15. 1. 2018

Novinka pod lupou: Dark (Netflix)

Vítejte u naší rubriky, pomocí které se vás snažíme nalákat na další seriály a tím pádem přeplňovat vaše již tak dost přecpané watchlisty až k prasknutí!

Základní údaje

Název Dark
Žánr Drama / Mysteriózní
Stanice Netflix
Premiéra 1. 12. 2017
Vysílání celá série najednou
Délka pilotu 51 minut
Předskokan
Konkurence
Tipovačka

O čem to je?

Zmizení dvou malých dětí v německém městečku Winden vynese na světlo řadu nefunkčních vztahů, dvojitých životů a temné minulosti čtyř rodin, které zde žijí. Seriál odhalí záhadu, která se táhne přes tři generace.

Trailer

A jaký je váš ortel, SerialZoňáci?

Ano, ano, ano! Přiznám se, že jsem měla z němčiny opravdu strach. Už je to nějaký ten pátek, co jsem sledovala Forbrydelsen, můj první a prozatím i poslední kompletní seriál, který nebyl v angličtině, češtině nebo slovenštině. Němčinu jako jazyk opravdu nemám ráda, ale v rámci zachování autenticity jsem si pilot nechtěla stahovat předabovaný do angličtiny, proto jsem se rozhodla, že tu hodinu němčiny nějak překousnu. Přiznám se, že nakonec jsem se tak ponořila do příběhu, že jsem úplně zapomněla, v jakém jazyce je příběh vyprávěn, a užila si ho od začátku do konce.

Pilot má vše, co potřebujete k tomu, abyste byli dokonale nalákáni na další sledování. Hned první scéna je plná emocí, tajemna, napětí, dokonale nás uvádí do děje, aniž bychom věděli, o co vlastně jde. Docela mě nepotěšilo, že jsme se v prvním díle nedozvěděli, co bylo v tom dopise, i když ho paní otevřela. Čekala jsem na to jako na smilování, a oni to pak neukážou… no o důvod víc, proč si pustit další epizody.

I když jsem netušila, o čem příběh bude, samozřejmě jsem se nevyhnula té strži nadpisů o tom, že jde o německou verzi Stranger Things. Je to pravda, oba seriály jsou alespoň co do pilotu dost podobné. Oba ale spolehlivě dokážou stát samy o sobě. Dark má trošku dospělejší postavy, což mně osobně vyhovuje. Celá parta mi byla sympatická, myslím, že každý divák si najde nějakého svého oblíbence, což je určitě dobře.

Co se týče samotného příběhu, líbí se mi. Mnoho o něm zatím nevím, protože pilot nabízí samé otázky a téměř žádné odpovědi. V tomto případě si ale myslím, že to není na škodu. Je to způsobeno právě tím, jak skvěle se tvůrcům daří navodit tu správnou atmosféru, která diváka vtáhne do děje. Sledujete minutu po minutě a vše, co se odehrává, je natolik zajímavé, že ani nemáte čas přemýšlet o různých vlastních teoriích o tom, o co by se mohlo jednat. Prostě jedete na vlně, jakou seriál přednáší – jde o ideální volbu pro maraton, třeba o vánočním volnu. Naberte si talíř cukroví, nalijte si horký čaj nebo kakao a pusťte si celou první řadu najednou. Ani nepoznáte, že se venku setmělo.
 • tajemný příběh
 • atmosféra
 • dokáže diváka zaujmout a vtáhnout do děje
 • sympatické postavy
 • němčinu ani nevnímáte
 • žádné odpovědi
 • musíte si udělat čas na celý maraton
80 %
Mé hodnocení
ragelly

Mám takový pocit, že tu máme adepta pro šťavnaté noční můry citlivějších diváků. Na tento pilot jsem musela kvůli Lupě koukat několikrát. Tvůrci toho na vás hned na začátku vychrlí tolik (tolik postav, vztahů, možných zápletek), že dokážete po sledování zformulovat spíš pocit, který to ve vás zanechalo, než nějaké rozumné hodnocení. Jak říká Doctor: „I think I'm going to need a bigger flowchart!“ Někteří (čti ragelly) budou namítat, že mé zmatení pramenilo z toho, že jsem se rozhodla pro sledování v němčině, bez titulků. Nemyslím si, právě naopak. Jako jeden z velkých plusů této novinky vnímám to, že si u ní němčináři mohou skvěle procvičit/oprášit jazyk, protože se nejedná například o doktořinu, u které byste se museli potýkat s odbornými výrazy. Také vás mohou (pokud už jste na takové úrovni, že budete většině řečeného rozumět) neskutečně iritovat české titulky, které (alespoň ty, které jsem použila u druhého sledování) jsou přeložené z angličtiny, takže je spousta věcí ztracena v překladu hned 2×. V tomto směru tedy zní mé doporučení jasně – dejte šanci originálu!

Tak a teď už se tomu psaní o samotném obsahu a zpracování pilotu asi nevyhnu, co? Je to zvláštní, ale u Dark mám hrozný problém napsat pro vás nějaký rozumně strukturovaný názor. A není to proto, že by byl pilot špatný, je výborný, ale je prostě (alespoň pro mě) těžko uchopitelný. Udělám si proto s vaším dovolením z dnešní Lupy takový malý brainstorming, tedy spíš brainwriting – Stephen King, Dolmen (fr. kniha/seriál), Broadchurch, Melancholia (film Larse von Triera), severská tvorba… Pokud vás něco z toho zaujalo, měli byste dát Dark šanci.

Ze sledování mám dojem, že Dark je koncipovaný jako jedno celistvé vyprávění (i když jsem samozřejmě zatím viděla jen ten pilot) a oddělit z něj jednu kapitolu je velmi těžké. Na druhou stranu, je to Netflix, takže se sledováním maratonem nebude problém.

Jak jste už asi z mého psaného chaosu pochopili, Dark stojí hodně na výborné, pod kůži lezoucí, atmosféře. Dalším velkým plusem jsou solidní výkony všech herců, i těch nejmladších. Herci pro nás také nejsou díky německé produkci nijak okoukaní, to je vždycky velké plus. Co se tvůrcům opravdu povedlo, je zdařilé představení velkého počtu postav. Po prvním díle se možná hned nevyznáte v jejich jménech a rodinné příslušnosti, ale každá z nich vás něčím zaujme a vy chcete vědět, jak se bude její příběh vyvíjet dál.

Samozřejmě, asi by se daly najít nějaké chybky (třeba otázka: Kam se sakra podělo Jonasovo kolo! :D – v jednu chvíli jede na kole, odbočí na křižovatce, pak je prostřih na jinou postavu a najednou jde Jonas po lese bez kola a rozhodně to nenavozuje pocit „kolo někde nechal a jde dál pěšky“), jako celek však Dark funguje bezvadně a rozhodně láká k dalšímu sledování.
 • atmosféra
 • záhada
 • herecké výkony
 • němčina
 • zvláště ze začátku se musíte opravdu snažit, abyste se v postavách vyznali
90 %
Mé hodnocení
Tempy

Dáte novince šanci? Zaujal vás popis nebo trailer? Nebo si počkáte až na více ohlasů a podle toho se rozhodnete, zda sledovat?

Další díly seriálu
Kliknutím aktivuješ úžasnost! 
ragelly

Eva Zálešáková

Autorka se dá charakterizovat jako stoprocentní seriálový maniak a skoro stejně závislá je i na SerialZone. Když nedejbože nekouká na seriály, vezme do ruky digitální zrcadlovku nebo se začte do amerického Elle.
Poslední komentáře14zobraz všech 14 příspěvků
Kolombo

Kolombo

To mi připomíná, že mi pořád visí ve watchlistu druhá série Stranger Things. Ale i tak přidávám do...
před 133 týdny
foruska

foruska

Jen tak ze zvědavosti jsem si to dala v němčině a potom i s anglickým dabingem. K mýmu překvapení,...
před 132 týdny
ragelly

ragelly

Dokoukáno a je to teda masakr. Určitě nejde o podkresovku, musíte každý díl vnímat od začátku do konce,...
před 5 týdny
Další články k tématu