Akta X

Akta X (X-Files, The) — 10. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Empedoklés

Mladík, kterého zrovna vyhodili z práce, zastřelí svého šéfa a jeho sekretářku bezprostředně poté, co do něj vstoupí démonická postava v plamenech. Agentka Reyesová si je přitom jistá, že existuje spojení mezi tímto případem a smrtí Doggettova syna.

New Orleans. Kvůli plánovaným úsporám mají výkonný ředitel a jeho asistentka za úkol propustit Jiba Dukese. Venku se Jib stane svědkem automobilové honičky, při které policie nahání auto, které při úniku vrazí do jiného a exploduje. Následně Jib sleduje, jak ze zničeného auta vystoupí hořící postava řidiče a vstoupí do strnulého Jiba. Vzápětí Jibovi na moment vzplanou oči. Vrátí se do své bývalé práce, kde chladnokrevně zastřelí šéfa i jeho asistentku...

Na místo činu přijíždí Monica Reyesová. Místní detektiv se domníval, že by mohlo jít o vraždu s rituálním podtextem, protože Jib měl na pracovním stole divný obrázek, ale Reyesová tvrdí, že v tomto případě o satanizmus nejde. Zpočátku si myslí, že ji sem zavolali zbytečně, avšak jen do doby, než při pohledu na jednu z obětí ve své představě uvidí dětskou ruku, která se změní v popel.

Mulder navštíví doma Scullyovou a přináší jí krásně zabalenou dárkovou krabici. Ve chvíli, když se Scullyová chystá dárek rozbalit, pocítí silné bodání v oblasti břicha. Okamžitě jedou na pohotovost. Mulderovi volá Reyesová. Žádá ho o pomoc při vyšetřování jistého případu spadajícího pod Akta X. Mulder namítá, že jemu už Akta X nepatří, teď jim šéfuje Doggett, tak ať se obrátí přímo na něj. Ona to však udělat nemůže, protože případ se Doggetta týká osobně. Mulder ji poprosí, ať zavolá později, a vzápětí se dozvídá, že stav Scullyové není tak vážný, aby ji museli operovat.

Jib vstoupí do svého motelového pokoje. Vytáhne zbraň a přiloží si ji k hlavě, ale zbraň se rozpálí a shoří mu v dlani. Odtrhne si pokožku z tváře a zdá se, jako by mu uvnitř těla plápolal oheň... Reyesová se zatím ve Washingtonu setkává s Mulderem. Připomene mu, že byla u toho, když ho po únosu našli v lese. Předpokládá, že existuje spojení mezi případem, na kterém právě teď pracuje, a případem před mnoha lety, na kterém pracovala s Doggettem. Tehdy ještě Doggett pracoval pro policii v New Yorku. Vyšetřování skončilo tragédií – nálezem mrtvého těla Doggettova syna Lukea. Pachatele nikdy nechytili. Reyesová tím nechce Doggetta obtěžovat, ale už tehdy, když před lety našli Lukea, se Reyesové na nepatrnou chvíli zazdálo, že se chlapcovo tělo rozložilo na popel. Doggett to viděl také. Teď to viděla na místě činu v New Orleansu znovu a je si jistá, že pro to musí existovat nějaký důvod.

Doggett zatím o novém případu neví. Je v nemocnici u Scullyové a náhle se mu myslí prožene vzpomínka na to, jak v lese našli jeho mrtvého syna. Vzpomínka je velmi živá...

Zajímavosti

Typ epizody více z této kategorie

Samostatná epizoda.

Narážky na další seriály

Jsem do tebe blázen

Scullyová říká Mulderovi: Připadám si jako v seriálu, jsem do tebe blázen.

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Hudba
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

  • Český název
  • Původní název
  • Číslování
  • Premiéra
  • Česká premiéra
  • Rok natočení
  • Délka epizody
  • Odkaz na IMDb

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Sajgon