Diskuzní fórum

Tombola

Netrpíme sprostá slova.

V diskuzi netolerujeme nic, co odporuje platným zákonům ČR, tedy žádný warez a podobně!

Jeden vykřičník a jeden otazník je až dost. Nemusíš jich udělat deset za sebou. To samé platí o smajlících.

Čeština má nějaká pravidla, tak by bylo fajn je dodržovat.

CAPS LOCK je zlo.

avatar uživatele
Fruiko
Boss nejvyšší | Cool level: 117 | Neal Caffrey
1. 8. 2020 / 23:02:01 (před 3 roky)
on
_-0-_ napsal(a):

Ano, vzpomínám si (kupodivu :-) Lituji, že jsem již zapomněl hodně z matiky, protože mi od oka přijde, že je těch vygenerovaných náhod příliš. Fakt by stálo za to spočítat pravděpodobnosti jejich výskytu (pro zajímavost), protože to na pohled (bez výpočtu) vypadá, že ten random generátor je zatížený nějakou chybou. O to spíše, že se denně liší celkový počet hráčů (ticketů). Kdyby se hrálo o velké prachy, tak bych zkusil hledat zákonitosti, takhle jenom krafu do toho, jak funguje algoritmus RND gen.

Pravděpodobnost je furt stejná. Je jako s ruletou. I když 10x padla černá, neznamená to, že teď padne červená. Šance je furt 1/2 a ne 1/2^10.

Všechna tahle písmenka napsal zakladatel webu.
avatar uživatele
_-0-_
Uživatel od první verze | Cool level: 36 | maj. Margaret 'Štabajzna' Houlihanová
2. 8. 2020 / 00:19:28 (před 3 roky)
off
Fruiko napsal(a):

Pravděpodobnost je furt stejná. Je jako s ruletou. I když 10x padla černá, neznamená to, že teď padne červená. Šance je furt 1/2 a ne 1/2^10.

Myslím, že je to špatně položená otázka. Nemá znít jaká je v jednom každém kole pravděpodobnost, že padne červená, ale jaká je pravděpodobnost, že červená padne desetkrát po sobě.

Pro zjednodušení situace s tombolou - jako by se v každém kole se losoval jeden ticket, účastníků bylo stále 300 a byli by pokaždé titíž.

Máš naprostou pravdu, každé slosování je samostatným jevem (jev_0), pravděpodobnost výhry je potom pokaždé stejná, t.j. 1/300.
Pravděpodobnost, že při slosování dojde k výhře jednoho ze slosovaných dvakrát po sobě (jev_1), je 1/300*1/300, tedy 1/90000

Když budu považovat výhru 2x po sobě u jednoho i druhého slosovaného za jeden jev (jev_2), potom si položím otázku, jaká je pravděpodobnost výskytu tohoto jevu - vychází přibližně stejně, tedy 1/90000

Nakonec si položím otázku, jaká je pravděpodobnost, že nastane jev_1 a následně jev_2. Vychází mi 1/90000*1/90000=1/8100000000.

Jinými slovy je pravděpodobnost, že dojde k tomu, že se najdou dva slosovaní, kteří vyhrají v pořadí slosovaný_1 > slosovaný _1 > slosovaný_2 > slosovaný_2 přibližně 1*10exp-10, tedy o pár řádů nižší, než nejvyšší výhra ve Sportce.
Pokud jsem se dopustil chyb v postupu, tak se omlouvám, za nějaké to desetiletí jsem mnohé zapomněl.

Cato (24.2.2022): "Cēterum um cēnseō RuSSia esse dēlendam."
avatar uživatele
Fruiko
Boss nejvyšší | Cool level: 117 | Neal Caffrey
2. 8. 2020 / 07:25:39 (před 3 roky)
on
_-0-_ napsal(a):

Myslím, že je to špatně položená otázka. Nemá znít jaká je v jednom každém kole pravděpodobnost, že padne červená, ale jaká je pravděpodobnost, že červená padne desetkrát po sobě.

Pro zjednodušení situace s tombolou - jako by se v každém kole se losoval jeden ticket, účastníků bylo stále 300 a byli by pokaždé titíž.

Máš naprostou pravdu, každé slosování je samostatným jevem (jev_0), pravděpodobnost výhry je potom pokaždé stejná, t.j. 1/300.
Pravděpodobnost, že při slosování dojde k výhře jednoho ze slosovaných dvakrát po sobě (jev_1), je 1/300*1/300, tedy 1/90000

Když budu považovat výhru 2x po sobě u jednoho i druhého slosovaného za jeden jev (jev_2), potom si položím otázku, jaká je pravděpodobnost výskytu tohoto jevu - vychází přibližně stejně, tedy 1/90000

Nakonec si položím otázku, jaká je pravděpodobnost, že nastane jev_1 a následně jev_2. Vychází mi 1/90000*1/90000=1/8100000000.

Jinými slovy je pravděpodobnost, že dojde k tomu, že se najdou dva slosovaní, kteří vyhrají v pořadí slosovaný_1 > slosovaný _1 > slosovaný_2 > slosovaný_2 přibližně 1*10exp-10, tedy o pár řádů nižší, než nejvyšší výhra ve Sportce.
Pokud jsem se dopustil chyb v postupu, tak se omlouvám, za nějaké to desetiletí jsem mnohé zapomněl.

Je to úplně stejná pravděpodobnost jako že vyhraje po sobě Pepa, Máňa, Jarka a Ferda. Jenže tahle sekvence tě nepraští tolik do očí. Když se to vysvětluje, tak se udává příklad s házením mincí.

Pro zjednodušení vezmeme minci, na které může padnout orel nebo panna. První hod, šance orel = 50 %, panna také 50 %. Druhý hod, šance orel = 50 %, panna také 50 %. Třetí hod, to samé. Každý hod je nezávislý na předchozích.

Takto vypadají možné výsledky tří hodů: PPP, PPO, POP, POO, OPP, OPO, OOP, OOO. Takže když se díváme na ty tři hody jako na balíček, vidíme, že šance každé této kombinace je stejná, tedy 1/8, 12,5 %. Šance, že třikrát padne orel (OOO) je na první pohled malá, ale přitom je stejná, jako pravděpodobnost ostatních uspořádaných trojic. Ale protože výsledek PPO není ničím „zajímavý“ ani se nijak zvlášť neliší od „OPO“ nebo „OPP“, přikládají lidé opakovanému hodu zvláštní význam.

To ale nic nemění na tom, že mince (ani ruleta) nemá paměť a předchozí hody neovlivňují, co padne příště. Pravděpodobnost je tedy pokaždé stejná.

Zdroj: odkaz
Všechna tahle písmenka napsal zakladatel webu.
Editováno: 1x | Naposledy: 2. 8. 2020 / 07:26:09
2/2
12