plakát seriálu

Agenti S.H.I.E.L.D.

(Agents of S.H.I.E.L.D.)

Epizoda 1×12 – Sémě (Seeds)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Na akademii S.H.I.E.L.D.u se stane velice podivná nehoda, do které je zapleteno zařízení, které vyvinuli Fitz a Simmonsová. Proto letadlo Coulsonova týmu zamíří právě tam. Zde je odhaleno mnohem větší spiknutí, za kterým stojí již známé tváře.

Mezitím, Coulson a May letí do Mexika, aby zde pokračovali ve vyšetřování původu Skye.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Několik kadetů na akademii S.H.I.E.L.D.u zaměřené na vědu a technologii je málem zabito, když se večer koupu v bazénu, který během několika vteřin celý zamrzne.

Vyšetřování odhalí, že do bazénu bylo instalováno zařízení, sestavené na základě plánů vytvořených Fitzem a Simmonsovou. Proto se všichni okamžitě přesouvají k akademii, kde Fitz a Simmonsová promluví ke studentům, zatímco Ward bude incident s akademií vyšetřovat.

Mezitím, agent Coulson se stále nemůže vzpamatovat z toho, co se mu nedávno stalo. Ředitel Fury mu poslal jeho opravdový spis, ve kterém již několik dní Coulson čte. Aby začal myslet na něco jiného, May navrhuje letět do Mexico City. Tam byl nedávno spatřen Richard Lumley, bývalý agent S.H.I.E.L.D.u, který byl zároveň partnerem agentky Averyové. Ta byla tou, která před 24 lety nechala Skye v sirotčinci. May si myslí, že Lumley již ví o tom, že je sledován a pokusí ze z Mexika zmizet. Musí jednat rychle.

Během proslovu na akademii, jeden ze studentů, který byl osudný večer také u bazénu, začne zamrzávat. Je opět nalezeno a zničeno stejné zařízení. Donnie je ale zachráněn. Tvrdí, že neví, kdo by mu to chtěl udělat. Podle agentky Veawerové i dalších kadetů je Donny velice inteligentní a s nikým nekomunikuje.

Fitz později navštíví Donnieho v jeho pokoji a udělají na něho dojem Donnieho velice pokrokové nápady. Zároveň mu pomůže vyřešit problém u jednoho z jeho vynálezů. Ward mezitím v "Kotelně", místní ulejvárně studentů zjišťuje, že Fitz a Simmonsová byli na akademii vylákáni. Donnie a jeho spolužák Seth potřebovali, aby Fitz vyřešil jejich problém s napájením u zařízení, které poté chtěli prodat. Fitz je poté Sethem omráčen.

Coulson a May zatím v Mexiku vystopují a zadrží Lumleyho. Ten jim vypráví, že on, Avery a celý jejich tým byli poslání do malé vesnice v Číně, kde byl ohlášen kód 0-8-4, objekt neznámého původu. Tím objektem bylo dítě, dívka. Během ochrany tohoto dítěte padli všichni členové jeho týmu a nakonec i agentka Avery. Ta stačila provést protokoly k ochraně dítěte, ze kterého vyrostla Skye. Lumley tvrdí, že nezná důvod, proč byla Skye označena jako 0-8-4 a nezná její původ.

Coulsonův tým zjišťuje, že ten, pro kterého Donnie a Seth sestavovali přístroj, je Ian Quinn. Ten také dodával velice drahé součástky. S Quinnem se již Coulsonův tým setkal na Maltě. Okamžitě se po všech rozbíhá pátrání.

Coulson i přes doporučení May aby to nedělal, řekne Skye vše, co v Mexiku zjistili o její minulosti. Tu to velice zasáhne, ale přijme to mnohem lépe, než Coulson čekal.

Quinn mezitím žádá od Setha a Donnieho demonstraci jejich přístroje, jinak pro ně nepřiletí. Ve skutečnosti však nemá v úmyslu je již vyzvednout, pouze chce, aby způsobili akademii velké problémy. Donnie poté aktivuje svůj přístroj. Ten vytvoří nad velkou oblastí okolo akademie obrovskou bouři. Coulsonovo letadlo musí vletět seshora do oka této bouře, aby Donnieho a Setha zastavili. Ti se mezitím snaží zařízení deaktivovat, ale dojde k explozi a zařízení je zničeno. Seth je těžce zraněn a o něco později na palubě letadla umírá.

Donnie, který je zadržen a přepravován do Sandoboxu, kde bude pod dohledem zjišťuje, že během exploze zařízení došlo i k něčemu jinému. Objevuje se u něj schopnost zmražování.

Coulson použitě Sethův telefon aby se spojil s Quinnem a varuje ho, že od teď po něm nemilosrdně půjdou a pokud jeho letadlo přeletí nad jakoukoliv zemí, se kterou S.H.I.E.L.D. spolupracuje, sestřelí ho z oblohy. Quinn na oplátku Coulsonovi prozradí, že vlastně pracuje pro Jasnovidce.

Promo k epizodě
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Skye: Fitz vypadá mladší než my.
Fitz: Přijde doba, kdy si ze mě kvůli tomu nebudeš dělat legraci. Budeš závidět. Budeš závidět, stará vrásčitá ježibabo.
(Ward chce, aby šel Fitz za studentem, protože si myslí, že potřebuje přítele.)
Simmonsová: To je skvělý nápad.
Fitz: Ward je čas od času mívá. Uvidíme se později. (Odchází.)
(Simmonsová a Skye se podívají na Warda.)
Ward: Co? Je to strategické.
Simmonsová: Je to rozkošné.
Skye: Plecháč má přeci jen srdce.
Hlavní postavy
Melinda Mayová
Skye / Daisy Johnsonová / Quake
Leopold 'Leo' Fitz
Jemma Simmonsová
Phillip J. 'Phil' Coulson
Grant Ward / Hive
Vedlejší postavy
Seth Dormer
Ian Quinn
Donnie Gill / Blizzard
Agent Lumley
Callie Hannigan
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevSémě
Původní názevSeeds
Rok natočení2014
Premiéra14. ledna 2014
Česká premiéra25. října 2015
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka42 minut
Sledovanost premiéry6 370 000 diváků (2,20 rating ve skupině 18-49)
Autoři profilu epizody