plakát seriálu

Arabela

(Arabela)

Epizoda 1×08 – Jeníček a Mařenka
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Kouzelný prsten v rukou dětí není úplně v bezpečí. Král i princezna Arabela se snaží najít kouzelné věci. Rumburakův plán dostat se z vězení se mění ve skutečnost.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Kufr s pláštěm a prstenem nemůže najít ani pan Majer a chce zavolat na policii. Majerovi i Arabela jsou smutní, protože mají strach o Petra. Princezna navíc ví, jaké nástrahy tam na něj mohou číhat, například patnáctihlavý drak.
Paní Müllerová je na Rumburakově hradu a myslí si, že s ní má Blekota nějaké nekalé úmysly. Ten jí však vysvětluje, že ji unesl omylem. Ona si ho ale chce vzít, sebere mu plášť a vhodí ho do ohně. Prohlásí se za paní Blekotovou a Rumburakovým sluhům s holí v ruce přikáže hrad pořádně uklidit.
Při hodině přírodovědy si Honzík vyčaruje míč, aby se pochlubil spolužákovi. Prsten pak půjčí Mařence, která si ho chce také vyzkoušet. Zároveň jí řekne, že všechny kouzelné věci bude muset Arabele vrátit, protože rodiče mají strach o Petra.
Mařenka prstenem vyčaruje učiteli schopnost umět věrohodně napodobit zvuky zvířat. Ohromený učitel začne postupně napodobovat čuníka, slepici i kohouta. Školnímu inspektorovi a řediteli předvede paviána a je od obou pochválen. Hromádka si všimne, že to udělala Mařenka prstýnkem a o přestávce jí ho spolu s Kozelkou seberou.
Na konci přestávky chtějí spolužáci, aby Hromádka prstýnek Mařence vrátil a Kozelka mu poradí, ať je promění v drůbež. Učitel přijde do třídy a vyděšený utíká za ředitelem. Ten se jde spolu s inspektorem přesvědčit, ale ve třídě jsou zpět normální žáci. Totéž se opakuje, akorát jsou z žáků místo drůbeže trpaslíci a ředitel i inspektoři jsou na učitele rozzlobeni.
Učitel Adam vyšetří, co se stalo a chce jim prsten vzít, Hromádka ho ale promění v Mickey Mouse. Když po nich žádá prsten ředitel, je proměněn v obrovskou housenku. Kozelka s Hromádkou utečou na WC, kde se promění v tygra a lva a žádají po spolužácích volný odchod ze školy.
Rumburak má v nemocnici nového spoluvězně, zloděje Fouska. Oba vězni se rozdhodnou utéct. Pomocí prostěradel přelezou zeď.Čaroděj je oholen, aby byl zanesen do rejstříku. Honí je dozorci, ale ty promění Hromádka v deštníky. Hromádka pak chce sebrat Honzíkovi míč, ale Honzík s Mařenkou mu s pomocí lana prsten seberou a deštníky přinesou k Majerům.
Honzík a Mařenka se proletí v kufru, ale všimne si jich pan Hermann, který to oznámí panu Majerovi. Honzík řídí rozevřený kufr a Mařenka sedí za ním zahalená do cestovního pláště. Náhle děti zahlédnou vrtulník, který pilotuje pan Majer, a schovají se před helikoptérou ve vlaku.
V kupé spí nějaký muž. Ve stanici nastoupí do vlaku pan Majer s Arabelou a každý jde z jiného konce a blíží se do středu, kde jsou děti. Mařenka si všimne průvodčího a Honzíka napadne schovat se pod plášť. Protože se ale plášť otevírá, Honzík zapne knoflík a děti zmizí. V kupé zůstane jen prázdný kufr, který cestující vyhodí za jízdy do vody a málem s ním trefí do hlavy vodníka. Ten si s potěšením uvědomí, že je v říši lidí.

Hlavní postavy
princezna Arabela
Honzík Majer
Mařenka Hermannová
černokněžník Vigo
Věra Majerová
Vedlejší postavy
Arnošt Hermann
Miriam Müllerová-Blekotová
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevJeníček a Mařenka
Původní názevJeníček a Mařenka
Rok natočení1979
Česká premiéra17. ledna 1981
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka30 minut
Autoři profilu epizody