Akta X

Akta X (X-Files, The) — 11. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter
Časopis TV Guide vynesl Akta X v anketě o nejkultovnější show hned na druhé místo za Star Trek.

Akta X vyhrála několik Zlatých glóbů a Emmy, nicméně jinak nepatřila k těm úplně největším trhákům. Do první dvacítky nejsledovanějších pořadů roku pronikla jen v sezóně 1997/98, kdy se držela na chvostu žebříčku s 10,3 milionu diváků.

Seriál 90. letech silně přispěl k rozšíření nedůvěry vůči vládě a rozpoutal vlnu konspiračních teorií o všeobecné manipulaci s veřejným míněním a zakrývání vojenských pokusů.
Vložil: adams89
Fox Mulder i jeho představitel David Duchovny mají stejné prostřední jméno: William.
Vložil: Redík
Postavy Osamělých střelců se staly tak oblíbenými, že získaly vlastní seriál The Lone Gunmen, který se ale dočkal jen třinácti dílů.
Vložil: Redík
Mulder viděl film Plan 9 from Outer Space od Edwarda D. Wooda Jr. 42 krát. Číslo jeho bytu je také 42. Podle kultovního románu Douglase Adamse "Stopařův průvodce po galaxii" je 42 odpověď na život, vesmír a tak vůbec.
Vložil: Redík
Chris Carter uvedl, že jednou z hlavních inspirací pro Akta X byl i film Všichni prezidentovi muži (1976). V seriálu se na film objevují nejrůznější narážky. Částečnou poctou filmu je i postava Muže z Pentagonu.
Vložil: Redík
Slavný hudební motiv z úvodních titulků vznikl naprostou náhodou. Skladatel Mark Snow při práci na svých klávesách zavadil loktem o tlačítko s funkcí ozvěny a výsledek se mu líbil natolik, že kolem něj postavil celé téma.
Vložil: Redík
Hned v úvodním díle poznáváme, že Mulder věří v nadpřirozené jevy, zatímco Scullyová je skeptik. U jejich hereckých představitelů je tomu ale naopak.
Vložil: Redík
William B. Davis, představitel Muže s cigaretou, je nekuřák. Cigarety, které kouří ve svých scénách, v sobě nemají tabák, ale byliny.
Vložil: Redík
Mitch Pileggi, představitel Skinnera, potkal při natáčení seriálu svou budoucí manželku Arlene Warren. Ta zde působila jako dublérka Gillian Anderson a v pozdějších sériích se objevila jako Skinnerova sekretářka.
Vložil: Redík
**SPOILER!!** V díle sedmé série "Hollywood AD", říká Scullyová Mulderovi, že se do něj zakoukala Téa Leoni. Mulder odpovídá "Jak by se mohla Téa Leoni zakoukat do mě?" Ve skutečnosti je Téa Leoni Duchovnyho manželkou.
Vložil: Redík
**SPOILER!!** Zmizení Scullyové během druhé série bylo původně plánováno jako vysvětlení absence Gillian Anderson, která byla tehdy těhotná. Později se z této zápletky stal klíčový bod k ústřední mytologii seriálu.
Vložil: Redík
David Duchovny a Gillian Anderson béhěm natáčení spolu několik let chodili. Vztah se jim dařil tajit.
Vložila: koblajzík

Filtr epizod

SPECIÁLNÍ KATEGORIE