plakát seriálu

Akta X

(The X-Files)

Epizoda 6×09 – S.R. 819
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Agenti Mulder a Scullyová mají pouze 24 hodin na záchranu svého nadřízeného Waltera Skinnera.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Na pohotovost přivážejí umírajícího muže. Lékařka nařídí sestře, aby zavolala agentku Scullyovou, protože muž pracuje pro FBI. Je to Skinner, jehož stav je kritický. Lékaři dělají vše, co je v jejich silách, ale Skinner umírá...

Vracíme se o něco nazpět do minulosti, Skinner je v tělocvičně a boxuje. Náhle má záchvat a při něm zahlédne v tělocvičně muže s bradkou, který ho sleduje. Skinner padá na zem. Později leží na pohovce ve své kanceláři, kam přicházejí Mulder a Scullyová. Scullyová se domnívá, že Skinnera někdo otrávil, a ptá se ho, jestli se mu v poslední době nestalo něco podezřelého. Skinner si vzpomene, že na chodbě ho zastavil neznámý muž a ptal se ho, kolik je hodin. Přitom se ho dotkl. Agenti zjistí, že onen muž byl Dr. Kenneth Orgel, vědec, který pracuje jako poradce amerického Senátu. Jdou ho navštívit, on však tvrdí, že v budově FBI nebyl a se Skinnerem se nepotkal. V Orgelově domě se mezitím skrývají neznámí útočníci. Mulder jednoho z nich chytí. Jde o tuniského diplomata, který má tuniské diplomatické doklady a proto ho musí pustit. Druhý útočník unese Orgela. Mulder později v domě najde fotku Orgela se senátorem Mathesonem, který Mulderovi v minulosti už několikrát pomohl. Scullyová mezitím zjistí, že Skinnerova krev obsahuje značné množství uhlíku. Mulder jde navštívit senátora Mathesona, ten však rázně odmítne Mulderovi s tímto případem pomoci. Mulder se však dozvídá o Rozhodnutí Senátu číslo 819, které se týká finančních příspěvků na lékařské výzkumy v zemích Třetího světa.

Tuniský muž, kterého Mulder propustil, vystřelí několik ran ze své zbraně na Skinnera, který se ho rozhodl sledovat. Skinner střelbu opětuje. Po celou dobu má však velké bolesti a ztrácí vědomí. Tunisan se ho chystá zastřelit, v té chvíli ho ale srazí auto, které řídí muž s bradkou.

Skinner je dovezen do nemocnice. Jeho stav je kritický. Po celém těle mu nabíhají žíly. Scullyová přichází za Skinnerem do nemocnice. Mezitím Mulder prohledává jeho kancelář, aby zjistil bližší informace o rozhodnutí senátu číslo 819, na kterém pracoval i Skinner. Mulder je přesvědčený, že pravým důvodem výzkumu bylo vyvinout nanotechnologii - malé mikroskopické přístroje velikosti atomu, které je možné aplikovat do krve a s jejich pomocí u kohokoliv vyvolat infarkt.

V nemocnici dostává Skinner infarkt a umírá. Sestra přikryje jeho tělo plachtou. K velkému překvapení personálu nemocnice však začne dýchat a probere se.

O tři týdny později sedí Mulder se Scullyovou a Skinnerem v jeho kanceláři. Mulder ukazuje Skinnerovi fotografie muže s bradkou, které se podařilo získat z bezpečnostní kamery FBI. Ten však tvrdí, že ho nezná. Mulder dále sděluje, že rozhodnutí senátu číslo 819 bylo stažené a vyšetřování případu bylo zastaveno.

Později nasedá Skinner do svého auta. Na zadním sedadle sedí Alex Krycek alias muž s bradkou, který už jí nemá. Krycek sděluje Skinnerovi, že má jeho život ve svých rukou a stačí zmáčknout tlačítko a Skinner dodýchá...

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
"S.R. 819" v názvu epizody je zkratka pro "Rozhodnutí Senátu číslo 819".
Mytologická epizoda.
Hlavní postavy
Dana Scullyová
Fox Mulder
Walter Skinner
Vedlejší postavy
Alex Krycek
Skinnerova asistentka
zdravotní sestra
zdravotní sestra
technik
mladý chirurg
internista
diplomat
zdravotní sestra
senátor Richard Matheson
Dr. Kenneth Orgel
Dr. Plant
Dr. Katrina Cabrerová
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevS.R. 819
Původní názevS.R. 819
Rok natočení1998
Premiéra17. ledna 1999
Česká premiéra11. srpna 2000
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Sledovanost premiéry15 700 000 diváků
Autoři profilu epizody