plakát seriálu

Agentura Jasno

(Psych)

Epizoda 1×05 – Devět životů (9 Lives)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Agentura Jasno se vnutí k dalšímu případu údajných sebevražd za krátkou dobu ve stejné čtvrti. Policie má jasno, ale Shawn pochybuje...

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Shawn s Gusem se vnutí k dalšímu případu detektiva Lassitera. Pracovník telekomunikací našel mrtvého muže, jehož smrt vypadá na první pohled jako sebevražda, ale už je to několikáté úmrtí za velmi krátkou dobu ve stejné čtvrti. Shawn si všimne, že oběť má v lednici naložené maso, což by sebevrah asi neudělal. Navíc je tu několik detailů, které svědčí o přítomnosti další osoby v bytě mrtvého. Když chce detektiv Shawna z místa činu vyhodit, předstírá, že má zase vizi, a pak řekne, že chce mluvit s kočkou mrtvého, která prý byla určitě svědkem zločinu. Vezme si ji k sobě, z čehož Gus není vůbec nadšený.

Policie najde brzy další mrtvolu. Tentokrát se jedná o mladou ženu, otrávenou oxidem uhelnatým ve svém autě. Shawn opět trvá na tom, že se nejednalo o sebevraždu - na jejím zadním sedadle je právě vyzvednutý oblek z čistírny a v autorádiu naladěná hudba, kterou velmi pravděpodobně nemohla poslouchat. Později se ale ukáže, že oblek si z čistírny vyzvedla už před týdnem. Jenže mrtvá je začínající herečka, která zrovna získala hlavní roli v nové hře, takže se zdá nepravděpodobné, že by chtěla spáchat sebevraždu.

Na stanici Shawn opět předvede jednu ze svých vizí, aby policisty přesvědčil, že se jedná o vraždy. Jde s Gusem do bytu prvního mrtvého, který jeho bratr prodává. Shawn z telefonního účtu zjistí, že mrtvý muž, stejně jako všechny ostatní oběti telefonoval na stresovou linku. Shawn nelení a založí naoko svou vlastní telefonickou linku "Volejte médium". Její sídlo zřídí ve stejném patře stejné budovy, jako je stresová linka...

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Poznávací značka Gusova vozu je 4TRI019.
Shawn nese ananas jako dárek při návštěvě krizové linky.

Gus "Hlupáček" Jackson
Narážky na další seriályvložit další narážku

Vražedná čísla

(Shawn píše spoustu věcí na tabuli.)
Gus: Co to znamená?
Shawn: Nemám tušení, ale viděl jsem to mnohokrát ve Vražedných číslech a zdá se, že jim to funguje. (I have no idea, but I see it on NUMB3RS all the time, and it seems to work for them.)
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Shawn čmárá fixou na sklo různé znaky a symboly.)
Gus: (nechápavě) Co má tohle znamenat?
Shawn: Nemám ponětí, ale viděl jsem to neustále ve Vražedných číslech a vypadalo, že jim to funguje.
Hlavní postavy
Shawn Spencer
Burton 'Gus' Guster
Carlton 'Lassie' Lassiter
Juliet 'Jules' O'Hara
Karen Vick
Henry Spencer
Vedlejší postavy
malý Shawn
Forensic Investigator
Stanley Tilden
Forensic Investigator
Santa Barbara Resident
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevDevět životů
Původní název9 Lives
Rok natočení2006
Premiéra4. srpna 2006
Česká premiéra4. června 2008
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Autoři profilu epizody