plakát seriálu

Anatomie lži

(Lie to Me)

Epizoda 2×08 – Vánoční mise (Secret Santa)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Během prázdnin jede Lightman do Afghánistánu pomáhat při záchrané misi dvou zajatých mariňáků. Jeho jediným zdrojem je americký emigrant.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Emily právě koupila krásný vánoční stromek a představuje otci svého nového kamaráda. Velice se těší na vánoční večírek, ale právě v té chvíli přichází za Calem prezidentova poradkyně pro otázky národní bezpečnosti. V Afghánistánu totiž zmizeli dva američtí vojáci a je téměř jisté, že je drží v zajetí Tálibánci. Navíc se zdá, že mezi tálibánskými vojáky, kteří se objevili na záběrech kamer, je i Američan, který očividně přešel na stranu Tálibánu a kterého teď Američané zajali. Zdá se, že právě on ví, kam byli dva zmizelí dopraveni. Je třeba je co nejdříve najít a osvobodit. Protože Cal podle zpožděných satelitních snímků jen těžko zjistí, jestli přeběhlík – jménem Franko James Vincent – mluví pravdu, bude nutné, aby odjel přímo na místo. Prosí doktorku Fosterovou, aby hlavně nic neříkala Emily, která se domnívá, že otec odjel jen na dva dny na Floridu.

V bunkru v Afghánistánu zatím Lightman hovoří s Frankem a snaží se vyznat v jeho často si odporujících tvrzeních. Muž prohlašuje, že byl členem humanitární mise a k Tálibáncům přešel ve chvíli, kdy ztratil kontakt se svými lidmi a oni mu zachránili život. To se ale Calovi nezdá. Nakonec s mužem uzavře dohodu: budou se vzájemně ptát jeden druhého a odpovídat pravdivě. Jakmile však jeden z nich zalže, zalže i druhý. Zatímco Emily se shání po otci, u doktorky Fosterové se hlásí muž jménem Ed Komisky, údajný zástupce pro operace a plány z ministerstva obrany. Nejen Fosterová, ale i Cal, který může v bunkru sledovat události doma, z jeho chování brzy pochopí, že Komisky Franka zná. Doktor Lightman a američtí vojáci se snaží od Franka vyzvědět, kam Tálibánci ukryli dva unesené Američany. Franko se snaží kličkovat, Cal zase poznat, kdy mluví pravdu a kdy ne...

Hlavní postavy
Dr. Cal Lightman
Ria Torres
Dr. Gillian Foster
Eli Loker
Vedlejší postavy
Franko James Vincent / Glen Welsh
Mrs. Welsh
Mr. Welsh
Eric / Charlie Three
Adam / Charlie Two
Jim / Charlie One
U.S. Soldier
Mrs. Perriman
Mrs. Lennox
Ed Komisky
John Parks
Emily Lightman
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevVánoční mise
Původní názevSecret Santa
Rok natočení2009
Premiéra23. listopadu 2009
Česká premiéra20. března 2012
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Autoři profilu epizody