plakát seriálu

Buffy, přemožitelka upírů

(Buffy the Vampire Slayer)

Epizoda 6×14 – Starší a vzdálená (Older and Far Away)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Dawn se cítí osamělá a má dojem, že s ní nikdo nechce trávit čas. Piř hodině je zavolána do kanceláře výchovné poradkyně. Tam si s ní promluví o svých problémech a vysloví před ní přání, aby od ní nikdo neutíkal. Co Dawn neví je, že poradkyně je ve skutečnosti démonka pomsty Halfrek.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Buffy na hřbitově zabije démona a on vleze do meče. Dawn chce koupit Buffy dárek k narozeninám, ale nikdo nemá čas jít s ní. Druhý den jde za poradkyní a vysloví přání, aby už od ní nikdo neodcházel. Večer na večírku dostane Buffy od Dawn bundu z pravé kůže, ale najde na ni visačku a od Alexe s Anyou dostane truhlu na zbraně. Všichni se dobře baví, ale nikdo neodchází. Baví se až do rána, a když se pak Buffy se Spikem pohádají a chtějí odejít, nemůžou. Dawn se naštve, že chtějí odejít a je ráda, že nemůžou. Tara zkusí kouzla, ale nepomohou. V tom je napadne démon, co vylezl z meče, napadne je a zmizí. Když se zase objeví, Buffy ho probodne mečem a ten zlomí. Anya začne prohledávat Dawn věci a najde ukradené věci i ze svého obchodu. Je jim jasné, že i tu koženou bundu ukradla. Dawn s Buffy si promluví a Buffy dojde, že vyslovila přání. Anya zavolá Halfrek, aby zlomila kletbu. Ta sice nechce, ale sama nemůže odejít a kletbu proto zruší. A všichni odejdou domů.
Willow poděkuje Taře, že se jí zastala, když na ni Anya naléhala, aby jim pomohla pomocí kouzel. Taky říká, že si nějaké kouzelné věci nechala jako záchrannou síť. Tara není naštvaná, ale sdělí jí, že je načase žít bez toho.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Pictures of Success (Rilo Kiley)

Buffy rozbaluje dárky.
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Halfrek pozná Spika a řekne mu Williame. Halfrek je totiž Cecily, které Spike ještě jako člověk skládal básně. To jsme se dozvěděli v epizodě 507.
Tento díl má hodně společného s filmem The Exterminating Angel (1962), kde hosté nemohou opustit párty.
Toto je poslední epizoda, co Buffy slaví narozeniny.
Buffy se připravuje na hlídku. Do batohu si dává kolíky, kříže, vodu... Na hlídce ale batoh nemá a jediné co má, je sekera, která by se jí do batohu nevešla a ani jsme předtím neviděli, že by si ji brala.
Spike a Buffy bojují s démonem. Oba spadnou a démon zmizí. Buffy se zvedne a řekne, že je to démon, co ho zabila. Za ní vidíme se zvedat Spika. V dalším záběru ale zase leží na zemi. Navíc na tuto část místnosti dopadá přímé sluneční světlo a Spike nezačne hořet.
Rána Richarda je dost ošklivá, hluboká a musela zasáhnout hlavní orgány. Přesto bez nějakých větších problémů Richard přežije dalších pár hodin.
Tara zkouší propouštěcí kouzlo a ostatní jsou připraveni u dveří, aby mohli ven. Proč se Spike chystá ven za denního světla bez žádné deky na ochranu před sluncem?
Will se s Tarou baví o tom, že poslední čarodějné věci byly její záchrannou sítí. Tara dá lahvičku do plastikového sáčku, když se změní úhel pohledu, najednou drží v ruce několik bylinek.
Než Spike odejde z domu, můžeme vidět jeho odraz.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Tara přistihne Buffy a Spika v intimní chvíli.)
Spike: Dostal jsem svalovou křeč, Buffy mi pomáhala.
Tara: Svalovou křeč? Nejspíš v kalhotách.
Spike: Co! To se stává.
Hlavní postavy
Willow Rosenberg
Xander Harris
Spike / William Pratt / Krvavý William
Anya Jenkins
Tara Maclay
Vedlejší postavy
Halfrek
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevStarší a vzdálená
Původní názevOlder and Far Away
Rok natočení2002
Premiéra12. února 2002
Česká premiéra12. dubna 2012
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka42 minut
Autoři profilu epizody