plakát seriálu

Akta X

(The X-Files)

Epizoda 6×16 – Instinkt (Alpha)
98 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Agenti Mulder a Scullyová narazí na stopu bájného zabijáckého psa.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Po moři se plaví čínská nákladní loď. Dva členové posádky vstoupí do podpalubí a jdou ke kleci. Zvíře uvnitř se pokusí zaútočit a celá klec se začne třást. Náhle však nastane ticho. Muži si myslí, že zuřivé zvíře se samo zabilo, a odemknou klec. V přístavu v Kalifornii jsou později oba členové posádky nalezeni mrtví a zamknutí v kleci. Na loď do přístavu přijíždí doktor Ian Detweiler a tvrdí, že je majitelem vzácného zvířete, které se nacházelo uvnitř, ale zmizelo.

Ve Washingtonu si Mulder prohlíží fotky mrtvých členů posádky. Scullyová popírá, že jejich smrt mohl způsobit pes, protože mrtvoly byly v zamčené kleci. V Kalifornii zatím muž jménem Jake Conroy ve svém domě najde svého psa mrtvého. Do domu vejde velký pes, který na muže zaútočí.

Mulder a Scullyová později mluví s Jeffreyem Cahnem, který má na starosti kontrolu a odchyt divokých zvířat v městských čtvrtích. Následně jim Dr. Detweiler řekne, že pes patří k velmi vzácnému druhu a nedávno ho chytil v Číně. Agenti jsou informováni o druhém útoku. Když přijedou na místo činu, všimnou si, že všechny dveře jsou zamčené. Mulder si myslí, že pes je velmi inteligentní, a proto ho nebude jednoduché chytit.

Jeden z Cahnových kolegů večer pronásleduje zvíře, které vlezlo do nedaleké budovy. Uvnitř se k němu přiblíží jiný muž, který se promění v psa a zaútočí. Mulder a Scullyová navštíví Karin Berquistovou, odbornici na divoká zvířata. Na místě činu se našly stopy, které Karin připíše psovi, o kterém se věřilo, že vyhynul před 150 roky. Jde o mytického psa nazývaného Wanshang Dhole.

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Samostatná epizoda.
Hlavní postavy
Dana Scullyová
Fox Mulder
Vedlejší postavy
Karin Berquistová
policista Jeffrey Cahn
Dr. James Riley
policista Frank Fiedler
Dr. Ian Detweiler
Jake Conroy
Stacey Muirová
zdravotní sestra
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevInstinkt
Původní názevAlpha
Rok natočení1998
Premiéra28. března 1999
Česká premiéra7. září 2000
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Sledovanost premiéry17 670 000 diváků
Autoři profilu epizody