plakát seriálu

30 případů majora Zemana

(30 případů majora Zemana)

Epizoda 3×06 – Studna
94 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Zeman sice uspěl u soudu (viz. 25 díl - Štvanice), ale musí pracovat na obvodním oddělení Veřejné bezpečnosti. Z povrchních policejních povinností na obvodu ho vytáhne Žitný a svěří mu vyšetřování případu dvojnásobné vraždy a pokusu o vraždu, které předtím zpackal Stejskal. Zeman se po zdárném vyřešení případu vrací do funkce náčelníka pražské kriminálky.

Dechberoucí rozsáhlý popis dílu se dozvíte v neoficiálním obsahu včetně spoilerů níže.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Scéna: kancelář obvodního oddělení Veřejné bezpečnosti
Hrají: Vladimír Brabec (Jan Zeman), Darja Hajská (žižkovská bába), František Němec (Žitný)

Zeman je zaměstnán na obvodním oddělení Veřejné bezpečnosti. V kanceláři řeší případ rušení pořádku a rvačky starší babky, která se porvala v obchodě s prodavačkou, protože v 10 hodin dopoledne už nebylo mléko. Zeman si musí vyslechnout, jak je Veřejná bezpečnost neschopná, ale nerozhodí ho to. Naopak babku nepotrestá, jenom jí zabaví občanský průkaz, protože ten její je v salátovém vydání. To se babce nelíbí a chce se se Zemanem hádat. Zeman jí naznačí, že na tento potrhaný občanský průkaz jí nikdo nevydá ani důchod. Nakonec babka otočí a požádá Zemana o nový občanský průkaz. Ten jí pouze vydá formulář a pošle jí na podatelnu. Babka si ve dveřích neodpustí poznámku, že Zeman je byrokrat, ale on se tomu pouze zasměje a zavolá dalšího do kanceláře.

Dovnitř vstupuje Žitný. Zeman je rád, že ho po dlouhé době vidí. Žitný seznamuje Zemana se spisem tzv. Hájického případu, ohledně dvojnásobné vraždy a pokusu o vraždu. Stará žena byla zavražděna v domě, který byl poté zapálen, starý muž byl nalezen mrtvý ve studni a jejich syn zešílel a byl hospitalizován v psychiatrické léčebně v Bohnicích. Případ měl na starosti Stejskal, který po dvou měsících vyšetřování dospěl k závěru, že pachatel je neznámý. Zeman nemůže Stejskalovi stále zapomenout, jak ho před rokem zradil. Je mu divné, proč se o vraždy zajímá zrovna Žitný, když je to pouze kriminální případ. Byl to kriminální případ, dokud nevyšel článek v novinách o tom, že mrtvý muž nalezený ve studni byl řidičem Jana Masaryka a zabili ho agenti Stb, aby se zbavili nepohodlného svědka. Žitný žádá Zemana o pomoc, ten je však nerozhodný. Poté co se dozví, že autorem článku je Pavel Daneš, souhlasí.

Scéna: autobus jedoucí do Hájic
Hrají: Vladimír Brabec (Jan Zeman), Robert Vrchota (Seydl), Miroslav Zounar (Maštalíř), Petr Skála (Koštýř), Čestmír Řanda (Hora), Vladimír Bičík (Hádek)

Zeman se seznamuje s některými obyvateli vesnice, kteří cestují autobusem, jenž má v Hájicích konečnou. Seydl vypráví úsměvné historky z vesnice. Maštalíř, který přitom čte noviny upozorní ostatní, že se o jejich vesnici opět píše v novinách. Je odbyt s tím, že to nikoho už nezajímá. Seydl se dá se Zemanem do řeči, aby zjistil kam má namířeno. Zeman mu samozřejmě nesdělí, že jede vyšetřovat tzv. Hájický případ a pouze Seydla poslouchá jak vypráví úsměvnou Koštýřovu historku se svou manželkou. Autobus přijede do Hájic a Zeman se ptá řidiče Hory, kde najde předsedu MNV. Hora mu ukáže prstem na Hádka, který před chvílí z toho samého autobusu vystoupil. Zeman ho dobíhá a sděluje mu, že přijel z Prahy vyšetřovat nedávné vraždy. Hádek se s ním o tom nechce bavit a rozzloben spěchá do budovy MNV.

Scéna: místní hospoda
Hrají: Vladimír Brabec (Jan Zeman), Čestmír Řanda (Hora), Miroslav Zounar (Maštalíř), Míla Myslíková (Doupětová)
Zajímavosti:

Nápisy na zdech:
"Kdo pil umřel, kdo nepil taky."
"To chce klid!"
"Dej si piva správnou míru, nepij nikdy na sekyru."

Na ceduli nápis:
"Dnes játra."

Zeman si přisedá ke stolu k Horovi, aby počkal až pojede zpátky do Prahy a svezl se s ním. Po tom co se nepohodl s Hádkem nemá chuť cokoliv řešit. Objedná si u hospodské Doupětové jedno pivo, prohodí páru slov s Horou a požádá Doupětovou, jestli je možné se v obci někde ubytovat. Doupětová mu neochotně nabídne, po Horově přímluvě, pokoj v podkroví. Po Zemanově dotazu, kde by tu našel někoho od bezpečnosti mu Hora odpoví, že oním příslušníkem VB je Maštalíř, který sedí u vedlejšího stolu. Zeman si k Maštalířovi přisedne a sděluje mu, že přijel vyšetřovat případ rodiny Brůnových. Maštalíř se zvedá od stolu a odchází z hospody pryč.

Scéna: venku před hospodou
Hrají: Vladimír Brabec (Jan Zeman), Miroslav Zounar (Maštalíř)

Zeman dobíhá Maštalíře a ptá se ho proč s ním nechce mluvit. Maštalíř mu sděluje, že má strach, protože v roce 1968 mu hrozilo nebezpečí. Zeman mu opáčí, že on taky před rokem dopadl špatně. Maštalíř Zemana upozorňuje na to, že s případem Brůnových nehne, protože se to nepodařilo ani předtím celé pražské mordpartě. Co se týče článku Pavla Daneše, tak tomu se Maštalíř pouze směje, protože starý Brůna byl pouze zedník a neuměl řídit. Nic to však nemění na tom, že se všichni ve vesnici bojí cokoliv říci. Zeman žádá Maštalíře, aby mu pomohl, ukázal místo činu a vše sdělil.

Scéna: u vyhořelého domu Brůnových
Hrají: Vladimír Brabec (Jan Zeman), Miroslav Zounar (Maštalíř)

Maštalíř Zemanovi ukazuje studnu a vypráví mu jak se událost osudného dne, dle jeho svědectví stala. Poté vyndá Zeman z příruční tašky spis k případu a sděluje Maštalířovi to co vypověděl dr. Brůna. Nesedí mu, jak se mohl zraněný dr. Brůna vyšplhat ze studny, kam ho dle spisu měl někdo shodit. Zeman se nechá spustit na dno studny a nalézá tam krev. Na případu je hodně nejasností. Dle spisu měl jít dr. Brůna s vědrem pro vodu, ale to se nenašlo u studny, nýbrž ohořelé v domě.

Scéna: podkrovní pokoj v hospodě
Hrají: Vladimír Brabec (Jan Zeman), Míla Myslíková (Doupětová)

Doupětová vchází do pokoje a vidí Zemana v posteli. Leží jako mrtvola. Zeman se probouzí a Doupětová se uklidňuje, protože si myslela, že se mu něco stalo a vyčítala si, že ho tu ubytovala a nevarovala. Zeman se ptá, před čím ho nevarovala. Doupětová mu sděluje, že tu v noci byl opět vrah. Chodil po zahradě domu Brůnových, protože odtam byly slyšet zvuky. Zeman ji uklidňuje, že to mohl být třeba ježek. Doupětová je však přesvědčena, že to byl vrah, protože bylo vidět světlo, asi od baterky. Zeman se ptá Doupětové jestli má na někoho podezření. Ta uvede hrobaře Koštýře. Je to sice dobrák od kosti, ale od té doby co si vzal mladou ženu Manku, která má tři děti a každé s jiným chlapem, je z něj žárlivec. V obci se vykládá, že si Manka začala něco s dr. Brůnou. Když se o tom Koštýř dozvěděl křičel na celou ves, že rodinu Brůnových zabije.

Scéna: u holiče
Hrají: Vladimír Brabec (Jan Zeman), Robert Vrchota (Seydl), Oldřich Velen (Hurych), Miroslav Zounar (Maštalíř)

Holič Seydl právě holí Hurycha. Vyzvídá po Zemanovi co zjistil. Hurych při odchodu od holiče upozorní Zemana, aby se mezi místní nepletl a nechal mrtvé na pokoji. Zeman se ptá Seydla, kdo to byl a ten mu sděluje, že je to bratr zavražděné matky dr. Brůny. Zeman si Seydla získá na svou stranu, protože ho požádá o informace k případu, jelikož se domnívá, že právě on z titulu svého povolání zná všechny lidi ze vsi nejlépe. Seydl je potěšen a ihned upozorňuje Zemana, že neudělal dobře, když se spojil s Maštalířem, protože byl v rozepři s Brůnovými. Za vše mohl dr. Brůna, který proti Maštalířovi poštval vesnici v roce 1968. Dr. Brůna byl divný člověk, ale nikomu by neublížil. Měl problémy s děvčaty a když už si jednu vyhlédl, tak mu ji přebral právě Maštalíř. Zeman se tedy domnívá, že se mu dr. Brůna před rokem mstil. Náhle vstupuje do místnosti Maštalíř a sděluje Zemanovi, že se na hřbitově stalo něco divného.

Scéna: na hřbitově
Hrají: Vladimír Brabec (Jan Zeman), Miroslav Zounar (Maštalíř), Petr Skála (Koštýř), Libuše Geprtová (Manka).

Hrobař Koštýř přivádí Zemana a Maštalíře k rodinné hrobce rodiny Hurychových, která byla otevřená. Zeman se seznamuje s Koštýřovou ženou Mankou. Koštýř osvětluje Zemanovi, že hrobka patřila bohaté rodině manželky starého Brůny. Zeman zjistí, že hrobka nebyla otevřena násilím. Všichni vstupují do hrobky. Uvnitř je pootevřené víko kamenného hrobu. Zeman usuzuje, že se někdo dobýval k mrtvému, ale neví proč. Společně odsunou celé víko, ale nic nenachází.

Scéna: podkrovní pokoj v hospodě
Hrají: Vladimír Brabec (Jan Zeman), Miroslav Zounar (Maštalíř)

Zeman se ptá Maštalíře proč mu nepověděl o jeho problémech s dr. Brůnou. Maštalíř to prý nepovažoval za důležité. Zeman ho však uklidní, protože ho nepovažuje za vraha. Oba si vyjasňují jak to doopravdy vypadalo s Maštalířovými spory s rodinou Brůnových a shodují se na tom, že ve většině případů za tím byly vesnické pomluvy. Venku za okny začnou štěkat psi. Maštalíř si z okna všimne, že u domu Brůnových někdo je, protože tam svítí opět světlo. Spolu se Zemanem se tam vydávají.

Scéna: u vyhořelého domu Brůnových
Hrají: Vladimír Brabec (Jan Zeman), Miroslav Zounar (Maštalíř), Oldřich Velen (Hurych)

Zeman si zpočátku myslí, že kolem domu nikdo není. Najednou z jednoho okna vyskočí neznámý muž. Zeman s Maštalířem se ho snaží chytit. Když ho chytí, zjistí o koho se jedná. Dotyčným nočním fantomem, který strašil celou vesnici byl Hurych. Tvrdí, že není vrahem a nikomu není nic do toho, co v domě dělal. Zeman ho odvádí do domu spolu s Maštalířem, aby jim řekl co tam pohledával. Zeman usvědčí Hurycha z vloupání do rodinné hrobky. Hurych se dále přizná, že v domě i předtím v hrobce hledal zlato, které starý Brůna koupil od jednoho zubaře v době, kdy se čekal pád měny (pozn. před rokem 1953). Jako první motiv Zemana napadá vražda kvůli zlatu, ovšem Hurych se zuby nehty brání, že on nevraždil. Zeman ho propouští. Maštalíř se Zemana ptá proč to udělal. Ten mu odpoví, že ho teď zajímá úplně někdo jiný.

Scéna: v psychiatrické léčebně v Bohnicích
Hrají: Vladimír Brabec (Jan Zeman), Karel Houska (psychiatr), Vladimír Ráž (MUDr. Veselý), Josef Kubíček (dr. Brůna)

Zeman spolu s psychiatrem a MUDr. Veselým řeší možnost, jak přinutit dr. Brůnu vypovídat. Jednou z možností je ho převést na místo činu a šok by ho mohl donutit vypovídat. Psychiatr seznamuje Zemana s dr. Brůnou.

Scéna: u vyhořelého domu Brůnových
Hrají: Vladimír Brabec (Jan Zeman), Vladimír Ráž (MUDr. Veselý), Josef Kubíček (dr. Brůna), Miroslav Zounar (Maštalíř), Jaromír Crha (otec dr. Brůny), Valérie Kaplanová (matka dr. Brůny).

Zeman se ptá dr. Brůny, jestli má Maštalíř odejít. Ten mu odvětí, že mu nevadí a zároveň Maštalířovi sdělí, že nemá nic společného s výtržnostmi proti jeho osobě před rokem. Maštalíř to přijímá a sděluje mu, že on ho nikdy z ničeho veřejně neobviňoval. Není však jasné, kdo rozpoutal výtržnosti. Dr. Brůna viní z výtržností svého strýce Hurycha, který proti Maštalířovi poštval studenty z fakulty, když pobývali u dr. Brůny na prázdninách. Poté Zeman vyzve dr. Brůnu, aby jim sdělil co se oné osudné noci doopravdy stalo.

Dr. Brůna vypráví, že osudné noci ho otec požádal, aby nabral ze studny vodu pro matku. Ukazuje Zemanovi místo pod schody v chodbě domu, kde vzal vědro. Jak nabíral vodu ze studny, tak ho někdo shodil dolů... V tomto okamžiku ho Zeman přerušuje, protože mu na té výpovědi nesedí ten fakt, že se vědro nenašlo u studny, ale pod schody. Dr. Brůna mu na to odpovídá, že ho tam někdo mohl později uklidit. Vědro je však ohořelé, tudíž muselo být v domě po celou dobu. Zeman vyvádí dr. Brůnu z domu zpět na zahradu a ukazuje mu ořezané stromy. Všechny stromy v zahradě jsou ořezané, protože vrah byl dle dr. Brůny šílený. Zeman však nesouhlasí, protože pokud se chce někdo pomstít živým, tak jim ořeže a zničí stromy, ale pokud by ublížil přímo živým, je pak zbytečné ničit stromy. Dr. Brůna se přiznává, že stromy ořezal on, ale nevraždil a souhlasí, že Zemanovi řekne skutečnou pravdu. Mimo jiné sdělí Zemanovi, že zlato, které hledal Hurych je ukryto ve studni. Ve skutečnosti se jednalo o 300.000,-- Kčs a patřily Hurychovi, který si je schoval u matky dr. Brůny, protože se obával, že mu je vezmou komunisté. Otec dr. Brůny je nechtěl Hurychovi vrátit, protože dle jeho názoru se jednalo o podíl z rodinného statku, který náležel jeho ženě jako věno. Hurych každou neděli přijížděl k Brůnovým na oběd a vždy se hádali. U starého Brůny se vyvinul jakýsi stihomam, že o ty peníze přijdou.

Dr. Brůna vypráví dál a před divákem se opakuje scéna osudné noci. Matka dr. Brůny chystá v kuchyni večeři, dr. Brůna sedí za stolem a jeho otec sedí u sporáku, je tichý, zádumčivě uzavřený do sebe a kymácí se ze strany na stranu. Matka dá dr. Brůnovi večeři na stůl a odchází spát. Dr. Brůna je zabrán do práce a nevšimne si, že otec mezitím z kuchyně odešel. Najednou ze ozve strašný matčin výkřik a za chvíli další. Dr. Brůna běží do ložnice rodičů a tam spatřuje hrůzu. Matka leží přes postel, má rozbitou hlavu, chroptí. Nad ní stojí otec se sekerou v ruce, divně se kýve, zdá se, že se dokonce usmívá. Otec dr. Brůnovi říká, že to musel udělat. Nechce, aby zůstali na tomto zlém světě a přikáže mu, aby si vzal sekeru a osekal všechny stromky. Dr. Brůna ztrácí při sekání stromků síly a tak ho otec odvede ke studni. Podá mu zahradnický nůž, aby si podřezal žíly a skočil do studny. Dr. Brůna si podřeže žíly na zápěstí a krk, ztrácí vědomí a otec ho hází do studny. Ledová voda ho probírá a snaží se dostat, v pudu sebezáchovy, ze studny ven. Najednou padá do studny i jeho otec a umírá. Dr. Brůna se vyšplhá ze studny z vypětím všech sil a vidí pouze jen, jak hoří jejich dům a v něm jeho mrtvá matka.

Zeman se ptá dr. Brůny proč si později vymyslel historku s vrahem. K tomu dr. Brůna říká, že ho o tom přesvědčil jeho strýc Hurych. Vzhledem k tomu, že jeho rodinu neměl ve vesnici nikdo rád, tak nechtěl pošpinit jejich památku tím, že řekne pravou příčinu smrti rodičů.

Scéna: náměstí v Hájicích
Hrají: Vladimír Brabec (Jan Zeman), Miroslav Zounar (Maštalíř), Robert Vrchota (Seydl), Čestmír Řanda (Hora)

Přijíždí autobus a Zeman se loučí se Seydlem. Ten zve Zemana v létě na návštěvu a mohl by klidně přespat u něj. Maštalíř popohání Zemana, aby mu neujel autobus. Naznačuje Zemanovi, že ho vesnice přijala za svého. Na to mu Zeman odpovídá, že ještě bude potřeba hodně času a úsilí, aby lid uklidil po loňských zmatcích (pozn. nepokoje v roce 1968). U Hory si Zeman kupuje přímý lístek, bez přestupování rovnou do Prahy.

Scéna: v Zemanově kanceláři v budově v Bartolomějské ulici v Praze
Hrají: Vladimír Brabec (Jan Zeman), Ladislav Mrkvička (Mirek Stejskal).
Zajímavosti:

Zeman vkládá složku s listinami z případu do sejfu a na obale je nápis:

"Případ Hájice, č.j. 53852"

Mirek Stejskal je překvapen, že vidí Zemana. Chce se s ním přivítat, ale Zeman mu neopětuje podáním ruky. Stále se na Stejskala zlobí za to, jak ho před rokem zradil a sedl si na jeho místo. Vrací mu spis týkající se Hájického případu k založení. Dále mu sděluje, aby si sbalil všechny své věci a odešel z kanceláře. Ukazuje mu pověření, kterým je opět jmenován náčelníkem a posílá ho na kádrové oddělení. Stejskal žádá Zemana o odpuštění, ale ten nereaguje. Poté co Stejskal odejde z kanceláře ukládá Zeman spisy k Hájickému případu do sejfu.

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Kriminální příběh s politickým podtextem z roku 1969.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
holič: Já nevím, jak se to mohlo stát. Ta břitva je úplně tupá. Tu mám po dědečkovi.
Zeman: On byl taky holič?
holič: Ne, řezník! My se krve nebojíme.
Hlavní postavy
MUDr. Veselý
Mirek Stejskal
Vedlejší postavy
otec dr. Brůny
žižkovská bába
psychiatr
matka dr. Brůny
dr. Brůna
Koštýř
Maštalíř
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevStudna
Původní názevStudna
Rok natočení1978
Premiéra27. ledna 1980
Česká premiéra27. ledna 1980
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka78 minut
Autoři profilu epizody