plakát seriálu

Buffy, přemožitelka upírů

(Buffy the Vampire Slayer)

Epizoda 1×08 – Já robot, ty Jane (I, Robot... You, Jane)
95 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Modernizace se nevyhne ani sunnydaleské knihovně, i přes prostesty Gilese, jsou všechny knihy oskenovány do počítače. Willow naskenuje do počítače jednu velice starou knihu, text z knihy zmizí a když Willow odejde, na monitoru se objeví: "Kde to jsem?". Willow totiž nevědomky oskenovala démona Molocha, který byl do knihy zaklet a když někdo knihu přečte je osvobozen. Willow po týdnu Buffy prozradí, že si chatuje s jedním prima klukem Malcomem. Buffy jí říká, že by se s ním měla setkat, jelikož nemůže vědět, jestli to třeba není žena, ale Willow s ní nesouhlasí. Buffy to nedá a začne pátrat a ocitne se tak kvůli tomu v ohrožení života.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Dave, student též ovlivněný Malcomem, se pokusí zabít Buffy, ale na poslední chvíli ji varuje a Buffy stačí vyskočit ze sprchy dřív, než naplno dostane proudem. Giles, když uvidí starou prázdnou knihu, zjistí, že do ní byl uvězněn démon Moloch a začne hledat rituál, který by ho tam zase vrátil. To už je ale Willow unesena studentem Fritzem do počítačového skladiště, kde na ní čeká Moloch, již v hmotné podobě, a chce jí splnit vše, co si poručí, neboť právě jí vděčí za své osvobození. Když Willow odmítne, rozhodne se jí zabít, naštěstí se Gilesovi, za pomoci slečny Calendrové, podaří včas vykonat rituál, ale místo v knize, zůstane Moloch uvězněn ve svém robotím těle. Buffy, která přišla společně s Alexem zachránit Willow, ho nakonec zneškodní elektrickým proudem. Na konci epizody si Willow stěžuje, že se musela zaplíst zrovna s démonem, natož ji Buffy odvětí, že z jejího potencionálního kluka se zas vyklubal upír a Alex řekne, že to on si pro změnu začal s kudlankou nábožnou.

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
V rádiu, které Giles poslouchá v knihovně, je slyšet hlas samotného tvůrce Buffy Joshe Whedona.
Nicholasovi Brendonovi (Alex) bylo v době natáčení 26 let, Robia LaMorte (slečna Calendrová) bylo 27 let.
Když Malcom prohledává studenstkou databázi, aby našel údaje o Buffy, je to jen několik obrázků střídajících se neustále dokola.
Jsou vidět dvakrát různé údaje o Buffy, každé má jiná data, liší se např. datum narození, navíc o pár epizod později je stejně řečeno zase jiné.
Buffy sleduje Davea do počítačového skladiště, Dave ale jel autem a když tam dorazí, je tam i Buffy, což je ale nemožné, protože Buffy při jeho sledování nejela autem.
Když Moloch píše za Davea dopis na rozloučenou, jsou v učebně sami, ale najednou Dave vrazí zády do Fritze, ten však do učebny neměl jak vejít, protože byl neustále záběr na dveře a my jsme ho jimi neviděli projít.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Giles: Až si tu knihu prohlédnu, můžete ji... No, nasbírat.
Calendarová: Nasnímat, Ruperte. Skenovat.
Giles: Samozřejmě.
Calendarová: Vím, že vám jsou naše metody cizí, ale určitě nás do dvacátýho století dohoníte. Máte na to ještě tři roky.
Giles: Slečno Calendarová, vaše počítačové hodiny jsou jistě úchvatné. Věřím však, že člověk může žít v moderní společnosti, aniž by byl otrokem téhle hloupé bedny.
Calendarová: To je televize. Hloupá bedna je televize. Tohle je dobrá bedna.
Giles: Dávám přednost dobré knize.
(Giles ukazuje Buffy a Alexovi prázdnou knihu s obrázek démona Molocha.)
Giles: Nepřipadá vám to povědomé?
Buffy: Jo, jistě. Vypadá to jako kniha.
Hlavní postavy
Willow Rosenberg
Xander Harris
Rupert Giles
Vedlejší postavy
Jenny Calendar
zdravotní sestra
Moloch - hlas
Malcolm - hlas
zpravodaj - hlas
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevJá robot, ty Jane
Původní názevI, Robot... You, Jane
Rok natočení1997
Premiéra28. dubna 1997
Česká premiéra16. listopadu 2011
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka43 minut
Autoři profilu epizody