plakát seriálu

Buffy, přemožitelka upírů

(Buffy the Vampire Slayer)

Epizoda 3×04 – Kráska a zvířata (Beauty and the Beasts)
98 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Je doba, kdy se Oz mění ve vlkodlaka a kamarádi se střídají v jeho hlídání. Na hlídce je Alex, jenže ten na ni usne, a tak když druhý den Giles všem sdělí, že včera v noci byl roztrhán člověk, podezření ihned padne na Oze. Buffy je na hlídce a všimne si někoho, jak utíká lesem, k jejímu překvapení je to Angel. Ten se však chová jak nějaké zvíře, a tak ho vezme do sídla a spoutá řetězy, na podlaze si všimne obrysů, kam Angel dopadl.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Buffy zděšená, že Angel je zpět a navíc v takovém stavu, jde vystřídat Faith v hlídání Oze, neboť je jí jasné, že dnes už neusne. Následující ráno říká Gilesovi, že měla sen, že je Angel zpět a zeptá se ho, jestli je to možné. Giles ji řekne, že v pekelných dimenzích čas utíká jinak, takže by tam byl Angel již několik stovek let, byl tam mučen, což by zapříčinilo to, že by se vrátil jako zrůda, která by se ani vzdáleně nepodobala osobě, kterou byl, ale že je tu šance, že by se z toho mohl dostat, pokud touží po vykoupení.

Buffy stále otřesená z Angelova návratu jde za panem Plattem, školním psychologem, se vypovídat, ale najde ho rozcápaného.

Debbie a Pete, kamarádi Scotta, se kterým Buffy chodí, jdou do kumbálu a začnou se líbat, ale po chvíli si Pete všimne, že láhev se zelenou tekutinou je prázdná, což ho rozzuří, promění se v monstrum a začne nadávat Debbie a posléze ji uhodí. Nato se hned zas promění a začne se omlouvat.

Díky tomu, že pan Platt byl potrhán ve dne, je Oz mimo podezření. Všichni začnou přemýšlet nad pojítkem mezi Debbie a dvěmi obětmi a Oz se zmíní, že když dával Debbie poznámky z biologie, všiml si monoklu u jejího oka. Všem dojde, že za to asi může Pete. Buffy a Willow jdou za Debbie a Oz se zamkne do klece. Jenže žárlivý Pete smyslů zbavený ho napadne, neboť si myslí, že mu s ním Debbie zahýbá. Když se Oz promění, začne férový souboj. Willow a Buffy se snaží dostat informace z Debbie, ale ta se ze všeho zhroutí a není jim schopná nic říct. Když Willow s Buffy uslyší rámus, běží na chodbu, kde se pere Oz a Pete. Oz je uspán puškou a Pete uteče, pronásledován Buffy. Oba se ocitnou v kumbálu a začnou se prát. Pete má očividnou převahu a když už to s Buffy vypadá nahnutě, vthrne tam Angela a Petea zabije. Poté změní svou tvář na lidskou a vysloví Buffyino jméno, klekne si před ní a obejme ji. Je evidentní, že Angel se pomalu, ale jistě dostává z noční můry, kterou prožil v pekle.

Druhý den se parta baví o tom, co se stalo a jak překroucená verze se mezi studenty vypráví. Ve skutečnosti byl Pete kluk, který se bál, že ho jednou Debbie opustí, protože pro ní nebude dost dobrý, a tak začal experimentovat, což se mu ale postupně vymklo z rukou.

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Původně se tato epizoda měla jmenovat All men are beast (Všichni muži jsou zvířata.)
Buffy, stejně jako v epizodě 106, nosí bundu, kterou ji Angel dal v epizodě 104.
Když Buffy s Willow vyslýchají Debbie v koupelně, můžeme na stěně vidět plakát s nápisem: "Většina žen se nezajímá o mrtvé muže."
Pan Platt byl kuřák, v tomto seriálu byla použita protikuřácká dohoda, kdy kouří jen záporné postavy. Stejná dohoda platí pro alkohol.
Epizoda byla inspirována novelou: "Podivuhodný případ dr. Jeckylla a pana Hydea".
Když je Willow v márnici, má své nástroje v Scooby doo boxu na oběd, což je odkaz na to, že si ze sebe dělají srandu, že jsou jako Scooby doo gang.
Když Buffy hledá řetězy na spoutání Angela můžeme vidět, jak odrhnuje panenky, které patřily Drusille.
John Patrick White (Pete) spolupracoval se Sethem Greenem (Oz) na filmu Can't Hardly Wait a i na jeho TV verzi: "Miláčku, zmenšil jsem děti."
Kdyby Oz jako vlkodlak opravdu utekl a zabil toho člověka, rozhodně by se nevracel oknem zas zpátky do klece, o tom svědčí i fakt, že v minulých epizodách se probouzel na louce či v lese.
Když Willow prohlédává mrtvé tělo oběti, můžeme vidět, že obět polkla.
Když Buffy poprvé navštíví pana Platta, tak má chvilkami svetr zapnutý a chvilkami zas rozepnutý.
Když Buffy s Willow poprvé navštíví Debbie, tak ona si ještě nestačila plně zamaskovat oko, ale v dalších záběrech ho už má pečlivě zamaskované.
Na to, jak je vlkodlak silný, není klec moc zabarikádovaná.
Když chce Oz odejít, Willow mu připomene čas, na hodinách je 17:35, ale když se Oz zavře do klece a znovu se podívá na hodiny, je na nich 17:30.
Buffy přijde na schůzku s psychologem v 14:00, ale hodiny za ní ukazují 16:13.
Když Buffy narazí na Angela, tak má na sobě jen kalhoty. Hned poté ho Buffy přiváže řetězy, když ho však přijde navštívit, tak má Angel na sobě i boty.
Když se Oz promění, je jasné, že by někde kolem něho měly ležet kusy jeho oblečení, ale žádné nejsou vidět.
Když Buffy přijde za psychologem, aby mu sdělila své tajemství, nechá dveře otevřené, což je celkem nelogické, když nechce, aby to kdokoliv jiný věděl.
Na konci epizody, když se Cordy a Alex baví, Alexův batoh mění polohu, aniž by se ho dotkl.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Willow ohledává mrtvolu.)
Cordelia: Bože, jak to můžeš vydržet?
Alex: Ona je totiž blití vzdorná.
(Willow ohledává mrtvolu, Alex se na ní podívá a vypadá to, že bude zvracet.)
Alex: Oh,bože.
(Chytne se za ruku a odvrátí se. Willow mu podá do ruky baterku.)
Willow: Tady. Podrž to.
(Alexovi se klepe ruka a Willow se snaží nasměrovat baterku tak, aby něco viděla. Jak Willow ohledává mrtvolu, Alex se otočí a zasvítí Cordelii do obličeje.)
Alex: Aáá!
Cordelie: Bože!
(Willow chytne Alexe za ruku, aby jí nasvítil kam potřebuje.)
Alex: (na Cordelii) Pácháme zločin, nemůžeš se sem tak vplížit uprostřed zločinu.
(Začne věnovat pozornost Willow.)
Cordelie: Bože, Willow jak to můžeš vydržet.
Hlavní postavy
Willow Rosenberg
Xander Harris
Rupert Giles
Angel / Angelus / Liam
Cordelia Chase
Daniel 'Oz' Osbourne
Vedlejší postavy
Scott Hope
Pete Clarner
Debbie Foley
pan Platt
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevKráska a zvířata
Původní názevBeauty and the Beasts
Rok natočení1998
Premiéra20. října 1998
Česká premiéra28. prosince 2011
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka42 minut
Autoři profilu epizody