plakát seriálu

Čarodějky

(Charmed)

Epizoda 1×16 – Která Prue je ta pravá? (Which Prue Is It, Anyway?)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Lord války Gabriel musí pro regeneraci svých sil ukrást sílu prvorozené čarodějky a onou čarodějkou má být Prue. Když sestry zjistí, že je imunní proti všem normálním zbraním, nezbývá, než se obrátit na magii. Díky kouzlu pro znásobení síly si Prue na pomoc přivolá dva svoje klony...

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

V ringu probíhá boxerský zápas a po jeho skončení odchází jeden z boxerů do šatny, kde je zabit záhadným mužem s křišťálovým mečem.
V tu dobu Prue a Piper přichází domů. Prue se zarazí když uvidí, že v obývacím pokoji stojí stará mramorová socha jejich babičky. Prue nesouhlasí, aby tam socha stála, jenže Piper jí řekne, že ona i Phoebe jí tam chtějí a Prue je tudíž přehlasována. Prue se pokusí sochu pomocí svých sil přesunout, ale socha je příliš těžká a Prue to nedokáže. Z vášnivé debaty o umístění sochy je vyruší výkřik Phoebe. Sestry se jdou kouknout, co se děje a najdou svou mladší sestřičku, jak mlátí do panáka na výcvik bojových umění. Phoebe jim vysvětlí, že jelikož nemá aktivní sílu a nemůže se tedy s její pomocí bránit, rozhodla se, že se bude učit bojová umění. Sestry se pak začnou jen tak škádlit, ale když se Phoebe dotkne Prue, má předtuchu, kde je Prue zabita mužem s křišťálovým mečem.
Druhý den ráno se sestry setkávají v kuchyni. Prue jim oznamuje, že musí urychleně do aukční síně, protože Clare sehnala zákazníka, který by u nich chtěl prodat velkou kolekci starožitností. Prue odchází do práce i přes zjevný nesouhlas svých sester. V Bucklandu se setkává s Helenou Statlerovou, která společně se svým bratrem plánuje prodej obrovské sbírky vzácných předmětů. Jelikož je tato nabídka pro Buckland velice výhodná, Prue souhlasí, že pojede do přístavního skladiště, kde jsou předměty uloženy, aby tu ocenila pár vzorků. Phoebe mezitím spěchá za Piper do Quake, zjistila už totiž, že muž z její předtuchy patří do klanu knížat války. Tento klan má prý zásluhu na většině válečných konfliktů v dějinách lidstva a i když jsou knížata z masa a krve, žádná lidská zbraň jim nemůže ublížit, tedy alespoň dokud mají u sebe svůj meč. Phoebe také zjistila, že podle zákonů knížat války, pokud je jeden z nich zostuzen, musí si své schopnosti získat zpět a jednou z věcí, které musí učinit, je zabít prvorozenou čarodějku, jejíž schopnosti jsou největší.
Prue přijíždí do skladiště, kde už na ní čeká paní Statlerová. Prue nejdříve ohodnotí starou římskou vázu a pak přejde k pranýři, který se používal v dobách inkvizice. Strčí do něj obě ruce a hned v zápětí je uvězní posuvná závora. Jakmile se tak stane, přichází Helenin bratr Gabriel, muž z předtuchy. Oba sourozenci pak začnou mluvit o Prueině pratetě, čarodějnici Brianně, která měla tutéž moc. Netušili ale, že Prue narozdíl od své předkyně ovládá svou mos očima, nikoli rukama a díky tomu se jí podaří osvobodit. Odhodí Helenu a chopí se starožitné sekery, kterou vrazí do Gabrielovi hrudi, jenže on ji v klidu vytáhne a hodí po Prue svůj meč. Naštěstí mine a vyděšená Prue ujíždí z přístavu pryč.
Phoebe pak na základě toho, co jí Prue řekla, našla v Knize stínů informace o jejich praprapra tetě Brianně, která kdysi Gabriela zneuctila, použila svou sílu a vzala mu jeho meč i schopnosti a on se teď snaží získat svou moc zpátky. Phoebe ještě dodá, že Brianna kdysi vzdálila Gabrielův meč na stovky kilometrů a Prue namítne, že tak silná není. Ale Phoebe v Knize stínů najde kouzlo na ztrojnásobení magických sil. Piper sice nesouhlasí, ale sestry hlasují a Piper je přehlasována. Prue nyní odchází na půdu, aby tu pronesla zaříkadlo a Piper a Phoebe se pak ještě chvíli hádají dole, protože Piper se tento plán vůbec nelíbí. Z jejich diskuse je však vyruší podivné zvuky vycházející z půdy. Obě rychle běží nahoru, kde uvidí překvapivý výsledek kouzla - místo jedné Prue jsou tu rovnou tři.
Další den musí sestry vyřešit, jak od sebe odlišit jednotlivé Prue. Phoebe to vyřeší tak, že pravá Prue dostane černý svetr a oba zbývající "klony" si pak rozdělí modrý a růžový svetr. Piper má nejdřív obavy zda budou mít dostatek síly, aby Gabriela porazily. Všechny tři Prue proto dají síly dohromady a demonstrují velikost své moci - pohnou onou těžkou sochou v obývacím pokoji, to už Piper přesvědčí, že mají celkem slušnou šanci, aby zvítězily. Najednou je vyruší zvonek u dveří a zároveň začne zvonit i telefon. "Modrá" Prue obstará hovor. "Růžová" Prue jde otevřít, je to Andy, ale tentokrát nejde kvůli žádnému případu, jde jen o přátelskou návštěvu, kdy Andy předává Prue vstupenky na předávání hudebních cen, které si před časem objednávali. Když Andy odejde, modrá Prue oznamuje, že volala Clare, aby se okamžitě dostavila do kanceláře. Všechny Prue se pak dohodnou, že dvě půjdou do kanceláře a ta třetí půjde s Piper do Quake. Piper se to však nelíbí a chce, aby se zůstalo doma - nyní přichází opět čas demokratického hlasování. Phoebe hlasuje stejně s Piper, ale "modrá", "růžová" a "černá" Prue je přehlasují a prosadí si své.
Růžová a skutečná Prue jdou společně do Bucklandu. Jedna se schová a ta druhá si pak promluví s Clare, která je velice rozčílená, protože Helena si prý stěžovala na nevhodné chování Prue a chce vzít kolekci na jinou aukci. Prue však Clare řekne, že si už s Helenou promluvila a že si s ní domluvila další schůzku. Naneštěstí však Clare nečekaně oznámí, že pojede také, to prý, aby měla jistotu, že to Prue znovu nepokazí. Clare si jde do kanceláře pro nějaké věci, než vyrazí a pravá Prue se mezitím rozhodne, že Clare vezme na špatnou adresu a řekne jí, že si z nich někdo vystřelil, růžová pak dojde do Quake pro modrou Prue a společně se pak setkají doma a vše už konečně dořeší. Zatímco pravá Prue odjíždí, růžová Prue jde do garáží k autu. Najednou je oslepena prudkým světlem, které použil Gabriel, aby mu nemohla ublížit svou mocí. Gabriel růžovou Prue zabije, ale její síly nezíská, tak pozná, že ona není ta pravá. Pravá Prue jede právě s Clare v autě, když tu najednou ucítí prudkou bolest v břiše - pochopí, že jeden z klonů je mrtev.
Andy je obeznámen s případem vraždy mladé ženy. Když si prohlíží její osobní věci, najde mezi nimi i dva lístky na udílení hudebních cen a když pak vidí i tělo, potvrdí si své děsivé podezření, onou zavražděnou ženou je Prue. Jde pak tuto strašlivou novinu oznámit jejím sestrám. Otevře mu Phoebe a Andy jí vše poví. Phoebe se však pro něj z nepochopitelného důvodu ptá na barvu svetru té mrtvé a hned v zápětí přichází ke dveřím modrá Prue. Pro Andyho je to obrovský šok a nechápe, co se to tu děje, ale sestry mu řeknou, že se přece povídá, že každý má na světě svého dvojníka a že v tomhle je nejspíš vysvětlení celé záhady. Po Andyho odchodu vymyslí zbývající dvě Prue nový plán - chtějí se vplížit do Gabrielova domu a použít Helen jako rukojmí, věří totiž, že Gabriel se vzdá svého meče, aby své sestře zachránil život. Piper a Phoebe si pak chtějí promluvit s opravdovou Prue o samotě. Řeknou jí, že s jejich plánem nesouhlasí, protože je to příliš nebezpečné. Modrá Prue poslouchá za dveřmi a rozhodne se, že Gabriela zničí sama. Vydává se do jeho domu, zajme a sváže Helenu a čeká, že Gabriel obětuje meč, aby sestru zachránil. Stane se však něco, co nečekala, Gabriel totiž Helenu zabije sám a pak zabije i modrou Prue.
Sestry pak sedí v obývacím pokoji a snaží se vymyslet plán B. Phoebe dojde, že by se mohly pokusit Gabriela zabít jeho vlastním mečem, proti kterému, na rozdíl od lidských zbraní, snad odolný není. Phoebe má pak další předtuchu - Gabriel je už na cestě do jejich domu a chce už konečně zabít tu pravou Prue. Phoebe vidí, že Gabriel chce použít stejný záblesk světla, kterým oslepil růžovou Prue a to té pravé dává možnost, aby si připravila sluneční brýle.
Když dojde k samotnému útoku, oči (tudíž i moc) Prue jsou ochráněny. Prue pak Gabriela vláká do malé pasti, kde se angažuje každá ze sester. Gabriel nejdříve svůj meč zabodne do cvičného panáka, o kterém si má myslet, že je to jedna ze sester, protože byl postavený v šeru a navíc byl oblečený do šatů. Piper pak Gabriela zmrazí, Phoebe konečně může vyzkoušet své bojové schopnosti, když Gabriela odkopne a Prue ho prošpikuje jeho mečem. Gabriel se rozprskne do všech stran. Těsně po té, co je zničen, u dveří zazvoní Andy. Chce, aby s ním Prue jela do márnice, kde jí chce ukázat mrtvé tělo její "dvojnice". Patolog totiž Andymu řekl, že udělal několik testů a že z lékařského hlediska je ta mrtvá zcela jistě Prue Halliwellová. Když však oba dorazí do márnice, Andy zjistí, že tělo beze stopy zmizelo. (Zůstal jenom svetr.)
Sestry pak již tradičně sedí v Quake a oslavují své další vítězství, Piper má ještě větší chuž do oslav, protože právě dokončila úmornou inventuru a všechny mohou být šťastné.
Ani jedna však netuší, že Andy už má dost záhad, které se kolem nich dějí a právě si zakládá další z mnoha informací do své důvěrné složky, kde je vše o případech, kde sestry nějak figurují a nechybí tam ani články o černé magii a čarodějnictví...

Hudba v epizoděvložit další píseň

Teardrop (Massive Attack)

Pohled na dům Halliwellů po úvodní znělce.
Narážky na další seriályvložit další narážku

Akta X

Když zemře jeden z klonů, Andy ověřuje její otisky. Patolog poznamená, že je to případ pro Akta X.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Piper: Už víš, která Prue je ta opravdová?
Phoebe: Mohla by to být ta, co blokuje horní koupelnu, nebo ta co blokuje dolní koupelnu, nebo ta co sedí v kuchyni a pije všechno to kafe!
Prue: (o meči) Takže nějaký chlap si ho nedokáže uhlídat a já mám kvůli tomu umřít?
Piper: Někteří muži jsou na své zbraně velice citliví.
Hlavní postavy
Piper Halliwell
Phoebe Halliwell
Prue Halliwell
Darryl Morris
Andy Trudeau
Vedlejší postavy
Claire Pryceová
Helena Statlerová
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevKterá Prue je ta pravá?
Původní názevWhich Prue Is It, Anyway?
Rok natočení1999
Premiéra3. března 1999
Česká premiéra23. listopadu 2000
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka42 minut
Autoři profilu epizody