plakát seriálu

Amerika na pokračování

(America in Primetime)

Názory uživatelů

America in primetime

America in primetime je zajímavý dokument o vývoji jednotlivých typů postav v americké televizi. Tenhle dokument rozhodně není ztráta času: zaprvé jsem objevila několik starších seriálů, které by nemusely být vůbec špatné, zadruhé komediální scénky jsou vybrané fakt dobře, zatřetí rychlý přehled se vždycky hodí.

Scénáristi, producenti, ředitelé televizí a herci hovoří o určitých televizních postavách, o jejich proměnách a jejich vlivu na společnost. Dokument tak sbírá názory nejen těch, kteří danou postavu ztvárnili před kamerou, ale i těch za kamerou. Z těch známých tu hovoří třeba David Lynch, Alan Ball, Judd Apatow, David Shore, Diablo Cody a další.

Asi každý i bez tohohle dokumentu ví, že se televize během 50 let změnila, ale vůbec není na škodu si ten vývoj připomenout. Není špatné se jednou za čas vrátit ke starým seriálům, kdy všechno bylo perfektní – manželka čekající za dveřmi s drinkem v ruce na svého manžela až se vrátí z práce, pak letmý polibek, děti obdivně hledící na svého otce, klidná společná večeře a pak šupem spát do oddělených postelí. V průběhu těch čtyř dílů je krásně vidět posun od postav naprosto dokonalých k naprosto nedokonalým. Na jednu stranu jsou seriály reálnější, na druhou stranu kdo se chce dívat na realitu?

První díl nabízí náhled na to, jak se změnila role ženy v televizních seriálech. Začíná se s I love Lucy, pokračuje se přes The Dick Van Dyke Show k Roseanne a končí se s Good wife a Grey´s anatomy. Silná nezávislá žena ze současných seriálů je na hony vzdálená domácí hospodyňce z 50. a 60. let.

Druhý díl se zaměřuje na změnu role muže v rodině z klasického pána domu na mnohem komplikovanější postavy v současných seriálech. Začíná se s Leave it to Beaver a Father knows best a končí se s Modern family a Breaking Bad.

Třetí díl se věnuje těm postavám, které nesplňují společenské normy. Začíná se s Addams family, pokračuje se s Twin Peaks, Freaks and geeks, The Office a 30 Rock a končí se s Glee. Okrajové role podivínů se rozrostly tak, že mají vlastní seriál.

Čtvrtý díl se zaměřuje na klasické (anti)hrdiny, kteří se už nerozhodují mezi dobrým a špatným, ale spíš špatným a špatným. Tahle epizoda pokrývá snad všechno od M.A.S.H. přes Buffy k Houseovi a Dexterovi.

Je jasné, že čtyřhodinový dokument nemůže pokrýt všechno, co se za posledních 50 let událo v americké televizi, ale myslím, že America in primetime nastínila základní vývoj.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé