plakát seriálu

Arabela

(Arabela)

Zajímavosti ze seriálu
Arabelu měla hrát původně Libuše Šafránková. Ta ale kvůli zdravotním problémům roli nepřijala. Nakonec ale představitelku Arabely Janu Nagyovou alespoň nadabovala.
Sněhurka vyprovází trpaslíky, kterých je ale jen 6.
Kostýmy hradili západoněmečtí partneři.
V roce 2014 probíhala v Muzeu Kroměřížska výstava seriálových kostýmů a rekvizit.
Roku 1979 prodělala Jana Andresíková vážnou dopravní nehodu, při které si mimo jiné nalomila obratle. Při natáčení seriálu Arabela nešťastně spadla z "koštěte" a páteř se jí opět poškodila. Musela podstoupit opět dlouhodobé léčení a tím pádem se nemohla účastnit dokončovacích prací na seriálu. Právě z tohoto důvodu pak postavu čarodějnice při postsynchronech nadabovala Jana Dítětová.
Pes hrající v tomto seriálu při natáčení scény velké hostiny neustále strhával ubrusy ze stolu i s jídlem a žral pracovníky nachystané pohoštění, a tak rekvizitáři museli po několika nepovedených záběrech nakonec udělat hostinu z věcí, které psovi nechutnaly. Například šlehačka na dortech byla z pěny na holení.
Ondřej Kepka se jako dítě jednoho dne při výpadku proudu v ateliéru ztratil. Jak bloudil scénami, jež byly v ateliéru postavené, narazil na kulisy koupelnové scény pro trpaslíky. Našel tak se zděšením záchodovou místu, která mu byla tehdy vysoká až k hlavě.
Představitelé seriálových postav Honzíka a Mařenky Ondřej Kepka a Veronika Týblová způsobili filmařům krušné chvíle, když se jednoho dne po natáčení rozhodli jen tak si z legrace vyprat kostýmy, protože se jim zdály špinavé. Kostýmy však do druhého natáčecího dne zůstaly mokré a filmaři museli řešit kvůli natáčení zásadní problém, neboť více totožných kostýmů produkce neměla.
V 10. dílu "Rumburakova velká šance" lze zahlédnout cameo režiséra Václava Vorlíčka. Mihne se ve scéně v luxusní restauraci, coby extravagantní muž s třásněmi na loktech, kterého dává Xénie Vilibaldovi za příklad.
Václava Lohniského, který hrál zlodějíčka, namluvil Jiří Bruder.
V televizním studiu se ve scéně šestého dílu, kdy si režisér Novák s asistentem Grossem prohlížejí fotky Císaře, objeví na obrazovkách v jednu chvíli olympijské kruhy z letních olympijských her v Moskvě v roce 1980.
Oddávající úředník pojmenoval nevěstu v závěrečné epizodě jako Arabelu Hyacintovou.
Jana Nagyová dostala za svojí roli Arabely (2 roky natáčení) 70 000 Kčs.
Petrův pokoj zdobí pár plakátů s Helenou Vondráčkovou, která se objeví také na jejich obrazovkách.
Scény z Petrovy (Vladimír Dlouhý) vysoké školy byly natáčeny na ČVUT v Praze, stejně jako záběry z menzy, která patří také ČVUT v Praze. Dále se filmovalo také v Černošicích u Prahy, kde byla filmována Majerovic vila, která se dnes nachází na adrese ul. Zdeňka Lhoty 466. Chechotův hrad představovala zřícenina hradu Helfenburk u Bavorova, nádvoří už bylo natáčeno na Kunětické Hoře. Budova televize se natáčela na Heyrovského náměstí 2 v Praze 6 Břevnově. Studio 5 bylo natáčeno v prostorách ČT Na Hřebenech 4, v Praha 4 Podolí. Bouračka Rumburaka (Jiří Lábus) s Blekotou (František Filipovský) se odehrála na křižovatce v ul. Na ořechovce a Lomená, Praha 6 Střešovicích.
Náhradnici na vyprávění televizních pohádek za pana Majera (Vladimír Menšík) hrála Helena Růžičková a její postava se jmenuje paní Homolková, má tedy stejné příjmení jako Heduš, kterou ztvárnila ve slavné trilogii o rodině Homolkových.
Sídlo Rumburaka (Jiří Lábus) je hrad Kunětická Hora. Jako královský hrad posloužil Český Šternberk. Továrna, kterou král Hyacint (Vlastimil Brodský) a čaroděj Vigo (Jiří Sovák) vyhodí do vzduchu, je bývalý komplex oceláren Poldi Kladno.
Jiří Krytinář zde ztvárnil dvojroli, zahrál si Mekotu a ještě jednoho z trpaslíků.
Tvůrci chtěli, aby vlk v seriálu mluvil, jenže nevěděli, jak toho docílit. Majitele vlčáka, jenž představoval vlka (kterého pan Maier střelí), napadlo dát psovi na zuby žvýkačku. Pes utíkal a zároveň se snažil zbavit se žvýkačky, což připomínalo mluvení. Podobnou proceduru podstoupil psí představitel Pajdy.
Představitelé Honzíka a Mařenky se vůbec nemuseli učit text. Režisér jim vždy před natáčením řekl, o čem to bude a nechal to na nich, aby to řekli po svém.
Jméno Arabela není vymyšlené, ale režisér Vorlíček našel inspiraci v humoristickém románu “Kronika Pickwickova klubu“ od Charlese Dickense. Jedna z jeho postav, mladá dívka nese právě toto jméno.