plakát seriálu

Akta X

(The X-Files)

Epizoda 3×02 – Svorka (3) (Paper Clip)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Na scéně se opět objevuje Mulder. Jeho život i život Scullyové však ohrožuje páska s tajnými informacemi, po které touží Muž s cigaretou.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Do bytu vtrhne Mulder a najde Scullyovou se Skinnerem v patové situaci. Oba jsou jeho přítomností šokováni, protože si mysleli, že je mrtvý. Scullyová společně s Mudlerem donutí Skinnera, aby sklonil svou zbraň. Skinner trvá na tom, že má pásku, a připomene jim, že to je jejich páka, kterou mohou použít proti Kouřícímu muži a jeho společníkům.

Agenti ukáží fotografii skupinky mužů včetně Mulderova otce Osamělým střelcům. Ti agenty upozorní na jednoho z mužů na fotografii, amnestovaného nacistického vědce Victora Klempera. Vejde Frohike a řekne Scullyové, v jakém stavu se nachází její sestra. Kouřící muž ujístí své společníky, že Mulder je mrtev a že vše je pod kontrolou, ale Muž s pěstěnýma rukama po něm vyžaduje vydání digitální pásky. Klemper upozorní agenty na opuštěný důl v Západní Virginii, potom zavolá Muži s pěstěnýma rukama a řekne mu, kam je poslal. Skinner sdělí Kouřícímu muži, že by pro něj měl tu pásku, ale ten mu rozzuřeně odpoví, že "nedělá žádné obchody!. Mulder a Scullyová najdou v dole bludiště s registraturami plými složek se zdravotními údaji milionů lidí - je tam také složka Scullyové a Samanthy Mulderové. Mulder zjistí, že Samanthina složka původně patřila jemu, jeho jméno je na ní přelepeno. Najednou zhasnou světla a Mulder vidí, jak se nad ním vznáší nějaká kosmická loď a jak jakési podivné bytosti spěchají za Scullyovou. Přijíždí úderné komando, ale agenti mu uniknou zadními dveřmi. Setkávají se se Skinnerem a ten jim řekne, že by chtěl vyměnit pásku za jejich životy. Skinner potom navštíví v nemocnici matku Scullyové, sedící u Melissina lůžka. Tam ho však zmlátí Krycek a další dva muži a ukradnou mu pásku. Krycek potom vyskočí ze svého auta několik vteřin předtím, než auto exploduje. Mulder a Scullyová se vracejí ke Klemperovi, ale místo něj tam najdou Muže s pěstěnýma rukama. Ten jim řekne o genetických pokusech s křížením lidí a mimozemšťanů. Krycek telefonuje kouřícímu muži, aby ho varoval před dalšími pokusy o atentát, protože má u sebe pásku.

Mulder se ptá své matky, zda si musela vybrat mezi ním a jeho sestrou. Paní Mulderová se zhroutí a přizná synovi, že to bylo rozhodnutí jeho otce. Skinner se setkává s Kouřícím mužem a ten mu řekne, že ví o jeho blufování a že Skinner žádnou pásku nemá. Skinner ho ale trumfuje sdělením, že Hosteen se obsah naučil nazpaměť stejně jako dvacet dalších mužů z jeho kmene. Sestra Scullyové Melissa umírá a agenti dále pátrají po odpovědích.

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Mulderovo datum narození je zde 13. 10., stejné jako u Chrise Cartera.
Mytologická epizoda.
Hlavní postavy
Dana Scullyová
Fox Mulder
Walter Skinner
Vedlejší postavy
Melvin Frohike
Muž s cigaretou
John Fitzgerald Byers
Richard 'Ringo' Langly
Alex Krycek
stařec
Teena Mulderová
Margaret Scullyová
Melissa Scullyová
dobře manikúrovaný muž
Victor Klemper
lékař na pohotovsti
Luis Cardinal
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevSvorka (3)
Původní názevPaper Clip
Rok natočení1995
Premiéra29. září 1995
Česká premiéra17. července 1997
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Sledovanost premiéry17 200 000 diváků
Autoři profilu epizody