plakát seriálu

Buffy, přemožitelka upírů

(Buffy the Vampire Slayer)

Epizoda 6×22 – Hrob (Grave)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Willow, před zabitím Buffy a Anyi, na poslední chvíli zastaví Giles. Ten dostal od řádu mocných čarodějů sílu. Sváže Willow kouzlem, je ale jasné, že ne na dlouho.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Spike plní jeden úkol za druhým. Giles zatím Willow odstavil pomocí síly, kterou dostal od čarodějů a šel si promluvit s Buffy. Willow se dostane ze svázacího kouzla a bojuje s Gilesem. Pak udělá ohnivou kouli, kterou pošle na přátele. Buffy se ji snaží zastavit. Willow si to vyřizuje s Gilesem, vykecává se a nakonec mu všechnu moc vezme. Přátelé jsou zatím na hřbitově, kam dolétne ohnivá koule, ale Buffy je včas varuje. Sama se ale s Dawn propadne do hrobky a Alex na ně dolů kouká. Andrew s Jonathanem utečou a Anya se stará o zesláblého Gilese, který ji poví, že se Willow chystá zničit svět ze satanského chrámu. Anya se proto teleportuje k Buffy a řekne jí i to, že Willow už nic nezastaví, a vrátí se k Gilesovi. Buffy a Dawn začnou bojovat s kořenovými démony, co na ně poslala Willow. Ta poté začne vyvolávat démonku, s jejíž pomocí chce zničit svět. U Willow se ale objeví Alex, který slyšel, co Anya říkala a snaží se Willow přivést zpět k rozumu. Říká, že pokud chce zničit svět, bude muset začít s ním, a že jelikož je jeho kamarádka už od školky, tak bude stát po jejím boku, protože ji má rád, ať se děje, co chce. A pořád to opakuje. Willow mu za to ubližuje, ale její síla slábne s každým útokem na něj. Až se sesype a změní se zpátky. Giles se probere, protože pozná, že Willow už je zase v pořádku, hlavně díky moci z čisté esence magie, kterou mu vzala a udržela v ní trochu lidskosti. Díky tomu na ni mohl Alex zapůsobit. Buffy zjistila, že Dawn se dokáže bránit a rozhodne se ji to naučit, ne ji stále jen ochraňovat. Spikovi je navrácena duše.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Prayer of St. Francis (Sarah McLachlan)

Buffy si vychutnává pocit, že svět neskončil, Willow se vyrovnává se svou bolestí, zatímco ji Xander utěšuje.
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Když tato epizoda byla poprvé vysílána v Itálii, byla špatně přeložena věta, co říká démon Spikovi na konci epizody. Překlad zněl: "Nyní ti navrátím tvoji identitu." Než se poté začala vysílat i 7.řada, byl díl vysílán znovu, tentokrát se správným překladem.
Scénárista David Fury řekl, že bojovou scénu s Buffy a Dawn plánoval v kanálu a byli by tam "suproví" démoni smrdící dehtem. Kvůli rozpočtu musel umístění změnit, ale jinak by to v obou případech dopadlo dějově stejně. Ze stejného důvodu nemohl přivést k životu draka, kterého jsme mohli vidět v epizodě 522.
Josh Whedon řekl, že Spike jel do Afriky pro duši. Aby závěr diváky překvapil, bylo vše zaobaleno tak, aby to vyznělo, že Spike si jde nechat vyndat čip z hlavy.
Toto je jediné finále řady, kde se alespoň nemihne Angel.
Toto je jediná finálová epizoda, kterou nezrežíroval a nenapsal Josh Whedon.
Nicholas Brendon se přiznal při interview, že během natáčení boje Willow a Buffy, vypustil na scénu opravdovou myš a donutil tak herečky strachy utéct.
Když začne Alex mluvit k Willow, ještě předtím než mu začne ubližovat, můžeme vidět slzu na tváři Willow. Alyson Hannigan přiznala, že byla Alexovými slovy hrozně dojata. Člen štábu jí řekl, aby slzy zadržela, jedna jí však unikla.
Toto je naposledy, co vidíme Magic Box. Exteriér obchodu můžeme ale vidět i v 7.řadě.
Když Dawn a Buffy lezou z díry, můžeme vidět tetování na zádech Buffy. Je to čínský symbol pro integritu.
Na hrobu, do kterého se snaží Alex vstoupit, je napsáno Alpert. Tak se jmenuje jeden z producentů seriálu, Marc David Alpert.
Giles úplně poprvé srazí Willow k zemi, té teče krev z nosu. Mezi dalšími záběry ale krev mizí a zase se objevuje.
Giles s Buffy se ve cvičící místnosti smějí. Buffy se ohne přes kozu a její tričko je přes kalhoty. Když se záběr změní, je tričko výš a odhaluje tak tetování na zádech Buffy.
Giles je na stropě, Willow stojí nalevo od něj. Když padá dolů, můžeme na chvilku vidět Will stojící za ním. Poté zas stojí nalevo od něj.
Giles prohodí Willow zdí a ta při padání trochu zničí sloup. V dalším záběru je ale sloup neporušený.
Když v minulé epizodě Buffy a Willow bojovaly. Willow hodila Buffy na knihovnu a ta se rozbila. Giles se ptá v této epizodě Willow, co by si o tom pomyslela Tara a nalevo od ní je ona neporušená knihovna.
Alex málem spadne za Buffy a Dawn do díry. Můžeme vidět, jak ho něčí ruka chytla za kalhoty. Tato chyba je vidět na širokoúhlém obrazu, tedy na britských dvd. Buffy byla původně vysílána v rozměru obrazu 4:3. To samé platí o chybě, když Willow vyzdvihuje chrám, je na ni záběr zpoza chrámu, můžeme si všimnout provazů držících chrám.
Když Alex mluví na konci epizody s Willow, obloha nad nimi neustále mění barvu z oranžové na modrou.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Giles se vrátil do Sunnydale a ptá se, co se děje.)
Buffy: Xander nechal Anyu stát před oltářem a z ní je teď démonka pomsty, Dawn je kleptomanka, došly nám peníze, takže prodávám hamburgery v Doublemeat Palace a taky jsem spala se Spikem...
(Giles na ní chvíli vyděšeně kouká a pak dostane záchvat smíchu.)
Alex: Haló, černooká dívko.
(Energie mířící do sochy zmizí.)
Alex: Co to děláš ?
(Willow otevře oči, které jsou opět normální a nedůvěřivě se podívá na Alexe.)
Willow: Vypadni odtud.
Alex: Nejsi jediná, která má sílu. Možná si silná čarodějnice, ale tahle stavba tě nedostane do příštího století.
Willow: Já nežertuji Alexi. Uhni mi z cesty. Hned!
(Odhodí ho.)
(Z Willow vychází proud energie do sochy. Alex vstává a přerušuje spojení mezi Willow a sochou.)
Willow: Nemůžeš to zastavit.
Alex: Jo, to mi došlo, já jen, kam jinam mám jít? Celý můj život jsi byla moje nejlepší přítelkyně. Kde jinde bych měl být?
Willow: To je hlavní plán? Chceš mě zastavit tím, že mi budeš říkat, že mě miluješ?
Alex: Dobrá. To se mám postavit o kousek vedle a stát jak sloup, ale to by bylo jako v kresleném filmu.
Willow: Pořád vtipkuješ.
Alex: Já nevtipkuji. Vím, že cítíš bolest a nedovedu si představit, jak moc to bolí. A vím, že chceš udělat něco strašného, ale pořád jsi Willow.
Willow: Neříkej mi tak!
Alex: První den ve školce si probrečela, protože jsi rozbila žlutou tužku a bála ses to někomu říct. Přijde mi to dávno. Konec světa není tak strašný pojem, ale ta věc, ano, miluji tě. Miluji Willow s rozbitou tužkou, miluji ustrašenou Willow. Takže když půjdu pryč, tak skončím tady. Jestli chceš zničit svět, tak začni se mnou. Zasloužím si to.
Willow: Myslíš, že to nechci?
Alex: Mně to je jedno. Pořád tě miluji.
(To rozzlobí Willow.)
Willow: Sklapni!
(Willow švihne rukou ve výšce a Alexovi se na obličeji udělají tři škrábance. Alex si utře krev z obličeje a podívá se na ni. Potom se podívá na Willow.)
Alex: Miluji tě.
(Znovu ho trefí. Na Alexově tričku je objeví obrovské škrábance, které prošly až na kůži. Alex trpí bolestí. Alex se znovu podívá na ni.)
Alex: Miluji tě.
(Willow na něho pošle blesky a ty ho pošlou k zemi. Willow se na něj podívá. Alex se pomalu zvedá. Narovná se a zírá na ni. A pak se k ní znovu rozejde.
Alex: Miluji tě.
Willow: Sklapni!
(Pošle znova na něj blesky, ale ty ho už nepošlou k zemi. Je vidět, že Willow pomalu ztrácí sílu.)

Alex: Miluji tě, Willow.
Willow: Přestaň!
(Pošle další blesky, ale ty zmizí dřív než k Alexovi doletí. Alex jde k Willow stále blíž.)
Alex: Miluji tě.
(Dotkne se jí a Willow ho začne pěstmi bít do hrudníku. Willow padá na kolena a vzlyká. Její oči a vlasy se vrací do normálu. Alex ji objímá.)
Alex: Miluji tě.
(Alex klečí u Willow, objímá ji, zatímco ona pláče.)
Hlavní postavy
Willow Rosenberg
Xander Harris
Rupert Giles
Spike / William Pratt / Krvavý William
Vedlejší postavy
Jonathan Levinson
Andrew Wells
démon v jeskyni
řidič náklaďáku
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevHrob
Původní názevGrave
Rok natočení2002
Premiéra21. května 2002
Česká premiéra24. dubna 2012
Typ epizodyPoslední epizoda série
Délka42 minut
Autoři profilu epizody