plakát seriálu

Skuteční lidé

(Äkta människor)

Názory uživatelů

NEHLEDÁTE-LI TUPOU ZÁBAVU, VYDRŽTE SLEDOVAT

Nízkonákladový švédský seriál (i na švédské poměry), značně roztahaný děj s relativně přímočarou dějovou linií, minimum akce, poloamatérské triky a efekty, zkrátka na první (a nesprávný) pohled nic, co by stálo za sledování.

Zkrátka neočekávejte to, co si v první chvíli představujete pod pojmem Sci-Fi.

Budete se dívat na něco, co je nezvyklé ve století výstřelů, nadbytečných potoků krve, fantastických digitálních efektů a hlavně povrchní zábavy, nevyžadující ani stopu zamyšlení. Pod úrovní základní dějové linie je nastíněno několik sociálních temat:

1) Jak je definovaný člověk (resp. jak charakterizovat bytost, která by měla - pokud by měla - mít totožná práva jako člověk (Vercors: Nepřirozená zvířata)?
2) Jak se vyrovná společnost s existencí antropomorfních bytostí (Čapek: R.U.R., Asimov: Já robot)?
3) Co (kdo) a jak nahradí v budoucnu člověka? Není vytvoření umělé (vyšší) inteligence jen dalším evolučním krokem, přinášejícím vyšší evoluční typ tvorů (lhostejno, že syntetických)?
4) Jakou odpovědnost nese člověk za tvory, které stvořil (které si osvojil)?
5) Intelektuální a emotivní vývoj syntetických bytostí, jejich přechod od bezduchých strojů k autonomním bytostem s vlastním Id.

Ne, ne, nečekejte vesmírnou střílečku, ale možný model počátků a vývoje nového typu společnosti, ve které by mohl (pokud) koexistovat člověk s jinými bytostmi.

Přes všechny výhrady, které by divák mohl mít ke zpracování, má určitě smysl seriál sledovat. V obecné rovině vlastně řeší dnes všudypřítomnou problematiku střetu a vývoje kultur, etnik a sociálních skupin, vlivu a zneužitelnosti xenofobie.

POKUD JSTE MYSLÍCÍ DIVÁCI, TAK ZATNĚTE ZUBY A SLEDUJTE.

EDIT: Po dosledování jsem byl nucen zvýšit hodnocení na 80%, což je u mě vynikající výsledek - za konfrontaci vlastností člověka a nevyzrálé (vyvíjející se) umělé inteligence, která poskytuje povrchnosti a bezcitnosti "pána tvorstva" nemilosrdně pravdivé zrcadlo.

V tomto kontextu odpouštím i USB port v zátylku hubotů, který mě neskutečně iritoval.

TENTO SERIÁL JE UKÁZKOU, JAK S MINIMÁLNÍMI NÁKLADY VYTVOŘIT KVALITNÍ DÍLO. GRATULUJI TVŮRCŮM.

80 %
90 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

ani k žehlení

Možná téma k přemýšlení, ale způsob podání je poněkud nestravitelný,alespoň pro mne. Vše je příšerně předvídatelné, už kdesi viděné (namátkou Blade Runner, Čapkovo RUR, Asimův Pozitronový muž atd. ) ...herecké výkony na úrovni začátečníků...hudba vše prozradí předem...možná jako komedie

40 %
20 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
20 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí