plakát seriálu

Buffy, přemožitelka upírů

(Buffy the Vampire Slayer)

Epizoda 5×03 – Záměna (The Replacement)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Démon navštíví Gilesův obchod, Giles se ho pokusí zneškodnit, ale démon ho odhodí a odejde, protože nenašel přemožitelku. Giles o své příhodě řekne partě a také se zmíní, že démon smrděl odpadky. Všichni jdou na skládku a začne boj. Démon vypálí ze své zbraně, ale místo Buffy zasáhne Alexe, kterého to omráčí.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Buffy s Rileym a Alex s Anyou sledují televizi. Buffy kritizuje způsob boje herců. Démon chce zabít přemožitelku, proto očaruje nějakou hůlku. Alex si chce najít nový byt, protože pořád bydlí u rodičů. Tak si jeden jde s celou partou prohlídnout, ale byt je pro něj příliš drahý, což naštve Anyu. Démon přijde k Gilesovi do obchodu, jelikož ho Giles nezajímá, odkráčí pryč. Buffy s partou se ho vydají hledat na skládku, jelikož Giles si všimnul, že páchnul. Na skládce potkají taky Spika, démon zasáhne Alexe tou očarovanou hůlkou, ten vstane a jde se všemi pryč, ale i zůstává na místě ležet a nehýbe se. Když se ráno probere, jde domů a uvidí sebe. Jde volat Buffy, když kolem něj přejde jeho kopie. Riley se bojí o Buffy kvůli tomu démonovi. Dawn je sleduje, jak se líbají, Buffy se začne kvůli tomu se sestrou hádat a jejich mámu z toho začne bolet hlava. Falešný Alex jde do práce na stavbu, kde ho povýší, pak jde do bytu, který si předtím prohlížel a pronajme si ho. Pravý Alex ho pořád sleduje. Falešný Alex jde za Buffy, aby zabili prý falešného Alexe. Pravý Alex jde za Willow pro pomoc. Alex chce, aby mu Willow pomohla nějakým kouzlem. Falešný Alex okouzluje Anyu v novém bytě. Anya chce, aby Alex koupil ještě auto a kupu jiných věcí, protože Anya chce všechno mít, protože se bojí stárnutí. Giles zjistí, že oba Alexové jsou ti praví, že je to jeden rozdělený ve dva. Ani jeden nemůže žít bez toho druhého. Mezitím oba Alexové spolu zápasí v pronajatém bytě. Buffy s Rileym spěchají Alexovi na pomoc. Buffy se ptá Rileyho, jestli by nechtěl, aby byla jenom Buffy Buffy a ne Buffy přemožitelka. Riley to ale jednoznačně odmítá, protože pak by to nebyla ona a on ji miluje takovou, jaká je. Buffy s Rileym dorazí k Alexovi a zabrání mu zastřelit sebe. Najednou tam vtrhne démon a Buffy ho následně zabije. Pak jdou do obchodu a oba Alexe spojí zas v jednoho. I když Anya prostestovala, protože by si je nejdřív chtěla vzít oba domů. Alex se stěhuje do svého nového bytu, Riley s Buffy mu při tom pomáhají. Riley se svěří Alexovi, že Buffy je pro něho ta pravá, ale že Buffy ho nemiluje.

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Kelly Donovan, skutečné dvojče Nicholase Brendona, si zahrálo v závěrečných scénách, ostatní scény byly točeny zvlášť.
Několikrát můžeme vidět Spikovo opálení přesně na rozhraní, kde končí tričko.
Anya má depresi z toho, že má poraněnou ruku a pak se svěřuje Alexovi, že je to poprvé, co je takhle vážně zraněná. Což ale není pravda, v epizodě 418 jí dlaň ruky probodl šlahoun rostliny.
Alex odchází od Will k Anye a nemá na sobě svoji barevnou košili, když se však objeví u Anyi, má ji zas na sobě.
Odkdy je možné ze záznamníku slyšet jen tu část zprávy, kterou chce člověk slyšet?
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Xander: Já ti nepomůžu. Lítám v malérech a Buffy mě z nich tahá.
Will: To není pravda. Někdy tě z nich taháme všichni.
Xander: Anyo, jsi doma? Poslyš, vím, že se zlobíš, ale... Počítám, že zřejmě sedíš doma, předstíráš, že tam nejsi, a posloucháš.
Anya: To tedy ne.
(Anya sedí doma, předstírá, že tam není a poslouchá.)
Xander: Co je to? Kotel? Kdo dneska používá kotel?
(Následuje scéna, ve které nějaká zrůda vaří v kotli.)
Buffy: Městská skládka. Místo, kam smrady chodí relaxovat a zůstávají samy sebou.
(Anya vyjmenuje Alexovi, co všechno chce stihnout - dítě, apod.)
Alex: Není nač spěchat.
Anya: Ano, ale je. Já umírám. Už mi zbývá maximálně 50 let života.
Hlavní postavy
Willow Rosenberg
Xander Harris
Rupert Giles
Spike / William Pratt / Krvavý William
Anya Jenkins
Riley Finn
Vedlejší postavy
Joyce Summers
dvojník Xandera
manažerka
předák na stavbě
pracovník na stavbě
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevZáměna
Původní názevThe Replacement
Rok natočení2000
Premiéra10. října 2000
Česká premiéra27. února 2012
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka42 minut
Autoři profilu epizody