plakát seriálu

Buffy, přemožitelka upírů

(Buffy the Vampire Slayer)

Epizoda 2×08 – Temné časy (The Dark Age)
98 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Gilese dostihne jeho minulost, která nebyla ani zdaleka tak nudná, jak si parta myslí a ohrozí život jeho nejbližších.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Nějaký muž je zabit démonem, když se snaží dostat do knihovny za Gilesem. Démon se poté ihned promění v zelenou kaluž. Další den pak Gilese vyslýchá policie, neboť muž měl v kapse jeho adresu. Gilesovi dojde o co jde, ale polici nic neřekne, ale je natolik šokovaný, že zapomene pomoci Buffy, která má hlídat zásilku krve pro nemocnici. Naštěstí se tam objeví Angel a pomůže Buffy při boji s upíry. Buffy je samozřejmě překvapená, že na ni Giles zapomněl, a tak se vydá k němu domů. Giles ji však rychle odbyde a navíc je opilý.

Giles doma volá svým přátelům v Londýně, ale zjišťuje, že jsou všichni mrtví. Při telefování můžeme vidět, že má stejné tetování jako mrtvý. Ten se ale mezitím probere v márnici.

V sobotu ve škole, kde je celá parta na doučování, Buffy najde v knihovně Ethana, chlápka, co se je všechny pokusil o Haloweenu zabít a ten jí řekne o znamení Eyghon. Jenže do knihovny vpadne mrtvý Phillip, který se po rvačce promění v zelenou kaluž, která se dotkne Jenny, která je v bezvědomí.

V knihovně se nakonec objeví i Giles a odvede posedlou Jenny k sobě domů. Před jistou smrtí ho zachrání Buffy, která společně s partou přišla na to, že Eyghon posedne první mrtvou osobu nebo osobu, která je v bezvědomí, která je po ruce. Jenny ale uteče oknem. Giles se Buffy svěří, že když byl mladý, tak s kamarády vyvolal Eyghona, a ten pak postupně zabil všechny kromě jeho a Ethana.
Buffy jde za Ethanem do jeho obchodu s kostými, jenže je jím omráčena. Ethan si své tetování polije kyselinou a Buffy natetuje to samé. Do obchodu vtrhne Jenny, ale naštěstí se tam objeví i Angel a začne Jenny škrtit, Eyghon přejde do Angela, ale je zničen. Démon, co je v Angelovi, je totiž silnější a rozhodně neměl chuť Angelovo tělo opustit.

Ethan zas uteče a Jenny, otřesená tím, co se jí stalo, není schopna se na Gilese ani podívat a řekne mu, že potřebuje trochu víc prostoru.

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Štáb vytvořil mladšího Gilese, takže vzal Anthonyho hlavu a dal ji na fotku Sida Viciouse, hráče na baskytaru z punkové kapely The Sex Pistols.
Toto je poprvé, co vidíme Gilesův byt.
Když žena na začátku epizody upadne na zem, předtím než se rozpustí, její obličej,krk a ruce jsou vypadají zchátrale, ale její nohy vypadají naprosto zdravě.
Když v knihovně Buffy cvičí aerobic, je ukázán Giles s ušima zakrytýma rukama a má lokty na stole. Když se ale záběr změní má Giles lokty ve vzduchu, ale ihned v dalším záběru je má zas na stole.
Když Phillip uteče z klece v knihovně, Buffy se ho chystá nakopnout levou nohou do pravého boku. Když se ale změní úhel záběru vidíme, že ho kopá pravou nohou do levého boku.
Giles obvolává své známé, poté položí brýle vedle zápisníku. V dalším záběru jsou brýle na zápisníku.
Cordy řekne ostatním, že Giles mluvil s policisty o nějaké vraždě. Ona ale přišla až poté, co s nimi Giles domluvil. Jak mohla o vraždě vědět?
Jenny tlačí Buffy pomocí stolu proti šatníku a když vejde Giles je vidět, jak Buffy leží na zemi, ale když Giles říká Buffy, aby odešla, tak Buffy stojí naproti šatníku jako by nikdy nespadla.
Na konci epizody je záběr na záda Buffy již bez tetování. Přitom Buffy mluví s Gilesem o tom, že ušetřené peníze na boty bude muset použít na odstranění tetování.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Parta se snaží vypátrat, jak z Calendarové vymítit démona.)
Cordelia: Tady mám jedno dobré řešení. Démona zabijete setnutím hlavy.
Alex: Jo, jasně. Najdeme slečnu Calendarovou a pak ji setneme. První bezhlavý učitel na škole. Myslíte, že si toho někdo všimne?
Buffy: Co je s Gilesem? Měli jsme tady sraz.
Angel: Možná se opozdil.
Buffy: Giles? To považuje za osmý smrtelný hřích.
Calendarová: (na Willow) Platí ten zítřek?
Alex: Co je zítra?
Calendarová: Základy počítačů pro pár studentů, co jsou pozadu. Willow mi s tím pomáhá.
Alex: Ti moulové musí do školy i v sobotu.
Calendarová: (na Alexe) V devět. Vyhovuje ti to?
Buffy: Moula ti ulpěl na botě.
(Parta se baví o Gilesovi.)
Willow: Páni. Že by nebyl jako dítě neposedný?
Buffy: Žertuješ? Měl i tweedový plenky!
(Parta se baví o tom, jak se něco děje s Gilesem.)
Buffy: Nevšimli jste si včera večer něčeho divného?
Willow: Ne!
Jenny: Ani ne.
Buffy: Neviděli jste nic divného?
Alex: Ne.
Cordelie: Ne. Vypadal normálně, když mluvil s policií.
(Všichni na ni zírají.)
Hlavní postavy
Willow Rosenberg
Xander Harris
Rupert Giles
Angel / Angelus / Liam
Cordelia Chase
Vedlejší postavy
Jenny Calendar
Ethan Rayne
Philip Henry
Diedre Page
děsivý okultistický chlápek
detektiv Winslow
patolog
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevTemné časy
Původní názevThe Dark Age
Rok natočení1997
Premiéra10. listopadu 1997
Česká premiéra2. prosince 2011
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Autoři profilu epizody