Akta X

Akta X (X-Files, The) — 10. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Vienen

Podivná smrt těžařů přivádí agenty Doggetta a Muldera na ropnou plošinu v Golfském zálivu, kde zjistí, že celá posádka je již infikována mimozemským černým olejem.

Na vrtné věži těžící ropu ze dna oceánu dělníci sledují televizi, když náhle vypadne obraz. Vedoucí směny Bo Taylor proto do televize udeří a obraz opět naskočí. Jeden z dělníků, Simon, tajně z kuchyně vezme nůž a míří do místnosti s vysílačkou sloužící ke komunikaci s pevninou. Zatím v kuchyni opět vypadne obraz a bouchání už nepomáhá. Taylor odchází najít komunikačního technika. Najde Simona, jak se pokouší zničit vysílačku. Vedle leží tělo mrtvého komunikačního technika. Simon dostane strach a chce odejít, ale z těla Taylora vyzařuje silná radiace, která Simona spálí...

V ústředí FBI Doggett odemkne dveře do kanceláře Akt X. Uvnitř najde Muldera, který chce zjistit podrobnosti o smrti dělníka pracujícího na vrtné věži. Mrtvým dělníkem je Simon, jehož popálené tělo vlny vyplavily na břeh oceánu. Zmizel také komunikační technik. Koroner stanovil, že popáleniny mají svůj původ v radiaci. Doggett už ve spisech četl o černém oleji, který dokáže vyzařovat radiaci, umí se zmocnit lidských hostitelů a ovládat je, ale mnohým informacím o jeho existenci nevěří. Z Kershovy kanceláře volá Scullyová. Doggettovi řekne, že na něj čeká jeden z vedoucích představitelů těžební společnosti a tvrdí, že ho kontaktoval někdo z Akt X. Doggett ví, že to byl Mulder. Kershe rozčílí, že Mulder se do vyšetřování případu pustil bez jeho souhlasu. Poté, co jim pan Ortega vysvětlí, že se všichni ocitli ve značně citlivé situaci, Kersh povolí, aby se do vyšetřování případu pustil někdo z Akt X. Mulder namítá, že Kersh tam přece nemůže poslat těhotnou Scullyovou, ale Kersh ho poopraví slovy, že tam neposílá Scullyovou, ale Doggetta.

Doggetta spolu s novým komunikačním technikem na vrtnou věž přepraví helikoptéra. Brzy Doggett zjišťuje, že Mulder tam už dávno je a začal vyšetřovat na vlastní pěst. Taylor jim oběma poví, že Simon začal blouznit a chtěl celou vrtnou věž vyhodit do vzduchu a přitom zabil i komunikačního technika. Když se Mulder a Doggett nedívají, v očích Taylora se objeví černý olej. Později se oba agenti shodnou na tom, že je Taylor obelhal.

Scullyová pitvá tělo Simona. V jeho mozku najde černý olej, zdá se však, že olej odumřel. Scullyová netuší, co olej zabilo. Podaří se jí spojit s těžební věží a potvrdí Mulderovy obavy o infikaci těla mimozemským virem. Zjistila však, že virus odumřel a myslí, že ho možná zabila radiace. Mulder ale ví, že to tak není, protože sám virus dokáže radiaci vyzařovat – a ta je pro něj tedy neškodná. Je jasné, že všichni přítomní na vrtné věži jsou v obrovském nebezpečí...

Zajímavosti

Typ epizody více z této kategorie

Mytologická epizoda.

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Hudba
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

  • Český název
  • Původní název
  • Číslování
  • Premiéra
  • Česká premiéra
  • Rok natočení
  • Délka epizody
  • Odkaz na IMDb

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Sajgon