Facebook Twitter E-mail
15. prosince 2017

Slyšte, slyšte: The Walking Dead (Živí mrtví)

Letos naposledy, ale o to srdečněji vás vítáme u další části rubriky Slyšte, slyšte. Tentokrát si napíšeme o znělce k seriálu The Walking Dead.

Od nepaměti lidi fascinuje smrt. Zní to morbidně, ale je to tak. Možná právě proto je také seriál Walking Dead (Živí Mrtví) tak úspěšný, i když po obsahové stránce toho divákům moc nedává. Ale i přes tento lapsus, je to jeden z nejúspěšnějších seriálů současnosti a zřejmě se ho tak brzy nezbavíme. Seriál jako takový vznikl na základě komiksové předlohy, se kterou toho ale k zlosti mnoha fanoušků nemá moc společného, snad jen jména postav, zombie a některé hlavní dějové linky. Jak jste si zajisté také všimli, za posledních přibližně deset let se tzv. zombie fenomén docela rozmohl, a to hlavně ve Spojených státech. Tomu, že některým lidem z toho i mírně přeskakuje, svědčí i fakt, že existuje skupina lidí, která věří, že ona zombie apokalypsa opravdu přijde a jsou na ni patřičně připravení. Pod pojmem připravení si představte bunkry plné jídla, manuál o tom, jak přežít ve světě plném nemrtvých, a samozřejmě zbraně na každou příležitost.

Posuňme se ale dále od pitvání lidské psychiky k tématu tohoto článku, a tím je znělka. Opět je to jedna z těch, kterou bez nejmenších pochyb dokáže identifikovat snad každý.

The Walking Dead (Žíví Mrtví)
autor pořadu: Frank Darabont
o čem to je: Rick Grimes je šerif, který je jednoho dne při přestřelce vážně zraněn a skončí v nemocnici. Potom, co se probere, zjišťuje, že svět kolem něj se změnil a po ulicích se pohybují nemrtví, jejichž jediným chtíčem je jídlo. Svět zasáhla zombie apokalypsa a Rick se proto snaží najít svou rodinu, manželku Lori a syna Carla. Po šťastném shledání cestuje spolu s rodinou a partou věrných napříč Amerikou a snaží se najít bezpečné útočiště nejen pro sebe, ale i pro stále se rozrůstající partu.
popis znělky: Letos tu již podruhé máme znělku od skladatele Beara McCrearyho. Pro tentokrát se obešel bez niněry (hudební nástroj). O to víc se ale vyřádil s houslemi a čelem. Jak jsem se dočetla na internetu, styl, kterým je hlavní znělka vytvořená, se jmenuje staccato. Pokud jste hudební nevzdělanci jako já, tak vězte, že staccato je styl hudebního přednesu, kdy jsou jednotlivé tóny hrány s co nejvýraznějším oddělením. Když se do znělky zaposloucháte, tak zní opravdu hodně trhaně, což tomu dodává tu pravou hororovou atmosféru.

Použití nástrojů tu není vůbec složité, skladatel si vystačil pouze s houslemi a čelem. Pak jsou tu samozřejmé různé zvuky v pozadí, které navozují tu pravou atmosféru strachu. Bouchání, vrzání, něco jako vzdálený šepot, prostě všechno, čeho se můžete bát. Melodie se neustále opakuje, takže není zbytečně komplikovaná a pěkně plyne akord po akordu až k velkému finále v podání houslí. Temnota ze skladby leze ze všech a nebojím se říct, že by se hodila jako pozadí při jakémkoliv dokumentu o masovém vrahovi.

I když je píseň sama o sobě opravdu strašidelná, to, co to všechno ještě umocňuje, je vizuál. Plazící se stonožka, špinavá a zapomenutá hračka na chodníku, pila, ve které je zaseknutý trs vlasů, opuštěné ulice a zničené budovy. Prostě pravá postapokalyptická atmosféra, jak se na takový krvák sluší a patří. Upřímně si přiznejme, že moc námahy si tvůrci s úvodním intrem nedali, šli na jistotu a vsadili na krátké obrázky děsivých věcí. Do toho ten správný filtr a už se všichni bojíme. Tím samozřejmě neznevažuji kvalitu vizuálu, protože ten se postupem sérií mění a vylepšuje. Původní obrázky se postupně nahrazují záběry na lokace, kde se příběh odehrává, a tak to nabírá opět jiný, ale stejně děsivý nádech. O tom, že se znělka k seriálu opravdu hodí, není pochyb, je to opět jedna z těch, které nepřetáčím, protože se mi za prvé líbí a za druhé se mi nechce mačkat čudlík.

To, jak dokáže hudba podtrhnout atmosféru, je zajímavé. Stačí malá změna v nástrojích a už může být ta stejná skladba vnímaná úplně jinak. Že tomu nevěříte? Tak si schválně pusťte tuto coververzi a hned pochopíte, co tím chci říct. Znělka odehrána celým orchestrem, do toho vokály a vznikla skladba, za kterou by se nestyděl žádný hrdinský seriál.

tvůrce znělky: Bear McCreary (17. února 1979) – narodil se ve Ft. Lauderdale na Floridě a studoval na prestižní škole USC Thornton School of Music (obor kompozice a nahrávání). Na svém kontě má obrovské množství seriálové hudby, např. Eureka (Heuréka – město divů), Agents of S.H.I.E.L.D. (Agenti S.H.I.E.L.D.)The Outlander (Cizinka). Je vítězem ceny Emmy z roku 2013 za znělku k seriálu Da Vinci's Demons.


Popisovaná znělka
Vyjádření poroty

Adrian AC Conor: Veľmi ťažko sa mi písalo hodnotenie k zvučke The Walking Dead. Skladba je to dobrá. Páči sa mi kombinácia nástrojov, hlavne sláčikových nástrojov. Perfektne sa hodí k vizuálu a vystihuje podstatu seriálu. Určite by sa nestratila ani vo filme, ale na mňa nezapôsobila. Pri sledovaní seriálu by som ju s veľkou pravdepodobnosťou prepínal. Nie je to pre mňa zvučka, ktorú si hneď zapamätám. Vizuál je takisto na veľmi dobrej úrovni. Páči sa mi hlavne striedanie záberov z prostredia budov a miest. V tomto prípade by sa nehodila iba krátka 5–10 sekundová zvučka.

La.Volpe: Tahle znělka je prostě a jednoduše boží. Osobně ji řadím mezi TOP 3 těch nejlepších, co znám. Pro hororový seriál, jakým je The Walking Dead, je hodně velké plus, když úvodní intro je děsivé. A to se tady povedlo hned nadvakrát. Prvně tu máme strach nahánějící hudbu, která mně vždy dokáže osypat celé tělo husí kůží. Ale k tomu je tu i ten geniální klip „mrtvého světa“. Ten je snad ještě děsivější. Navíc se musím přiznat, že je to jedna z mála znělek, kterou na začátku epizody nikdy nepřeskakuji, a to už je co říct.

inekafe: Ach jaj. Pekne to vyšlo. Zrovna, keď som prestal The Walking Dead sledovať, mám napísať názor na jeho znelku. :D Byť to 2 roky dozadu, asi by som ju ešte ospevoval. Teraz mám však iný názor. Najskôr klady – spočiatku seriálu vedela veľmi dobre navodiť tú post-apo atmosféru a vtiahnuť do deja. Vizuál je super, mení sa s každou sériou podľa toho, kde sa práve hrdinovia nachádzajú, plus má zaujímavé sfarbenie a naozaj si pri TWD ako znelku už nič iné neviem predstaviť. Na druhej strane však musím povedať, že postupne sa znelka dosť ohrá a hlavne pri posledných sériách, kedy sú úvodné scény neskutočne rozťahané a znelka je tam skoro vždy daná ako keby „nasilu“, je jej pretáčanie nevyhnutné, lebo inak po tých 30 sekundách zaručene zaspíte. :D Vo výsledku by som rád vyzdvihol originalitu a vizuálnu stránku znelky, avšak na nejaké opakované počúvanie to nie je a skôr či neskôr ju aj tak bude skoro každý pretáčať…

Líbí se vám znělka, anebo patříte k těm, co ji pravidelně přetáčejí?

Další díly seriálu

Slyšte, slyšte: Hudba v seriálech (8. 2. 2015)
Slyšte, slyšte: The Mentalist (6. 3. 2015)
Slyšte, slyšte: Game Of Thrones (Hra o Trůny) (12. 4. 2015)

... odkryj další díly seriálu

Slyšte, slyšte: Fringe (Hranice nemožného) (30. 4. 2015)
Slyšte, slyšte: The Simpsons (Simpsonovi) (17. 6. 2015)
Slyšte, slyšte: The Last Ship (9. 7. 2015)
Slyšte, Slyšte: Pokémon (13. 8. 2015)
Slyšte, slyšte: Fargo (18. 9. 2015)
Slyšte, slyšte: American Horror Story (11. 10. 2015)
Slyšte, slyšte: Nejvýznamnější mise NASA (22. 11. 2015)
Slyšte, slyšte: Firefly (20. 12. 2015)
Slyšte, slyšte: Vikings (29. 1. 2016)
Slyšte, slyšte: The X Files (21. 2. 2016)
Slyšte, slyšte: Bylo nás pět (20. 3. 2016)
Slyšte, slyšte: Daredevil (17. 4. 2016)
Slyšte, slyšte: Sons of Anarchy (13. 6. 2016)
Slyšte, slyšte: Penny Dreadful (21. 7. 2016)
Slyšte, slyšte: Futurama (18. 8. 2016)
Slyšte, slyšte: Banshee (11. 10. 2016)
Slyšte, slyšte: Castle (21. 11. 2016)
Slyšte, slyšte: The Leftovers (15. 12. 2016)
Slyšte, slyšte: Person of Interest (15. 1. 2017)
Slyšte, slyšte: Black Sails (10. 2. 2017)
Slyšte, slyšte: Stranger Things (24. 3. 2017)
Slyšte, slyšte: House M.D. (14. 4. 2017)
Slyšte, slyšte: Grey's Anatomy (Chirurgové) (8. 5. 2017)
Slyšte, slyšte: Westworld (18. 6. 2017)
Slyšte, slyšte: Supernatural (Lovci duchů) (10. 8. 2017)
Slyšte, slyšte: Friends (Přátelé) (2. 10. 2017)
Slyšte, slyšte: Doctor Who (Pán času) (19. 11. 2017)
Slyšte, slyšte: The Walking Dead (Živí mrtví) (právě čteš)
Slyšte, slyšte: Xena: Warrior Princess (Xena) (23. 1. 2018)
Slyšte, slyšte: Narcos (21. 2. 2018)

Slyšte, slyšte: Carnivàle (22. 3. 2018)
Slyšte, slyšte: Unbreakable Kimmy Schmidt (14. 4. 2018)
Slyšte, slyšte: Cold Case (Odložené případy) (11. 6. 2018)
Slyšte, slyšte: MacGyver (18. 8. 2018)
Slyšte, slyšte: Torchwood (21. 10. 2018)
Slyšte, slyšte: True Detective (Temný případ) (25. 11. 2018)
Slyšte, slyšte: A Discovery Of Witches (Čas čarodějnic) (15. 12. 2018)

Líbilo se? Tak dej palec. Nebo plusko!
phoboska
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE

verunkabrožová
před 61 týdny
Znělka je bombová :)
hanee
před 61 týdny
Patří k těm oblíbeným.
Cez
před 61 týdny

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY