plakát seriálu

Bílá královna

(The White Queen)

Názory uživatelů

Spojení Británie a historie nemůže prostě nikdy vyjít špatně

Britská historie je velice bohatá, vydala by snad na tisíce dalších seriálů - a obzvlášt pokud by to bylo pod záštitou BBC, rozhodně by se vždycky jednalo o velice kvalitní počiny. Spojení Británie a historie nemůže prostě nikdy vyjít špatně. Období krvavé války růží si už dlouho něco podobného zasloužilo. The White Queen splňuje všechny moje požadavky do puntíku - napětí do poslední minuty, krásné kostýmy, intriky jak se patří, charismatické postavy. Každý díl je jako jeden výborný dobový film a působí jako realistická Hra o trůny. Obzvlášt jsem si zamilovala Rebeccu Ferguson v hlavní roli a mladého Ironse jako krále Edwarda. Uvidíme, jestli do úplného konce neztratí tempo, ale silně o tom pochybuji, takže jasných pět. EDIT: V posledních dílech mám výtky ke vzhledovému nestárnutí postav (to se opravdu nepovedlo), navíc sílí můj odpor k představitelce Anne, která hraje již od počátku opravdu, ale opravdu mizerně. Myslím, že by navíc bylo lepší zaměřit se v celém seriálu na jedno kratší období, než na dvacet let, působí to mnohdy zmateně a překombinovaně.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

The White Queen

První teasery a trailery člověka opravdu nalákají. Možná hlavně z tohoto důvodu tak pro mě první cca dva díly byly mírné zklamání. Příběh mi zas až tak nebavil a přišlo mi všechno zbytečně rozvleklé nebo naopak brané "moc rychle". Každopádně dal jsem seriálu šanci a byl to určitě správný krok, protože díl od dílu mě víc a víc bavil a posledních několik epizod jsem si skutečně užil. Po letech tak od Tudorovců konečně další velmi kvalitní historický seriál ze středověké Anglie.

90 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
89 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Bílá královna

The White Queen jsem nejdříve moc nevěřila. První díl může být pro mnohé historické nadšence hodně odrazující. V podstatě se úplně liší od zbytku seriálu, je to totiž jen a pouze zaměřený na krále Edwarda a budoucí královnu Elizabeth aneb jak mladá vdova ke štěstí přišla. Taková historická pohádka na dobrou noc. Koho toto neodradí, v dalších dílech dostane plnohodnotný historický seriál se zradou, intrikami a ano, i několik bitev se vyskytne.

Já tedy nemám co dodat. Na Maxe Ironse and Rebeccu Ferguson se dobře kouká a zbytek castu hlavně David Oakes (George) a James Frain (lord Warwick), hraje jako o život. Takže pokud se vám líbilo The Tudors nenechte si TWQ ujít.

90 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
78 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Men go to battle,Women wage war

Britská história je veľmi pestrá a dajú sa tak z nej čerpať bohaté námety na seriál.Keď si to pod svoje krídla zoberú britské stanice tak o kvalitu je postarané.
Svojho seriálového zamerania sa dočkala aj Vojna ruží. Seriál alebo skôr miniséria čerpala aj z diela Phillipy Gregory a zachytáva tak pohľad na túto vojnu,ktorá ovplyvnila britské dejiny.

TWQ poskytujú pohľad na obdobie tejto vojny z najme z pohľadu žien,ktoré svojimi činy vojnu ovplyvňovali. Sústreďuje sa najme na tri ženy Elizabeth Woodville (budúcu kráľovnú),Margaret Beaufort (matku budúceho kráľa) a Anne Neville (dcéru kráľotvorcu). Každá z nich svojím spôsobom zasahuje do dejín a priebehu vojny. Každá z nich si stojí za svojím cieľom a urobí preň čokoľvek,len aby ho dosiahla. Neštítia sa využitia zákulisných intríg, trikov či bojov. V pozadí neostávajú stáť ani ostatné postavy a aj oni svojou štipkou prispievajú do dejín.

Za plus by sa dalo považovať účinkovanie nie až tak opozeraných tvári. Rebecca Ferguson ala Elizabeth hrala svoju úlohu tvrdo a viac než presvedčivo. No aj napriek tomu som si jej postavu obľúbiť nedokázala a nemala ju 2x v láske. Bolo na nej krásne vidieť,že urobí všetko ale všetko aby dosiahla svojho a aby na tróne sedeli jej deti.
Amanda Hale alebo aj Margaret,mala predstavu,že jej syn raz bude sedieť na tróne a ona na to vynaloží všetku svoju snahu. Jej postava pôsobila miestami prehnane fanaticky a trochu šialene. No z nich troch mala najviac moje sympatie práve ona.
Faye Marsay či Anne Neville bola najmladšia z nich a dlho bola pod vplyvom svojho otca,čo sa na nej aj odzrkadlilo a ciele jej otca sa tak čoskoro stali jej cieľmi. Faye však na rozdiel od vyššie spomenutých kolegýň pôsobila menej uveriteľne,skôr strnulo a akoby to všetko hrala len na jeden výraz. Skôr som mala radšej jej sestru,no jej sa rovnakého priestoru nedostalo.
Za mínus by sa dala možno považovať nestarnúcosť postáv. Napriek tomu čo prežívali a koľko rokov vždy ubehlo,tak pôsobil takmer identicky ako 10 rokov dozadu.

Tvorcovia si dali prácu aj s interiérmi a exteriérmi,ktoré pôsobia skutočne a nie prehnane umelo. Dôraz kladú aj na kulisy a kostýmy. 60 minútová stopáž však občas vyzerá ako na škodu. Časti sú síce plné deja,no občas má človek pocit akoby sa nič nedialo a bolo to len umelo naťahované.

TWQ sa dá určite užiť si a pre tých čo majú radi historické veci,kde nechýba láska,intrigy a pod by ju určite nemal nechať ujsť. Keďže TWQ sa podarilo zmapovať celý priebeh Vojny ruží, miniséria tak pôsobí uzavreto a ukončeno.

80 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Pomalejší rozjezd

První díl seriálu mě moc neoslovil, přišlo mi to jako nějaká historická romance o tom jak se obyčejná žena zamilovala a stala se královnou. Do dalšího dílu jsem se přemáhala pár týdnů a jsem ráda že jsem tak udělala, protože seriál jsi mě nakonec získal. Mám ráda pořádné intriky a lehké nadpřirozeno :-)Dále budu určitě už sledovat pravidelně :-)

80 %
57 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
57 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

král+královna

Tak jsem konečně došla k White Queen a po prvním díle jsem se trochu vylekala.Ach jo další romantická desetidílná kukanda,ale spletla jsem se.
Opravdu se mi líbil ženský vliv na celé dění,at už na lásku,válku,intriky a tak dále.
Bylo lehké někoho obvinit z čarodějnictví,ze lži,prostě z čehokoli a pokud neměl člověk dobré konexe,rychle mohl přijít o hlavu.
Musím vzdát hold všem hercům a přiznat,že jsem si užila krásných deset dílů.

80 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

It's a woman's world

Bolo ťažké pokračovať po prvom diely, o niečo ľahšie bolo pokračovať po druhom, no v treťom už som vedela, že seriál dopozerám. Áno, WQ má skutočne podivný prvý diel, ktorý asi bol v očiach tvorcov nevyhnutný základ. Akonáhle sa však do deja pripletú ostatné postavy a divák si na ne zvykne + z červenej knižnice sa stane skutočný obraz historických udalostí, seriál ukáže svoje kvality. Seriál nejde práve v stopách Tudorovcov či Borgiovcov, drží sa viac v opisnej rovine, keď v desiatich dieloch mapuje niekoľkoročné obdobie zamotaných bojov medzi dvomi významnými anglickými rodmi. A napriek tomu, že som sa (i ako dejepisárka) v prvých epizódach mierne strácala v deji a postavách, ako celok mi seriál poskytol ucelený pohľad na toto zaujímavé obdobie anglických dejín. Trocha mystiky, kvalitný scenár, neopozerané tváre a výborné herectvo potom už len prispeli k tomu, aby som tento seriál hodnotila tak vysoko.

70 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

The White Queen

Prvý diel im veľmi nevyšiel ale ostatok bol dobrý a bolo to aj historicky presné. Nie každý seriál vie tak dobre predstaviť históriu. A biela kráľovna je dobrý námet.

90 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Historie ála Červená knihovna

Ač jsem milovníkem historických seriálů, tenhle jsem po druhém díle musela vzdát. Seriály typu Tudorovců nebo Borgiů sice nejsou historicky přesné, ale jejich intriky tam aspoň stojí za to. U TWQ mi hlavní postava přišla extrémně naivní a nesympatická plus oproti dvou již výše zmíněným byl drsný středověk podáván jako romantická pohádka.

30 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
17 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Něco nového

Seriál se mi hodně líbil už z toho důvodu, že pro změnu pokrývá období historie, které není stokrát omleté. Už jen to, že se tam neobjevil opět Jindřich VIII., si zaslouží aspoň 20 plusových bodů. V dějinách je víc zajímavých období než jen těch 5, o kterých se točí pořád dokola.
Seriál by sice byl dle mého názoru lepší, kdyby se držel historického žánru a nepouštěl se do té magie, která mi tam fakt neseděla, ale respektuji, že jde o zfilmování románu, skutečné historické události jsou až sekundární zdroj. Asi i proto mi výjimečně tolik nevadilo, když jsem s některým zpracováním takových těch dějin, které nevíme, můžeme si je pouze domýšlet, nesouhlasila.
Seriál však nalákal opravdu bravurní obsazení. Znala jsem sice před seriálem jen Fraina a Oakese, kteří opět nezklamali - i tady jsem je neměla ráda jako postavy i jako herce, ale ostatní mi skutečně vytřeli zrak. Rebecca Ferguson a Max Irons v rolích královského páru září. Chytře se první díl točí jen kolem nich, protože pak je divák do jejich „budoucnosti“ tolik zainteresovaný, že i vás například šokuje Eduardova milenka, i když víte o dějinách tolik, že by vás to překvapit vůbec nemělo.
Co mi trochu vadilo, jsou některé dějové díry. Jedna z postav nechá Elizabeth popravit bratra a otce a její manžel, který ji miluje, vůbec neřeší, že po ní chce, aby s dotyčným člověkem předstírala šťastnou rodinku. Richard nechá zabít své mladičké neteři jednoho bratra, další dva uvězní, vezme jim trůn, z nich ze všech udělá levobočky, což tehdy byla pěkná urážka její matky, načež si ji svádí - a nikdo z nich tyhle věci neřeší. Nehádám se, každý seriál má nějaké díry, ale tady jde o ignorování opravdu podstatných faktů o některých vztazích, protože se jim nehodí to zrovna řešit.

80 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Intriky, lži, historie

WQ je bezesporu zajímavé dílko. Historicky velmi zajímavé se zpracováním na vysoké úrovni. Ale přesto, že historické seriály mám v oblibě, toto dílko si mě nedokázalo udržet do konce. Nevím co mě na něm přesně nesedělo, ale něco tam být muselo. zrušení po první sérii mě tudiž moc nepřekvapilo.

60 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk