26. 11. 2017

S lupou do historie: Blackadder

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte Blackadder 1×01: The Foretelling?

Medailónek

Název: Blackadder (Černá zmije)
Žánr: Komedie / Historický / Antologie
Stanice: BBC
Vysílání: 1983–1989
Celkový počet sérií: 4
Premiéra: 15. 6. 1983
Délka pilotu: 33 minut

Kdo?

Tvůrce: Richard Curtis
Herci: Rowan Atkinson, Tony Robinson, Tim McInnerny, Miranda Richardson, Stephen Fry, Hugh Laurie

O čem to je?

Král Richard IV. má dva syny – naivního prince Harryho a úlisného prince Edmunda, vévodu z Edinburghu. Druhorozený Edmund, který je nevýznamným členem královského dvora, by se rád stal prvním princem království na úkor svého bratra Harryho, ale intriky, s nimiž mu pomáhají jeho přítel Percy a sluha Baldrick, se vždy obrací proti němu…

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status:první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

… Tak kdy už konečně do SLDH přijde pilot, u kterého budu v názoru konečně zase ta hodná? Minule to s Monkem moc nevyšlo, dneska přichází na řadu Blackadder. Jakože nemá cenu chodit okolo horké kaše, protože ve výsledku mě všichni stejně zase zavrhnete, tak proč to odkládat. Ne, tento seriál není podle mého gusta.

Pustila jsem si začátek a po pěti minutách už jsem si ho pouštěla znovu v českém dabingu, protože jsem jim vůbec nerozuměla. Nevím, jestli tím, že to bylo česky, mi to samotný příběh i jeho zpracování nějakým způsobem podvědomě znehodnocovalo, ale řekla bych, že tak velký vliv to na můj celkový názor hrát asi nebude. U některých pasáží jsem si pouštěla vedle dabingu i originál, abych věděla, jak to ve skutečnosti zní, ale tím moje veškeré snahy skončily. Na další díly se rozhodně nechystám.

Opět jsem se utvrdila v tom, že nejsem milovník britského humoru. Nechápu ho. Sedím tady, koukám na to a přemýšlím, jak tohle může někomu připadat vtipné. Na druhou stranu ani nemůžu říct, že bych se nudila. Spíš jsem opravdu přemýšlela o tom, jak je britský humor hodně odlišný. Osobně v Blackadderovi nenacházím k pobavení nic, ani v příběhu, ani v hláškách, ani v hercích a už vůbec ne v teatrální scénografii. Nemám sebemenší pochyb, že je takto okatě vytvořena zcela záměrně, tento plán tvůrců je jasně čitelný. Jen to není nic pro mě.

Vím, že v seriálu (alespoň této první řadě) má prsty Atkinson. Vlastně mi to v mnohých ohledech připomínalo Mr. Beana. Když se zamyslíte, jde v podstatě o téměř totožné postavy, až na to, že Zmije je antihrdina, zatímco Bean je dobrosrdečný prosťáček, kterému prostě jen nic nevychází. Ale oba jsou tragičtí v konfrontacích, na co sáhnou, to pokazí, a jak jinak, mají jeden a ten samý divný obličej :-D

+ dobré herecké obsazení
+ úmyslná parodie

- nenašla jsem vtip
- scénografie

Moje hodnocení pilotu: 30 %
Drunk_Queen

Status: část viděna
Hodnocení celého seriálu: -

Se svou extrémně špatnou pamětí si na SLDH vzpomenu pokaždé přibližně ve chvíli, kdy mi ragelly napíše, jak moc se na sledování těší. Tentokrát nadšená nebyla. Ale to se jistě projeví v jejím názoru.

Pro mě naštěstí vidina sledování Černé zmije utrpením nebyla. Britcomy do mě rodiče cpali už od malička, tedy hlavně Červeného trpaslíka či Mr. Beana, ale na Zmiji si také matně vzpomínám. Takže britský humor zbožňuji, a má očekávání jsou tím pádem vysoká.

Ale rozhodně neodcházím zklamaná. Víte, opravdu jsem nečekala, že se tak ospalá, už skoro neschopná cokoliv vidět ostře, budu bavit. Že jsem se nakonec smála na celé kolo, mi tedy docela vyrazilo dech.

Herecky je to parádní (Rowanu Atkinsonovi tenhle typ prostě sedí), téma je neotřelé a ten chytře hloupý humor tomu nasazuje korunu. Omlouvám se za oxymóron, ale vysvětlím – tváří se jako naprosto pitomý, ale je výborně promyšlený. Zkrátka vlastně baví tím, že ze sebe dělá blbce.

Věc, která se mi Černé zmiji nelíbila, bych asi hledala hodně těžce (omlouvám se za neustálé využívání českého názvu, ale staré známé britcomy mám zažité v českém dabingu, tak jsem si to nechtěla bourat). Ta půlhodina utekla, příběh byl prostě „něco“… a seriál je prostě vlastní třída, tolik originality se často nevidí. A vlastně je zbytečné mluvit dál, stačí říct, že to bylo prostě FAMÓZNÍ.

+ scénář
+ humor
+ obsazení
+ pojetí

Moje hodnocení pilotu: 90 %
Tempy

Status: podle SZ jsem viděla první dvě řady komplet, i když si spíš vybavuju ty poslední dvě
Hodnocení celého seriálu: – 

Proč já se k tomuhle upsala?! To, co teď napíšu, se asi mnohým nebude líbit, ale zkuste být k nováčkovi shovívaví. A taky budou brzo Vánoce, tak si nekažte karmu! :D K Blackadder jsem se před lety dostala až díky Fryovi a Lauriemu, z čehož logicky vyplývá, že první řada není mým favoritem (ani jeden z nich v ní ještě nevystupuje). Další věc, která jí (a tedy i samotnému pilotu) bere v mých očích body, je časové zasazení. Patnácté století je přesně ta doba, kterou jsem v dějepisu vždy k smrti nenáviděla! Spousta králů, spousta letopočtů. :D

Takže když se pilot rozběhl stylem „ten je otcem toho a strýcem onoho“, měl u mě zaděláno na problém. Nejsem jako někteří (čti ragelly) odpůrcem britského humoru a sitcomů, ale tady jsem musela na vtip čekat opravdu dlouho a umělý smích, přidávaný do scén co 20 vteřin, tomu taky nepomohl. Naděje svitla, když se na scéně objevil Baldrick v podání Tonyho Robinsona, který stvořil v Blackadder nezapomenutelnou postavu a minimálně v pilotu podle mě Atkinsona jasně přehrává! Uřvaný Atkinson se tam šklebí a pitvoří bez jakéhokoli efektu a Robinsonovi stačí výraz tváře a sem tam „na půl huby“ prohozená poznámka a dělá srandu. Pár vtipných momentů přináší i scény s Edmundovou (Atkinson) matkou, hlavně díky herectví Elspet Grayové, a s „průhledným“ Richardem III. (Peter Cook), ale to je na půlhodinový formát sakra málo. Ani závěrečná věštba, podle které se celý díl jmenuje a která by nás zřejmě měla nalákat na další sledování, nemá takový efekt, podle mého hlavně proto, že hlavní postava nepředvedla během pilotu nic, čím by si diváka získala.

Nemůžu Blackadder jako celek odsoudit, protože vím, že bude líp, ale minimálně první řada asi nikdy nebude mým šálkem čaje. Výhodou Blackadder na druhou stranu je, že můžete začít jakou řadou chcete (každá se odehrává v jiném časovém období) a nebát se „topení se“ v ději. Za sebe doporučuji tu čtvrtou z období první světové války.

+ Tony Robinson
+ matka
+ budík

- Rowan Atkinson
- umělý smích
- středověk

Moje hodnocení pilotu: 40 %
Seraphine313

Status:první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Z britské produkce sedmdesátých a osmdesátých let jsem toho moc neviděl, koneckonců, do českých končin doputovala jen ta nejhlavnější a nejpopulárnější díla – Červený trpaslík, Profesionálové, Monty Python, Hotýlek… Černá zmije měl být doplněk do mé chabé sbírky zhlédnutých britských komedií, která ale obsahovala to hlavní.

Pokud se budete dívat na Black Adder dnešními měřítky, může vám seriál přijít poněkud podivný. Příliš jednoduchý, chvílemi utahaný, zkratkovitý, střelený. Určitě se u něj nebudete bavit tak jako třeba u Červeného trpaslíka, který byl schopný s pěti postavami rozjet komedii, ve které vás zajímaly všechny postavy. Ne, důvod, proč se podíváte na Černou zmiji, je Rowan Atkinson.

Ten totiž, chtěně i nechtěně, celý seriál táhne. Nenajde se vedle něj dostatečně výrazná osobnost (snad s výjimkou Briana Blesseda), který by mu stačil. Ale ani Atkinson není bez chyby. Hraje sice patolízalského, ustrašeného, slizkého křiváka, ale i v rámci komedie přehrává až běda. Jistě, budete se divit, jaktože taková kreatura ve středověku pořád ještě chodí s nezlámanýma nohama po světě, ale kdyby herec na svém výkonu trochu ubral, minimálně pilotu by to prospělo.

Co oceňuji, je výběr období, na které se dá vymyslet spousta situací a příběhů. Co naopak neoceňuji, to je styl uspořádání scén – každá z nich je k uzoufání nudná, a pak do vás udeří vtip takovým způsobem, že se z toho můžete pominout. A pak zase nic (na dnešní poměry velmi dlouho) a zase vtip. Black Adder není komedie, při které se cítíte humorně v každé chvíli, je to spíš ten typ, který na vás vystřelí vtip na základě situace, i kdyby to byl třeba zrovna pohřeb. Jenže těch vtipů za celou dobu pilotu zase tolik není.

Celé to pak vyznívá lehce surrealisticky, zvlášť ke konci epizody. Skoro jako by si tvůrci vymysleli pár vtipů o středověku a snažili se kolem nich vystavět seriál. Ne, že by to nefungovalo, jen je děj celkově odrbaný na kost krátké povídky a krom Atkinsona a pár vtipů divákovi nic moc nepřináší.

+ Rowan Atkinson
+ britský nekorektní humor

- nikdo další z herců nevyčnívá
- děj je až příliš jednoduchý

Moje hodnocení pilotu: 50 %
Další díly seriálu
Magnetky na kliknutí. 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře20zobraz všech 20 příspěvků
bobbin

bobbin

Když se podíváš na IMDB, tak každá série je brána jako samostatný seriál. Ne seriál se čtyřmi sériemi,...
před 146 týdny
Tempy

Tempy

A to je právě ono, my nehodnotíme seriál, ale právě jen ten pilot. :) Tak ta rubrika funguje. Navíc...
před 146 týdny
Exredaktorka

Exredaktorka

Pustila jsem si ukázku tady, načež mi teda youtube nabízí tisíc dalších, tak pak ještě jednu, ale ani...
před 97 týdny
Další články k tématu