plakát seriálu

Akta X

(The X-Files)

Názory uživatelů

XF

Ano, kultovní seriál!
Hodně konspiračních teorií, UFO, Mulder a Scully, dobrý hlášky...

Celkově se mi to líbilo, i když jsem se k tomu propracovala až 10 let po skončení vysílání. Ale možná bych to jako mladší divák ani správně nepochopila.
Určitě můžu doporučit.
Škoda jen, že v posledních 2 sériích nebyl Mulder...

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Skvělá klasika

Když seriál začínal, všude se psalo o tom, že díly se opírají a stojí na reálných základech a protože jsem byla podstatně mladší, věřila jsem bez pochyb. Hltala jsem díl za dílem. Skvělí herci, výprava, záhadné a tajemné FBI, tajné laboratoře, informace, o kterých nesmí nikdo nic vědět a k tomu všemu jiskření mezi hlavními protagonisty. Toto vše, spolu s příběhy, které jste už určitě někde slyšeli, četli nebo o nich víte z vyprávění jsou Vám občas i vědecky nebo medicínsky vysvětleny. Prosté neskutečné. Mám Akta X moc ráda dosud a i ráda si je při reprízách připomínám. Za mě 90%.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Kultovní seriál

Již několik let jsou Akta X můj nejoblíbenější seriál a Mulder se Scullyovou moji nejlepší přátelé. Zbožňuji každý díl tohoto seriálu, zvlášť ty, kde jsou mimozemšťani. Asi jako každý divák jsem i já dychtivě očekávala, kdy se Mulder a Scullyová políbí a nakonec jsem se dočkala nejen toho polibku :D Nádherně se zde spojuje fikce s fakty a skrytou pravdu tomuto seriálu nemůže nikdo odepřít, protože tam je, a kdo ji nevidí, nikdy Akta X nepochopil.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

X files

Seriál jsem začala sledovat minulý rok kdy se začal vysílat na Prima COOL a zcela mě uchvátil. Lepší herce do rolí Muldera a Scully něž Davida Duchovnyho a Gillian Anderson ani vybrat nemohli. Hudba od Marka Snowa je opravdu okouzlující a do temné atmosféry patří jako ulitá. Nikdy nezapomenu na epizodu Bad Blood o upířím městečku :)

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Akta X

S tímhle seriálem nemám žádný problém. Děj skvělý stejně jako obsazení. Viděla jsem spousta seriálu, kde dvojce agentů řeší záhady, ale žádný nebyl tak dobrý jako Akta X. Doporučuji všem, kteří rádi napětí, záhady a nebezpečí.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

The truth is out there

No musím říct, že reboot po čtrnácti letech se docela povedl. Nemuseli přijít hned s jednou z nejšílenějších konspiračních teorií, co jsem kdy slyšel, navíc takhle zostra v prvním díle, ale Mulder se Scullyovou stále mají své kouzlo i po těch letech

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Ufo :)

Zajímavy seriál, skvělý nápad. Akta- X mám opravdu rád jako maly jsem se potichu vkrádal do pokoje abych ho aspon chvíli mohl sledovat, už jenom ta uvodní znělka je taková tajemná. Není divu že když tento seriál příšel v americe do televize zvedl se počet nahlašených vidění ufo o 200% :D. Akta-X se zařadilo mezi pár vyvolenych seriálu a stala se z něj legenda

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Chci věřit, že Akta X jsou pro nás nejdůležitější hloubkou díla

Akta X se stala jednou z nejvlivnějších televizních sci-fi sérií běžící celých devět let. Seriál byl velmi důležitý v době svých začátků pro tehdy ''mladý'' kanál Fox, který se snažil prosadit proti ABC, CBS či NBC. Naštěstí ''kult akt x'' se postupně stal globálním hitem, který se dočkal také 2 (pozn. někdy 3) celovečerních filmů. Dokonce 13 let po jeho skončení se seriál vrátil na krátkou dobu s 10.serií, kde se David Duchovny a Gillian Anderson vrátili s jejich ikonickými rolemi.

Seriál se ani ze začátku hodnotit negativně nedá včetně pilotního dílu, který se stal i jedním z nejlepších dílů celého seriálu. Fox Mulder - jeden z nejlepších a nejvrtkavějších vyšetřovatelů, o kterém bych i tvrdila, že je trochu snílek, doplněný půvabnou a inteligentní absolventkou medicíny, tvoří skvělou kombinaci, u které cítíme i silnou chemii.

Víc, jak sympatická dvojice, připoutá k obrazovkám televize spíše tajuplná atmosféra a geniální námět a to nejen samotné mytologie.

Pozdější série však už tak kladně hodnotit nebudu a nejnovější už vůbec ne. Jsou až trestuhodně předvídatelné a David Duchovny mi spíše připomínal Franka z Californication než Foxe.

Myslím si, že žádný ''velký návrat'' ve velkém stylu se nekonal. Časy Akt X už jsou nejspíše bohužel pryč, to neznamená, že nám tento seriál nic nezanechal. Opak je pravdou. Hlavní zůstalo poselství, jenž nám nejspíše bude vrtat hlavou dokonce našich životů...

--------------------------------------------------------------------------------


Pozn. Pokud nedáte dopustit na tajemno doporučuji např. dokumenty: Minulé životy, Je to možné Atlantida, Lovci záhad, Hledání Atlantidy nebo cyklus Vesmír (UFO mýty a skutečnost)

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

I want to believe.

Pravda je niekde tam, chcem veriť a nikomu never. Tri heslá, v ktorých sa nesie celý, už kultový seriál.
Sexi ryšavá agentka s lekárskym vzdelaním, tvrdo realistická a príliš natvrdlá aby verila Mulderovi, agent FBI tvoriaci dokonalé profily páchateľov, maximálne všímavý na mieste činu a neskutočne naivný, veriaci každému kto ho nasmeruje na stopu pri zanietenom pátraní po sestre a pravde, nečitateľný riaditeľ Skinner a samozrejme "fajčiar" - tajomný muž z cigaretou. Povahovo odlišné postavy dokázali vytvoriť dokonalý súlad, nuž je zrejme pravda, že protiklady sa priťahujú. Postavy dospievajú každým dielom, kde bolo badateľné aj "dospievanie" hercov.
Myslím, že seriál je základným kameňom vytvárania konšpiračných teórií a modlou konšpiračných teoretikov, teda aj mojou. :D
Zrejme asi prvý krát bolo zverejnené, aj keď svojský s nadsázkou, ako vlády manipulujú s národmi a vytvárajú svet v svoj obraz a víziu.
Fox a Dana, ste nezabudnutelni.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Miluju je, snad pořád víc a víc

Připomínají mi páteční večery 90tých let, kdy jsme seděli natěšeně u tv. Mám stažené všechny série a buď dělám recyklaci všeh nebo jen těch oblíbených. A pořád mě to baví. Skvěle vybraní hlavní hrdinové. Samozřejmě jsem si vědomá, že některé díly byly slabé a úplně si nelibuji mimozemšťanech. Taktéž nejsem úplně fanda vztahu Mulder a Scully, protože jejich láska ubrala co do jiskřícího ovzduší, které v prvních sériích bylo. Velikou ránu též zasadilo zmizemí Muldera, nicméně líbila se mi i pak nová dvojice posledních tuším dvou sérií. Prostě nostalgie, krásné vlasy scullyové a psí pohled Muldera za plný počet.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

I'm afraid to believe

Pilot - Osudové přidělení agentky Scullyové jako dozoru nad nejvrtavějším agentem FBI navždy změnilo světovou seriálovou tvorbu, podnítilo snahu všech konspiračních teoretiků a milovníkům záhad darovalo bezednou studnici inspirace. A přitom ta úvodní třičtvrtěhodinka proběhne jen tak jakoby se nechumelilo. Ale kulty vždy začínaly nenápadně. Nejzásadnější perličkou je tak to, že archnemesis hlavní dvojice se v seriálu objeví už po třech minutách.

1. série - 65% - Podívat se po těch letech na to, jak tajemní muži v pozadí naženou Scullyovou ke Strašidelnému Mulderovi do kanceláře, je pro mě téměř posvátný okamžik. Jenže ta "moje" Akta X začínají až v samotném závěru sezóny, kdy je už definitivně jasné, že za oponou něco není tak úplně v pořádku. A přestože mě Tooms i po letech děsí a díky Darkness Falls se mi do lesa navečer nikdy nebude chtít, zatím mi tu ještě něco schází. Možná to je tím, že tuto první várku servírovaly televize mnohokrát a já si ji nikdy nenechal ujít, takže ji mám v paměti zakořeněnou dost pevně a nedokáže mě po reprízách a při znalosti point už ničím překvapit. Naštěstí jsou scénáře několikrát natolik neprohlédnutelné, že si i první krůčky k Pravdě zaslouží jistou úctu.

2. série - 75% - Probuzení. Už od samého začátku Little Green Men je jasné, že jsme o úroveň výš. Mulder se vrací v ještě zavilejší formě (která graduje v mytologické bombě Colony+End Game a ještě markantněji ve finální Anasazi) a Scully je ve vztahu k němu už mnohem osobnější, což dává divákovi o poznání větší chuť se pouštět do dalších a dalších vyšetřování. A že jsme tentokrát v mnohem pestřejší sestavě případů. Ať už je to typická carterovka The Host, atmosférický vrchol Die Hand Die Verletzt nebo dokonale bizarní jednohubka Humbug. Škoda, že se pořád najdou epizody, u kterých divák sice netrpí, ale bohužel působí skoro až vynuceně. Jinak ale stoupající spokojenost a nadšení nad gradující příběhovou kostrou.

3. série - 85% - S kritickými úspěchy a vysokou sledovaností přichází samozřejmě i vyšší rozpočty a Carter a spol. toho dokázali jaksepatří využít. Hlavně v první polovině tak o zakrvavená či znetvořená těla a větší počet uvěřitelnějších efektů není nouze. Tím základním zlepšením je ale příběh. Z vládního pozadí se už definitivně stala neprostupná síť intrik a z mimozemských náznaků získáváme jasné stopy, které se hlavní linky jen tak nepustí. To, co nabízí velkolepá Paper Clip, paranoidní Wetwired nebo asi nejlepší z dosavadních epizod, legendární Apocrypha, jsou záležitosti, o kterých by se i v dnešní seriálové lavině mluvilo dlouhé týdny. Rutinérské až špatné epizody typu Oubliette nebo Hell Money jsou pořád přítomny, ale jako výplně mezi Kuřákem, černým olejem, dokonalou atmosférou nebo překvapivým humorem je rád odpustím.

4. série - 90% - Vítejte ve zlatém věku. Mytologie kraluje, samostatné případy srší originálními nápady a špatné epizody ani neexistují, to jen občas nějaký experiment nevyjde. Scully bojuje sama se sebou, Mulder se všemi ostatními a já se definitivně dočkal série, ve které není místo pro pauzu. Vzpomínky Muže s cigaretou střídá krutě realistická a zároveň hypnotická epizoda Paper Hearts, na dveře zaklepe znetvořená rodinka a možná přiteče i olej. Čtvrtá sezóna zkrátka jedné malé zapadlé kanceláři přála.

5. série - 90% - Krasojízda pokračuje a s ní i nepřeberná studnice tvůrčích nápadů. Tentokrát si vybere úplně každý - milovník paranoie v tísnivé Folie a Deux, příznivci akčnějších případů v lesní Detour nebo teroristické The Pine Bluff Variant a humornou náladu uspokojí špičková Bad Blood. Výtky tak skoro ani nejsou výtkami. Tak jako já musím stavět pomník za jednu epizodu (úvodní dvojdíl Redux si to v mém pomyslném žebříčku namířil až na úplný vrchol), jiní zase aplaudují těm, které nesedly mně (konkrétně Kingova nepřesvědčivá Chinga nebo až příliš rutinní Mind's Eye). I díky tomu jde ale snadno poznat, jak moc bylo myšleno hlavně na fanoušky. Díky za to.

Fight the Future - 100% - Jako samostatný film je první celovečerní dobrodružství nejúžasnější dvojice v dějinách FBI bravurním napínavým zážitkem, ale až když jsem ho viděl jako součást většího celku, porazila mě jeho genialita plnou silou. Téměř bezprostředně po skončení páté série funguje Fight the Future jako hluboká katarze. Mulderovo břímě definitivně nese i Scullyová, Syndikát odhaluje prapůvod svého fungování a tím pádem se mezi řádky ukrývá ona Pravda, kterou celé roky hledáme. Filmová X Files tak fungují jako pocta seriálu, jako pozdrav všem fanouškům, ale i jako ta nejlepší návnada pro příští série. Srdce pravého shippera nemohlo plesat víc.

6. série - 90% - Úvodní epizoda šestého roku nese název The Beginning a nejedná se jen o nový začátek v dějovém významu, ale i v tom smyslu, že se štáb z nehostinného Vancouveru stěhoval pěkně na jih a na zápletkách je to hned vidět. Samé slunce, poušť a o třídu pozitivnější vizuální atmosféra. A co je nejdůležitější - kvalitativně jde stále o vrchol seriálu. V mimozemské story se leccos uzavírá (One Son) a v epizodických zápletkách se naráží na takové archetypy jako je výměna těl nebo časová smyčka. Stále tu máme brilantně napsané a pointované thrillery (Milagro, Field Trip), nostalgii (Three of a Kind a Duchovnym napsaná The Unnatural) a více než kdy jindy i humor. Vždyť každou chvíli se objeví epizoda, která si sice ze samotné premisy tak trochu utahuje, ale zároveň dává seriálu i něco navíc. Z tohoto soudku u mě vede jedna z vůbec nejoblíbenějších epizod How the Ghosts Stole Christmas. A jak naznačuje finále, stále je kam pokračovat a co rozvádět.

7. série - 80% - Krok dolů a hodnocení po menší úvaze také nostalgicky nadstřelené. Jak mi vždy vyhovoval systém sázení různorodých nápadů do epizodického dění, v sedmé sezóně je pár námětů nevšedních způsobem, který mi z principu nesedí. Hlavně ve druhé polovině se objevují témata, ze kterých přímo čiší, jak chtějí být za každou cenu na první pohled jiná a First Person Shooter, Theef nebo Fight Club jsou všechno, jen ne skvělé díly. Na ty se najednou scénáristé až nečekaně nadřou a vydařené případy jako Amazing Maleeni nebo Je Souhaite za sebou schovávají hodně potu. Takže proč osmdesátiprocentní série? Protože hlavní příběh, Samantha a finální Requiem. Všechno, kde se vyskytují postavy z pozadí všech konspirací a konfliktů, jsou dobrodružství ze zlatého fondu Akt X a poslední díl pak jedním velkým pokladem, který by fungoval dokonale i jako úplný konec seriálu. Mně se ale ještě končit nechce.

8. série - 75% - Jsem rád, že do tajných složek pořád mohu nakukovat, ale rozjezd nové éry ze začátku pořádně drhl. Agent Doggett jako nepřístupný tvrďák funguje dokonale, jenže návrat ke kořenům v podobě drsných epizodických případů mi moc nesedí. Jednotlivé záhady jsou těžce průměrné a i divácky oblíbené kousky jako Roadrunners mě z unavené letargie nevytrhávají. Naštěstí se nemění fakt, že mytologie znamená krok nahoru a skvělé Per Mannum nebo nervy drásající DeadAlive vrací sérii do jistějších sfér. Po jednom vymodleném návratu pak dokonce osmá sezóna zařadila rychlost doslova kosmickou a výsledné dojmy jsou tak pozitivnější než bych se někde v polovině odvážil byť jen doufat. Ústřední linka už je ale očividně vyčerpaná a nerad bych se svých oblíbených konspirací dočkal v podobě násilím udržované výplně. Proto je dobře, že konec a pravda už jsou hodně blízko.

9. série - 85% - S přehledem do cíle. Existovala sto a jedna odpověď na otázku "proč by se mohla poslední série pokazit" a je pro mě obrovskou úlevou, že se tak nestalo. Doggett si našel svoje trvalé místo a Monica Reyes se jako nováček prosadila už na konci minulé sezóny. Hodně samozřejmě dělají hluboké oči Annabeth Gish, ale ještě víc potěší fakt, že Monicu není na rozdíl od Scully nebo Doggetta potřeba přesvědčovat o tom, že může "uvěřit". Scénáře opouštějí koncept zbytečně častých temných epizod a nebojí se překvapivě úspěšně experimentovat (4-D, Audrey Pauley nebo nahláškovaná Improbable). Samostatné příběhy jsou tak až na malé výjimky (zbytečná Underneath a k smrti únavný John Doe) o úroveň výš než poslední dvě sezóny zpátky a série jako celek chvílemi pokukuje po stejném hodnocení jako zlaté časy od čtvrté do šesté série. O pohlavek níž ji ale posílá mytologie. Pořád se sice jedná o nadprůměrné nebo napínavé epizody, ale dvojdíly Nothing Important Happened Today a Provenance / Providence jsou bohužel z ústředního příběhu celého seriálu nejslabší. Naštěstí jsou přítomny i takové kousky jako dojemný William a dokonalá Release, ve kterých se zakončí téměř všechny vedlejší linky posledních let. Jedna velká odpověď na sebe však stále nechávala čekat.

The Truth - 90% - Mnozí se během dlouhých let a stovek epizod vzdali jejího hledání, ale přesto je tady. Pravda se na samém konci ukázala v celé své kráse a dokázala jednu zásadní skutečnost - k Aktům X patří Fox Mulder. Samozřejmě nedám na Danu Scully dopustit a a zamiloval jsem si i Doggetta a obzvlášť pak Monicu, jenže ty nejzajímavější nitky kolem syndikátu, kolonizace, únosů, černého oleje nebo Samanthy zkrátka pasují k onomu nenápadnému geekovi se zálibou ve slunečnicových semínkách. Poslední díl ukazuje, že supervojáci nebo William bezpochyby uměli zaujmout, ale přece jen byli kvalitativně o schod níž. Samotná The Truth je ve své rekapitulující náladě napínavá, osvobozující a hlavně nostalgická. To množství známých tváří nepřestane překvapovat ani na samém konci, mě osobně nejvíc potěšil Krycek a nejvíc dojali Osamělí střelci. A k posledním minutám snad jako pravověrný shipper můžu říct jen Maybe there's hope..

I Want to Believe - 90% - Čistočistý dárek pro fanoušky, který se maskuje za film, který ocení i nezasvěcení či polozasvěcení. Neocení. Paradoxně právě ti, kteří seriál před lety sledovali a mají ho v paměti jako sérii případů monster z lesů, kanálů či polárních krajů, prokládanou mimozemskou naháněčkou, budou nejvíce zklamaní. Kdo si ale s Mulderem a Scully prožil oněch devět seriálových let a chápe tak jejich rozvinuté pouto či narážky na Williama, docení zimní odyseu o poznání víc. Temných epizod, kde paranormální jevy nebyly ústředním bodem scénáře, nabídl seriál několik. Tady je ale všechno o dvě třídy osobnější. Díky tomu je tak z podceňovaného snímku nejen napínavý thriller, ale v první řadě i duševní očista obou hlavních hrdinů. Zkrátka (doslovné) zamávání nezapomenutelnému fenoménu, které si seriál bezpochyby zasloužil. Vzpomínalo se krásně. A ani to ještě neměl být konec.

10. série - 80% - Do poslední chvíle jsem nevěřil, že se v dnešní době, navíc po neslavných výsledcích druhého filmu, může povést celý projekt dovést ke zdárnému konci a o to víc jsem svítil nadšením po prvním promu. Seriál, který mě k televizním příběhům na pokračování přivedl, je zpátky a má v sobě úplně všechno, co se mu kdy před lety povedlo. Nejpozitivnějším překvapením je zjištění, že se bez okolků pokračuje ve stejné náladě, ve které se minule končilo. Veškerou původní lavinu otázek totiž uzavřel finální (a dnes již takřka legendární) dvojdíl The Truth a následující (fanoušky do jisté míry odmítaný) I want to believe není o hledání návštěvníků, konspirací a utajovaných skutečností, ale o hledání sebe sama. K mému nadšení je ale svou náladou novým příběhům nejblíž. Vlastní pochybnosti jsou totiž největším hnacím motorem celého revivalu a dostávají svoje místo překvapivě ve VŠECH epizodách. Divácky nejvděčněji z toho pro mě trochu překvapivě vychází Darin Morgan, jehož obě dílka, Founder's Mutation i Home Again, jsou dostatečně děsivé, ale v prvním řádu obestřené dojemnými rodinnými linkami, které dokazují, že dění kolem Williama z posledních sérií má nezanedbatelný a i po dlouhých letech neodvratně tragický nádech. Mezi Morganovy epizody nenápadně vplula divočejší Mulder & Scully Meet the Were-Monster, která u neznalých diváků zákonitě způsobila pobouření či nepochopení, zato u pamětníků legendárních vážně nevážných jízd typu Bad Blood nebo Jose Chung's 'From Outer Space' přivodí snad až nadšení. Tvůrci totiž kromě obvyklých vyprávěcích postupů vrátili i shazování sebe sama a to si užije opravdu jen ten, kdo před lety dával pozor a pamatuje si z původního seriálu víc než žluté Toomsovy oči nebo fosforeskující lesní hmyz. Kapitolou sám pro sebe ovšem zůstává Chris Carter. Zatímco pro překvapivě vysoké procento diváků byl dlouholetý příběhový podklad plný únosů, kolonizace nebo černého oleje do jisté míry nutným zlem, pro mě tyto příběhy redefinovaly slovo mytologie. Všechny linky (včetně mezi fanoušky nechvalně známých supervojáků) byly vždy, i ve slabších obdobích, něčím navíc, co mě pokaždé spolehlivě zmagnetizovalo. Právě proto mě šokovalo, když jsem po úvodní My Struggle musel uznat, že takhle slabý mytologický díl tu zkrátka ještě nebyl a o osud vymodleného revivalu jsem měl v tu chvíli pořádný strach. Když mě výše zmíněná trojice epizod vyvedla z omylu, přišel opět Carterem napsaný Babylon - a opět mi přivodil zklamání, protože stejně jako v předchozím případě fungoval v jednotlivostech (pouto hlavní dvojice, narážky, vtípky za hranou parodie), ale jako celek přežvýkával zoufale nezajímavou báchorku. Proto byl ten balvan, který mi po finální My Struggle II spadl ze srdce, těžký jak ten největší meteorit. Právě tady konečně vy-víte-kdo odhalí něco ze svých věčných plánů, právě tady hrozí další blízká setkání a mám o osud legendárních hrdinů pořádný strach. Na samém konci se nezlobím, že šestidílná nostalgie, původně zamýšlená jako poslední poklona, je nakonec řadovou sérií, která se pravděpodobně dočká pokračování. Nezlobím se, protože nálady při sledování se ani po letech moc nezměnily a do seriálu bez problémů zapadly. Vyloženě mě pak dojímá herecký výkon Gillian Anderson, která trochu překvapivě přehrává i jinak perfektního Duchovnyho. Zatímco on hraje Muldera jako pořádně omláceného člověka, jehož bezhlavá víra i zničující skepse si již vybraly svoji daň, Scully má úlohu litující, nejisté a do poslední chvíle doufající ženy pořádně těžkou a s postupujícími díly je čím dál jasnější, že z některých rolí se zkrátka nevypadává. A já chci věřit, že tohle je jen začátek něčeho většího.

11. série - 90% - For so long, I believed. Několikrát jsem četl názor, že nejufňukanějším fandomem jsou Star Wars. "Pravověrní" milovníci staré trilogie označují prequely za moc romantické, jeden sequel za moc stejný, další pak pro změnu za moc jiný - a jsou proto tak trochu k smíchu. Souhlasím s tím, s jedinou výhradou. Ve fňukání jim patří až druhé místo. Profesionálními plačkami jsou totiž ortodoxní příznivci Akt X, kteří si pokračování vykřičeli nejspíš jen proto, aby na něj mohli neustále nadávat. Ať je totiž epizoda jakákoli, zaslouží si smáznout. Jeden se pak dozví, že vtipné epizody příliš často znevažují odkaz seriálu, temné se do současnosti nehodí, mytologické linky dnes už nikoho nezajímají, vzpomínky na staré zápletky otravují nové či zapomnětlivé diváky, moderní kousky působí směšně a stále dokola, ať už se původní nápad povede přetavit v libovolný výsledek. A zcela nepřekvapivě první vlnu kritiky chytil sám Chris Carter. Což o to, přinést zvrat z nejzásadnějších hned při první epizodě, to byl i pro mě slušný oříšek, ale zatracovat hlavního tvůrce s tím, že zničil seriál, bylo na můj vkus trochu moc. Tohle je jeho dílo a ať udělá cokoli, je to jen jeho vývoj, žádné ničení. Nehledě na to, že ránu na solar už jsme od něj dostali nejednou v původních sériích, kdy mě v šoku či slzách nechalo nejedno odhalení. On jen onu hru s divákem dohrává jako jeden z mála tvůrců do absolutního konce a ne každý na to má žaludek. Nic to samozřejmě nemění na tom, že My Struggle je pro oba (v součtu s předchozí sezónou pak všechy čtyři) takto pojmenované díly výmluvný název. Carter s novou mytologií bojuje, každou hlášku či posun potí v krvi a jak svého času dokázal vystřihnout za sezónu hned několik perel, je znát, jak strašně se na ně teď nadře. Snad o to radši je mám a právě finále celého seriálu (?) bych s klidem zařadil mezi nejoblíbenější díly vůbec. Do černého pálí ale i ostatní tvůrci. The Lost Art of Forehead Sweat je dokonale uvědomělou poctou v poťouchlém duchu, kterou docení opravdu jen ti srdcem zainvestovaní, Kitten dává vzpomenout na na Skinnera soustředěné pecky Avatar a Zero Sum. Nothing Lasts Forever zase připomíná devátou sérii, konkrétně moment, kdy se poslední epizodická zápletka (tehdy v případě Sunshine Days) věnovala jedinci, který neustále sleduje televizi a podle ní upravuje svůj okolní svět - a i přes krvavou tvrdost (tedy tu stránku, kterou mám na seriálu rád nejméně) sbírá body ve velkém díky adekvátní péči o hlavní postavy. A konečně téměř odtržená chuťovka s vyloženě trolícím názvem Rm9sbG93ZXJz, která nejvíc dokazuje posun, který seriál za své čtvrtstoletí prodělal. V začátcích totiž i tehdy aktuální případ zlobící techniky Ghost in the Machine působil úsměvně, zatímco dialogů prostý thriller už mrazivost, aktuálnost, černý humor ani nadhled nepostrádá - a zcela mimochodem si levou zadní podává celé slavné Black Mirror. Ze sezóny jako celku ale překvapivě často a překvapivě silně cítím nostalgii. Všichni, kteří mohli psát jednotlivé příspěvky i letos, jsou klidnější, rozvážnější, oproti desítce vědí více, na čem jsou, vědí, co si mohou dovolit, protože pauza tentokrát byla jenom dva roky a ne víc jak dekádu. V první řadě je ale ode všech cítit smíření se s koncem. Dostali šanci, jakou mnoho seriálů nedostává - skončit ještě jednou, poupravit to, co na původním konci třeba podle nich nebylo dotažené. A všechny emoce, které v nich při psaní mohly pracovat, cítím i já, nejen v posledních deseti minutách, které v duchu obří antické tragédie dovádí do konce dějové provázky, které vlály ve větru dvacet let.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Všechno, co má v názvu x je cool

Na Akta jsem se nikdy nedíval, když je dávali na TV N**a nebo Primě. Po pravdě je sleduju až teprve teď. první řady mě hodně zklamaly. 99 % případů se nevyřešilo, díly zůstávaly otevřený, hodně mě to nebavilo a klidně bych i skončil. Ale pak přišla 4. řada a pátá a tam už se to hodně zlepšilo. Asi jako všem se mi líbily díly Home, Bad Blood nebo Paper Hearts. I když jak tak na ně koukám, tak jsou taky otevřený. No nic, tak holt se smiřme s tím, že se nikdy nic nevyřeší. Co se týče herců, tak mi přijde, že Duchovny je mnohem lepší herec. Andersonová je pořád taková odměřená. A přitom v reálu je dost veselá (třeba teď v Top Gearu byla pěkně vysmátá). Neviděl jsem všechny díly, ale zatím to vypadá na těch 70 %.
poznámka: Kdo zná Stargate, tak tady si přijde na své, fakt hodně herců z Sg je tady. A třeba Heisenberg a Tuco z Breaking Bad mě překvapili, nečekal jsem je,

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Ad acta

Jako příznivce sci-fi a spekulativních teorií mi seriál samozřejmě uhranul. Byl zároveň jedním z mála, který byl ochoten bez karikování spekulovat o konspiračních teoriích, které obecně mohou pravděpodobně být konspirační jen do té míry, do jaké se vyplatí privilegovat jednu skupinu před druhou. Vyplatí se, ne ;)?

Zajímavý je posun v zaměření, kdy zprvu jde o mimozemská témata, poté o paranormalitu a pak zas snad o mimozemskost, různé série mě proto zajímaly různou měrou, celkově bych ale hodnotil významně nadprůměrně.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Tak to vidím já...

Seriálu Akta X jsem nikdy nevěnoval moc pozornosti. Vždy jsem věděl, o co jde a vždy jsem jednou za čas zhlédnul několik epizod. V tomhle rozhraní jde o příjemné pokoukání, na které se takhle dá koukat. Mulder a Scullyová jsou skutečně legendární dvojka a jejich charisma se nedá popřít. Celé ty roky to táhnou docela dobře.

Když jsem se ale Akta snažil sledovat pravidelně, chytat se dějových linií a začal vnímat opakování se motivů, muselo jít hodnocení dolů.
Akta X se skutečně rády opakují, proto jsem se vrátil k osvědčenému jednomu-dvoum dílům za měsíc, což se dá snést.
Dlouhodobě sledovat ale nedoporučuju.

80 %
91 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
73 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 11 lidí

X-Files

Seriál, který mě uzemnil. Zatím jsem sice viděla čtyři řady celé, ale mám nastudováno, co bude dále a mám to všechno doma, tak doufám, že se v co nejbližší době na všechny zbývající řady podívám. Mimozemšťani, záhady, UFO, to nikdy nešlo tak úplně mimo mě, proto mi tento kultovní seriál udělal kdysi ohromnou radost. Gillian Anderson a David Duchovny jsou jako Mulder a Scullyová naprosto dokonalí. Moc se mi líbí jejich vztah. Jiskří to pořádně, přitom ke skoro ničemu nedojde. Samotné díly jsou nabité až k prasknutí, záhady a nápady většinou nemají chybu. Sice některé díly (které někteří považují skoro za nejlepší ze seriálu) mě nenadchly, avšak díly, které se týkají mytologie, rakoviny Scullyové a jejího únosu, Mulderovy sestry Samanthy apod. to spolehlivě vynahrazují...

90 %
90 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
90 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

Spojení faktů s fikcí

Opírá se ne jen o odkazy na nezpochybnitelné události a historické okamžiky, ale váže se také k legendám a k pověstem. Jde o nahlédnutí do nevyřešených případů a manipulací s veřejným míněním. Hlavní z čeho autoři čerpají jsou Pentagon Papers. Skvělé spojení a já prostě zcela doporučuji!

100 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Skvělá první série

Když se tento seriál kdysi poprvé objevil na Nově, byla jsem jím doslova fascinována. Napínavé situace, sympatická dvojice detektivů, mezi kterými to správně jiskřilo a hlavně až trochu paronoidní atmosféra skvěle doplněná vynikající hudbou. Každý díl jsem doslova zhltla a maximálně se těšila na ten další. Jak šel čas a přišla druhá série, dívala jsem se dál, ale tak nějak mi připadalo, že už to není ono. A třetí sérii jsem už nezačala sledovat vůbec. Každopádně první série pro mě je a provždy zůstaně kultem. Zejména díl s Toomsem nebo díl na polární stanici-na ty nezapomenu asi nikdy!

90 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

I Want to Believe

Tento seriál mě naprosto uchvátil a pohltil do sebe. První sezony jsou prostě luxusní. A doporučuji zhlédnout. Odvážil bych se říci, že je to jeden z nejlepších seriálů všech dob, ale to bohužel říci nemůžu, kvůli posledním dvěma sezonám. Jenž ve mě nechaly smíšené pocity. Od zmizeni Muldera seriál spěje do Sr.... (Pardon že se tady tak nevhodně vyjadřuji.) A třeba mě osobně naprosto pohoršuje zakončení seriálu, jenž je naprosto odfláknuté. Dle mého názoru se měly na devátou řadu vykašlat. Akta X bez Muldera mi prostě vůbec nesedly. Ale jedná se pouze o můj názor.

90 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

I want to believe

Pre mňa najlepší mysteriózny seriál aký som kedy videla.Eugen Tooms,Leonard Betts,UFO,vražedné svetlušky,príšerky atd atd... Do toho iskrenie medzi Foxom a Danou,skrátka dokonalé.
Gillian aka Scullyová ma dosť inšpirovala,podľa nej som si prvý krát ako teenager zafarbila vlasy :D

100 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

The X-Files

Tenhle seriál miluju už od dětství, kompletně jsem ho ale nakoukal teprve nedávno. Je dokonalý v každé maličkosti, úžasně napínavý, strašidelný,hororový, akční, smutný i vtipný... a hlavně skvěle natočený, napsaný a zahraný...

První a sedmá řada sice nejsou úplně nejlepší, ale zbytek považuji za můj zatý věk seriálu. Mulder a Scullyová a později Dogget a Reyesová budou nezapomenutelní, stejně jako moje zamilovaná úvodní znělka...

Samotné epizody jsou geniální,různorodé, žánrově odlišné, mě ale nejvíce vždy bavila a bavit bude mytologie, dokonale vymyšlená a psychicky náročná. Miluju Akta X na pokračování. Postavy jako Střelci, Kuřák, Krycek, Samantha nebo Skinner jsou nezapomenutelné a mnohdy lepší než hlavní dvojka. Prvních šest sezon vynikajících, potom se to topilo, po odchodu Muldera mnohdy nejlepší díly. Doporučuji nakoukat to prostě komplet, ale je to návykové a po celo dobu neuvěřitelně zajímavé.

Nej epizody: Mytologie, Škvíra, Domov, Bažina, Leonard Betts, El mundo Gira, Zamyšlení muže s cigaretou, Avatar, Bažina...

Jsou tu legendární díly i postavy. Nejlepší díly v období 3-5.řady. To se fakt nedá popsat, musíte to vidět. Ale bát se budete stopro a v naprosté většině dílů. Ale i smát se a dojímat. Nejděsivější a nejlepší hororový seriál,co znám.

1.řada - 80%
2.řada - 90%
3-6.řada - 100%
7.řada - 75%
8. - 9.řada - 100%

100 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

...

Musím přiznat, že jsem nikdy nebyla moc velký fanda tohoto seriálu. Za mých mladých let mi připadal tak úžasně tajemný a prostě téměř skvělý. Když se na to ale dívám s odstupem času, to kouzlo je pryč.

70 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Zpětný pohled na historii Akt X: Tehdy a teď

Mulder a Scullyová opět chtějí uvěřit. S mysteriózní klasikou se vrací oddechovost televizní zábavy devadesátých let.

Budeme-li hovořit o významných milnících televizní zábavy, start seriálu Akta X v roce 1993 bychom určitě našli v první desítce. I kdyby jen proto, že popohnal kariéru Davida Duchovnyho, a tím zadělal na další hity, jako je Californication nebo Aquarius. Nebo pro nezapomenutelnou znělku Marka Snowa, kterému se povedlo do několika tónů vtlačit snad víc mysteriózna, než nakonec figurovalo v samotných epizodách. Těch do dnešního dne vzniklo přes 200, přičemž duchovní otec seriálu Chris Carter se nějakým způsobem podílel na všech a režíroval i onen nepříliš kvalitní celovečerák Akta X: Chci uvěřit (2008). Po něm již opravdu jen ti nejskalnější z fanoušků věřili, že by se Duchovny a Gillian Anderson mohli vrátit k rolím Foxe Muldera a Dany Scullyové, aniž by to neskončilo naprostým fiaskem. Chris Carter se ovšem rozhodl, že to tak nenechá, a po necelých čtrnácti letech od premiérového vysílání poslední epizody deváté série se postavil do čela revivalu, respektive série desáté.

Šestidílná událost bohužel nevykročila pravou nohou. První epizoda se totiž neomezila na to, aby smysluplně přivedla agenty speciálního oddělení FBI pro paranormální jevy zpět do akce, ale pokusila se o určitou aktualizaci seriálu jako takového. Křečovité dovysvětlování některých případů z minulosti, spřádání komplikovaných konspiračních teorií a snaha popsat, jak to bylo s pokusem Muldera a Scullyové o rodinný život, vede k podivnému mišmaši, po kterém nic z toho, co jste o Aktech X tušili, nezůstane na svém místě. Pravda nicméně během tohoto úvodu zůstala tam venku, takže s druhou epizodou už je zase vše jinak. Nebo přesněji řečeno - není jinak vůbec nic.

Třebaže okolnosti, za jakých se Mulder a Scullyová vrací do úřadu pro vyšetřování paranormálních jevů, nedávají velký smysl a rychlost, s jakou seriál zajede do starých kolejí, je ještě nesmyslnější, Akta X jsou najednou zpátky. Stejně tak neutuchající skepse, která už přes dvacet let brání ústředním FBI agentům uvěřit v mimozemšťany, i specifický humor, s nímž tvůrci sami shazují přiznaně béčkový ráz seriálu. Na scénu sice výrazněji vstupují moderní technologie a internet, takže je oscilace mezi seriózně vyhlížející konspirační paranoiou a komediálním naháněním sci-fi bizarností z filmů Eda Wooda častejší, veškeré aktualizace jsou ale spíše iluzorní a povrchní. Doopravdy a v kontrastu s novodobým trendem přinášet seriály mnohdy propracovanější než leckterý film se s 10. sérií vrací Akta X taková, jaká byla na svém vrcholu - tedy přes ono mysteriózní ladění především zábavná.

V mnohém slaboduchá a balancující na hraně parodie, ale rozhodně maximálně funkční coby oddechová záležitost. Lépe ten revival vlastně ani dopadnout nemohl.


Pět věcí, které jste nevěděli o Aktech X

1.) V reálném světě jsou role obou "agentů" zcela převrácené. Zatímco David Duchovny se považuje za skeptika, Gillian Anderson je spíš otevřená nezodpověditelným záhadám světa. Sice se nehlásí k žádné víře, nicméně souhlasí, že existují věci, které člověka přesahují.

2.) Jméno Dany Scullyové je odkazem na slavného baseballového konferenciéra Vina Scullyho. Postava sveřepé agentky FBI se však vzala odjinud. Chris Carter se nechal inspirovat statečnou agentkou Clarice Sterlingovou v podání Jodie Foster z Mlčení jehňátek.

3.) V desáté vzpomínkové sezóně se objeví také klasická postava "Kuřáka". Jeho představitel William B. Davis kvůli této roli vzal v roce 1993 cigaretu do ruky dvacet let poté, co se zlozvykem skoncoval.

4.) Ve znělce je na "průkazech" obou agentů uvedeno Federal Bureau of Justice, United States Department of Investigation, nikoli Federal Bureau of Investigation, jak zní oficiální název FBI. To proto, že napodobování průkazů FBI, byť třeba jen pro potřeby filmu, je trestným činem.

5.) Jediný, kdo od začátku prosazoval přítomnost Gilian Anderson, byl Chris Carter. Producentům přišla malá, obyčejná a málo sexy.

Akta X za zvuků legendární znělky znovu otevřel sám Chris Carter, tvůrce dvou zřejmě nejslavnějších agentů FBI. Původní sestavu doplňuje Mitch Pleggi jako náměstek ředitele FBI Walter Skinner a už osmasedmdesátiletý William B. Davis jako legendární "kouřící muž".

Diváci zděšení, ohromení, vděční a šťastní

Podle tvůrců umožnily návrat Akt X po tolika letech změny, které v poslední době proběhly na obrazovkách. David Duchovny, Gillian Anderson i Chris Carter se shodují, že vše začalo být možné realizovat ve chvíli, kdy bylo jasné, že místo kdysi obvyklých čtyřiadvaceti epizod diváky uspokojí i šestidílná minisérie.

"Dost nám během příprav pomohlo i to, že jsme se smířili s tím, že Mulder a Scullyová nebudou pár. Už spolu prostě nežijí. Mulder působí na první pohled trochu samotářsky, zatím Scullyová pracuje v nemocnici, kde asistuje při operácích, jenže je cosi znovu svede dohromady. Po devíti letech vysílání seriálu a dvou filmech stále zůstává mnoho nezodpovězených otázek. Deset měsíců, které zabere natáčení jedné běžné seriálové řady, se tak smrsklo na tři měsíce. Ty strávil štáb loni v létě po letech opět v kanadském Vancouveru.

Dobře napsané drama, thriller i komedie

Při sledování desáté série dojde každý divák k momentu, kdy se alespoň na chvíli ocitne ve vzpomínkách klidně i dvacet let starých, kdy měla Akta X tu největší šťávu. Sám Duchovny ale tvrdí, že záměrem nebylo natočit jen "odkaz", ale minisérii, která je zajímavá sama o sobě. Nemá smysl se vracet jenom kvůli pár mrknutím a narážkám na minulost jako - Pravda je tam venku nebo - Chci uvěřit. Účelem bylo vytvořil životaschopný seriál, který se uplatní i v dnešní době. Aby byl dobrým, napínavým dramatem, thrillerem, komedií, hororem a vlastně čímkoli, čím Akta X můžou být. Garantuji, že při zhlédnutí minimálně tří epizod z desáté řady uznáte, že se to povedlo!

Hvězdy, které stvořila Akta X

David Duchovny a Gillian Anderson ušli od konce natáčení seriálu, který je oba proslavil, každý kus cesty. Duchovny má za sebou třeba další seriálový úspěch jako sexem posedlý Hank Moody, zatímco Anderson odešla do Londýna budovat divadelní kariéru. Návrat k ikonickým postavám brali oba jako zpestření svých pracovních životů. Ať se ale oba jakkoli brání tomu, že to nejsou ti staří známí agenti FBI, sami se můžete přesvědčit, že přece jen jsou.

Nicméně Mulder i Scullyová se v nových Aktech X potkávají se svými mladšími verzemi, agentem a lékařkou, kteří je možná jednoho krásného dne v seriálovém světě "plnohodnotně" nahradí.

S nádechem Milénia či American Horror Story

Na natáčení se kromě Chrise Cartera podíleli producenti a scénáristé Glen Morgan (Milénium), Darin Morgan (Milénium, Hranice nemožného) a James Wong (American Horror Story). V nových epizodách přibyli k původnímu základnímu ansámblu herci, jejichž tváře můžete znát z jiných populárních seriálů. Například Joel McHale (Zpátky do školy), Robbie Amell (Flash) a Lauren Ambrose (Odpočívej v pokoji), vedle nich se v epizodních rolích objeví Annabeth Gish (Akta X, The Bridge), Annet Mahendru (Takoví normální Američané), Rhys Darby (Flight of the Conchords) nebo Kumail Nanjiani (Silicon Valley).

Blíže k třem novým tvářím:

1.) Agentka Einsteinová (Lauren Ambrose)

Těžko říct, jestli si tak tvůrci připravují půdu pro budoucí Akta X bez Muldera a Scullyové nebo prostě jen chtěli udělat fanouškům radost pohledem na to, jak kdysi tihle dva u FBI začínali. Nicméně agentští nováčci Miller a Einsteinová jsou jejich příjemnou reminiscencí. Ryšavou lékařku, vědkyni a skeptičku, která při bádání nepřipouští nic mimozemského a vše se snaží vysvětlit pozemskými přírodními zákony, ztvárnila osmatřicetiletá Lauren Ambrose, jejíž dosud nejznámější rolí byla asi Claire Fisherová v seriálovém dramatu Odpočívej v pokoji.

2.) Agent Miller (Robbie Amell)

Další agent FBI, který je bez předsudků a hlavně bezmezně věří ve svět paranormálních jevů, je pro Muldera jako dar z nebes. O to víc, když Foxovi navzdory jeho paličatosti zachrání agent Miller život. Parťáka agentky Einsteinové si zahrál sedmadvacetiletý kanadský sympaťák Robbie Amell, který se proslavil rolí Stephena Jamesona v seriálu Lidé zítřka nebo postavou Freda Jonese ve filmu Scooby Doo! Prokletí nestvůry z jezera.

3.) Tad O´Malley (Joel McHale)

Na Mulderově straně je i internetový zpravodajec Tad O´Malley. Jeho představitele, čtyřiačtyřicetiletého herce a komika Joela McHalea, můžou znát seriáloví fanoušci ze sitcomu Zpátky do školy, který u nás vysílal Smíchov.

"Psal se rok 1991, když scénárista a režisér Chris Carter začal koketovat s myšlenkou natočit seriál o paranormálních jevech a mimozemšťanech. Právě tehdy totiž profesor z Harvardu John E. Mack vydal článek, v němž tvrdil, že až 3,7 milionu Američanů mohlo být uneseno mimozemskými návštěvníky. Do dvou let vznikla Akta X."

Chci uvěřit ... aneb Jak to tenkrát bylo?!

Lidé tohle téma hltali. Plnilo stránky novin, časopisů, v televizi nevysílali nic jiného. Bylo by hloupé jejich nadšení nevyužít. Režisér si při tvorbě připomínal aféru Watergate a na jejím základě napsal pilotní díl s agentkou FBI v hlavní roli, v níž už viděl Gillian Anderson. Jenže producenti chtěli vyšší, nohatější, blonďatější a prsatější herečku, než byla tehdy čtyřiadvacetiletá Gillian.

Tak začal lítý boj, ze kterého nakonec vyšel Carter jako vítěz. V čem ale neměl příliš jasno, bylo obsazení jejího kolegy. Původně to měl být podivín, vyšinutý profesor. Nakonec ale post získal David, který se touto dobou nacházel na univerzitní půdě na Yale. Verdikt zněl jasně. Půjde o pohledného, chytrého, vzdělaného a psychicky naprosto zdravého muže, který prostě jen věří nevysvětlitelným věcem.

Spousta cen, Milénium a dva filmy

Akta X během devíti let posbírala šestnáct cen Emmy, pět Zlatých glóbů a především si dokázala vybudovat nespočet fanklubů po celém světě. Příběhy, které Carter nemohl využít pro Akta X, přesměroval do svého dalšího projektu, seriálu Milénium. V roce 1998 se objevila v kinech i celovečerní Akta X a o deset let později následovalo pokračování s podtitulem Chci uvěřit, jehož natáčení si užívali filmaři i fanoušci.

Filmovou dvojku Akt X střežili tvůrci jako oko v hlavě a bylo překvapující, že naprosto loajální k informačnímu embargu byl celý filmový štáb čítající stovky členů. Na internetu se sice objevily záběry z natáčení, na nichž se třeba povalovala na place maska vlkodlačího monstra, dlouho ovšem nebylo jasné, zda ji senzacechtivým slídilům nepředhodili jako matoucí návnadu sami filmaři.

"Užívali jsme si spekulace, které o filmu kolovaly. Když se fotky na internetu najednou zjevily a nebylo možné se dopátrat autora, začali fanoušci spekulovat, že byla nastrčena. Jiní zase tvrdili, že stvůra skutečně ve filmu bude. Bylo by bláhové, kdyby tvůrci nepřilili olej do obou ohňů.

Kanibal, hlíst a černý olej

Fanoušci vzpomínají na Akta X nejen kvůli dvěma hlavním aktérům, ale také kvůli "příšerkám", z nichž se v mnoha případech staly televizní legendy. Fox s Danou šli po stopě pěkné řádce prapodivných stvoření. Jedním z nejslavnějších je zřejmě Eugene Tooms - kanibal, který si jednou za třicet let potřeboval doplnit vitamíny lidskými játry. Nevídanou popularitu si mezi fanoušky získal i přerostlý humanoidní hlíst, který za svůj vzhled vděčil černobylské radioaktivní katastrofě. Přebývá nejradši v obřích stokách, a třebaže ho Mulder zabije, on si na konci epiozody zvesela a velmi čile plave odpadem do světa. Zásadní roli hraje v mytologii seriálu i černý olej, inteligentní mimozemská látka, s jejíž pomocí chtějí mimozemšťané ovládnout naši planetu.

Nikdo si nedovolí pochybovat o tom, že Akta X byla a jsou jedním z nejvlivnějších seriálů v televizních dějinách. O jeho popularitě ani nemluvě. Tento popkulturní fenomén se vysílal od roku 1993 do roku 2002, tedy dlouhých devět let, a v jeho vrcholné formě, především v prvních pěti sezónách se sledovanost Akt X dokázala vyšplhat až devětadvaceti milionům párů očí na epizodu. Platí ale, že se v posledních letech Akta X utopila ve vlastních spletitých pletichách, tak to nezměnilo význam, jaký měla tato série pro svět televizních seriálů. Právě přes ufologická X-Files se totiž jejich tvůrci podařilo dostat na obrazovky "velký věk zábavyů, který na stříbrném plátně započali Steven Spielberg a George Lucas svými filmovými superhity.

Nelze tvrdit, že by Chris Carter byl zkraje kdovíjak zapáleným příznivcem spikleneckých teorií se zelenými mužíčky. Sci-fi ani nečetl. Byl redaktorem časopisu Surfing Magazine a nadšený sportovec a podobné věci ho vůbec nezajímaly. Byl člověkem, který dospíval v době časů studené války, trpěl poměrně zdravou dávkou skepse vůči průhlednosti zákulisí nejvyšší politiky. Nicméně i tak na počátku své scénáristické kariéry začínal ve studiích Walta Disneyho především u rodinných komedií a k stříbrňákům a mimozemským invazím se měl dostat až později. Cartera učaroval výzkum amerického psychiatra Johna E. Macka, který se zabýval bádáním ohledně "mimozemských únosů". Jedna z jeho hypotéz byla, že v průběhu let mohly být návštěvníky z hvězd ze Země "ukradeny" až tři miliony osm set tisíc lidí, a přesně na této vizi se také rozhodl postavit svůj nový seriál.

Přesto ale Akta nejsou zcela originálním počinem - Chris Carter při jejich tvorbě do jisté míry vycházel ze zapomenutého seriálu ze sedmdesátých let Kolchak, v němž stejnojmenný reportér pátral v ulicích Chicaga po upírech a dalších paranormálních entitách. Otec Foxe Muldera a Dany Scullyové jen vsadil na mimozemský život. A jeho pilotní díl za dva miliony dolarů s relativně ostříleným třiatřicátníkem Davidem Duchovny a se začínající a zcela neznámou Gillian Anderson sklidil neuvěřitelný úspěch. Rupert Murdoch a další nejvyšší představitelé stanice FOX mu prý při interním promítání dokonce tleskali ve stoje. Žádný jiný seriál totiž dřív nedokázal přinést tolik napětí a lákavých konspirací naráz. Tehdy se zrodila Akta X, seriál, který vnutil světu myšlenku, že pravda se skrývá tam venku.

Následující řádky obsahují spoilery z 10. sezóny.

Svým způsobem se měli Fox a Dana vrátit již dřív. Jejich snímek Akta X: Chci uvěřit totiž slavil v roce 2008 docela slušný úspěch, a proto se brzy začalo hovořit o možných pokračováních. Jen byl původně v plánu další celovečerní film. A třebaže televizní stanice FOX o podobný formát nestála, zatímco Gillian a David se nechali slyšet, že na hraní v celé seriálové sezóně nemají čas ani síly, Carter se ve svém snažení nevzdal. Jen trpělivě vyčkával a v roce 2013 veřejně ohlásil, že se mu nakonec podařilo uspět. Jen tedy za pomoci kompromisu. Desátá "vzpomínková" řada má totiž pouze šest epizod, i tak se do nich ale jejich tvůrcům podařilo nacpat vše, co mají fanoušci X-Files rádi.

Ani tentokrát tedy nebude chybět mohutné spiknutí. Díky němu budou moci oba agenti odhalit existenci "sparťanského viru" a zároveň stanou na dosah pochopení, proč je momentálně ve světě tolik napětí a proč má celá planeta jednou nohou nakročeno do třetí světové války. Vysvětlení přitom bude pochopitelně spojeno s existencí mimozemšťanů, ačkoli ti tentokrát sehrají trochu jinou roli, než by se dalo očekávat. Stejně tak ale nebudou chybět paranormální schopnosti, zde zastoupené především telekinezí a telepatií, a bude se také hovořit s mrtvými. Zároveň se dostane i na monstra, díky nimž se stal ze seriálu v devadesátých letech takový hit, tentokrát v podobě plastových golemů. Objeví se také Foxova a Danina mladší "dvojčata", agenti Miller a Einsteinová. Dokonce dojde i na čistě komediální epizodu o stovky let starém tvorovi z lesů, který se nedobrovolně stává člověkem. A pokud jste si mysleli, že se zapomnělo na tajemný osud dítěte obou agentů, syna Williama, vyvedu vás v omyl. V desáté řadě se ho dočkáme. Není třeba dodávat, že podobné návraty sympatických rebelů z FBI by se mohly odehrávat častěji a možná se i tak stane. Otevřená vrátka na konci šestého dílu napovídají, že ve složkách Akt X stále ještě zůstává ledacos k vyprávění.

80 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Skvelý aj po rokoch

Tak som sa rozhodla paralelne s novými časťami pozrieť si zase aj tie staré. Neviem, či existuje iný sci-fi seriál, ktorý napriek tomu, že od odvysielania prvej časti uplynulo cca 23 rokov, som schopná pozerať a "žrať ho". A tie zápletky a konšpiračné teórie sú aktuálne aj po rokoch.

100 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Po prvnich dvou dilech...

z desate rady si rikam ze jsem mel nostalgicky vzpominat na predchozi rady a nekazit si vzpominky...
Za tech par dilu toho chtej moc rict, "prevratna" teorie prisla tak rychle, ze me vlastne ani neprekvapuje ze se Dana tvari jakoby ji zahrabali hracky (a co jen ji, jakoby zahrabali hracky z celyho sveta), David je dobrej, kvuli nemu jsem to risknul a tech sest dilu vydrzim, ale ze bych to musel videt dvakrat...to ne

Tech 60% je fakt cira nostalgie, tohle se moc nepovedlo...

EDIT1: hodnoceni nezvysim, to ze z toho delaj dalsi "Supernatural" me az tak nevadi, ale do ty reky nemeli podruhy vstupovat...

60 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Fox a Dana

Tak ani nevím co sem napsat. Asi to co všichni stejně už víme. Duchovny a Anderson nebo-li Fox Mulder a Dana Scullyová jsou dokonalý herecký pár. Obrovská chemie mezi Danou a Foxem. Bez Muldera už to nebylo ono, ale pořád se na to dalo dívat.
Akta X je seriál o nadpřirozených jevech a opravdu velmi se povedl. Vzpomínám si když tenhle seriál šel v TV, když jsem byla opravdu malá. Byla jsem noční dítě v noci jsem sledovala s mamkou detektivky a Akta X a potom jsem se bála jít sama i na WC. Dodnes mám divný pocit při sledováni tohoto seriálu.

100 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

The truth is out there

Akta X je napínavý seriál plný konspiračních teorií a nadpřirozených jevů. Vždy, když slyším znělku, se mi rozbuší srdce a čekám nečekané :). Musím se ale přiznat, že jsem seriál komplet shlédla až o prázdninách 2013 :D (ostuda, já vím).

Výběr hlavních představitelů byl bezchybný, D. Duchovny coby Mulder je bezkonkurenční a G. Anderson jako Scullyová je dokonalá, dodala seriálu šťávu. Chemie mezi těmi dvěmi je patrná na sto honů. Ikdyž v poslední sérii mi přišel jejich vztah přeslazený. Vedlejší postavy, jako je Skinner, Muž s cigaretou či Krycek byly skvěle vymyšleny a zahrány. Ale pravou srdcovkou pro mě byli a jsou Osamělí střelci - Frohike, Byers a Langly.

Jednotlivé díly jsou dobře promyšlené, akční, ale i vtipné. Nezapomenu na díl se sójovou zmrzlinou :D.

Po zmizení Muldera a nástupu Dodggetta s Reyesovou sice seriál trošku stagnoval, přesto ale výkon zmíněných dvou byl více než ucházející.

Celkově se mi seriál velice líbil a vždy si na něj udělám chvilku, přestože skončil, tak jak skončil.

90 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Sci-fi klasika

Nechápu, jak mi mohl unikat, tak velmi povedený projekt jako je X-files. Skvělý nápad s ještě lepším obsazením. "Věřící" Mulder a "nevěřící" Scullyová je prostě dokonalá kombinace, kterou zná spoustu lidí dodnes. Ať už jde o upíra, malého zeleného mužíka nebo prostě o sériového vraha, vždy vás udrží u obrazovek a zvláštním způsobem ovládnou! :)

90 %
60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Akta X

Fenomén, inspirace pro řadu dalších seriálů, směs sci fi, pravdivých příběhů a fikce, charismatičtí hlavní hrdinové, neotřelé nápady scénaristů. To vše až do té doby než se agenti začali zabývat sebou /jdou po mně jdou jdou jdou :-) /. V dalších sériích se to trochu spravilo, ale kvality prvních dílů se již dosáhnout nepodařilo. Jako celek hodnotím velice pozitivně.

80 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Akta X - legenda

Akta X jsou seriálem mého mládí a první seriál, který jsem dala maratonem. Mulder se Scullyovou jsou podle mě jedna z nejlepších seriálových dvojek. Za původní seriál 90%. Revival to trochu pokazil. Ale i tak jsem se na něj ráda podívala

80 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

X-Files

Objektívne boli vynikajúce časti, kde bol mulder a slabšie posledné série. Fanúšik.

90 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Akty X

Tento seriál patrí určite k mojim najobľúbenejším, aj keď dnes retrospektívne mi prídu niektoré diely málo uveriteľné. Rozhodne sa ale bude vždy jednať o jeden s najlepších Sci-Fi seriálov ktoré kedy vznikli.

100 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

X

teraz by som zrejme akty x hodnotila inak, ale je to jeden zo seriálov, ktorý bežal v čase keď som chodila na základnú školu a so spolužiakmi sme sa hrali na maldra a skalyjovú. postupom času nadšenie opadalo a zdal osa mi to až príliš pritiahnuté za vlasy ( to som ešte nemohla tušiť, že sa zamilujem do Supernaturalu ). Či vás to bavilo alebo nie X files sú televízna klasika

70 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Srdcovka

Nechci tu hodnotit sérii po sérii, ale tohle je jeden z prvních seriálů, co jsem vůbec kdy začal sledovat. Kdo by dokázal svůj nejoblíbenější seriál hodnotit po sériích? 100% hodnocení nemůže dostat každý seriál, ale tenhle si to určitě zaslouží. Líbí se mi, jak AKTA X fungují jako celek. Možná kapku zbytečná 8. a 9. série, ale za to mají tyhle dvě série úplně nový nádech, než řady předcházející. CHCI UVĚŘIT, ŽE NÁS ČEKÁ, JEŠTĚ 3. SLÍBENÝ FILM!

100 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Pravda je tam venku....... vlastně spíše uvnitř.

Kdo by neznal legendární agenty FBI Muldera & Scullyovou. Na základní škole jsme tento seriál doslova hltali. Speciální oddělení FBI vyšetřující všemožné záhady. Scénáristům se skvěle dařilo kombinovat fakta a fikci, k tomu všemu dokonale sehraná hlavní dvojice. Nemůžu také zapomenout na znělku z dílny Roba Zombieho.

Když začali v nedávné době vysílat Akta X na televizi Cool, nemohl jsem prostě odolat kouknout se znovu.

Z dnešního pohledu vidím v příběhu mnohem více skrytých míst, jež jsem jako naivní školák nevnímal. Celkově si seriál drží vysokou kvalitu po všech devět sérií. Zlé jazyky sice tvrdí, že po zmizení Muldera není co řešit, ale zaskakující agenti také mají co nabídnout.

Komu by se zdálo. že jsou na něj Akta moc old school, tak doporučují sledovat Fringe (Hranice nemožného).

80 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Celkový pohled

Kdysi jsem tento seriál měl moooc rád. Postupem času se mi zdál horš a horš. Ale teď jsem se "přemohl" a zhlídl postupně vsechny epizody všech sérii a světě div se, když to vidíte v celku, je to opět a zase super. A když k tomu přidáte i filmy, je to dost dobré. Alespoň podle mne. Takže davam 90%. M.

90 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé
TSZZ
15. července 2008

Ne-e

Nenene,tohle me nebere.Urcite uznavam ten kult, ktery se kolem serialu vytvoril,ale ja nikdy nepodlehl (i kdyz jsem se snazil).Prvnich par dilu mi to prislo vcelku zajimave,ale pozdeji me to cim dal tim vic nudilo.S trochou nadsazky se vicemene da rict,ze v mych ocich je cela dramaticnost serialu v tom,ze se vzdy nekdo po nekom zahadne ci tajemne kouka:-).

20 %
43 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
21 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 14 lidí

Zhoršující se tendence

První řada byla prostě fantastická. Ovšem fomóznost seriálu pomalu ustupovala čím dál tím větší nudě. Poslední řada je jen stěží sledovatelná. Herecké výkony také ztrácení šmrnc a děj už není to co býval v prvních řadách

90 %
40 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
40 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

The X Files

Pamatuji si, jak ještě na základní škole jsem měla zakázáno se na Akta X dívat a jen z vyprávění spolužáků mi běhal mráz po zádech. Dneska už se na to dívám trochu s odstupem, ale i tak se z toho stal jen z mých nejoblíbenějších seriálů. Je úžasné, jak je celý příběh provázaný od začátku do konce. Jako milovník záhad jsem si každý díl užívala. Vztah Muldera a Scullyové byl dojemný. Pro mě skutečně kultovní seriál.

100 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Akty X

Keď som to pozerával ako malý chlapec tak som niektoré časti ani nedopozeral lebo som sa tak bál. Keď som si to pozrel teraz ako dospelý jednalo sa stále o veľmi kvalitný seriál ktorého každá časť ma bavila. Mysteriózne témy a paranoik Mulder idú skvele k sebe.

100 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Nic pro mě

Tenhle seriál mě nijak nenadchl, ale asi jenom proto, že prostě tyhle seály nejsou můj šálek kávy. Ale z těch pár epizod co jsem viděla zase objektivně musí říct, že to má nápad a je to i celkem dobře natočený.

40 %
31 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
38 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 13 lidí

prečo Muldera dve série pred koncom uniesli?

a prečo mi to nikdy nikto nepovedal? Akty X síce pozerávam medzi prstami, ale veľmi sa mi to páči. Ale prečo Muldera uniesli? zlý ťak zo strany scenáristov, ale ak to bolo Duchovneho rozhodnutie, som ticho.

100 %
27 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
55 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 11 lidí

Pravda je tam venku... no nevím, mně stále zůstává skryta

První hororové sny jsem jako malá holka měla určitě z tohoto seriálu.
Ale potom, o řadu let později jsem si na něho vzpomněla a napadlo mě, že to muselo mít něco do sebe, když se na to dívala i moje mamka.
A tak jsem se k Aktům vrátila, noční můry mi už nenosily (teda kromě těch malinkých pavoučků, co vylezli ze stromu a dělali z lidí kokony). Byl to parádní seriál kombinující horor a humor.
Potom do toho ale začali plést ta vládní spiknutí, což se ještě dalo přežít. Dovršili to tím, když Muldera záhadně unesli a na scénu se dostali dva nová agenti. A potom samozřejmě to záhadné těhotenství a závěrečný film, po jehož zhlédnutí jsem stejně pravdu nenašla.

80 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Fňuk

Výborný seriál. Několik prvních řad jsem vysloveně zbožňoval, souhlasím ovšem s názorem, že poslední díly moc dobré nebyly..

90 %
22 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Akta X je kult

Akta x je kult ktery nesmi chybet v me sbirce serialu.O 10 mene jelikoz pozdejsi serie jsou krapanek slabsi.

90 %
20 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

X- Files

Je to prostě klasika :).
Úžasně obsazené hlavní role.
Každý díl je něčím zvláštní.
Proto dávám 100%

100 %
14 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
43 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Pravda je tam někde venku...

Zajímavý seriál, tajemný a sci-fi, super kombinace. Sice jsem se nikdy nedívala úplně na všechno, křečovitě jsem svírala polštář nebo něco takoého. Ale já se ráda bojím. :)Jen mě docela zklamala knížka, ta mě nebaila vůbec. Málem jsem ji nedočetla...

70 %
14 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
57 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Akta X

První série byla parádní, pak trochu i druhá, ale pak už to nebyla vůbec Akta X. Na tu dobu velice kvalitní sériál!

90 %
11 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Akta X

Seriál je to opravdu originální, ovšem poslední díly už byly slabší. Kvalita šla rapidně dolů....

80 %
11 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí
konz
27. listopadu 2007

...

Hodně vynikající seriál se zajimavým námětem. Hodně se mi líbil. Jednu dobu sem si ho dokonce nahrával na VHSku a pouštěl dokola.

100 %
10 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
70 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

hm..

tyhle ty seriály moc nemusím..Jsou o ničem. Ale někdy je tam vtip, akce..

60 %
8 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
17 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 12 lidí

Akta X

Jo to je dobrej serial i kdyz nekdy se daji dily predpovidat a to me stve

90 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
20 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

Super seriál ale blbý konec

Akta X je napínaví seriál se zajímavím příběhem ale příběh se mi začal přestávat líbyt po té co Mulder zmizel pod UFEM ale ten konec byl naprosto hrozný jako ano dobrý seriál ale ten konec mi připadá jako by to nekončilo, teď už asi pokračovat nebudou když Mulder i Skaliová jsou staří. určitě by si zasloužili plus kdyby natočili další díli s tím že je to o těch pár let dopředu(z roku 2000? do 2012(21.12)) a jeli by dál po příběhu ale to myslím že se nestane. proto jak říkám to nejduležitější na seriálu je první a poslední díl. první dí l skvělej ale poslední jakoby nedokončenej proto dávám :

80 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Celkem

Celkem slušný seriál.bezva herci ale nepatří to mezi můj jídelníček sledovanosti.jinak fajn.

70 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Jen občas

Začátek mě velmi zaujal. S dalšími a dalšími díly to však začalo být pořád stejné.

70 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

pravda je niekde tam

Keď som akty x začal pozerať bol som do nrho úple zažraný. Po skvelej prvej a druhej sérii prišlo postupné zoslabovanie a skôr iba spotadické sledovanie. Ale musím uznať že spojenie vedy a mystiky je zaujínavé.

70 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk