeden a ten samý divný obličej :-D

+ dobré herecké obsazení
+ úmyslná parodie

- nenašla jsem vtip
- scénografie

Moje hodnocení pilotu: 30 %
Drunk_Queen

Status: část viděna
Hodnocení celého seriálu: -

Se svou extrémně špatnou pamětí si na SLDH vzpomenu pokaždé přibližně ve chvíli, kdy mi ragelly napíše, jak moc se na sledování těší. Tentokrát nadšená nebyla. Ale to se jistě projeví v jejím názoru.

Pro mě naštěstí vidina sledování Černé zmije utrpením nebyla. Britcomy do mě rodiče cpali už od malička, tedy hlavně Červeného trpaslíka či Mr. Beana, ale na Zmiji si také matně vzpomínám. Takže britský humor zbožňuji, a má očekávání jsou tím pádem vysoká.

Ale rozhodně neodcházím zklamaná. Víte, opravdu jsem nečekala, že se tak ospalá, už skoro neschopná cokoliv vidět ostře, budu bavit. Že jsem se nakonec smála na celé kolo, mi tedy docela vyrazilo dech.

Herecky je to parádní (Rowanu Atkinsonovi tenhle typ prostě sedí), téma je neotřelé a ten chytře hloupý humor tomu nasazuje korunu. Omlouvám se za oxymóron, ale vysvětlím – tváří se jako naprosto pitomý, ale je výborně promyšlený. Zkrátka vlastně baví tím, že ze sebe dělá blbce.

Věc, která se mi Černé zmiji nelíbila, bych asi hledala hodně těžce (omlouvám se za neustálé využívání českého názvu, ale staré známé britcomy mám zažité v českém dabingu, tak jsem si to nechtěla bourat). Ta půlhodina utekla, příběh byl prostě „něco“… a seriál je prostě vlastní třída, tolik originality se často nevidí. A vlastně je zbytečné mluvit dál, stačí říct, že to bylo prostě FAMÓZNÍ.

+ scénář
+ humor
+ obsazení
+ pojetí

Moje hodnocení pilotu: 90 %
Tempy

Status: podle SZ jsem viděla první dvě řady komplet, i když si spíš vybavuju ty poslední dvě
Hodnocení celého seriálu: – 

Proč já se k tomuhle upsala?! To, co teď napíšu, se asi mnohým nebude líbit, ale zkuste být k nováčkovi shovívaví. A taky budou brzo Vánoce, tak si nekažte karmu! :D K Blackadder jsem se před lety dostala až díky Fryovi a Lauriemu, z čehož logicky vyplývá, že první řada není mým favoritem (ani jeden z nich v ní ještě nevystupuje). Další věc, která jí (a tedy i samotnému pilotu) bere v mých očích body, je časové zasazení. Patnácté století je přesně ta doba, kterou jsem v dějepisu vždy k smrti nenáviděla! Spousta králů, spousta letopočtů. :D

Takže když se pilot rozběhl stylem „ten je otcem toho a strýcem onoho“, měl u mě zaděláno na problém. Nejsem jako někteří (čti ragelly) odpůrcem britského humoru a sitcomů, ale tady jsem musela na vtip čekat opravdu dlouho a umělý smích, přidávaný do scén co 20 vteřin, tomu taky nepomohl. Naděje svitla, když se na scéně objevil Baldrick v podání Tonyho Robinsona, který stvořil v Blackadder nezapomenutelnou postavu a minimálně v pilotu podle mě Atkinsona jasně přehrává! Uřvaný Atkinson se tam šklebí a pitvoří bez jakéhokoli efektu a Robinsonovi stačí výraz tváře a sem tam „na půl huby“ prohozená poznámka a dělá srandu. Pár vtipných momentů přináší i scény s Edmundovou (Atkinson) matkou, hlavně díky herectví Elspet Grayové, a s „průhledným“ Richardem III. (Peter Cook), ale to je na půlhodinový formát sakra málo. Ani závěrečná věštba, podle které se celý díl jmenuje a která by nás zřejmě měla nalákat na další sledování, nemá takový efekt, podle mého hlavně proto, že hlavní postava nepředvedla během pilotu nic, čím by si diváka získala.

Nemůžu Blackadder jako celek odsoudit, protože vím, že bude líp, ale minimálně první řada asi nikdy nebude mým šálkem čaje. Výhodou Blackadder na druhou stranu je, že můžete začít jakou řadou chcete (každá se odehrává v jiném časovém období) a nebát se „topení se“ v ději. Za sebe doporučuji tu čtvrtou z období první světové války.

+ Tony Robinson
+ matka
+ budík

- Rowan Atkinson
- umělý smích
- středověk

Moje hodnocení pilotu: 40 %
Seraphine313

Status:první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Z britské produkce sedmdesátých a osmdesátých let jsem toho moc neviděl, koneckonců, do českých končin doputovala jen ta nejhlavnější a nejpopulárnější díla – Červený trpaslík, Profesionálové, Monty Python, Hotýlek… Černá zmije měl být doplněk do mé chabé sbírky zhlédnutých britských komedií, která ale obsahovala to hlavní.

Pokud se budete dívat na Black Adder dnešními měřítky, může vám seriál přijít poněkud podivný. Příliš jednoduchý, chvílemi utahaný, zkratkovitý, střelený. Určitě se u něj nebudete bavit tak jako třeba u Červeného trpaslíka, který byl schopný s pěti postavami rozjet komedii, ve které vás zajímaly všechny postavy. Ne, důvod, proč se podíváte na Černou zmiji, je Rowan Atkinson.

Ten totiž, chtěně i nechtěně, celý seriál táhne. Nenajde se vedle něj dostatečně výrazná osobnost (snad s výjimkou Briana Blesseda), který by mu stačil. Ale ani Atkinson není bez chyby. Hraje sice patolízalského, ustrašeného, slizkého křiváka, ale i v rámci komedie přehrává až běda. Jistě, budete se divit, jaktože taková kreatura ve středověku pořád ještě chodí s nezlámanýma nohama po světě, ale kdyby herec na svém výkonu trochu ubral, minimálně pilotu by to prospělo.

Co oceňuji, je výběr období, na které se dá vymyslet spousta situací a příběhů. Co naopak neoceňuji, to je styl uspořádání scén – každá z nich je k uzoufání nudná, a pak do vás udeří vtip takovým způsobem, že se z toho můžete pominout. A pak zase nic (na dnešní poměry velmi dlouho) a zase vtip. Black Adder není komedie, při které se cítíte humorně v každé chvíli, je to spíš ten typ, který na vás vystřelí vtip na základě situace, i kdyby to byl třeba zrovna pohřeb. Jenže těch vtipů za celou dobu pilotu zase tolik není.

Celé to pak vyznívá lehce surrealisticky, zvlášť ke konci epizody. Skoro jako by si tvůrci vymysleli pár vtipů o středověku a snažili se kolem nich vystavět seriál. Ne, že by to nefungovalo, jen je děj celkově odrbaný na kost krátké povídky a krom Atkinsona a pár vtipů divákovi nic moc nepřináší.

+ Rowan Atkinson
+ britský nekorektní humor

- nikdo další z herců nevyčnívá
- děj je až příliš jednoduchý

Moje hodnocení pilotu: 50 %

Další díly seriálu

S lupou do historie: Scrubs (1. 1. 2017)
S lupou do historie: Buffy the Vampire Slayer (4. 1. 2017)
S lupou do historie: M.A.S.H. (8. 1. 2017)

... odkryj další díly seriálu

S lupou do historie: House M.D. (11. 1. 2017)
S lupou do historie: Friends (15. 1. 2017)
S lupou do historie: Firefly (18. 1. 2017)
S lupou do historie: The Nanny (22. 1. 2017)
S lupou do historie: Lost (25. 1. 2017)
S lupou do historie: Mr. Bean (29. 1. 2017)
S lupou do historie: Parenthood (1. 2. 2017)
S lupou do historie: Army Wives (5. 2. 2017)
S lupou do historie: Crossing Lines (12. 2. 2017)
S lupou do historie: Nurse Jackie (15. 2. 2017)
S lupou do historie: Penny Dreadful (19. 2. 2017)
S lupou do historie: Mad Men (22. 2. 2017)
S lupou do historie: Friday Night Lights (26. 2. 2017)
S lupou do historie: The L Word (1. 3. 2017)
S lupou do historie: Transparent (5. 3. 2017)
S lupu do historie: One Tree Hill (8. 3. 2017)
S lupou do historie: Sons of Anarchy (12. 3. 2017)
S lupou do historie: The Pillars of the Earth (15. 3. 2017)
S lupou do historie: Prison Break (19. 3. 2017)
S lupou do historie: Franklin & Bash (22. 3. 2017)
S lupou do historie: Spin City (26. 3. 2017)
S lupou do historie: The Lying Game (29. 3. 2017)
S lupou do historie: Las Vegas (2. 4. 2017)
S lupou do historie: Vikings (5. 4. 2017)
S lupou do historie: The Walking Dead (9. 4. 2017)
S lupou do historie: The Professionals (12. 4. 2017)
S lupou do historie: King & Maxwell (16. 4. 2017)
S lupou do historie: Switched at Birth (19. 4. 2017)
S lupou do historie: The Americans (23. 4. 2017)
S lupou do historie: Flashpoint (26. 4. 2017)
S lupou do historie: ER (30. 4. 2017)
S lupou do historie: Step by Step (3. 5. 2017)
S lupou do historie: Gilmore Girls (7. 5. 2017)
S lupou do historie: Murder, She Wrote (10. 5. 2017)
S lupou do historie: Magic City (14. 5. 2017)
S lupou do historie: Twin Peaks (21. 5. 2017)
S lupou do historie: Big Love (24. 5. 2017)
S lupou do historie: Hart of Dixie (28. 5. 2017)
S lupou do historie: Web Therapy (31. 5. 2017)
S lupou do historie: Reaper (4. 6. 2017)
S lupou do historie: Desperate Housewives (7. 6. 2017)
S lupou do historie: Star Trek: Voyager (11. 6. 2017)
S lupou do historie: Hotel Babylon (14. 6. 2017)
S lupou do historie: Life on Mars (18. 6. 2017)
S lupou do historie: Spartacus: Blood and Sand (21. 6. 2017)
S lupou do historie: Miranda (25. 6. 2017)
S lupou do historie: Torchwood (28. 6. 2017)
S lupou do historie: The Good Guys (2. 7. 2017)
S lupou do historie: Peaky Blinders (5. 7. 2017)
S lupou do historie: Undateable (9. 7. 2017)
S lupou do historie: Beauty and the Beast (12. 7. 2017)
S lupou do historie: Red Dwarf (16. 7. 2017)
S lupou do historie: Rome (19. 7. 2017)
S lupou do historie: Vyšehrad (24. 7. 2017)
S lupou do historie: You're the Worst (26. 7. 2017)
S lupou do historie: Camelot (30. 7. 2017)
S lupou do historie: My Mad Fat Diary (2. 8. 2017)
S lupou do historie: That '70s Show (6. 8. 2017)
S lupou do historie: Blood Ties (9. 8. 2017)
S lupou do historie: Stargate SG-1 (13. 8. 2017)
S lupou do historie: Poldark (16. 8. 2017)
S lupou do historie: Shameless (20. 8. 2017)
S lupou do historie: Revolution (23. 8. 2017)
S lupou do historie: Andromeda (27. 8. 2017)
S lupou do historie: Mistresses (30. 8. 2017)
S lupou do historie: How I Met Your Mother (3. 9. 2017)
S lupou do historie: The Fall (6. 9. 2017)
S lupou do historie: Joey (10. 9. 2017)
S lupou do historie: CSI Miami (13. 9. 2017)
S lupou do historie: Dallas (17. 9. 2017)
S lupou do historie: Hellcats (20. 9. 2017)
S lupou do historie: Crossing Jordan (24. 9. 2017)
S lupou do historie: Will & Grace (27. 9. 2017)
S lupou do historie: Nikita (1. 10. 2017)
S lupou do historie: Battlestar Galactica (4. 10. 2017)
S lupou do historie: Modern Family (8. 10. 2017)
S lupou do historie: Revenge (11. 10. 2017)
S lupou do historie: Kings (15. 10. 2017)
S lupou do historie: Bates Motel (18. 10. 2017)
S lupou do historie: Merlin (22. 10. 2017)
S lupou do historie: Chuck (25. 10. 2017)
S lupou do historie: The Carrie Diaries (29. 10. 2017)
S lupou do historie: Saving Hope (1. 11. 2017)
S lupou do historie: Orphan Black (5. 11. 2017)
S lupou do historie: Baywatch (8. 11. 2017)
S lupou do historie: Charmed (12. 11. 2017)
S lupou do historie: Life Unexpected (15. 11. 2017)
S lupou do historie: Monk (19. 11. 2017)
S lupou do historie: Rizzoli & Isles (22. 11. 2017)
S lupou do historie: Blackadder (právě čteš)
S lupou do historie: Profiler (3. 12. 2017)
S lupou do historie: Murdoch Mysteries (6. 12. 2017)
S lupou do historie: South Park (10. 12. 2017)
S lupou do historie: Underbelly (13. 12. 2017)
S lupou do historie: Melissa & Joey (17. 12. 2017)
S lupou do historie: 4teens (20. 12. 2017)
S lupou do historie: ALF (24. 12. 2017)
S lupou do historie: Parks and Recreation (27. 12. 2017)
S lupou do historie: Hawthorne (31. 12. 2017)
S lupou do historie: The Dead Zone (3. 1. 2018)
S lupou do historie: Ugly Betty (7. 1. 2018)
S lupou do historie: Moonlight (10. 1. 2018)
S lupou do historie: NCIS (14. 1. 2018)
S lupou do historie: Frasier (17. 1. 2018)
S lupou do historie: Rectify (21. 1. 2018)
S lupou do historie: Okresní přebor (24. 1. 2018)
S lupou do historie: Kriminálka Anděl (28. 1. 2018)
S lupou do historie: Continuum (31. 1. 2018)
S lupou do historie: The West Wing (4. 2. 2018)
S lupou do historie: Dirty Sexy Money (7. 2. 2018)
S lupou do historie: Roseanne (11. 2. 2018)
S lupou do historie: Vyprávěj (14. 2. 2018)
S lupou do historie: Lost Girl (18. 2. 2018)
S lupou do historie: New Girl (21. 2. 2018)
S lupou do historie: Eureka (25. 2. 2018)
S lupou do historie: Eli Stone (ABC) (28. 2. 2018)
S lupou do historie: Southland (4. 3. 2018)
S lupou do historie: Drop Dead Diva (7. 3. 2018)
S lupou do historie: Finding Carter (11. 3. 2018)
S lupou do historie: American Horror Story (14. 3. 2018)
S lupou do historie: The Leftovers (18. 3. 2018)
S lupou do historie: Baby Daddy (21. 3. 2018)
S lupou do historie: Návštěvníci (25. 3. 2018)
S lupou do historie: Make It or Break It (28. 3. 2018)
S lupou do historie: The Killing (1. 4. 2018)
S lupou do historie: My Name Is Earl (4. 4. 2018)
S lupou do historie: Suburgatory (8. 4. 2018)
S lupou do historie: Third Watch (11. 4. 2018)
S lupou do historie: Judging Amy (15. 4. 2018)
S lupou do historie: Chasing Life (18. 4. 2018)
S lupou do historie: Ray Donovan (22. 4. 2018)
S lupou do historie: Breakout Kings (25. 4. 2018)
S lupou do historie: V (29. 4. 2018)
S lupou do historie: Grimm (2. 5. 2018)
S lupou do historie: Without a Trace (6. 5. 2018)
S lupou do historie: Family Guy (23. 5. 2018)
S lupou do historie: The Bridge (27. 5. 2018)
S lupou do historie: Sanctuary (30. 5. 2018)
S lupou do historie: Dynasty (3. 6. 2018)
S lupou do historie: Californication (6. 6. 2018)
S lupou do historie: Breaking In (10. 6. 2018)
S lupou do historie: Wallander (13. 6. 2018)
S lupou do historie: Little Britain (17. 6. 2018)
S lupou do historie: Ringer (20. 6. 2018)
S lupou do historie: BoJack Horseman (24. 6. 2018)
S lupou do historie: Nemocnice na kraji města (27. 6. 2018)
S lupou do historie: The Event (4. 7. 2018)
S lupou do historie: The Strain (8. 7. 2018)
S lupou do historie: Fargo (11. 7. 2018)
S lupou do historie: Suddenly Susan (15. 7. 2018)
S lupou do historie: Tru Calling (18. 7. 2018)
S lupou do historie: Chalupáři (22. 7. 2018)
S lupou do historie: Being Erica (25. 7. 2018)
S lupou do historie: The Knick (29. 7. 2018)
S lupou do historie: Jericho (1. 8. 2018)
S lupou do historie: What I Like About You (5. 8. 2018)
S lupou do historie: Whitney (8. 8. 2018)
S lupou do historie: Cirkus Bukowsky (12. 8. 2018)
S lupou do historie: Haven (15. 8. 2018)
S lupou do historie: The Fosters (19. 8. 2018)
S lupou do historie: Looking (22. 8. 2018)
S lupou do historie: Midsomer Murders (26. 8. 2018)
S lupou do historie: The Simpsons (29. 8. 2018)
S lupou do historie: The Middle (2. 9. 2018)
S lupou do historie: Billy & Billie (5. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek (9. 9. 2018)
S lupou do historie: Angel (12. 9. 2018)
S lupou do historie: Arrested Development (16. 9. 2018)
S lupou do historie: Star Trek Enterprise (19. 9. 2018)
S lupou do historie: Sex and the City (23. 9. 2018)
S lupou do historie: Ripper Street (26. 9. 2018)
S lupou do historie: The New Adventures of Superman (30. 9. 2018)
S lupou do historie: The Cleveland Show (3. 10. 2018)
S lupou do historie: Falling Skies (7. 10. 2018)
S lupou do historie: Two and a Half Men (10. 10. 2018)
S lupou do historie: Devious Maids (14. 10. 2018)
S lupou do historie: Monty Python's Flying Circus (17. 10. 2018)
S lupou do historie: Major Crimes (22. 10. 2018)
S lupou do historie: Archer (24. 10. 2018)
S lupou do historie: True Blood (28. 10. 2018)
S lupou do historie: Legend of the Seeker (1. 11. 2018)
S lupou do historie: Lilyhammer (4. 11. 2018)
S lupou do historie: Freaks and Geeks (1. 9. 2019)
S lupou do historie: Ashes to Ashes (4. 9. 2019)
S lupou do historie: Instant Star (8. 9. 2019)
S lupou do historie: Zdivočelá země (11. 9. 2019)
S lupou do historie: Hit the Floor (15. 9. 2019)
S lupou do historie: Human Target (18. 9. 2019)
S lupou do historie: Diagnosis Murder (22. 9. 2019)
S lupou do historie: The Affair (25. 9. 2019)
S lupou do historie: Hospoda (29. 9. 2019)
S lupou do historie: Game of Thrones (3. 10. 2019)
S lupou do historie: Terminator: The Sarah Connor Chronicles (6. 10. 2019)
S lupou do historie: Getting On (9. 10. 2019)
S lupou do historie: F. L. Věk (13. 10. 2019)
S lupou do historie: Ground Floor (16. 10. 2019)

S lupou do historie: Rescue Me (20. 10. 2019)
S lupou do historie: Married... with Children (23. 10. 2019)
S lupou do historie: Warehouse 13 (27. 10. 2019)
S lupou do historie: Angels in America (30. 10. 2019)
S lupou do historie: Stargate Universe (3. 11. 2019)
S lupou do historie: Legends (6. 11. 2019)
S lupou do historie: Knight Rider (10. 11. 2019)

Líbilo se? Tak dej palec. Nebo plusko!
ragelly
Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

bobbin
před 102 týdny
Když se podíváš na IMDB, tak každá série je brána jako samostatný seriál....
Tempy
před 101 týdny
A to je právě ono, my nehodnotíme seriál, ale právě jen ten pilot. :) Tak ta...
ševča
před 53 týdny
Pustila jsem si ukázku tady, načež mi teda youtube nabízí tisíc dalších, tak...

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

SOUVISEJÍCÍ SERIÁLY

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY