plakát seriálu

Akta X

(The X-Files)

Epizoda 3×01 – Požehnaná cesta (2) (Blessing Way, The)
98 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Přímé pokračování epizody Anasaziové. Mulder je nezvěstný, ne-li mrtvý, a osamocená Scullyová po svém suspendování nemůže věřit již nikomu ve svém okolí.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Kouřící muž společně s vojáky vpadne do domu Alberta Hosteena a chce zjistit, kde se nachází Mulder. Pozdějí přijíždí Scullyová a dostane se do pouště až k doutnajícímu vagonu. Nenajde tam však po Mulderovi ani stopu. Na zpáteční cestě ji zastaví vojenská helikoptéra a vojáci jí seberou sjetinu dokumentů. Scullyová je suspendována pro "přímou neposlušnost". Po konfrontaci se Skinnerem jde do Mulderova stolu a zjistí, že digitální páska zmizela. Kouřící muž se sejde se svými tajnými společníky a řekne jim, že věci jsou opět pod kontrolou.

Mezitím Hosteen a jeho přátelé najdou v poušti polomrtvého Muldera a provedou s ním uzdravovací obřad. Scullyová odchází z ústředí FBI. Pak zjistí, že pod kůží na krku má implantovaný počítačový čip. Podrobí se hypnotické seanci, ale vzápětí ji přeruší, protože se obává, že si vzpomene, jak došlo k implantaci čipu.

Na pohřbu Mulderova otce se setkává s "dobře manikúrovaným mužem", členem tajného spolku Kouřícího muže. Ten ji varuje, že může být zabita stejně dobře doma jako někým, komu důvěřuje.

Mulder se vrací do domu svých rodičů. Scullyové zavolá její sestra Melissa a chce hned přijít. Scullyová je po varování "dobře manikúrovaného muže" až paranoidní a volá teda své sestře zpátky, aby s návštěvou počkala. Telefon však u Melissy nikdo nezvedne.

Scullyová se za ní proto vydá a setká se se Skinnerem, který chce, aby si k němu přisedla do auta. Scullyová to sice udělá, ale něveří mu. Když přijedou do Mulderova bytu, namíří na něj svou zbraň. Zatím v bytě Scullyové Krycek ještě s jedním mužem omylem místo Scullyové postřelí její sestru Melissu. Skinner řekne Scullyové, že má tu digitální pásku. Za dveřmi se ozvou kroky, což Scullyovou rozptýlí natolik, že Skinenr má dost času, aby vytáhl svou zbraň. Oba teď stojí proti sobě s namířenými pistolemi.

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Mytologická epizoda.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Albert Hosteen: Teď musíte být opatrný a řádně celý obřad ukončit. Když odjedete, nesmíte 4 dny vykonávat práci, převlékat se ani koupat.
Mulder: To je hrozný pro můj společenský život.
Hlavní postavy
Dana Scullyová
Fox Mulder
Walter Skinner
Vedlejší postavy
Melvin Frohike
Muž s cigaretou
John Fitzgerald Byers
Richard 'Ringo' Langly
Alex Krycek
muž z Pentagonu
stařec
William Mulder
Teena Mulderová
Margaret Scullyová
Melissa Scullyová
dobře manikúrovaný muž
starší agent
Eric Hosteen
Dr. Pomerantz
ministr
Luis Cardinal
Albertův syn
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevPožehnaná cesta (2)
Původní názevBlessing Way, The
Rok natočení1995
Premiéra22. září 1995
Česká premiéra10. července 1997
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Sledovanost premiéry19 940 000 diváků
Autoři profilu epizody