plakát seriálu

Agentura Jasno

(Psych)

Epizoda 4×02 – Poslední přání (He dead)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Celé policejní oddělení pátrá po milionáři Garvinu Claytonovi, co se zřítil se svým letadlem někde v horách. Shawn s Gusem ho najdou jako první a Clayton, ještě než naposled vydechne, je poprosí, aby zjistili, kdo ho zabil. Paní Claytonová je ohromena schopnostmi Shawna a najme ho, aby co nejrychleji vyřešil smrt jejího manžela. Shawn s Gusem jdou do domu Claytonů na rodinnou večeři. Shawn zjistí, jak dysfunkční rodina to je, vysloví nahlas své podezření, že Garvina zabil někdo z nich. To paní Claytonovou naštve a vyrazí je. Shawn pak musí odprosit šéfku, aby ho nasadila na případ.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Kluci zjistí, že si Garvin udělal výlet letadlem jinam, než bylo napsáno v záznamech. Vydají se tam a setkají se s Nynou, která vlastní firmu soustřeďující se na ochranu životního prostředí. Jelikož Nyna mluví o Garvinovi jako o Clayi, pojme Shawn podezření, že byla jednou z jeho milenek, takhle důvěrně ho oslovovala i jeho manželka. Navíc z Claytonovy závěti Lassie zjistí, že chtěl větší část majetku přepsat na tuto firmu. Shawn si vzpomene, že paní Claytonová říkala, že v poslední době se její manžel snažil jejich vztah urovnat, takže třeba se Clayton s Nynou rozešel a měl v plánu přepsat závěť. Nyna je obviněna z vraždy, ale Shawnův motiv padá poté, co zjistí, že to byla jeho dcera. Pak zjistí, že Clayton zruinoval golfový klub, ale že věřitelé o tom nemají ponětí. Jen jeho známý z golfu o všem ví a vede si záznamy, navíc díky němu přišel o všechny peníze. Jenže když Shawn zavolá Lassiemu a Juliet, aby jim sdělil svoji další hypotézu, naleznou všichni toho muže mrtvého. V pokoji zavražděného si Shawn všimne složky, kde byly veškeré důkazy. Shawn si vzpomene, že v Nynině firmě dával její manžel skartované papíry do koše a na jednom proužku bylo stejné číslo jako na složce v pokoji. Vyjde najevo, že Nyna odmítla špinavé peníze od otce, ale její manžel se ho snažil přesvědčit, aby jim je i tak dal, protože by s nimi mohli udělat velké věci. Clayton to však odmítal a jemu bylo jasné, že jakmile se vrátí domů, změní závěť. Proto si pohrál s výškoměrem a Claytona zabil.

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Vedle rodinných fotografií Claytonů je skleněný ananas.
Když je Shawn s Gusem v restauraci golfového klubu, Shawn si bere do kapsy pečivo, na stole ale také leží naporcovaný ananas.
Narážky na další seriályvložit další narážku

Walker, Texas Ranger

Shawn: Budeš předstírat, že jsi měl nějaké emoce od té doby, co zrušili Walker, Texas Ranger?
(Shawn: “You’re gonna pretend you’ve had an emotion since ‘Walker, Texas Ranger’ got canceled?”)

The Munsters

Shawn zmíní adresu 1313 Mockingbird Lane, když se snaží donutit Guse zapamatovat si jednu adresu. (Shawn:"Let´s go to 1313 Mockingbird Lane." Gus:"That´s the Munsters house, we are going to 1600 Joshua Lane.")

Zákon a pořádek

Shawn zmíní Law & Order při popisu podezřelé. ("Like a female detective on a Law & Order series.")
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Abigail: (o Henrym) Nejste plešatý. Jen jste vyšší než vaše vlasy.
Hlavní postavy
Shawn Spencer
Burton 'Gus' Guster
Carlton 'Lassie' Lassiter
Juliet 'Jules' O'Hara
Karen Vick
Henry Spencer
Vedlejší postavy
malý Shawn
Abigail Lytar
Alice Clayton
Charles Phillips
Nyna Phillips
Chad Wiswall
Dick Cheney
Garvin Clayton
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevPoslední přání
Původní názevHe dead
Rok natočení2009
Premiéra14. srpna 2009
Česká premiéra9. července 2011
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka42 minut
Autoři profilu epizody