plakát seriálu

Buffy, přemožitelka upírů

(Buffy the Vampire Slayer)

Epizoda 3×22 – Maturita 2/2 (Graduation Day: Part 2)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Buffy bodla Faith, ale ta seskočila ze střechy na jedoucí auto, aby tak Buffy znemožnila přinést ji Angelovi k jídlu. Buffy se rozhodne obětovat se.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Angel má halucinace. Když se Buffy se vrátí bez Faith, pošle Willow a Oze pryč a nabídne se Angelovi, aby ji vysál, pokud možno ne celou. Ten nejdřív nechce, ale když ho praští, tak se napije. Nedokáže ale včas přestat, a tak ji pak odnese do nemocnice. V jiné místnosti se starosta dozvídá, že Faith je v bezvědomí a není šance, že se probere. Přitom se dozví o Buffy, tak jí tam jde udusit. Naštěstí si ho všimnou a zastaví ho. Buffy se s Faith potká ve snu, a Faith Buffy poradí, ať působí na starostovy lidské slabosti, po promluvě se Buffy probudí. Má plán jak na starostu, závisí to ovšem na mnoha faktorech. Přátelé zmobilizují své známé a kamarády. Předávání maturitního vysvědčení začalo a při starostově projevu se z něj při zatmění stane obrovský had. Rodiče utečou a všichni spolužáci vyndají zbraně, které měli schované. Mačety, plamenomety, ohnivé šípy, všechno možné a začnou bojovat. Z druhé strany zaútočí desítky upírů, na které ale přijde Angel se svou družinou v čele s Wesleym. Pár studentů to odnese a had sežere ředitele Snydera. Buffy zaměří pozornost hada na sebe tím, že mu ukáže nůž, kterým zranila Faith a utíká před ním do školy. Naláká ho do knihovny, kde má po celé místnosti nastraženou výbušninu. Když uteče, Giles to nechá vybouchnout a je po hadovi. Když záchranáři pomáhají zraněným a hasiči hasí oheň ve škole, zahlédne Buffy Angela odcházet.

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Buffy se zdá sen, kde s Faith stelou postel a Faith říká: "Ještě zbývají míle. Malá slečna Maffet odpočítává od 7:3:0. Tato hádanka se vysvětlila za 2 roky (2*365), Buffy se totiž v epizodě 522 obětuje pro sestru Dawn. Za rok v epizodě 422 se toto číslo objevuje znovu, Tara ale řekne, že hodiny ukazující 7:30 jdou špatně. Už to je jen 365 dní.
Tato věta byla vystřižena:
Alex: "Vyhodili jsme školu do vzduchu. To je ten nejlepší den."
Na konci epizody má příšerka na hlavně maturitní čepici.
V epizodě 310 říká Jenny v podobě Prvního Angelovi, že se z Buffy dříve nebo později napije. V této epizodě tak učiní.
Marti Noxon sdělila, že scénu s explozí točili v pět ráno v Torrence v Kalifornii (tak jako všechny venkovní scény po tři roky). Exploze vzbudila mnoho obyvatel, zničila okna a zapnula alarmy aut, a proto se další scény již točí jinde.
Vysílání této epizody bylo posunuto stejně jako vysílaní epizody 318.
Během závěrečné bitvy se Cordy schová za Jonathanovo rameno, což je divné, když se mu po celou střední vyhýbala a opovrhovala jím. Danny Strong (Jonathan) při interview na DVD řekl, že to byl nápad Charismy, protože ho už nikdy neuvidí a byla s ním v málo záběrech.
Ředitel Snyder je sněden stejně jako jeho předchůdce Flutie, kterého snědli studenti/hyeny v epizodě 109.
Angel odjel do L.A., vrátil se ale v epizodách 408, 420, 517, 721 a 722.. I Cordy a Wesley odjeli do L.A., ale narozdíl od Angela se už do Sunnydale nikdy nevrátili.
Cordélie v této epizodě zabije svého prvního upíra. Joss Whedon to dal do scénáře na přání Charismy.
V pokoji Faith, který je vedle pokoje Buffy, je ochranka. Když starosta začne Buffy škrtit, sestra volá ochranku, ale nikdo se neobjeví.
Starosta dusí Buffy a má ruku přes její pusu, což nechává Sarah možnost dýchat nosem.
Při telefování je vidět Angelův odraz v ciferníku a poté i ve skleněných dveřích.
Angel s Buffy v náručí vtrhne do nemocnice a ta se ho drží kolem krku. Pak si asi uvědomí, že to by v bezvědomí neměla, a tak v dalším záběru má ruce svěšené.
Cordy a Wesley se nešikovně políbí. Cordy se odtrhne a má ruku položenou na pase Wesleyho. V dalším záběru ji má na jeho krku.
Starosta během svého projevu řekne, že uplynulo 100 let od založení Sunnydale. V epizodě 203 a 308 jsme ale viděli, že Sunnydale bylo založeno v roce 1909, aby to odpovídalo starostově tvrzení, muselo by být založeno v roce 1899.
Během boje můžeme vidět Angelova dubléra.
Při finální bitvě můžeme vidět pár studentů se usmívat a užívat si svůj čas před kamerou.
Po bitvě je záběr na partu a kolem nich projde pár. V dalším záběru vidíme ten samý pár na tom samém místě.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Anya: (na Alexe, rozzlobeně) Doufám že umřeš! ... (dotčeně) Nedáš mi pusu?
Hlavní postavy
Willow Rosenberg
Xander Harris
Rupert Giles
Angel / Angelus / Liam
Cordelia Chase
Daniel 'Oz' Osbourne
Vedlejší postavy
Harmony Kendall
ředitel Snyder
Jonathan Levinson
Larry Blaisdell
starosta Richard Wilkins
Percy West
Wesley Wyndam-Pryce
Dr. Powell
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevMaturita 2/2
Původní názevGraduation Day: Part 2
Rok natočení1999
Premiéra13. července 1999
Česká premiéra23. ledna 2012
Typ epizodyPoslední epizoda série
Délka42 minut
Autoři profilu epizody