plakát seriálu

Buffy, přemožitelka upírů

(Buffy the Vampire Slayer)

Epizoda 1×11 – Sejde z mysli, sejde z očí (Out of Mind, Out of Sight)
98 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Na škole začne docházet k napadením někým neviditelným, první obětí se stane Mitch, přítel Cordélie, který je napaden baseballovou pálkou v šatně, kde na skříňkách zůstane nápis: "Dívej se.". Pak je Harmony shozena ze schodů.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Buffy, Willow a Alex se baví o tom, jak je Cordy celá žhavá získat titul královna máje, Buffy se přizná, že na svý starý škole jí byla. Když zjistí, co se stalo Mitchovi společně s Gilesem vytvoří teorii o duchovi a rozjedou vyšetřování. Vidíme krátký flashback, kde Cordy opovrhačně odbyde nějakou osobu. Buffy se snaží vyslechnout Cordy, ale její kamarádka Harmony je shozena ze schodů. Buffy jde za smíchem, co slyší, ale ztratí se jí. Pak pověří Willow, aby udělala seznam pohřešovaných. Gilese v knihovně překvapí svou návštěvou Angel. Giles se mu svěří, že zkoumá knihy o Pánovi, aby věděl, co nejvíc než se s ním Buffy utká, Angel mu řekne, že by mu mohl sehnat Kodex, kde by toho o Pánovi mohlo být víc. Zase je flashback, tentokrát vidíme Cordy a její kamarádky na záchodcích, kde se baví o příšerným absolventovi, co vedl přednášku, jedna holka se snaží zapojit do konverzace, ale je ignorována. Willow najde, že Marcie Rossová je pohřešována už půl roku a Buffy si myslí, že by to mohl být ten duch. Buffy se vydá pátrat a uslyší flétnu, následuje ji a najde Marciinu skrýš. Marcie zajde za profesorkou, co učí Cordy a pokusí se ji udusit, na tabuli napíše: "Poslouchej." Cordy ji naštěstí včas najde a pomůže ji. Buffy ostatním ukazuje výroční knihu, kde je všude napsáno Přeju hezké léto. Alex a Willow řeknou, že to se píše lidem, co je nikdo nezná a neví, co by jim měl popřát. Což je zavede k teorii, že díky tomu, že Marcii nikdo neznal a nikdo si jí nevšímal, mohla mít pocit, že je neviditelná a díky Bráně pekel se tak i stalo. Do knihovny vtrhne Cordy a se vším přemáháním prosí Buffy o pomoc, neboť má pocit, že to co se děje nějak souvisí s ní a že může být další na řadě. Cordy se Buffy svěří s tím, že i přesto, že je tak oblíbená, má pocit, že je sama, všichni s ní souhlasí, aniž by slyšeli, co vlastně říká, ale že pořád lepší být oblíbená, než být úplně sama. Cordy se pak pod dozorem Buffy převléká na ples v kumbále, ale je napadena Marcií. Giles, Alex a Willow uslyší zvuk flétny, která je zavede do kotelny, kde je ale Marcie zavře a pustí plyn. Když už to vypadá, že umřou, objeví se tam Angel a zachrání je. Buffy najde Cordy, ale je omráčena Marcií. Když se probere sedí na židli a vedle ní sedí Cordy. Vzadu na stěně je napsáno: "Uč se." Marcie si přisune chirurgické nástroje a hodlá Cordy znetvořit obličej takovým způsobem, že když ho někdo uvidí, tak na něj jentak nezapomene. Buffy si však včas uvolní pouta a přehodí přes Marcii látku a uhodí ji. Pak tam vejde FBI a odvede si Marcii. Buffy se druhý den ptá, jak se dostali z kotelny, Giles zalže, že jim pomohl školník. Přijde k nim Cordy a začne Buffy děkovat, přijde k ní ale její kamarád a začne se divit, že se s takovými chudáky baví, a tak Cordy začne zapírat a partu pomlouvat. Na konci epizody vidíme Marcii, jak si sedá do třídy plné neviditelných studentů.

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Tato epizoda je také známa pod názvem Invisible girl (Neviditelná dívka).
V této epizodě se Cordy poprvé setká s paranormálem, což ovlivní postupně její postoj k Buffy a jejím přátelům.
Celý nápad tento díl byl inspirován snem Joshe Whedona. Tomu se zdálo, že ho nikdo nemá rád a pro všechny kolem sebe je neviditelný.
Rozhovor mezi Buffy a Gilesem, kde jí Giles říká, že by se měla naučit více poslouchat lidi, nebyl původně ve scénáři.
V učebnici Marcii na konci epizody je přepis písničky od Beatles "Happiness is a warm gun". Akorát je přejmenována na "Joy is a hot revolver". Sedmá kapitola se zabývá infiltrací.


Willow má na sobě tričko Scooby-Doo. Od epizody 209 si parta začne říkat The Scooby Gang" nebo "The Scoobies".
Buffy, Willow a Alex obědvají v jídelně. Přijde za nimi Giles a po pár slovech s Buffy, má Buffy zničehonic kelímek v ruce. A když se Alex zapojí do diskuze, objeví se mu v ruce sandwich.
Ředitel Snyder vyhlásí Cordy královnou. Ta začne říkat svůj proslov a Snyder stojí za ní. Když je záběr na Buffy a její kamarády, Snyder za Cordy nestojí. Pak je zase záběr na Cordy a Snyder za ní stojí.
Proč je Bronz zavřený kvůli dezinfekci? Vždyť z tohoto důvodu byl zavřen v epizodě 107.
Buffy se sice snaží dostat do kumbálu, kde byla Cordélie tím, že do nich tlačí. Dle pantů je ale jasné, že se dveře otevírají směrem ven.
Cordy je pořezána na tváři, ale krev ji celkem rychle zaschne. Později ale ze zranění opět kape krev.
Buffy jde zachránit Cordy. Vejde do místnosti a propadne podlahou na záda a poté se přetočí na bok. V dalším záběru je ale stále na zádech.
Než Harmony upadne ze schodů, má na zádech fialový batoh. Když padá ze schodů, tak ho nemá.
Marcie vytáhne Cordy, která se převléká v kumbále, do dalšího patra. Kde na to vzala sílu?
Buffy rozváže provaz na levé ruce Cordy. V dalších záběrech ho ale má Cordy pevně utáhnutý.
Marcie si ve třídě neviditelných studentů sedá na židli. Jak může vědět, jestli tam někdo nesedí?
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Harmony spadla ze schodů.)
Buffy: Co se stalo?
ředitel Snyder: Jste tu snad ředitelem vy? (na Harmony) Co se stalo?
kluk #1: Honem, Mitchema někdo zmlátil!
kluk #2: Myslíš, že je...?
kluk #1: Mrtvý? Myslím, že...
ředitel Snyder: Nikdo tu není mrtvý... tenhle týden.
Cordelia: Nesnáším lidi, co myslí jen na sebe. Tak povrchní. Jako třeba, co se stalo mně, když jsem autem srazila tu cyklistku. Nikdo se nezajímal o mou bolest, ten šok. Ne, ona pořád jen mluvila o své bolavé noze.
(V knihovně)
Giles: Ovšem... zkoumal jsem mystické příčiny neviditelnosti, ale měl jsem se zaměřit na kvantovou mechaniku... (Na Buffy, která se kouká nechápavě) fyziku.
Buffy: Myslím, že odpovím za všechny, když řeknu, co?!
Buffy: Což takhle napsat seznam mrtvejch nebo pohřešovanejch? To by mohl být začátek.
Giles: A já prohledám všechny možnosti, včetně duchů. A Alexi, pokud nemáš co dělat, nechtěl by jsi mi pomoct?
Alex: Co? My teď máme domácí úkol? Kdy nás to potkalo?
Buffy: To je součást půvabu boje s upíry.
Alex: A co budeš dělat ty?
Buffy: Pokusím se zjistit o Mitchovi co nejvíc. Ten útok nebyla náhoda.
Alex: To chci dělat já.
Buffy: Dobrá. Můžeš to mít. Poptej se okolo. Jeho přátel. Promluv s Cordelií!
Alex: Mluvit s Cordelií? (na Holase) Takže bádání, co?
Hlavní postavy
Willow Rosenberg
Xander Harris
Rupert Giles
Angel / Angelus / Liam
Cordelia Chase
Vedlejší postavy
Harmony Kendall
ředitel Snyder
Marcie Ross
paní Miller
agent Doyle
agent Manetti
učitel v FBI
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevSejde z mysli, sejde z očí
Původní názevOut of Mind, Out of Sight
Rok natočení1997
Premiéra19. května 1997
Česká premiéra27. srpna 2012
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka44 minut
Autoři profilu epizody