plakát seriálu

Buffy, přemožitelka upírů

(Buffy the Vampire Slayer)

Epizoda 4×07 – Iniciativa (The Initiative)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Spike je uvězněn v cele vojáky, je však varován jedním upírem, že krev, kterou dostávají, je nadrogovaná, aby je to omámilo a mohli na nich dělat pokusy. Spike předstírá, že je zdrogovaný a když ho vezou na lehátku, tak vědce napadne a uteče.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Riley si povídá s kámošema na obědě. Jeho kámoši hodnotí Buffy jako kus, Rileymu se však zdá podivná. Spike se probouzí ve skleněné kobce. Giles s Xanderem dělají výzkum kvůli vojákům. Buffy s Willow se chystají na mejdan. Spike si povídá se svým sousedem v kobce o útěku. Willow se zastaví za profesorkou Walsovou, že Oz bude chodit na přednášky, jen co se vrátí zpátky. Profesorka je však k Willow protivná a Buffy ji za to vynadá. Když Parker ohodnotí Buffy sprostě, Riley mu dá pěstí. Pak si uvědomí, že se mu Buffy líbí. Spike předstírá, že omdlel, pak ho chlápci v pláštích chtějí odvést, Spikovi se však podaří utéct. Riley jde za Willow, protože chce Buffy pozvat na rande a chce od ní radu, jak by to měl udělat. Willow je ale ještě v depresi kvůli Ozovi, proto mu moc nepomůže. Spike přijde za Harmony, protože se mu "stýskalo". Spike chce zabít přemožitelku, protože si myslí, že ona je za tou věcí s laboratořemi. Xander a Giles jdou na hlídku, protože Willow s Buffy jdou na party. Willow jde za Rileym poradit mu ohledně Buffy. Riley jde za ní, povídá si s ní, ale moc mu to nejde. Xander na hlídce potkává Harmony, perou se, ale ani jeden nevyhrává, proto se pustí, Harmony mluví o Spikovi a jeho posedlosti přemožitelkou, Xander mezitím odejde. Riley si povídá s Willow o Buffy a jeho neúspěchu. Riley to zkusí znova, jde za Buffy, ale tehdy přijde Xander se zprávami ohledně Spika. Riley z klukama jdou do podzemní laboratoře. Ukáže se, že oni jsou ti vojáci, co je Buffy potkává. Profesorka Walsová jim dává hlášení o Spikově útěku a úkol ho najít. Buffy, Xander a Giles mají bojovou poradu ohledně Spika. Buffy vyrazí ho zabít. Spike si v počítači najde číslo Buffyina pokoje. Buffy vyčkává na lavičce, uvidí Rileyho s vojáky, ti ji chtějí odvést pryč, protože si myslí, že je nevinná dívenka, kterou je třeba chránit. Spike vejde do Buffyina pokoje, tam je ale Willow. Spike ji chce kousnout, ale nedaří se mu to, protože čipm co má v hlavěm mu v tom brání. Spike si s Willow povídá, Willow ho praští lampou po hlavě a chce utéct, tehdy ale vypadne proud, protože Riley tím lokalizoval Spika a chystají se ho chytit. Vtom přijde i Buffy, bojuje se a Spikovi se podaří utéct. Walsová Rileyho tím seřve za neúspěch. Druhý den si Riley s Buffy povídá o incidentu na jejich koleji.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Welcome (Jake Lee Rau)

Willow poslouchá tuto skladbu u sebe v pokoji.

Bodyrock (Moby)

Buffy s Willow přichází na večírek.
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Vypadá to, že si Buffy a Willow nechaly Kathyin CD přehrávač.
Poprvé slyšíme hlas matky Alexe, ale uvidíme ji až v episodě Hell bells v 6.řadě.
Dozvídáme se, že skutečné jméno Oze je Daniel Osborne.
Od této epizody nahrazuje James Masters Setha Greena v hlavních titulkách.
Spike se probudí ve své cele s košilí rozepnutou, v dalším záběru ji má napůl zapnutou.
Když si Harmony povídá s Alexem, má v ruce zapálenou sirku, ta ale během rozhovoru zhasne, v dalším záběru je zase zapálená.
Není jasné, co Spike udělal s krví, aby mohl předstírat, že ji vypil. Není tam toaleta, dřez...
Spike a další upíři mají odraz ve skle svých cel.
Spike tvrdí, že je mu 126, ale ve druhé řadě v epizodě School Hard Giles říká, že mu je sotva 200. V epizodě Fool for love se dozvíme, že Spike se stal upírem v roce 1880. Kdyby mu bylo v roce 2000 126 let, znamenalo by to, že se stal upírem jako šestiletý, je mu ale bylo něco kolem 25 let.
Giles v této epizodě pěkně nakreslí člena komanda, v dalších epizodách už ale nekreslí tak umělecké obrázky, je divné, že by najednou ztratil talent.
Maggie Walshová hlásí červený kód, neboť Spike utekl, přesto komando v čele s Rileym jde Spika hledat až o několik hodin později. Navíc hlásí, že je 2:47, ve skutečnosti by měla říct vojenský čas, tedy 14:47.
Na to že už má Spike v hlavě čip, který mu brání ubližovat, napadne vědce, strážce a dokonce i Willow, tu pak jen není schopen kousnout.
Během scény Spike/Willow Spikův límeček mění polohu.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
upír: Oblbnou tě. Nevíš o sobě a pak na tobě dělaj experimenty.
Spike: A oni jsou kdo? Vláda? Nacisti? Kosmetická firma?
(Willow na párty dává rady Rielymu.)
Riley: Tak co mám dělat?
Willow: Požádej ji o tanec.
Riley: Jasně. Tanec. Moment. Ne.
Willow: O co jde? (otočí se k němu)
Riley: Neumím tancovat.
Willow: Tak mluv. Udržuj oční kontakt. Buď vtipný, ale ne výmluvný. A pamatuj, jestli jí ublížíš utluču tě lopatou. (Riley se udiveně podívá.) Hnusný lháře nemá nikdo rád. Bav se dobře.
Hlavní postavy
Willow Rosenberg
Xander Harris
Rupert Giles
Spike / William Pratt / Krvavý William
Riley Finn
Vedlejší postavy
Harmony Kendall
Parker Abrams
profesorka Maggie Walsh
Graham Miller
Forrest Gates
ztracený prvák
laboratorní technik
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevIniciativa
Původní názevThe Initiative
Rok natočení1999
Premiéra16. listopadu 1999
Česká premiéra1. února 2012
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka42 minut
Autoři profilu epizody