plakát seriálu

Buffy, přemožitelka upírů

(Buffy the Vampire Slayer)

Epizoda 1×01 – Vítejte v bráně pekelné (Welcome to the Hellmouth)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Buffy Summersová přijíždí do Sunnydale rozhodnutá, že přestane být přemožitelkou a bude žít normální život. Okolnosti jí ale nepřejí, v Sunnydale se totiž nachází pekelná brána, takže se to tu hemží démony a upíry. Hned první den ve škole se Buffy setkává s Willow a Alexem, s kterými se ihned spřátelí. Potkává také Cordelii, namyšlenou bohatou holkou, se kterou si ale do oka nepadnou. Buffy poznává svého nového pozorovatele Ruperta Gilese, který v Sunnydaleské střední pracuje jako knihovník. Giles se ji snaží přesvědčit, jak moc je důležitá přemožitelka a že by měla přijmout svůj osud. V neposlední řadě Buffy také poznává Angela, který ji při jejich prvním setkání daruje křížek a zároveň ji varuje, že přicházejí Žně. Buffy ale netuší, že nedaleko v jeskyni povstavá velmi mocný upír, zvaný Pán a že ten odteď bude jejím největším nepřítelem.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Upírka Darla vysaje jednoho studenta. Buffy má sen o tom co přijde, o budoucnosti, o upírech, démonech, zombie a jiných příšerách. Buffy je první den ve škole v Sunnydale, nejprve má vážný rozhovor s panem Flutiem, ředitelem. Potom poznává spolužáky, nejprve Alexe, který jí pomáhá sesbírat věci, co jí upadli. Seznamuje se taky s Cordélií na hodině dějepisu, Cordelie ji pak poučuje o tom, jak zapadnout. Buffy si musí jít do knihovny pro učebnice, ale pan Giles, knihovník, jí nabízí knihu o upírech, Buffy uteče s tím, že to není to, co hledá. Buffy požádá o pomoc s doháněním učiva Willow, pak přijde Cordelie a sdělí jim, že odpadá tělák, protože se v šatně našel mrtvý kluk. Buffy jde za Gilesem, mluví s ním o tom mrtvém chlapci a tom, že už nechce být přemožitelkou, ale slyšel to Alex. Buffy jde večer do Bronzu, cestou ji sleduje Angel a varuje ji, že má být připravena na Sklizeň a daruje ji stříbrný křížek. V Bronzu potká Willow a povídá si s ní, pak ale zahlédne Gilese, který ji promlouvá do duše. Pak si všimne, jak nějaký upír odvádí Willow pryč a pronásleduje je. Dojde na hřbitov společně s Alexem, kde v jedné hrobce najde upíry a jejich plánované oběti. Buffy jednoho upíra zabije, ale přichází další mnohem silnější, který ji zažene do úzkých a chystá se ji vysát. Alexovi a Willow se podaří utéct a společnými silami odtáhnou i kamaráda Jesse, kterého už ale předtím kousla Darla. Jenže je po chvíli obklíčí zástup upírů.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Úvodní znělka (Nerf Herder)

Úvodní znělka.

Swirl (Sprung Monkey)

Jesse mluví v Bronzu s Cordelií a pak s Darlou.

Believe (Sprung Monkey)

Buffy přichází do Bronzu.

Anti Heroes (Shake The Faith)

Joyce veze Buffy do školy.
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Původně měl Pán povstat z obrovského množství krve a po celou epizodu být od krve. Což se ale ukázalo být náročné udělat, takže povstal celý čistý.
Joss Whedon řekl, že původně chtěl dát do hlavní znělky Erica Balfoura (Jesse) pro tuto epizodu, aby si diváci mysleli, že je hlavní postava a když ho pak nechá zabít, aby byli šokováni tím, že i hlavní postava může být tak rychle zabita. Pak bylo ale rozhodnuto, že by to zabralo moc času, udělat úplně novou znělku jen pro tuto epizodu, a upustilo se od toho.
Scéna, kde Giles a Buffy mluví v Bronzu, byla použita pro Anthonyho Stewarta Heada v konkurzu.
Důvod, proč upíři mají svoji upíří tvář je ten, že Joss Whedon nechtěl, aby Buffy bojovala s nepřáteli, kteří vypadají jako normální lidé.
Tohle je první a poslední scéna, kdy vidíme Alexe na skateboardu. Tato scéna musela mít hodně prostoru, tak proto byl na skateboardu.
Alyson Hannigan byla přesvědčena, že byla tak hrozná v první scéně v Bronzu, že zničila celou show. Joss Whedon si pak o ní myslel, že je blázen, když jemu se zdála skvělá.
Scénář pro Welcome to the Hellmouth byl napsán 26. srpna 1996. Poté bylo provedeno 6 úprav, ta finální 17. ledna 1997.
Todd McIntosh, John Maldonado, John Vulich a John Wheaton byli nominováni na Emmy v roce 1997 za svou skvělou práci v líčení skrz celou řadu, především pak za Welcome to the Hellmouth.
Tato epizoda a Harvest(102) jsou jedny z mála epizod, kdy je vidět druhé patro Bronzu. Joss Whedon napsal scénář, kde popisoval dvě patra, ale neuvědomil si, jak těžké to bude natáčet. Nejenomže je to nepraktické ve filmování a osvětlování, ale zvýší to rozpočet v době, kdy jejich rozpočet byl skoro neexistující.
Scény odehrávájící se v exteriérech Sunnydaleské střední byly natočeny v Torrance High, v Torrance, CA. Stejná škola byla použita i pro záběry Beverly Hills, 90210 a nespočet dalších filmů a sérií.
Joss Whedon nechal přetočit Buffy/Angel průchod uličkou, aby to vyznělo více dramaticky a utlumil hněv ve výstupu Sarah Michelle Gellar.
Po celou první sérii interiér Sunnydaleské střední se skládal z jedné chodby a dvou místností - knihovny a třídy. Stále se to přetáčelo z různých úhlů, aby se chodby zdály jiné.
V prvním scénáři je napsáno, že Pánovo pravé jméno je Heinrich Joseph Nest a že je upírem již 600 let. Což ale nebylo nikdy zmíněno v seriálu.
Když nevyšla začáteční znělka, byla to Alyson Hannigan, která navrhla Jossovi poslechnout si skupinu Nerf Herder. Jejich verze znělky zachytila to, co si Joss Whedon představoval, že vyjádří.
Ve scéně mezi Buffy a Gilesem odehrávajícím se v knihovně si Sarah Michelle Gellar představovala Buffy s větší zahořklostí a nepřátelským postojem, než bylo zamýšleno. Poté, co byla nafilmována celá řada, ale předtím než to bylo odvysíláno, si Sarah Michelle Gellar promluvila s Jossem Whedonem o své představě. Poté, co si Joss přehrál scénu, rozhodl se to přetočit. Takže některé scény z prvního dílu byly natočeny jako poslední.
V prvním scénáři je popsán řetízek, který dá Angel Buffy, jako malý antický křížek na zlatém řetízku.
Je holý nesmysl, že Darla nemá ponětí, že existuje přemožitelka, vzhledem k její minulosti, kterou se v následujích sériích dozvíme.
Buffy nemá na hodině svoji učebnici, a tak ji sdílí s Cordy. Učitelka řekne, aby si ji otevřeli na straně 63, ale Cordy ji otevře skoro na začátku.
Když Buffy a Will spolu poprvé mluví, má Buffy vlasy přes pravé ucho, když je pak na ni střih, má vlasy za uchem a když přijde Alex a Jess, má je zas přes ucho.
Ještě před znělkou Darla má na košili rozepnutý knoflíček, když se však otočí, aby kousla jednoho kluka, má košili zapnutou až ke krku.
Stopy po kousnutí, které si Buffy prohlíží, neodpovídají tomu, že Darla toho kluka kousla vestoje.
Když Giles Buffy informuje o jejím poslaní, hřbety knih míří k Buffy, při dalším záběru k Gilesovi a poté zas k Buffy.
Angel sleduje Buffy při cestě do Bronzu a na zemi je vidět jeho stín, jenže upíři stín nevrhají.
V Bronzu hraje kapela, při bližším záběru na bubeníka můžeme vidět, že je zcela mimo rytmus.
Buffy a Willow se baví v Bronzu a z pohledu Willow Buffy jí třesně na slámce, nebo pije svůj nápoj, ale při pohledu Buffy, se Buffy pití ani nedotkne.
Když Buffy upadnou knihy a Alex ji jde pomoct, vidíme vlevo dívku v pruhované sukni, když však Alex sbírá Bufy knihy, vidíme tu samou dívku procházet v opačném směru, tedy vpravo.
Ve chvíli, kdy Buffy dopadne do hrobky, nemá na krku křížek od Angela, který ji nakonec zachrání.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(v dívčí šatně)
první dívka: (ke kamarádce) Ta nová holka? Připadá mi trochu divná. Co je to za jméno "Buffy"?
procházející dívka: Ahoj, Afrodezie!
Xander: Promiň? Ale kdo tě jmenoval šéfem party?
Anya: Ty přece.
Tara: Říkal jsi, že by Willow měla být šéfem.
Anya: A pak jsi řekl "hlasujem" a bylo to. Jednomyslně.
Tara: Pak jsi vyrobil malý odznak s nápisem "Náš šéf" a dal na něj malé hvězdičky...
Xander: Pádné důvody, všechny.
Whistler: Vybírat Anglánovo ledničku je jako chodit s jeptiškou. Taky nedostaneš to nejlepší.
Alex: Willow! Jsi přesně ta osoba, kterou jsem chtěl vidět.
Willow: Vážně?
Alex: Jo. Víš, mám problémy s matematikou.
Willow: S kterou částí?
Alex: S matematikou. Pomůžeš mi s tím večer? Uč se se mnou, prosím!
Willow: Dobře. Co z toho budu mít?
Alex: Lesklý niklák.
Willow: Tak jo. Máš trigonometrii? Měl by sis ji vypůjčit.
Alex: Vypůjčit?
Willow: Z knihovny. Tam, co přebývají knihy.
Alex: Jdu tam. Vidíš? Chci se změnit.
Willow: Buffy, tohle je Jessie a tohle je Alex.
Alex: Já a Buffy se už známe dávno. Starý kámoši. Pak přišlo období odcizení, kdy jsme oba lidsky dozráli. Ale teď už jsme jako dřív. Dojímá mě to.
Jessie: Jsem to já nebo ty, z koho je užvaněný idiot?
Cordelia: Nějaký kluk byl nacpaný v Auřině skříňce.
Buffy: Mrtvý?
Cordelia: Hodně mrtvý. Úplně.
Alex: Tak, ne jenom kapku mrtvý?
Buffynia máma: Někam se večer chystáš?
Buffy: Jo, půjdu do klubu.
Buffyina máma: Budou tam taky kluci?
Buffy: Ne, mami, jenom jeptišky.
Willow: Myslela jsem, že přijde Alex.
Buffy: Vy spolu chodíte?
Willow: Ne, jsme jen přátelé. Chodili jsme spolu, ale rozešli jsme se.
Buffy: Jak to?
Willow: Ukradl mi bárbínu. Bylo nám pět.
Buffy: Co chceš?
Angel: To samé, co ty.
Buffy: Dobře. Co chci já?
Angel: Zabít je. Zabít je všechny.
Buffy: Lituji, to není správně, ale přesto dostanete krásné hodinky. Co chci já, je svatý pokoj.
Buffyina máma: Jsi hodné děvče, Buffy. Jen jsi narazila na špatnou partu. Ale to všechno už je za námi.
Buffy: To je. Teď už se budu držet jenom těch živých. Teda... dobrých... lidí.
(Buffy se setká poprvé s Angelem.)
Angel: Nějaký problém, madam?
Buffy: Jo, je tu problém. Proč mě sleduješ?
Angel: Vím, co si myslíš, ale neboj. Já nekoušu.
Buffy: Můžeme to vyřešit násilím, nebo... myslím, že jedině násilím.
(V ředitelně)
Buffy: Pane Flutie...
ředitel Flutie: Žáci mi mohou říkat Bobe.
Buffy: Bobe...
ředitel Flutie: Ale oni mi tak neříkají.
Hlavní postavy
Willow Rosenberg
Xander Harris
Rupert Giles
Angel / Angelus / Liam
Cordelia Chase
Vedlejší postavy
Joyce Summers
Jesse McNally
ředitel Bob Flutie
dívka #1
dívka #2
dívka #3
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevVítejte v bráně pekelné
Původní názevWelcome to the Hellmouth
Rok natočení1997
Premiéra10. března 1997
Česká premiéra7. listopadu 2011
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka43 minut
Autoři profilu epizody