plakát seriálu

Buffy, přemožitelka upírů

(Buffy the Vampire Slayer)

Epizoda 3×01 – Anne
98 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Buffy se ukrývá v L.A., kde pracuje jako servírka v bistru pod jménem Anne, což je její druhé jméno. Stále se ještě nedokázala vzpamatovat z Angelovy smrti a navíc ji sužují noční můry o něm. V bistru obslouží zamilovaný pár; holka jménem Lily tvrdí, že ji zná, nakonec si vzpomene, že to Buffy ji zachránila před jistou smrtí, když obdivovala upíry a chtěla se jedním stát. Druhý den Lily Buffy vyhledá, celá zoufalá, neboť nemůže najít svého kluka a prosí Buffy o pomoc. Ta jí sice neochotně, ale přesto pomůže. Po neúspěšném společném hledání Buffy nakonec Rickieho objeví...

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Jenže Rickey je starý a mrtvý. Když to Buffy oznámí Lily, ta se na ni rozlobí, že to ona to sem přitáhla, Buffy jí na to odvětí, že se jí neprosila o to, aby ji do toho zatáhla. Později Buffy na vlastní pěst začne pátrat, co mohlo způsobit tak rychlé zestárnutí. Vydá se do nemocnice, kde Rickey a Lily dávali krev a najde tam listinu, na které je napsáno jak u Rickeyho, tak u dalších slovo kandidát. Do místnosti vejde sestra a Buffy ji přinutí říct, co se děje. Dozví se, že Ken by mohl být v domově pro mladé. Buffy jde do domova a uvidí tam Lily, jak klečí před černou tekutinou a za ní stojí Ken, který sem Lily nalákal na to, že tu najde Rickeyho. Než Buffy stačí zabránit plánu Kena, spadnou všichni skrz černou tekutinu do pekelné dimenze. Tam se Kenovi rozpadne jeho lidská maska a my vidíme jeho pravou démonní tvář. Lily a Buffy se ocitnou v cele, kde Ken řekne Lily, že tu byl Rickey asi 60 let, že poslední na co si mohl vzpomenout, bylo její jméno, které nakonec taky zapomněl. V pekelné dimenzi totiž čas plyne jinak, zde uplyne 60 let, ale na zemi jen jeden pouhý den. Ken Buffy řekne, že se tak úpěnlivě snažila utéct před minulostí, až se jí to povedlo; tady totiž brzo zapomene na všechno. Později jsou všichni noví otroci poučováni démonem o tom, že tady nemají žádnou identitu. Pak se démon zeptá jednoho chlapce, kdo je, on mu řekne své jméno a démon ho zabije. Ostatní to pochopí a postupně říkají "Jsem nikdo". Když ale dojde řada na Buffy, tak ta odpoví "Jsem Buffy, přemožitelka upírů" a začne se s ním prát. Nakonec všechny osvobodí a Ken je probodnut bránou, poté co pod ní Buffy proklouzla. Když se všichni vyšplhají nahoru skrz černou tekutinu, otvor se sám uzavře. Po téhle příhodě se Buffy rozhodne odjet domů a svůj byt a práci přenechá Lily. Když dorazí domů, matka jí otevře dveře a když Buffy spatří, tak ji obejme.

Zatímco Buffy řeší své problémy v L.A., parta se snaží vypilovat postup při zabíjení upírů, stále jim totiž většina uteče. Alex je navíc nervózní, co bude po prázdninách s ním a s Cordelií, Cordelie totiž byla celé léto v Mexiku. Když se setkají ve škole, nezmůžou se na víc než pár vět. Nakonec Alexe napadne, že by byla při jejich lovu dobrá návnada. Jenže když jsou všichni na lovu, Alex a Cordy se začnou hádat a upír se objeví za Willow, kterou posléze napadne. Oz běží Willow na pomoc, ale upír ho odhodí, Alex se ho pokusí probodnout kolíkem, ale upír mu zadrží ruku. Cordy upíra napadne zezadu a všichni tři se svalí na zem a upír se změní v prach, díky tomu Cordy spadne Alexovi do náruče, oba konečně odhodí své zábrany a políbí se.
Giles stále hledá Buffy; pokaždé, když mu zavolá přítel s nějakými vodítky, které by ho mohly k ní zavést, vždycky hned odjede, i když to je třeba až na druhé straně polokoule, ale vždy se vrací sám. Po posledním nevydařeném pokusu jde za Joyce oznámit jí další nevydařený pokus Buffy najít, ta ho však obviní, že kvůli němu ztratila své pouto s dcerou, že to díky němu jsou si s Buffy tak vzdálené.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Back to Freedom (Bellylove)

Parta diskutuje o zabíjení upírů, když je Buffy pryč.
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Když se Alex a Cordy políbí hraje přitom stejná písnička, jako když se poprvé políbili v epizodě 210.
Tohle je jedna z mála epizod, kdy můžeme v knihovně vidět i jiné studenty kromě naší party.
Buffy se představí jako Buffy, přemožitelka upírů. To se stane jen v této epizodě a v epizodě 704.
V této peizodě vidíme stát osamělou dívku na silnici. Tento záběr je ve znělce 1.řady seriálu Angel.
Ken položí řečnickou otázku: Co je peklo jinéh, než úplný nedostatek naděje? V Danteho Božské komedii, při vstupu do pekla je nápis: "Naděje zanech, kdož sem vcházíš."
Lily říká Buffy, že předtím následovala děsného kazatele a říkala si Sestra sluneční svit. Tím myslí kněze Caleba ze 7.série.
Buffyino prostřední jméno je Anne. Zajímavé je, že ve Velké Británii se nachází síť sexshopů Anne Summers.
Režisér Michael Gershman uvedl, že toto je jeho nejoblíbenější epizoda.
Při záběru zvrchu na Willow a Alexe v Bronzu můžeme vidět, že Alex má levou ruku položenou na břichu a drží v ní kelímek. Když se ale záběr přiblíží, tak má ruku položenou u pasu a kelímek je pryč.
Když starý muž prochází ulicí, má kalhoty zastrčené do bot. V dalším záběru, když se otočí na blížící se auto, má kalhoty volně přes boty. Když ho Buffy vytlačí ze silnice můžeme vidět, že má na nohou chrániče. Když se postaví na nohy, jsou chrániče pryč.
Když Buffy bojuje s démonem, je vlevo vidět štáb, Buffy dokonce hodí démona jejich směrem.
Když Buffy zakřičí: "Koho to tady nebaví, za mnou." Má na sobě šedou mikinu a fialové tričko, když se ale otočí, má na sobě zelené tričko.
Během závěrečného boje můžeme vidět okolo Buffy matrace.
Na konci epizody, když Buffy bojuje, má nohou boty Nike, ale když šplhá po řetězu nahoru k ostatním, má na nohou úplně jiné boty.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Cordelia má být návnada na upíry.)
Alex: Běž, tady se schovám já.
Cordy: A kam mám jít?
Alex: Ty nikam. Jsi návnada. Chovej se tak.
Cordy: Jaký je plán?
Alex: Upír zaútočí...
Cordy: A potom co?
Alex: Upír tě zabije, my se díváme a radujeme.
Cordy: Všechno je pro tebe sranda, viď?
Alex: Ne, jen náš vztah.
(Buffy a Lilly hledají Ricka.)
Buffy: Bude lepší, když se rozdělíme.
Lilly: Dobře. Tak já půjdu s tebou.
Buffy: A jak to provedeme s tím rozdělením?
(Buffy obsluhuje v restauraci.)
dívka: Je to na dort?
kluk: Nebuď hloupá. Musím jíst zdravě. Dort si nedáme. Dejte nám koláč.
Buffy: Máme broskvový. Nemůžu zaručit, že je v něm broskev.
Hlavní postavy
Willow Rosenberg
Xander Harris
Rupert Giles
Angel / Angelus / Liam
Cordelia Chase
Daniel 'Oz' Osbourne
Vedlejší postavy
Joyce Summers
Larry Blaisdell
pan Miller
Demon Guard
stará žena
starý muž
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevAnne
Původní názevAnne
Rok natočení1998
Premiéra29. září 1998
Česká premiéra23. prosince 2011
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka42 minut
Autoři profilu epizody