10. 12. 2017

S lupou do historie: South Park

Pojďte se spolu s námi vrátit do dob minulých. Vydáváme se do seriálového nebe a oprašujeme legendy, na které se nyní díváme svěžíma očima! Jak by piloty úspěšných televizních legend obstály v dnešní době? Dali by jim vůbec diváci ještě šanci? A jak se na naše oblíbené či dokonce zamilované seriály po letech s odstupem díváme my? Lupa míří do historie se dvěma cíli. Vyvolat ve vás nostalgii a neodolatelnou touhu si svůj milovaný seriál opět pustit (protože víme, kolik máte času :'D), ale také vám potenciálně chceme také rozšířit obzory a představit méně známé seriály, které jsou nyní po letech jako stvořené pro sledování maratonem!

Takže, SerialZoňáci, jak hodnotíte South Park 1×01: Cartman Gets an Anal Probe?

Medailónek

Název: South Park (Městečko South Park)
Žánr: Komedie / Animovaný
Stanice: Comedy Central
Vysílání: 1997-????
Celkový počet sérií: 21+
Premiéra: 13. 8. 1997
Délka pilotu: 45 minut

Kdo?

Tvůrce: Trey Parker, Matt Stone
Herci: Trey Parker, Matt Stone, Mary Kay Bergman, Isaac Hayes, Eliza Schneider, Mona Marshall, April Stewart

O čem to je?

South park je animovaná komedie o čtyřech mladých klucích, kteří žijí v koloradském městečku South Park, známém především pro časté nevysvětlitelné zvláštní jevy. Seriál vznikl z původně krátkometrážního filmu The Spirit of Christmas (Duch Vánoc), nicméně postupně se z něj stal světový fenomén, který jedinečnou formou spojuje humor a satiru.

Trailer

Historie očima SerialZoňáků

ragelly

Status: první setkání se seriálem
Hodnocení celého seriálu: -

Přemýšlím, jestli se mi budete smát víc tady, nebo až napíšu první setkání u Simpsonů. No co, už jsem vám kolikrát říkala, že animáky nejsou pro mě. Kdykoliv jsem u obou natrefila na nějaké ukázky nebo náhodný díl v TV, tak jsem to musela hned přepnout, protože mi to přišlo trapné, škaredě nakreslené a bylo mi z toho prostě blbě. Naštěstí už jsem z NPL a SLDH tak vycvičená, že jsem těchto 21 minut přežila relativně ve zdraví.

Na druhou stranu ale ani po celé epizodě nechápu, proč ten seriál má takový úspěch. Vždyť je to jen jedna nadávka za druhou, nic jiného na tom není. Jasně, v době, kdy my jsme byli děti a svět byl ještě relativně slušné místo, bylo možná sledování rebelské, protože se tady odvažovali mluvit sprostě a někteří to třeba potají sledovali nahrané z noci, když se vrátili odpoledne ze školy. Ale v dnešní době už ten seriál skandální není, a přesto je stále stejně populární, nechápu.

Možná jen opravdu nejsem cílovka a všichni ostatní se smějou tomu, jak jsou postavy zesměšňovány. Každopádně tady se ani nedá hodnotit obsah epizody, protože jsem úplně nepochopila, o čem to vlastně bylo. Čekala jsem, že celá epizoda byla jeden velký sen, což se nestalo. Každopádně South Park se, pokud vím, neprezentuje jako sci-fi, takže úplně nechápu, co si mám z tohoto sledování odnést. Hlavně mi ale hlavou vrtá jedna věc. Když to není sen, tak jak se pak vysvětlí ta smrt Kennyho? No dobře, nedalo mi to a našla jsem si to, že jde o opakovaný vtípek. Nesmějte se, že to nevím, vždyť vám říkám, že jsem se doteď seriálu snažila velkým obloukem vyhýbat! Každopádně dobrý, tohle se mi líbí, že z toho tvůrci udělali takový gag na pokračování, rozhodně za mě plusový bod a věc, která celý seriál ozvláštní. Fanoušci určitě byli u každého dílu zvědaví, jak Kenny zemře tentokrát.

Ani to mě ale nedonutí koukat na celý seriál. Pilot mi nepřijde vtipný, nelíbí se mi kresba a asi se všichni shodneme na tom, že postavy jsou nesympatické, což je pro mnohé vlastně dělá velmi sympatickými, ale mě to opravdu nevyhovuje. South Park se mi do vkusu netrefuje.

+ vtípek na pokračování se smrtí Kennyho

- nesympatické postavy
- moře sprostých slov a a nic jiného
- nevtipný humor

Moje hodnocení pilotu: 20 %
Drunk_Queen

Status: něco málo viděno
Hodnocení celého seriálu: -

Je to zvláštní, ale i když rozhodne nemůžu říct, že South Park nějak dobře znám (dohromady jsem viděla přibližně čtyři díly), tvrdit, že jsem s ním strávila spoustu času, můžu bez problému. Sice už je to dávno v propadlišti dějin a pamatuju si to už jen já, ale byl to právě South Park, na jehož dabování jsem se v září 2016 (plus mínus rok) jela podívat do pražského studia S Pro Alfa. A byla to hodně zajímavá zkušenost.

Vzhledem k tomu, že jsem tam jela vlastně jen proto, že mě zajímal ten proces, a ne proto, že jsem byla obrovskou fanynkou tohoto seriálu, první epizody jsem trapně viděla až v autobuse právě cestou do Prahy. Naštěstí bydlím daleko, takže i se vším tím plánováním jsem stihla minimálně tři epizody. Předtím jsem.opravdu neviděla vůbec nic, takže jsem si říkala, že by bylo možná moudré vědět, o co jde. Aspoň trochu, chápu, že zázraky zase možné nejsou.

A jak se mi mé první epizody líbily? Budete mi věřit, když řeknu, že velmi? Přibližně jako většina animáků, které nám oxidují v NPL? Bylo to vážně docela utrpení. A i když ani dnes nemůžu říct, že bych ze sledování skákala deset metrů do vzduchu, bylo to o hodně lepší. Protože už chápu to kouzlo. Tedy, vysvětlit ho nedokážu, protože vlastně všechno, od postav až po scénář, dokážu zachytit leda slovem „eh“ doplněným velkým tučným otazníkem.

Ale když člověk tohle nechá být a začne se zamýšlet leda nad humorem seriálu, začne být jasně patrná ta úžasná uhozenost seriálu. Humor se navíc potácí od odporné fekálnosti až po docela inteligentní srandu, postavy jsou opravdu zajímavé a celkově je to zkrátka něco extra.

Sice ani teď neplánuji dohnat všech těch dvacet něco sérií, ale uznsvám, že jsem se bavila. Tahle kombinace funguje, ač by možná neměla, díky svéráznosti seriaůl vybočuje z davu. Ale proč ne?

+ uhozenost, nezvyhlost
+ jako celek to funguje
+ scénář, humor

- 1. a 3. bod u plusů

Moje hodnocení pilotu: 70 %
Další díly seriálu
Fungujeme na liky! Motivuj nás! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře17zobraz všech 17 příspěvků
Emigna

Emigna

Musim uznat, že první dvě série mě taky nebavily, ale od té doby je South park stálice. Epizody parodující...
před 145 týdny
Kolombo

Kolombo

Za mě pořád nejvíc vede trojdíl Coon & Friends aneb jak se převlékli za superhrdiny a Cartman se...
před 145 týdny
Pajky

Pajky

To nebyla narážka přímo na pilot, spíš na ostatní díly :D Já to před pár lety sledoval znovu od...
před 145 týdny
Další články k tématu