plakát seriálu

Buffy, přemožitelka upírů

(Buffy the Vampire Slayer)

Epizoda 3×09 – Přání (The wish)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Cordy je stále velmi zdrcená z Alexovi zrady. Když se po týdnu vrací do školy, neboť se zotavovala z bodného zranění, její kamarádky se k ní chovají hnusně. Ukážou jí ňoumu Jonathana a řeknou, že tohle je kluk akorát pro ni, ten ji snad nepodvede. Navíc si myslí, že týden byla pryč kvůli té potupě s Alexem. Jediná z party se k ní hezky chová Anya, nová spolužačka. Spolu zajdou do Bronzu, když Cordy vyjde ven, jde za ní Buffy, která s ní chce promluvit, přeruší je ale upír, který Cordy shodí do odpadků. Po bitce jde okolo parta v čele s Harmony a posměšně se na ní dívají, což Cordy úplně vytočí a vmete Buffy do tváře, že zdrojem všech problémů je ona. Druhý den se o tom baví s Anyou, ta ji dá řetízek pro štěstí a Cordy ji řekne, že by si přála, aby Buffy nikdy nedorazila do Sunnydale. Anya se promění v démona a řekne: "Tak jest."

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Cordy je nejprve nadšená tím, že její přání bylo opravdu splněno. Jenže postupně zjišťuje, že tento svět není vůbec lepší. Všichni chodí v černém, polovina lidí je mrtvá, nikdo nevychází po západu slunce, Bronz je sídlem upírů, Alex s Willow jsou mrtví... Je noc a Cordy jde domů, když v tu narazí na páreček Willow a Alex, kteří jsou upíři. Před jistou smrtí ji zachrání Giles, Oz, Larry a Nancy, kteří naloží bezvládnou Cordy do dodávky, zatímco Giles drží v ruce kříž. Alex s Willow se vrátí do Bronzu, kde jim Pán nařídí, aby [spoiler][/spoiler]zabili Cordy dřív, než stačí kontaktovat přemožitelku.

V knihovně se snaží Cordy Gilesovi vysvětlit, že tohle všechno je její vina, že si to přála a taky se zmíní o přemožitelce Buffy. Než mu stačí vše vysvětlit, vpadnou do knihovny Alex s Willow, zamknou Gilese do klece a Cordy společně vysajou. Willow dostane od Pána povolení hrát si se zvířátkem, Angelem. Giles se nakonec dostane z klece ven a všimne si zvláštního řetízku, co má Cordy na krku. Zjistí, že se jedná o řetízek Anyanky, patronky zhrzených žen. Giles zavolá pozorovateli Buffy. Když Giles jede autem domů, uvidí, jak nějací upíři nakládají lidi do dodávky a rozhodne se jim pomoci. Jenže na ně nestačí a oni ho málem zabijou, naštěstí ho zachrání Buffy.

U Gilese doma, Giles říká Buffy o Anyance a že její zdroj moci musí být zničen. Jak se zdá, Buffy to je úplně jedno, chce hlavně zabít Pána. Buffy jde do Bronzu, kde ve sklepě osvobodí Angela, který ji zavede do továrny. Tam Pán předvádí přístroj na vysávání krve z oběti, který vše urychlí. Buffy s Angelem tam vpadnou a začne boj. Angel, Alex a Willow se promění v prach. Pán a Buffy jdou proti sobě. Mezitím Giles vyvolá Anyanku a její náhrdelník rozbijí právě ve chvíli, kdy Pán Buffy láme vaz.
Vše je zas při starém. Cordy stojí před Anyou a vysloví své přání, další a další, ale Anya jí je nemůže splnit, neboť postrádá svůj náhrdelník.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Slayer's Elegy (Christophe Beck)

Všichni hrdinové v pozměněné realitě postupně umírají.

Tired of Being Alone (The Spies)

Xander a Cordelia se v Bronzu snaží, aby na něj ten druhý žárlil.

Dedicated to Pain (Plastic)

Xander a Willow vchází do Bronzu.

Never Noticed (Gingersol)

Závěr epizody.
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
V této epizodě jsme se měli dozvědět o původu Anyi/Anyanky. Její původ je odhalován v průběhu epizod a úplně dovyprávěn až v epizodě 705. Původ Anyi měl být vysvětlen takto: Anyanka vyvolala démona, aby potrestala svého nevěrného milence. Démon její prosbu vyslyšel, ale pak ji proklel a proměnil ji v něco jako patronku ukřivděných žen. Pláč podvedených žen je pro Anyanku podobný zpěvu sirény námořníkům.
Joss řekl, že v této epizodě bylo ukázáno, že Buffy bez rodiny a přátel by byla mnohem cyničtější a tvrdší, něco jako Faith. Alex a Willow jako zlí jsou mnohem mocnější než ve skutečnosti, jsou dokonce oblíbenci Pána. V normální realitě žijí ve stínu Buffy.
Nicole Bilderback, holka, co ji zabije Pánův přístroj, je kamarádka Cordélie, kterou zabili v pilotním díle.
V upravené realitě jsou v partě Oz, Larry, Nancy a Giles a říkají si Bílé klobouky podle klasicikých westernovek, kde ti dobří vždycky nosí bílé klobouky.
Charisma Carpenter přiznala, že tohle je její nejoblíbenější epizoda.
Giles se zmíní, že další pekelná brána je v Clevelandu.
Původně Emma Caulfield neměla hrát Anyu a Anya se neměla stát hlavní postavou seriálu. Joss však byl výkonem Emmy nadšen. Zvláště jejím komediálním talentem v epizodě 316. Pak ji Joss obsazoval do epizod a od 5.řady se stala hlavní postavou. Herečka, co měla hrát Anyu původně, roli odmítla kvůli tomu, že se měla objevit jen v této epizodě.
Jaktože Anyanka dá Cordy řetízek, centrum své moci? Vždyť když jí je odebrán, ztrácí svoji sílu. A když ji Giles přivolá, jaktože ho má najednou na krku?
Buffy zraní Alexovo rameno svým křížem, když je ale v dalším záběru spolu s Willow, zranění nemá.
Když Anya splní Cordeliino přání, účes Cordélie se změní.
Když Harmony poznamená, že jestli to je vtip jít do Bronzu, můžeme nad její hlavou vidět mikrofon.
Po vysátí Cordélie je její tělo odhozeno na zem, ale neslyšíme žádný zvuk dopadu, přitom, když poté spadnou na zem Gilesovi klíče, je slyšet zařinčení.
Když je Cordy odhozena na zem na ulici Alexem, můžeme vidět, jak její doublérka má na nohou chrániče.
Nejenže je Cordettka vysáta přístrojem příliš rychle, navíc poté nejsou vidět rány po vpichu.
Celkem divné, že když už obyvatelé nosí černé oblečení, tak s sebou pro ochranu nenosí kříž.
Když je Cordettka položena do přístroje má ruce na břichu, hned v dalším záběru je má najednou vedle těla.
Když se Cordy a Anya na začátku epizody baví, stojí za nimi pošlapující dívka, čekající na podnět k chůzi.
Když si Willow a Oz na začátku epizody povídají, projde za Ozem kluk v bílé košili s černým batohem, ten samý kluk tudy projde ještě dvakrát, jako by chodil do kolečka.
Cordy odstřihuje fotku Alexe pod bradou, ale když fotka hoří, je vidět jeho hrudník.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Cordelie potká Alexe a Willow.)
Willow: Nudím se. Tohle je část, která mě nebaví. V téhle fázi není žádný řev.
Cordelie: Co máte s tou kůží.
Willow: Už můžu?
Alex: Ne, že bych neoceňoval tvůj apetit, ale dneska je řada na mne.
Cordelie: Ne! Ne! To snad ne! Já se dostanu až do tohoto světa a vy dva jste stále spolu? Já nikdy nevyhraji.
Alex: Patrně ne.(Obličej se mu změní na upíři.) Ale dám ti náskok.
(Cordelie utíká.)
Willow: Tuhle část miluji.
(Vášnivě se políbí.)
Alex: Ty miluješ všechny.
Hlavní postavy
Willow Rosenberg
Xander Harris
Rupert Giles
Angel / Angelus / Liam
Cordelia Chase
Daniel 'Oz' Osbourne
Anya Jenkins
Vedlejší postavy
Harmony Kendall
Jonathan Levinson
Larry Blaisdell
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevPřání
Původní názevThe wish
Rok natočení1998
Premiéra8. prosince 1998
Česká premiéra4. ledna 2012
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka42 minut
Autoři profilu epizody