plakát seriálu

Arabela

(Arabela)

Epizoda 1×05 – Arabela na útěku
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Rumburakovo sebevědomí je stále neotřesitelné, ale jeho zlotřilé plány s princeznou Arabelou mu zatím nevycházejí, neboť princezna mu dokáže uniknout do říše lidí.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Na začátku se dovídáme, že televize zrušila vysílání pohádek. Nedokáží ovšem novinářům vysvětlit, jak to že se pan Majer objevoval na obrazovce i když nebyl ve studiu. V novinách potom vyjde článek o tom, jestli přece jen nežijeme v pohádce. Studenti na fakultě – kam chodí i Petr – o něm debatují. Petr souhlasí jako jediný a debata pokračuje i při příchodu profesora, který žádá hmatatelné důkazy.
Psychiatr Jiří se přijde podívat na pana Majera. Zjistí, že je opravdu jezevčík. Podá mu pár prášků na spaní a sám do sebe nahází uklidňující léky. Odnese jezevčíka na psychiatrii a snaží se všechny přesvědčit, že je to pan Majer. Nikdo mu nevěří a tak ho tedy hospitalizují.
Petr dostane od spolužáka plakát Arabeliny fotky v životní velikosti. Mezitím Arabela myslí na Petra a Xénie ji oznamuje, že se bude vdávat za Vilibalda. Xénie si tím chce získat postavení. Chce vládnout pohádkové říši a změnit ji, aby vypadala jako říše lidí.
Na výzvu krále Hyacinta se nikdo nepřihlásil. Až nakonec přiletěl Rumburak, slíbil že nastolí pořádek, když dostane ruku princezny Arabely a půl království. Arabela ovšem i za přemlouvání královny odmítne. Rumburak se urazí a vzkáže, že se všem pomstí.
Čarodějnice ve své chalupě uvaří lektvar do kterého pomoří jehlice. Poté rychle spěchá na zámek na oběd. V nestřeženém okamžiku bodne jehlicí Arabelu, která se promění v bílé pírko. Vyhodí ho oknem, kde ho chytá krkavec. Rumburak ji tedy odnese na hrad. Tam ji promění prstenem v Arabelu. Dokud si ho nevezme, bude zavřena na jeho hradě. Poručí také Blekotovi, aby mu upekl bílého hada. Díky němu bude moci porozumět řeči zvířat.
Vigo a král prohledají celý zámek, ale princezna Arabela je k nenalezení. Pan Vigo chce použít křišťálovou kouli. Královna ho předběhne a „omylem“ ji upustí z okna.
Rumburak provází Arabelu po hradě a ukazuje ji, kde je tajná komnata a kde bude bydlet. V kuchyni si nenápadně uloupí kousek hada. Poté ji Rumburak zavře do jedné z komnat, kde ji hlídá Pekota.
Arabela uslyší rozhovor mezi dvěma hrdličkami, jak se baví o náhrdelníku ukrytém v jezeře. Arabela si ho tedy žádá po Rumburakovi a potom si ho prý vezme. Rumburak uslyší po snězení hada rozhovor mezi psi Fekotou a Jekotou a nechá je za to utratit.
Rumburak se promění v krkavce a letí pro náhrdelník. Mezitím Arabela vezme hlavu Pekotovi, vezme si klíč k tajné komnatě, kde ukradne prsten, kufr i plášť. Podívá se ještě do křišťálové koule, kde uvidí Petra jak lepí její plakát a líbá ho.
Arabela zapne plášť a objeví se u Majerů. Převlékne se a pomocí prstenu vystoupí z Petrova plakátu. Obejmou se a přijde zřízenec vrátit jezevčíka. Majerovi mají papír ovšem jenom na jednoho psa. Nastanou komplikace. Arabela ovšem rychle zareaguje a pana Majera opět promění do podoby člověka.

Hlavní postavy
princezna Arabela
Honzík Majer
princezna Xenie
Věra Majerová
Vedlejší postavy
psychiatr Jiří
František Gross
režisér Novák
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevArabela na útěku
Původní názevArabela na útěku
Rok natočení1979
Česká premiéra1. ledna 1981
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka30 minut
Autoři profilu epizody