Alias

Alias (Alias) — 5. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Záchranná operace

Sloane s Elenou uvedli do chodu Muellerův obří generátor a rozpoutali apokalypsu v jednom Ruském městečku. Sydney se dozvídá, že její údajně mrtvá matka Irina je naživu...

Na začátku se v Jackově vzpomínkách vracíme o 18 měsíců dříve na Britské velvyslanectví ve Vídni. Jack mezi hosty zahlédne Irinu. Pošle jí vzkaz. Setkávají se u podzemního bazénu. Jack sděluje Irině, že ví o tom, že dala rozkaz k vraždě své vlastní dcery Sydney. Bez mrknutí oka jí zastřelí.

V současnosti. Sydney přichází z nemocnice od zraněného Dixona, který stále tvrdí, že Irinu viděl živou. Sydney tomu nevěří, ale Jack ji přesvědčuje o tom, aby se neunáhlovala, protože ani on sám neví koho vlastně zastřelil na Britském velvyslanectví. Připomíná jí existenci zdvojovací technologie projektu Helix.

Mezitím se všichni snaží zjistit, kde jsou Sloane s Elenou. Marshallovi se podaří identifikovat jednoho z lupičů, bývalého člena Dohody Luciena Nisarda, který několikrát telefonoval z budovy, kde našli zraněného Dixona. Jack mu přikáže, aby prošel Sloanův počítač.

Nadia stále žije v domnění, že její matku - Irinu zabil muž jménem Bishop. Tak jak jí o tom dříve přesvědčil Jack a donutil jí Bishopa zabít. Michael, který ví skutečnou pravdu o smrti Iriny jí poradí, aby se Jacka šla zeptat. Jack se jí přizná, že Irinu zabil on. Vysvětlil jí důvody. Nadia Jackovi vyhrožuje, aby se modlil za život Iriny, protože pokud není na živu, bude na řadě on.

Mezitím se na monitorech objeví nové informace o neznámé nehodě v Rusku ve městě Sovogda. Oficiální místa mlčí. Díky videu od jednoho hackera z Moskvy, které poslal na Marshallův laptot se všichni dozvídají o chaosu a násilí, které zavládlo ve městě. Na záběrech se objeví obrovská červená koule nad městem. Jackovi je jasné, že Sloan a Elena uvedli do chodu Muellerův obří generátor postavený podle Rambaldiho plánů a začali rozpoutávat apokalypsu. Jack se domnívá, že byla infikována voda podobnými chemikáliemi, které byly v orchidejích. Infikovaná voda ve spojení s obřím generátorem vytvořila dílo zkázy ve městě Sovogda. Jediný kdo dokáže Muellerův generátor deaktivovat je Irina, pokud žije. Lucien Nisard by mohl vědět o místě, kde zadržují Irinu. Jack a Sydney jsou vysláni na Ibizu za Nisardem. Sydney mučí Nisarda na toaletách nočního klubu, aby se dozvěděla o projektu Helix a Irině. Nisard nakonec prozradí, že Elena našla program Helix a použila ho na zdvojení Iriny. Jack zabil pouze identickou dvojnici Iriny a pravá Irina žije!

Jack mezitím na centrále NVZ zjistil, že Irinu převezli z Prahy na odlehlé místo v Guatemale. Jack se s Nadiou ihned vydávají za Sydney do Tikalu. Irina je držena v jednom táboře. Sydney s Nadiou osvobodí Irinu. Irina však Nadiu zatím nepoznala, ale Sydney je z opětovného setkání se svou matkou v šoku. Všichni čtyři se v letadle vrací. Sydney sděluje Irině nové informace o hrozbě, kterou rozpoutali Sloan s Elenou. Irina se přizná, že jí Elena krutě mučila a ona jí vše o Rambaldiho proroctví apokalypsy řekla. Irina přesvědčí Jacka, že musí letět do Sovogdy, protože jedině ona je schopna zničit obří generátor. Když se jde Irina v letadle umýt projde kolem Nadii a uvědomí si, že je to její druhé dítě, které zplodila se Sloanem. Obě se samým dojetím ze setkání rozpláčou.

Mezitím do Centrály NVZ přichází ředitelka Chaseová. Michael se jí ptá co je nového okolo případu Sovogda. Chaseová mu sděluje, že CIA má na místě tým, ale ztratili s nimi spojení. Chaseovou zajímá, kde je Jack? Michael jí musí prozradit, že Jack se Sydney a Nadiou osvobodili Irinu a letí do Sovogdy. Chaseová je v šoku a přikazuje pilotovi letadla, aby změnil kurz do Ameriky. Po přistání je Irina ihned zatčena.

Sydney přichází na Centrále NVZ za Chaseovou a je rozčílena z toho, že dala zavřít její matku do vazby. Je nutné něco rychle podniknout, protože v Sovogdě umírají lidé. Chaseová uklidňuje Sydney, že Rusové mají plán. Podniknou na Sovogdu letecký útok. Sydney nakonec přesvědčí Chaseovou a ta nechá propustit Irinu pod podmínku, že až akce skončí odpyká si v detenci CIA trest doživotí.

Jack, Sydney, Michael, Nadia a Irina letí do Sovogdy. Mají na zničení generátoru pouze 4 hodiny, pak Rusové srovnají město se zemí. Michael před seskokem z letadla požádá Sydney o ruku a navleče jí na prst snubní prsten. Sydney mu nedává jasnou odpověď a sdělí mu rozhodnutí až po akci. Vrata nákladního prostoru letadla se otevírají a všichni vyskakují ven. Jakmile proletí mraky rozevře se před nimi výhled na město pod nimi i s obří červenou koulí...

Zajímavosti

Odkaz na Čechy více z této kategorie

Sydney mluví česky.

Hlavní postavy
Hostující hvězdy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Hudba
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Česká premiéra
 • Rok natočení
 • Délka epizody
 • Odkaz na IMDb
 • Záchranná operace
 • Search and Rescue
 • 4. série, 21. epizoda (celkově 87. díl)
 • 18. května 2005
 • 10. ledna 2008
 • 2004
 • 45 minut
 • www.imdb.com/title/tt0508640/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Sajgon