plakát seriálu

Akta X

(The X-Files)

Epizoda 6×14 – Pondělí (Monday)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Agenti Mulder a Scullyová se ocitnou v časové smyčce.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Před banku přijíždějí policejní auta, objevuje se zde i Skinner. Mladá žena Pam, která stojí nedaleko, na Skinnera znenadání zakřičí, ať nedopustí, aby se to stalo. Skinner však ženu nezná a vůbec netuší, o čem to mluví. Policista ji odvede pryč. Skinner říká poručíkovi, že uvnitř v bance jsou pravděpodobně dva jeho agenti. Scullyová uvnitř banky podpírá Muldera, který je postřelený a pomalu umírá. Bankovní lupič Bernard má na sobě připevněné velké množství výbušnin. Stiskne spínač a banka exploduje.

Je pondělí ráno. Mulder vstane ze své vodní postele a zjišťuje, že z ní vytéká voda. Podlaha je mokrá, budík nezazvonil, soused pod ním mu volá a oznamuje, že voda prosákla až do jeho bytu. O něco později Scullyová vstupuje do kanceláře. Mulder jí sděluje, že přijde pozdě na pracovní setkání, ale ještě před tím musí jít do banky s šekem pro souseda. Nedaleko banky v autě sedí Pam a její přítel Bernard. Ten opouští auto a vstupuje do banky. Mulder tam právě čeká ve frontě, když Bernard vytáhne zbraň a žádá peníze. Když Scullyová vstoupí do banky, Mulder leží na zemi spolu s ostatními zákazníky. Scullyová rychle vytáhne svou zbraň a Bernard v přestřelce postřelí Muldera. Scullyová spěchá parťákovi na pomoc a zároveň se snaží uklidnit Bernarda, ten však přesto odpálí výbušniny.

Pondělní události se s několika malými obměnami neustále opakují. Mulder a Scullyová přemýšlejí o situacích, kdy se zdá, že jsme dané události už někdy v minulosti prožili. Je všechno už předem určené? A podaří se agentům Mulderovi a Scullyové vysvobodit z kolotoče stále se opakujícího dne?

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Samostatná epizoda.
Hlavní postavy
Dana Scullyová
Fox Mulder
Walter Skinner
Vedlejší postavy
A.D. Arnold
Skinnerova asistentka
žena v bance
pokladní v bance
poručík Kraskow
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevPondělí
Původní názevMonday
Rok natočení1998
Premiéra28. února 1999
Česká premiéra31. srpna 2000
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Sledovanost premiéry16 730 000 diváků
Autoři profilu epizody