plakát seriálu

Akta X

(The X-Files)

Epizoda 6×15 – Arkádie (Arcadia)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Agenti Mulder a Scullyová se ubytují jako manželé v komunitě, kde došlo k záhadným zmizení manželských párů.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Mladí manželé David a Nancy Klineovi si pronajali dům v komunitě, kde chtějí nerušeně trávit chvíle odpočinku. V noci Davida probudí kroky z přízemí. Sejde dolů, ale nic nevidí. Náhle se k němu zezadu přiblíží cosi velkého. Nancy uslyší jeho výkřik, to už ale ono "cosi" vstoupí do ložnice.

Mulder a Scullyová o několik měsíců později přijíždějí do komunity jako manželé, aby tam vyšetřili záhadné zmizení Klineových i jiných párů před nimi. Mulder a Scullyová se zapíšou jako Rob a Laura Petrieovi a jsou ubytováni ve stejném domě, ze kterého zmizeli Klineovi. Agenti se záhy dozvědí, že v této komunitě platí spousta pravidel a příkazů. Pak prohledají dům a najdou tam krev a vlasy.

Prezidentem komunity je Gene Gogolak. Večer se u něj baví několik mužů o Petrieových. Jeden z nich, Mike, navrhuje, že by jim měli říct, co se stane, když poruší pravidla. Gogolak to ale odmítá. Mike později zjistí, že má rozbitou žárovku v lampě na svém pozemku. Když ji chce vyměnit, zaútočí na něj velký tmavý tvor, který se vzdáleně podobá člověku. Ráno jeden z mužů, Win Shroeder, umývá krev před Mikeovým domem. Mulderovi a Scullyové řekne, že Mike občas pracovně odjíždí pryč a také se dozvědí, že Gogolak pravidelně cestuje do Tibetu. Při večeři se Shroederových ptají na Mikea, ti však odpovídají vyhýbavě. Scullyová a Cami jdou po večeři venčit psa a Scullyová náhodou najde ve stoce řetízek, který nosil Mike.

Ráno Scullyová odjíždí nechat prověřit krev, kterou našli v domě. Mulder dostává anonymní varování, aby "byl jako ostatní". Večer si před domem postaví přenosný basketbalový koš, ale vzápětí k němu přiběhne Win a upozorní ho, že tím porušuje pravidla. Když se dohadují, na Cami zaútočí neznámy tvor, který se vynořil ze země. Mulder ho pronásleduje, ale tvor uteče. Scullyová Mulderovi oznámí, že "krev" je ve skutečnosti jen směs různých zbytků z domácnosti. Celá komunita je totiž postavneá na bývalé skládce odpadu. To u agentů vzbudí podezření, že Klineovi jsou pohřbení na dvoře. Mulder začne na dvoře kopat, čímž jsou sousedi šokováni. Gogolak Winovi oznámí, že Mulder si kope vlastní hrob.

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Samostatná epizoda.
Hlavní postavy
Dana Scullyová
Fox Mulder
Vedlejší postavy
Gene Gogolak
Velký Mike
Pat Verlanderová
Win Shroeder
Cami Shroederová
Dave Kline
Nancy Klineová
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevArkádie
Původní názevArcadia
Rok natočení1998
Premiéra7. března 1999
Česká premiéra1. září 2000
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Sledovanost premiéry17 900 000 diváků
Autoři profilu epizody