plakát seriálu

Arabela

(Arabela)

Epizoda 1×07 – Pohádky jdou do sběru
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Petr se dostane do světa pohádek, kde ho princezna Xénie dostatečně využije. Král i pan Vigo jsou velice rozrušeni z psychiatrické léčebny a Rumburak zjišťuje, kde se ocitá.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Svatbu Xenie a Vilibalda naruší hradní stráž, která přivede Petra. Xénie ho pozná, a tak ho využije za nepřítomnosti krále. Poručí Petrovi, aby změnil pohádkový svět na svět lidí. Slíbí mu, že až to splní, dá mu plášť na vrácení domů.
Petr začne pomocí prstenu měnit pohádkovou říši. Místo hradu postaví skleněnou budovu, všude postaví paneláky. Xénie s Vilibaldem se jdou podívat, jak se pohádkovým bytostem teď žije. Xénie Vyhlásí zrušení čar a kouzel, protože je to nemoderní.
Práci Popelky zastane vysavač, sedmimílové boty nahradí rychlíky. Xenie pošle jezinky prodávat do samoobsluhy, Jeníčka s Mařenkou budou dělat na poště a loupežníkům určí práci v autoservisu. Trpaslíci zkouší záchod a jeden z nich sám sebe spláchne. Dalšímu to připadá jako vodní tobogan a chce ho následovat. Přijde ale jejich šéf a nařídí zahodit krumpáče a lopaty, protože nafasují sbíječky. Vodníkovi se nelíbí voda znečištěná odpadky a uteče. Na břehu nechá potápěčský oblek s ploutvemi, který si odmítne obléci.
Arabela mezitím zjistí, že kufr s pláštěm i prstenem je pryč. Primář Hromádka se při vizitě setká s panem Majerem, jeho kolega Jiří už netrvá na tom, že je pan Majer jezevčíkem. Pan Majer primáře požádá, aby mohl zatelefonovat domů a říct rodině, kde je.
Ve vězeňské nemocnici se Blekota snaží Rumburakovi sundat z ruky sádru. Čaroděj tím pádem zjistí, že mu chybí prsten. Blekota je propuštěn, ale Rumburak musí zůstat. Zaúkoluje ho, aby ukradl prsten panu Vigovi.
Během vyučování na základní škole pomůže Honzík spolužákovi při zkoušení vyčarováním živého šimpanze.

Arabela se ke svému překvapení setká v psychiatrické léčebně se svým otcem a panem Vigem. Jejich setkání přeruší zřízenec, který se s nimi chystá na vodoléčbu. Princezna ve skladu s uloženými osobními věcmi pacientů vyzvedne Vigův prsten. Pan Majer, král a pan Vigo jdou zrovna na vodoléčbu, když je princezna promění v jablka. Zřízenec jí je ale sebere a běží s nimi za primářem. Ten ale jeho historce, že to jsou pacienti, neuvěří a nechá ho zavřít. Princezně potom jablka osobně vrátí.

Honzík s Mařenkou se u Majerů setkají s černokněžníkem Vigem a králem Hyacintem. Pan Vigo pošle Arabelu do hotelu pro plášť, který jí těsně před nosem sebere Blekota. Paní Müllerová vyučuje děti na piano, ale Honzík ho prstenem promění postupně v krávu, zebru a dromedára. Vyděšená paní Müllerová uteče od Majerů. Před jejich domem přes ní přehodí plášť Blekota, který si ji spletl s Arabelou, a oba zmizí.
V pohádkové říši zatím Petr splnil všechna přání Xenie, vrátí jí prsten a chce po ní plášť, aby se mohl vrátit za Arabelou. Princezna se mu ale vysměje a pustit ho nechce, protože je jediným odborníkem ze světa lidí.

Hlavní postavy
princezna Arabela
Honzík Majer
Mařenka Hermannová
princezna Xenie
černokněžník Vigo
Věra Majerová
Vedlejší postavy
princ Vilibald
psychiatr Jiří
Miriam Müllerová-Blekotová
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevPohádky jdou do sběru
Původní názevPohádky jdou do sběru
Rok natočení1979
Česká premiéra10. ledna 1981
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka30 minut
Autoři profilu epizody