plakát seriálu

Buffy, přemožitelka upírů

(Buffy the Vampire Slayer)

Epizoda 4×08 – Staré křivdy (Pangs)
98 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Alex, na slavnostním zahájení, pomáhá kopat nové Kulturní centrum. Jenže se zničehonic propadne do staré zapomenuté misie. Díky tomuto incidentu je vypuštěn vraždící duch indiána. Na pomoc přijíždí z L.A. Angel, jeho přítel Doyle měl totiž vizi, ve které šlo Buffy o život. O život jde i Spikovi, nemůže nic kousnout, je hladový, a dokonce ani Harmony už ho u sebe nechce.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Je pár dní před díkuvzdáním, Buffy je na hlídce a zabije upíra, sleduje ji přitom Angel. Anya, Buffy a Willow sledují zahájení stavby a hlavně sledují hezké stavbaře. Anya hlavně Xandra. Ten se najednou propadne do podzemní šachty. Buffy s Willow mluví o svých plánech o díkuvzdání, Buffy chce pro všechny přátele o svátcích připravit večeři, protože její matka jela pryč. Hlídka vojáků včele s Rileym hledají Spika. Xander je nemocný. Z podzemí vystoupí zelený kouř, který se zhmotní v Indiána a zabije archeoložku zkoumající podzemní misii. Buffy s Willow pak kolem toho čmuchají. Buffy u Gilese připravuje večeři, ale chybí ji nějaké suroviny, proto odchází. Angel je u Gilese a povídají si o té vraždě, Angel jde Buffy sledovat, aby byla v bezpečí před tím, co hrozí. Buffy s Willow při nákupu posledních surovin na večeři potkávají Rileyho. Willow odběhne a Angel jí stranou řekne o nebezpečí, co hrozí Buffy. Spike jde za Harmony, ta ho ale vyhodí a chce ho také zabít. Buffy jde za knězem pro informace, ale najde toho Indiána, jak ho vraždí. Buffy s ním bojuje. Indiánovi jí řekne, že mu jde o pomstu za vyvraždění Šumašů a pak zdrhne. Buffy konečně připravuje večeři, sleduje je vlk. Giles se s Willow hádají o tom, jestli je nebo není správné, že běloši přišli a vyvraždili Indiány, přichází Anya s Xanderem. Xanderovi je pořád hůř, protože trpí všemi možnými chorobami, které přivlekli běloši z Evropy a na které umírali Indiáni. Všichni se hádají o Indiánovi a jestli ho zabít či ne. Spike zaklepe na dveře a žádá Buffy o pomoc a naoplátku jí prý prozradí něco o těch vojácích. Indián vyvolává další své spolubojovníky. Buffy Spika sváže, ten jim povídá, že by měli Indiána zabít nebo budou zabiti. Vtom do domu vtrhne Indián a střílí na všechny šípy, ale pak odejde. Buffy pošle Xandera, Willow a Anyu varovat rektora, protože si myslí, že je další na řadě. Rektor jim, ale nevěří. Cestou zpátky potkávají Angela, ten je varuje, že musejí spěchat, protože Indiáni půjdou po nejsilnějším protivníkovi a tím je Buffy. Všichni bojují, Angel se taky přidává k boji, ale Indiáni ne a ne umřít. Jeden z nich se dokonce promění v medvěda. Když ho Buffy zasáhne jeho nožem v této podobě všichni Indiáni zmizí. Angel odchází a Buffy ani neví, že tam byl. Konečně si dopřávají večeři ke díkuvzdání, Spike si stěžuje protože on najíst nedostal. Jenže Alex se omylem prořekne, že tu byl Angel, což Buffy namíchne.

Hudba v epizoděvložit další píseň

All the Small Things (Blink-182)

Willow předvádí svou taneční verzi Odvážného malého toastera v Bronzu.
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Toto je poslední epizoda, kdy Alex a Angel hráli společně v jedné scéně.
Když Alex spadne do misie, dopadne pravým bokem na poleno a má hodně zaprášenou levou ruku. Když se změní úhel pohledu, poleno je pryč a ruku má míň zaprášenou.
Když Alex vstává poté, co spadl do misie, můžeme vidět mikrofon přesunující se zleva doprava.
Když jde Anya pro brandy, musí projít kolem Willow a Buffy. V prvním záběru je vidět, jak se natahuje po sklenici, ale v druhém záběru se po ní nenatahuje a ruce má u těla. O chvilku později se natahuje pro brandy na poličce, takže to vypadá, jako by sahala po něčem ve vzduchu.
Když Buffy bojuje s indiánem u Gilese doma, má na rukávu krev, ale když se na ni Angel podívá, těsně předtím než odejde, nemá na rukávu žádnou krev.
V této epizodě Anya reaguje na Angela jako by ho nikdy neviděla, přitom se spolu setkali v epizodě Dopplegangland, kdy se v naší realitě objevila zlá upírka Willow.
Při boji s indiány byl Spike několikrát střelen šípy, ale když na konci epizody všichni jedí, má na sobě Spike stejnou košili, ale bez děr po šípech.
Spike si u večeře stěžuje, že při tak těžkém souboji nikdo z nich ani nekrvácel, přitom Buffy krvácela dvakrát, jednou byla bodnuta šípem a podruhé pořezána nožem.
V jedné scéně vidíme v okenní tabulce Spikův odraz.
Když je Spike odražen bariérou u dveří, jelikož ho Buffy nepozvala dál, spadne a má deku spíše pod sebou, ale po změně záběru vidíme, že má dekou přikrytou hlavu.
Na konci epizody, než Alex řekne omylem Buffy, že tu byl Angel, je pohled zhora a my můžeme vidět skloněného Alexe nad talířem zkoumajícího něco vidličkou, v další záběru zboku, je Alex najednou vzpřímený.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Indiánští duchové po Buffy, Gilesovi a Spikovi střílí šípy, Spike je připoutaný k židli.)
Spike: (Šíp ho trefí.) Hej, pozor na srdce!
(Indiáni jdou po Buffy a ostatních, jeden se promění v medvěda a Xander chce odlákat pozornost na sebe, aby Buffy mohla medvěda zabít.)
Xander: Méďo Béďo tady jsem! (hodí po něm bramboru) To máš za ten syfilis!
Spike: Tyhle kecy o pomstychtivým indiánovi už nemůžu dál poslouchat.
Willow: Tím chceš říct...
Spike: Vyhráli jste. Chápete? Přišli jste sem, zabili je a vzali jste si jejich půdu. To je to, co dobyvatelské národy dělají. To samé dělal i César a neříkal potom:" Přišel jsem, dobyl jsem a je mi to opravdu líto." Historie světa není o dělání si přátel. Měli jste lepší zbraně a zmasakrovali jste je. Konec příběhu.
(Willow a Anya odcházejí varovat rektora.)
Alex: (polomrtvý, protože se nakazil několika nemocemi)
Já jdu taky.
Buffy: Zvládneš to?
Spike: Toho tu nechte. S tím to za chvíli praští a já můžu sníst i toho, kdo je po smrti.
(Buffy uvazuje Spika.)
Spike: Au. Zatracená ženská. Zaškrtíš mi úplně krevní oběh.
Buffy: Ty žádný oběh nemáš.
Spike: Ne, ale píchá to.
Buffy: Mám na starosti důležitější věci.
Spike: Přišel jsem jako přítel. No dobrá, plný nenávisti. Ale nesu důležité informace a mám pocit, žes mě podvedla.
Buffy: Řekni mi, co víš.
Spike: Jsem moc hladový, abych si vzpomněl.
(Spike přišel hledat útočiště k Buffy.)
Spike: Hele, jsem bezpečnej. Nemůžu nikoho kousnout. Vypadá to, že mě vyřídili.
Giles: Co to říkáš?
Spike: Říkám, že Spike měl menší výlet k veterináři a teď už nemůže honit jiné pejsky. Nemůžu nic kousnout. Nemůžu lidi ani praštit.
Hlavní postavy
Willow Rosenberg
Xander Harris
Rupert Giles
Angel / Angelus / Liam
Spike / William Pratt / "Krvavý William"
Anya Jenkins
Riley Finn
Vedlejší postavy
Harmony Kendall
Graham Miller
Forrest Gates
Dean Guerrero
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevStaré křivdy
Původní názevPangs
Rok natočení1999
Premiéra23. listopadu 1999
Česká premiéra2. února 2012
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka43 minut
Autoři profilu epizody