plakát seriálu

Buffy, přemožitelka upírů

(Buffy the Vampire Slayer)

Epizoda 4×22 – Neklidní (Restless)
96 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Buffy a spol. se rozhodnou sledovat filmy u Joyce doma, jelikož ani jeden z nich nebyl schopný usnout po vyčerpávajícím boji. Film pomalu ani nezačne a všichni usnou. Každému z nich se zdá podivný sen plný jejich obav...

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Willow se zdá sen, kde jí Tara říká, že o ní neví všechno. Pak jde na hodinu dramatu a potká Oze a Alexe. V zákulisí potká Harmony, Rileyho, Gilese a Buffy, kteří se chystají na první představení, ale Willow nezkoušela, tak neví, co má dělat a nechce se před svou rodinou ztrapnit. Pak potká Taru, která nechce, aby se o Willow ostatní dozvěděli. Willow něco napadne a Buffy ji pomůže. Dojdou do třídy, kde Buffy strhne Will oblečení a najednou stojí před celou třídou jako dřív, jako šprtka a čte referát, pak ji napadne první přemožitelka a vezme jí duši.
Alex sní o Joyce, která ho svádí. On ale odejde na záchod a zjistí, že se na něj přitom dívá celá Iniciativa. Odejde na hřiště, kde si Buffy hraje na pískovišti a Giles se Spikem se houpají na houpačce. Spike je Gilesův syn. Vidí pak zmrzlinářský vůz se sebou samým. Buffy sedí na pláži a řekne mu bratříčku. Alex je pak v tom zmrzlinářském autě a Anya mu řekne, že se možná dá zase na pomsty. Vzadu v autě se mezitím Tara s Willow líbají. Když ho pozvou k sobě a Anya mu to dovolí, dojde až do svého pokoje, kde někdo pořád bere za kliku. Odejde pryč a potká Gilese, který mu chce říct něco moc důležitého, jenže Alex mu nerozumí. Pak ho společně s Anyou odvedou pryč a on potká Snydera. Po krátkém rozhovoru odejde a ve svém pokoji uvidí otce, který mu vyčítá, že se za ně stydí. Nakonec napadne první přemožitelka i jeho a vyrve mu srdce.
Gilesovi se zdá, že hypnotizuje Buffy. Pak jdou ven a Buffy jeho dcera. Spike je zavolá k sobě do kobky, kde pózuje novinářům. Pak Giles dojde do Bronzu, kde Willow s Alexem hledají zlo, které je ohrožuje. On sám o tom začne zpívat. Když se pak mikrofon porouchá, po kabelu dojde až do zákulisí, kde ho napadne první přemožitelka a rozřízne mu hlavu, aby získala jeho mozek.
Buffy se zdá, že se probudila a potkala Taru, která tvrdí, že si Buffy myslí, že ví co je, ale to ani nezačala. Na hodinách je 7:30 a Tara jí řekne, že jdou špatně. Buffy chce najít ostatní a v chodbě školy potká svoji matku ve zdi. Buffy pak dojde do místnosti, kde je Riley náčelník a společně s lidskou podobou Adama plánuje ovládnutí světa. Buffy pak v tašce na zbraně objeví bahno, které si namaže na obličej. Hledá přátele a dojde až na pláž, kam přijde i Tara a mluví za první přemožitelku. Tvrdí, že přemožitelka je sama, nemá přátele a není z tohoto světa. Buffy ji poučí, že žije, přátele má a není sama. Svět se změnil. Pak začnou bojovat a Buffy jí přemůže tím, že ji ignoruje.
Když se všichni probudí, přemýšlí, že jejich spojovací kouzlo mělo následky.

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Joss Whedon řekl, že sýrový chlápek, který se objevil ve všech 4 čtyřech snech, nemá žádný hlubší význam, je tam použit jako náhoda, která se objevuje ve všech snech.
Joss Whedon: (o této epizodě) Mnozí nad touto epizodou kroutili hlavami. Ano je jiná, ale rozhodně ne zbytečná.
V této epizodě se poprvé objeví Alexův táta.
Tato epizoda je Jossova 8. nejoblíbenější.
Pianista, který se objeví na pódiu, když Giles zpívá, je Christophe Beck, ten který stojí za mnohou hudbou, co se objevila v seriálu . Ostatní jsou ze skutečné skupiny Four Star Mary, kdo zpívali písničky Dingoes Ate My Baby (Ozova skupina).
První přemožitelka vzala Will dech neboli duši (Spiritus), Alexovo srdce (Heart), Gilesovi mozek (Mind-mysl) a s Buffy se přetahovala, kdo má větší sílu (Manus). To bylo na kartách, když vyvolávali Přemožitelky.
To co Will napíše na Tařina záda, je ve skutečnosti starověký řecký lesbický útržek od básnířky Sappho.
Během natáčení této epizody Sarah Michelle Gellar přivedla na plac Michelle Trachtenberg (Dawn), přijela v 7:30 a také přesně ve chvíli, kdy bylo její jméno poprvé v seriálu zmíněno. Joss tohle komentoval na DVD, řekl, že to byl osud, aby dostala tuto roli.
V Alexově snu na pískovišti, můžeme vidět dalšího Alexe ve zmrzlinářském voze. Před vozem stojí děti, když se kamera přisune blíž, můžeme nalevo vidět dívku s hnědými vlasy, která nápadně připomíná Dawn.
Říkalo se, že v této epizodě mělo ostovat mnoho známých postav. Ve snu Willow, ve třídě, měl být Larry, Cordelia a Amy, nyní krysa. Jenny Calendar měla být místo Olívie v Gilesově snu. Faith se měla objevit ve snu Buffy a říct ji, aby byla zpátky před úsvitem, zatímco Angel se měl objevit v poušti jako hlas první přemožitelky. Naneštěstí Joss Whedon sehnal pouze Oze a Harmony.
Tato epizoda je jediná koncová epizoda ze všech, která neukončuje nijak předešlou dějovou linku, není tedy 2. částí předešlé epizody.
Rozbor snů (Pozor obsahuje i spoilery!)
Sen Alexe
Alex: (to Snyder) Víte, nedokážu ani vyjádřit slovy, jak jsem ráda, že vás sežral ten had.
Tohle by mohl být odkaz na episodu What's My Line Part One (2x09) -
Snyder: Cokoliv vyjde z tvé pusy, je zbytečné plýtvání dechem.
Xander: Jsem moc rád, že máte tu možnost být ke mně tak upřímný. A jenom doufám, že jednoho dne k vám budu moci být stejně upřímný.

Spike má na sobě hnědý oblek a Giles říká, že je pro něj Spike jako syn. Tohle může být náznak dějové linky v Tabula Rasa (6x08), ve které má sobě Spike hnědý oblek a myslí si, že je Gilesův syn Randy.

Anya: Přemýšlím o tom, že bych se zas vrátila k páchání pomsty. V 6.řadě se Anya skutečně vrátí ke starému řemeslu.

Sen Willow
Tara: Nevíš o mně všechno.
To může být náznak pro věci, co se dozvíme v epizodě Family (5x06).

Buffy strhne Will oblečení, je to to samé oblečení, které měla na sobě v úplně 1. epizodě.

Sen Buffy
Buffy vidí svou matku ve stěně.
Na DVD komentáři Joss zmiňuje, že tohle je metaforický náznak dějové linky Joyce v 5.řadě.
Tohle ale také může odkazovat na epizodu School Hard (2x03), je které Buffy mluví s Joyce skrz díru ve stěně.

Buffy: (Podívá se na hodinu, které ukazují 7:30.) Je tak pozdě.
Tara: Ou ... tyhle hodiny jdou úplně špatně.
Tyto číslice byly zmíněny v Graduation Day (2) (3x22). V té době předznamenávali událost, která se stane za 730 dní. V této době do té události zbývá necelý rok. Takže ve skutečnosti jdou tyhle hodiny opravdu špatně.

Buffy: Faith a já jsme tu postel právě ustlaly.
To odkazuje na Buffyin sen/vizi v This Year's Girl (4x15).

Tara: Buď zpátky před úsvitem - úsvit=dawn. Sestra Buffy, která se objeví v 5.řadě se jmenuje Dawn.
Alex jede s Anya ve zmrzlinářském voze, je jasné, že okolí bylo digitálně uděláno poté, navíc můžeme některé baráky vidět víckrát.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Xander: Podává se večeře. Je to můj vlastní recept.
Willow: Zmáčkl jsi tlačítko od mikrovlnky, na kterém je napsáno popcorn?
Xander: Vlastně jsem zmáčkl rozmrazování, ale naštěstí tam byla Joyce a napravila to.
Hlavní postavy
Willow Rosenberg
Xander Harris
Rupert Giles
Spike / William Pratt / "Krvavý William"
Daniel 'Oz' Osbourne
Anya Jenkins
Riley Finn
Tara Maclay
Vedlejší postavy
Joyce Summers
Harmony Kendall
ředitel Snyder
sýrový chlápek
Alexův táta
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevNeklidní
Původní názevRestless
Rok natočení2000
Premiéra23. května 2000
Česká premiéra22. února 2012
Typ epizodyPoslední epizoda série
Délka43 minut
Autoři profilu epizody