plakát seriálu

Buffy, přemožitelka upírů

(Buffy the Vampire Slayer)

Epizoda 3×08 – Cesty lásky (Lovers Walk)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Do Sunnydale se vrací náš starý známý Spike, z kterého se ale stala fňukající troska poté, co ho jeho velká láska Drusila pustila k vodě. Nyní je rozhodnut dostat ji zpět za každou cenu, třeba i kouzlem od Willow.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Willow je ve školní laboratoři a snaží se udělat kouzlo proti lásce, neboť jiskření mezi ní a Alexem je čím dál tím nebezpečnější. Přijde za ní Alex a dojde mu, co Willow dělá, ale než stačí něco říct, napadne je Spike a oba unese do továrny. Mezitím do školy dorazí OZ s Cordy, měli totiž tady sraz na dvojité rande, ale najdou jen poničenou laboratoř. Zavolají Buffy a tam jim řekne, aby šli za Gilesem. Buffy telefonuje s Joyce, když uslyší vzadu za ní Spika. Buffy se ihned rozběhne domů. Angel, který zas šmejdí okolo Buffina domu, si všimne Spika a chce jít dovnitř, jenže nemůže, bylo zrušeno pozvání, když byl zlý. Naštěstí dorazí včas Buffy a pozve Angela dovnitř. Spike je vydírá, že jim nevydá Willow Alexe, dokud mu nepomohou sehnat přísady do kouzla lásky. Oz a Cordy jedou v autě, když v tom Oz ucítí obrovský strach Willow a dokáže ji tak vystopovat. Mezitím Spike, Buffy a Angel jdou do magického obchodu, tam se jim Spike vysměje, že jsou pěkně ubozí, když si myslejí, že můžou být jen přátelé. Pak si Spike uvědomí, že tudy cesta nevede, že musí Dru získat tím, že bude silný jako dřív. Řekne jim, že kamarádi jsou v továrně a odejde. Alex a Willow si myslí, že brzo umřou, a tak se políbí, jenže v tom okamžiku, tam vejde Oz s Cordy. Oz zůstane nehnutě stát, ale Cordy vyběhne nahoru po schodech, ale ty se pod ní propadnou a ona spadne dolů a dopadne na tyč, která ji probodne břicho. Alex přijde Cordy navštívit do nemocnice, ta s ním ale nechce mluvit, je vidět, že ji jeho zrada moc bolí. Willow se snaží omluvit Ozovi, ale ten ji odbyde slovy: "Víš, přemýšlel jsem nad tím, možná to bude znít tvrdě, ale já tě nepotřebuju a ty tu omluvu stejně nemyslíš vážně, jen se potřebuješ cítit líp a to nechci." Buffy jde za Angelem do sídla, kde mu řekne, že už se nemohou stýkat, protože Spike měl pravdu, oni nikdy nebudou jen přátelé.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Loneliness of Six (Christophe Beck)

Konec dílu, kdy každý je sám cestou a přemýšlí.
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Vezmeme-li vpotaz, že Spike se v této řadě objeví jen jednou, je zajímavé, že je na obalu DVD s 3.sezonou, když této pocty dosáhnou jen hlavní postavy.
Po výkonu Jamese Masterse v této epizodě se rozhodlo, že se stane hlavní postavou další řady.
Když Spike, totálně namol, usne u fontány, jeho ruka se ráno vznítí. James Masters odmítl kaskadéra, jenže to neodhadl a nechal svou ruku hořet déle a měl menší popáleniny, o kterých se ani nezmínil štábu.
Ironické je, že Willow je na hodně fotkách v Cordéliině skříňce.
Charisma Carpenter měla podobnou nehodu jako její postava, ona ale spadla z koně.
Když se tato epizoda vysílala v USA, doprovázela ji reklama na telefonní službu "1800-COLLECT", kde David a Sarah nabízeli účast při natáčení seriálu. Soutěž vyhrála Jessica Johnson z Marylandu, která si zahrála v epizodě 320.
Spike řekne, že láska je zábavná věc. To samé mu řekne Clem v epizodě 619.
Alex je udeřen mikroskopem stejně jako v epizodě 212. Což je asi rekord pro televizní postavu.
Buffy vyndává popcorn z mikrovlnky, ale když ho otevře, není vidět žádná pára.
Dezinfekce Spikovi popálené ruky je zbytečná, protože upíři se nemůžou nakazit žádnou normální nemocí.
Když se pod Cordy propadnou schody, padá nohama dolů a je v dost napřímené poloze, když se ale přátelé nakloní, aby viděli, jak zle na tom je, leží na zádech.
Když se zabodne upír kolíkem a kolík zůstane uvnitř upíra, tak se kolík změní v prach, stejně jako upír. Když ale Buffy probodla dva upíry koštětem, mohli jsme slyšet, jak spadlo na zem.
Když Buffy přitiskne Spika u sebe doma ke stolu, změní její ruka na jeho hrudníku několikrát polohu.
Když Spike chytne Willow za vlasy a vyhrožuje ji rozbitou skleničkou, má Willow vlasy v obličeji. Při záběru na Willow je v obličeji nemá.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Buffy: (na Spika) Intenzivně tě nemám ráda!
Spike: (o Dru) Ona patří ke mně. Bez ní už nejsem nic.
Buffy: Jo, s tím souhlasím, jsi žalostnej, víš to Nejseš ani ztroskotanec, jseš skořápka.
Spike: Jo, ty máš co mluvit.
Buffy: Zpřesni to.
Spike: Naposledy jsem vás viděl jak se bijete na život a na smrt. Teď na sebe děláte oči jako by se nic nestalo. Chce se mi zvracet.
Buffy: Nevím o čem to mluvíš!
Spike: No jo, jste jen přátelé.
Angel: Přesně tak.
Spike: Vy nejste přátelé a nikdy nebudete. Milujte se dokud vás to nezabije, perte se, odhánějte se, až vás to roztřese, ale nikdy nebudete přátelé. Láska není v hlavě děti, je v krvi, krev ve vás bude vřít, aby prosadila svou. Možná jsem i zhrzenej, ale jsem dost chlap na to, abych to přiznal.
(Willow, Alex, Cordelie a Ozzy hloubají nad výsledky testů, přičemž se diví, že Buffy má dvojnásobek počtu bodů, než jaký má Willow.)
Cordy: (nadšeně) Myslím, že je to skvělý! Teď můžeš odejít a už se nikdy nevrátit...
(Všichni se na ni otočí, a tak ztrapněně pokračuje.)
Cordy: Myslím v pozitivním smyslu: Vypadnout ze Sunnydale. Kterej pitomec by se sem zase chtěl kdy vrátit.
(Následuje scéna, v níž se opilý Spike vrátí do města a přitom nabourá do uvítací cedule, načež vypadne z auta.)
Spike: Domove, krásný domove...
Spike: Ona mě ani nezabila. Prostě odešla. Nestál jsem jí ani za to, aby mi uřízla hlavu. Žádal jsem snad hodně? Jen malý náznak toho, že jí na mně záleží.
Spike: Celou dobu jsem na to šel špatně. Fňukal jsem, plazil se, obviňoval ostatní. Ale pokud chci Dru zpět, musím být zas tím samým mužem, jakým jsem byl. Mužem, kterého milovala. Udělám to, co už jsem měl udělat na začátku. Najdu ji, ať je kdekoliv, svážu ji a budu ji mučit, dokud mi neřekne miluju tě! (jde ke dveřím a otočí se) Láska je legrační.
Spike: Panebože.
Buffy: Teď zas co?
Spike: Na téhle lavičce jsme zabili bezdomovce. Já a Dru. To byly časy. Víš, prosil o slitování, což ji přimělo kousnout hlouběji.
Alex: Tak jaké jsou naše možnosti?
Willow: No, buď odmítnu udělat to kouzlo a on nás zabije, nebo to kouzlo udělám a on nás zabije.
Alex: A nějaká třetí možnost?
Willow: Jelikož je tak opilej, tak by na nás mohl zapomenout a my bychom vyhladověli k smrti. To je asi ta nejlepší možnost.
Spike: Moje hlava. Myslím, že střízlivím. To je hrůza. Bože, radši bych byl mrtvý.
Buffy: Když zavřeš oči a budeš si to přát...
Angel: Dobrá, nech toho, Buffy, potřebujeme ho, abychom je našli.
Buffy: Jeho? Pravděpodobně je zavřel do továrny.
Spike: Myslíš, že jsem tupej?
Hlavní postavy
Willow Rosenberg
Xander Harris
Rupert Giles
Angel / Angelus / Liam
Cordelia Chase
Spike / William Pratt / "Krvavý William"
Daniel 'Oz' Osbourne
Vedlejší postavy
Joyce Summers
starosta Richard Wilkins
zástupce starosty Allan Finch
jeptiška
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevCesty lásky
Původní názevLovers Walk
Rok natočení1998
Premiéra24. listopadu 1998
Česká premiéra3. ledna 2012
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka42 minut
Autoři profilu epizody